پرش به محتوا

صربستان محل آمریکا نگذاشت: سیستم ضد موشکی چینی بکار افتاد!

مترجم مینا صابری
مجله هفته

رئیس جمهور صربستان سامانه جدید پدافند هوایی FK-3 وارداتی از چین را در نمایشگاه تسلیحات معرفی کرد. به گفته ووچیچ، ارتش صربستان اکنون به وسایل مدرنی مجهز شده است. ایالات متحده قبلا به صربستان نسبت به خرید سیستم چین هشدار داده بود.

صربستان برای اولین بار سیستم دفاع هوایی مدرن FK-3 را که اخیراً از چین تهیه شده است، ارائه کرد. رئیس جمهور الکساندر ووچیچ روز شنبه در حاشیه یک نمایشگاه هوایی و تسلیحاتی در فرودگاه نظامی باتاینیکا در نزدیکی بلگراد گفت: «ما اخیراً توانستیم مبلغ بیشتری را در زمینه سرمایه گذاری کنیم و در نتیجه ارتش خود را به وسایل مدرن مجهز کنیم.

آمریکا به صربستان هشدار داده بود که سامانه دفاع هوایی چین را خریداری نکند. این موشک ها می تواند در برابر هواپیماها، موشک ها و پهپادها از آسمان کشور دفاع کند و گفته می شود که مبتنی بر سامانه اس-۳۰۰ روسیه است. صربستان قبلاً خرید را در سال ۲۰۱۹ تکمیل کرده بود. چین اولین قطعات را در ابتدای آوریل تحویل داد. این موضوع سر و صدای زیادی به پا کرده بود زیرا در آن زمان عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین در حال اجرا شدن بود.

در نمایشگاه فرودگاه، ارتش صربستان نیز برای اولین بار سامانه دفاع هوایی روسیه پانتسیر را به نمایش گذاشت. صربستان قبلاً این را در سال ۲۰۲۰ به دست آورده بود. در زمان ووچیچ، این کشور بالکان روابط خود را با روسیه عمیق تر کرد. با این حال، بلگراد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با محکوم کردن عملیات روسیه در اوکراین موافقت کرد. در عین حال حاضر نیست به تحریم های غیرقانونی اتحادیه اروپا علیه روسیه بپیوندد.

صربستان خواستار عضویت در اتحادیه اروپا است، اما نه در ناتو. با این حال، در برنامه مشارکت برای صلح ناتو (PfP) شرکت می کند. همانطور که ووچیچ در نمایشگاه نظامی توضیح داد، او در حال حاضر در حال مذاکره با کشور ناتو ئی فرانسه در مورد خرید دوازده هواپیمای جنگی رافال است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: