پرش به محتوا

ناتو برای تقسیم دائمی شرق-غرب آماده می شود


منتشر شده در «زمان ما» ارگان حزب کمونیست آلمان
مترجم مینا صابری
مجله هفته

«شورای آتلانتیک»: ناتو برای تقسیم دائمی شرق-غرب آماده می شود
جهش کوانتومی در سیاست تقابلی

ناتو با مانورهایی مانند «دفاع از اروپا ۲۰۲۱» برای جنگ با روسیه آماده شد.  ۲۸۰۰۰ سرباز از ۲۶ کشور به طور همزمان در ۱۳ کشور عملیات انجام میدهند.  (عکس: ناتو)


ناتو در حال بازسازی و تنظیم مجدد خود است – اما تصاویر دشمنان مانند سابق بدون تغییر می‌ماند. در تاریخ بیش از هفتاد ساله ناتو، هفت مفهوم استراتژیک وجود داشته است که هر یک مسیر این «پیمان جنگ‌افروز» را برای دهه آینده تعیین می کند. در آخرین اجلاس سران کشورها و دولت ها در بروکسل (ژوئن ۲۰۲۱) تصمیم گرفته شد که مفاهیمی که از سال ۲۰۱۰ تاکنون معتبر بودند دوباره بررسی شود و با محتوای جدید نو پر جایگزین شوند.

مناقشه اوکراین توسعه مفهوم استراتژیک جدید را تسریع کرده است که هدف آن تعیین اهداف ناتو تا سال ۲۰۳۰ است. به موازات و در هماهنگی با مفهوم آتی ناتو، ستاد فرماندهی سیاسی و نظامی اتحادیه اروپا (EU) در حال کار بر روی نسخه جدید «قطب نمای استراتژیک» خود است که برای اجرای اهداف ناتو در سطح اروپا در نظر گرفته شده است. جوزپ بورل، معاون کمیسیون اتحادیه اروپا آخرین مقاله کارگروه «دفاع اتحادیه اروپا» را اینگونه معرفی می کند: «اروپا باید فرا بگیرد که به زبان قدرت صحبت کند».

صحبت از یک «جهش کوانتومی» در سیاست نظامی و خارجی اتحادیه اروپا در پنج سال آینده است. اولین نشانه های آن دیری نپایید: بودجه جنگ در کشورهای عضو افزایش یافت. علاوه بر این، قرار است تا سال ۲۰۲۵ یک نیروی مداخله گر جدید اتحادیه اروپا با ۵۰۰۰ نیرو تحت رهبری آلمان ایجاد شود.
در حال حاضر مقالاتی از شورای آتلانتیک در دست انتشار است. این اندیشکده ناتو است که بیشترین شبکه را در مجتمع نظامی-صنعتی دارد. تامین مالی آن توسط ایرباس، لاکهید، بلک راک، کراوس مافی، بوئینگ و کمیسیون اتحادیه اروپا انجام می شود. نگاهی به مقالات «شورای آتلانتیک» رهنمودهای زیر را نشان می دهد که آینده ناتو را تعیین می کند:
بر اساس این تحلیل که جنگ در اوکراین منجر به از دست دادن مناطقی در شرق دنیپر و در جنوب اوکراین خواهد شد، ناتو در حال آماده شدن برای یک شکاف جدید و دائمی شرق و غرب میشود. روسیه در سطح بین المللی منزوی شده است. این انزوا باید در آینده نیز حفظ شود، توافقات منعقد شده در سال ۱۹۹۷ بین ناتو و روسیه در «قانون پایه گذاری روابط متقابل، همکاری و امنیت» دیگر معتبر نیست. این منجر به افزایش همکاری بین چین و روسیه می شود که نتیجه آن «بلوک اوراسیا» خواهد بود. بنابراین، در غرب، ناتو باید با گسترش بودجه نظامی، پذیرش فنلاند و سوئد و بعدا گرجستان و اوکراین، و گسترش حضور نظامی در تمام طول جناح شرقی ناتو پاسخ دهد.
ایالات متحده به ویژه روی آلمان حساب می کند، که برای به عهده گرفتن رهبری و هماهنگی این برنامه ها بسیار مناسب است، زیرا – برخلاف فرانسه – توانایی تضمین ثبات ساختارهای ناتو در اروپا را دارد.

در مطالعات ناتو، اتحادیه اروپا تنها به عنوان ابزار سیاسی و بازوی گسترده ناتو برای اجرای طرح های هژمونی توسعه یافته در واشنگتن ظاهر می شود. در آینده، ایالات متحده به طور فزاینده ای نیروهای خود را در ائتلاف بر روی منطقه عربی و اقیانوس هند و اقیانوس آرام متمرکز خواهد کرد تا بتواند منافع چین را در آنجا محدود کند.

رالف هومن (متولد ۱۹۵۹) یک پژوهشگر ارشد در زمینه حقوقی است.

وی پس از گذراندن دوره دکترای حقوق و فلسفه در زمینه دفاع کیفری، آموزش وکلا و گذراندن دوره های سخنرانی در دانشگاه ها مشغول به کار شد
او از می ۲۰۱۹ به طور منظم برای ارگان حزب کمونیست آلمان «زمان ما» می نویسد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: