پرش به محتوا

روسیه: «تحقیقات جنایی بین المللی» ساختگی و ناعادلانه است.

منبع روسیه الیوم

مترجم: م. میرفخرائی

مجله  هفته

روسیه: ما موظف به همکاری با تحقیقات جنایی بین المللی در اوکراین نیستیم

روسیه اعلام کرده است که این حق را برای خود محفوظ می دارد که با تحقیقات بین المللی دادگاه کیفری بین المللی در مورد جنایات جنگی ادعایی در اوکراین همکاری نکند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز جمعه در بیانیه‌ای تأیید کرد که مسکو به اطلاعیه ۲۵ آوریل مبنی بر پیوستن دادستان دیوان کیفری بین‌المللی به تیم تحقیقات مشترکی که زیر نظر آژانس قضایی اتحادیه اروپا امور «Eurojust» لهستان، لیتوانی و اوکراین تشکیل شده است به رسمیت نمی شناسد. 

زاخارووا با بیان اینکه «روش کار چنین سازه هایی به خوبی شناخته شده است»، اظهار داشت که نتایج تحقیقات جدید «طرفدارانه و یک جانبه» خواهد بود و در این رابطه تحقیقات بین المللی در مورد فاجعه سقوط هواپیمای مالزیایی بوئینگ در دونباس در ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۴ را یادآور شد..

این دیپلمات تاکید کرد که تیم جدید شامل «قوی ترین حامیان بهره برداری از عدالت بین المللی برای بدنام کردن روسیه با بی توجهی کامل به واقعیات» است و دادستان دیوان کیفری بین المللی با این اقدام «نشان داد که حتی نمی خواهد چنین وانمود کند.« یک نهاد بی طرف» و «به محاکمه ای می پیوندد که در آن عاملان آن به وضوح شناسایی شده بودند».

زاخارووا دادگاه بین‌المللی کیفری را به سیاسی بودن متهم کرد و آن را به‌عنوان « نهادی که هیچ ارتباطی با عدالت مستقل ندارد» توصیف کرد و تعقیب دادگاه و کشورهای درگیر در تحقیقات جدید را مسئول «بی‌توجهی به رنج مردم دونباس» دانست که هشت سال گذشته قربانی جنایات رژیم کیف بوده‌اند.»

این سخنگو خاطرنشان کرد که کمیته تحقیقات روسیه کشته شدن ۲.۶ هزار غیرنظامی و زخمی شدن بیش از پنج هزار نفر دیگر را در جریان درگیری در دونباس به ویژه در نتیجه استفاده کیف از سلاح های ممنوعه بین المللی مستند کرده است.

وی افزود: سازمان‌های غیردولتی در جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک بیش از سه هزار پرونده را درباره جنایات ارتکابی علیه ساکنان این دو جمهوری به دادگاه کیفری بین‌المللی ارسال کرده‌اند، بدون اینکه تاکنون هیچ پاسخ روشنی از دادگاه لاهه دریافت نکرده‌اند.

زاخارووا گفت: «به یاد می‌آوریم که روسیه یکی از طرف‌های اساسنامه رم دادگاه کیفری بین‌المللی نیست و موظف به همکاری با آن نیست، اما به پیگیری دقیق کار این نهاد ادامه خواهیم داد».

مسکو و کیف یکدیگر را به جنایات جنگی در جریان عملیات نظامی روسیه در اوکراین متهم کرده اند.

منبع: RT

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: