پرش به محتوا

متن مصاحبه لاوروف با العربیه

منبع روسیه الیوم

مترجم: م. میرفخرائی

مجله هفته

لاوروف: روسیه کسی را به جنگ هسته ای تهدید نمی کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه روسیه کسی را به جنگ هسته‌ای تهدید نمی‌کند، گفت: «اظهارات خطرناکی» در این زمینه از سوی اوکراین و لهستان مطرح می‌شود.

لاوروف در بیانیه‌ای به شبکه العربیه گفت: آنها از من پرسیدند که آیا جنگ هسته‌ای ممکن است، آیا خطرات جنگ هسته‌ای افزایش یافته و آیا روسیه معتقد است که این موضوع امکان‌پذیر است یا خیر؟ ما به دولت ترامپ تایید مجدد بیانیه ریگان را پیشنهاد کرده‌ایم و گورباچف ​​از سال ۱۹۸۷ استدلال می‌کرد که هیچ برنده ای در جنگ هسته‌ای وجود ندارد و بنابراین هرگز نباید آن را به راه انداخت.

وی خاطرنشان کرد: روسیه بارها با تاکید بر تعهدات خود اقدام به پذیرش اعلامیه از سوی همه کشورهای هسته ای کرده است و علیرغم رد آن از سوی دولت ترامپ، در پایان اولین نشست روسای جمهور ولادیمیر پوتین و جو بایدن در ژنو، بیانیه مشابهی به تصویب رسید. 

لاوروف با اشاره به اظهارات ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین مبنی بر اینکه «اوکراین در زمانی که وضعیت یک کشور هسته‌ای را رها کرد، اشتباه کرد و ممکن است دوباره به کسب آن فکر کند، گفت: ما با موضوع جنگ هسته‌ای و سلاح های هسته ای بازی نمی‌کنیم.»

وی افزود: غرب باید شرکای خود را تحت فشار قرار دهد، زیرا «اوکراین و لهستان از اظهارات خطرناک خودداری نمی کنند.»

لاوروف: ما با ناتو نمی جنگیم و محموله های تسلیحاتی خارجی به اوکراین اهداف قانونی هستند 

لاوروف تاکید کرد که روسیه معتقد نیست که در حال مبارزه با ناتو است و این یک گام اضافی برای افزایش خطرات خواهد بود.

وی افزود: «متاسفانه این احساس وجود دارد که ناتو معتقد است که با روسیه می جنگد. ناتو، ایالات متحده و بسیاری از رهبران اروپایی صحبت می کنند … که پوتین باید شکست بخورد و پیروزی بر روسیه باید حاصل شود.»

وی خاطرنشان کرد: وقتی شخصی از چنین مفاهیمی استفاده می کند، فکر می کنم در حال جنگ با کسی است که می خواهد پیروز شود.

لاوروف تاکید کرد که هرگونه محموله تسلیحاتی که از خارج وارد اوکراین شود، یک «هدف قانونی» برای روسیه خواهد بود، زیرا «سلاحی است که به رژیمی که در حال جنگ علیه مردم خود است، تحویل داده می شود.»

لاوروف در مورد احتمال پایان عملیات نظامی روسیه در اوکراین تا روز پیروزی ۹ مه گفت که این عملیات پس از دستیابی به اهداف خود پایان خواهد یافت.

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که آیا مزدوران خارجی از جمله سوریه در صفوف نیروهای روسیه در اوکراین حضور دارند یا خیر، استفاده روسیه از مزدوران را تکذیب کرد.

لاوروف: مذاکرات با اوکراین به دلیل موضع کیف فعلا متوقف شده است.

لاوروف در مورد پیشرفت مذاکرات بین روسیه و اوکراین، اظهار داشت که آنها به دلیل موضع اوکراین دچار لغزش شدند، زیرا کیف به دنبال «بازی های خود» است، احتمالاً به دلیل «دستورالعمل هایی از واشنگتن، لندن و سایر پایتخت ها».

وی گفت: اگر آنها مذاکره‌کنندگان صادقی بودند و به تدریج به آنچه توافق کردند پایبند بودند، می‌توانستیم به پیشرفت‌های محسوسی در این مذاکرات دست پیدا کنیم.

او افزود که اوکراین می تواند از گروهی از کشورها که می تواند شامل اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، آلمان و ترکیه باشد، تضمین های امنیتی دریافت کند.

وی خاطرنشان کرد: روسیه مخالف ارائه ضمانت‌های امنیتی به اوکراین نیست، اما باید مشخص شود که چه مناطقی مشمول این ضمانت‌ها می‌شوند. او گفت: «البته این نمی تواند شامل کریمه و شرق اوکراین شود، جایی که ما استقلال دو جمهوری (دونتسک و لوهانسک) را به رسمیت شناختیم. آنها ابتدا با آن موافقت کردند، اما بعداً موضع خود را تغییر دادند.»

لاوروف: تحت فشار تحریم ها تسلیم نخواهیم شد

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو تسلیم فشارهای غرب بر سر اوکراین نخواهد شد، از کسی «بخشش» نخواهد کرد و تحت تحریم ها تسلیم نخواهد شد.

لاوروف خاطرنشان کرد: تحریم‌های غرب علیه روسیه باعث ایجاد بحران غذایی در جهان شد، زیرا تحریم‌ها زنجیره تامین را از بین برد و ده‌ها کشتی در دریای سیاه و دریای آزوف در نزدیکی سواحل اوکراین به دلیل تحمیل تحریم های آنها به دام افتادند. 

وی افزود: روسیه «آماده آزادی سازی صادرات از طریق دریا است، اما رهبری اوکراین در این زمینه با ما همکاری نمی کند.»

وی همچنین خاطرنشان کرد که «اکثر شرکای روسیه» به مکانیسم جدید پرداخت برای گاز اعلام شده توسط رئیس جمهور پوتین در شرایط تحریم‌های غرب علیه بانک‌ها و شرکت‌های روسی که به پرداخت به روبل روسیه از طریق یک حساب بانکی ویژه بستگی دارد، روی آورده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: