پرش به محتوا

لافونتن: آمریکا اروپا را به سمت جنگ هسته ای سوق می دهد

منتشر شده در راشا تودی
ترجمه مینا صابری
مجله هفتهاسکار لافونتن، سیاستمدار چپ‌گرای سابق، در مقاله‌ای در ولت‌وخه سوئیس (جهان در هفته‌ای که گذشت) توضیح می‌دهد که صلح از طریق مذاکره با مسکو – علیه مقاومت ایالات متحده – به طور فزاینده‌ای یک ضرورت فوری می‌شود. در غیر این صورت خطر جنگ هسته ای افزایش می یابد.

اسکار لافونتن، سیاستمدار ارشد سابق، که اخیراً از حزب چپ، خارج شد و دیگر کار خود را با این حزب پایان یافته می داند. است، اخیراً در ولت وخه سوئیس در مورد جنگ اوکراین گفتگو کرد: او در مقاله خود «آمریکا اروپا را به سمت یک جنگ هسته ای سوق می دهد» اشاره می کند که از همان ابتدا او نشان داده که جنگ اوکراین در واقع یک جنگ نیابتی بین ایالات متحده و روسیه است. به گفته جورج فریدمن، بنیانگذار استراتفور، هدف اصلی ایالات متحده برای قرن ها ممانعت از همکاری بین آلمان و روسیه بوده است، که امروزه نیز میتوان گفت از این دیدگاه می توان مشاهده کرد که هدف از گسترش ناتو به شرق چه بوده است:

« همچنین می‌توانید درک کنید که چرا سال‌ها پیش، ویکتوریا نولند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، آزادانه اعتراف کرد که ایالات متحده پنج میلیارد دلار برای استقرار یک دولت دست نشانده در کیف مورد نظر خود هزینه کرده است.»
به گفته لافونتین بنابراین این قابل قبول است، زمانی که کارشناسان هشدار می دهند که استراتژی ایالات متحده مساوی با یک جنگ طولانی در اوکراین است، با این حال، شگفت آور است که کسی نمی خواهد این را در آلمان ببیند. همچنین مشکل ساز است که در دولت کنونی سیاستمداران کمی با تجربه سیاست خارجی وجود دارند. حزب سوسیال دمکرات در حال حاضر فاقد سیاستمداران تنش زدایی مانند ویلی برانت یا اگون باهر است و از حزب دموکراتهای آزاد نیز نمی توان انتظار زیادی داشت. با این حال، «خطرناک ترین دست نشاندگان ایالات متحده» امروز سبزها هستند:

«هر وقت مردم فکر می‌کردند از این بدتر نمی‌شود، اما آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه جدید، از گفتمان فاشیستی استفاده می‌کند و می‌خواهد روسیه را «ویران» کند. او ادعا می‌کند که بر روی شانه‌های مادلین آلبرایت که اخیراً درگذشته است، ایستاده است. مرگ نیم میلیون کودک عراقی بر اثر تحریم های ایالات متحده را تصور کنید اگر وزیر امور خارجه روسیه لاوروف مرگ نیم میلیون کودک اوکراینی را به هر دلیلی توجیه کند، فقط سر و صدای که توسط سبزها براه می افتد را تصور کنید.»

در این شرایط، اگر صدراعظم اولاف شولز تحویل تسلیحات را به تاخیر بیندازد، کافی نیست. افزایش تحویل تسلیحات بخشی از سیاست دولت بایدن است که می خواهد روسیه را به هر قیمتی تضعیف کند و هیچ توجهی به مرگ و میر ناشی از آن ندارد. لافونتین هشدار می دهد که اعضای پارلمان آلمان یا بوندستاگ که خواستار تحویل سلاح به اوکراین هستند نیز تا حدی مسئول افزایش تعداد قربانیان خواهند بود:

«قرار است جنگ چقدر طول بکشد؟ به همان اندازه که جنگ در افغانستان طول کشید؟ چرا سیاستمداران آلمانی از شکست های جنگ های مداخله گرانه به رهبری ایالات متحده، که ارتش آلمان یا بوندسوهر در آن شرکت داشت، درس نمی گیرند؟»

اکنون تنها امید این است که ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و شولتز به دنبال راه حلی از طریق مذاکره بر اساس بی طرفی و خودمختاری اوکراین برای دونباس باشند. با این حال، رئیس جمهور اوکراین یک شریک مذاکره قابل اعتماد نیست زیرا او بارها تحت فشار « ایالات متحده آمریکا و افراط گرایان راست در اوکراین» قرار گرفته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: