پرش به محتوا

خلبان روس مبادله شده از شکنجه در زندان آمریکا می گوید

مترجم: م.میرفخرائی

راشا تودی

مجله هفته

کنستانتین یاروشنکو، شهروند روسیه، پس از بیش از ده سال حبس در ایالات متحده، به عنوان بخشی از تبادل زندانیان با آمریکا به روسیه بازگشت. او پرونده دادگاه خود را ساختگی خواند و از شرایط غیرانسانی زندان های آمریکا گزارش می دهد.

خلبان روسی کنستانتین یاروشنکو در سال ۲۰۱۰ در لیبریا دستگیر و از آنجا به ایالات متحده تبعید شد. آژانس مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده او را به تهیه یک محموله بزرگ کوکائین و قاچاق متهم کرد. در سپتامبر ۲۰۱۱ یک دادگاه آمریکایی یاروشنکو را به ۲۰ سال زندان محکوم کرد. روز چهارشنبه، یاروشنکو با ترور رید، شهروند آمریکایی که قبلا در روسیه زندانی بود، مبادله شد. خلبان روس روز پنجشنبه در مصاحبه با راشاتودی تجربیات خود را با سیستم قضایی آمریکا و لیبریا توصیف کرد و شکنجه و شرایط غیرانسانی در این کشورها را توصیف کرد.
یاروشنکو محکومیت و حبس خود به ایالات متحده را غیرقانونی توصیف کرد: «من دوازده سال از زندگی خود را برای هیچ، برای اعمالی که مرتکب نشده بودم، از دست دادم.» او پرونده علیه خود را کاملا دستکاری شده و ساختگی خواند. به نظر او، یک تن از «حلقه کوچکی در یک زنجیره طولانی برای بدنام کردن دولت روسیه» بوده است.

مدت کوتاهی پس از دستگیری در ۲۸ می ۲۰۱۰ در لیبریا، یاروشنکو به مدت دو روز و نیم «به صورت غیرانسانی تحت فشار شدیدترین شکنجه ها قرار گرفت.

آنها به طرز وحشیانه و حرفه ای شکنجه می کردند. آنها می دانستند چگونه و به کجا ضربه بزنند تا من را زنده نگه دارند تا بتوانند شکنجه را ادامه دهند. آنها به پاشنه پایم لگد زدند، به دندان هایم ضربه وارد میکردند، به اعضای داخلی بدنم ضربه می زدند و حتی استخوان هایم را شکستند.

یاروشنکو پس از حبس در یکی از زندان های آمریکا، توانست در فواصل زمانی نامنظم با بستگان خود تماس بگیرد. با این وجود، زندان های ایالات متحده از نظر رفتار با زندانیان «فراتر از حد تصور و هر گونه انتقادی است». به گفته یاروشنکو، اتهامات نقض حقوق بشر توسط ایالات متحده علیه روسیه و سایر کشورها تنها نشان دهنده استانداردهای دوگانه است. ایالات متحده همچنین در خارج از کشور زندان دارد و به طور منظم اتباع کشورهای ثالث را می رباید:
«بسیار خوشحالم که موفق به خروج شدم و اینجا هستم. اکنون می توانم حقیقت را در مورد آنچه مقامات ایالات متحده با شهروندان فدراسیون روسیه و سایر کشورهایی که در سیاهچال های ایالات متحده گرفتار هستند و انجام می دهد، بگویم.»

یاروشنکو اظهار داشت که حمایت خانواده و عزیزانش به او کمک کرد تا دوران سخت بازداشت را پشت سر بگذارد. او همچنین از دولت و دیپلمات های روسیه به خاطر حمایتشان قدردانی می کند. او همیشه مطمئن بود که او را فراموش نمی‌کنند.

وقتی از یاروشنکو درباره برنامه‌های آینده‌اش سؤال شد، پاسخ داد که در حالی که می‌داند اکثر سازمان‌های بین‌المللی «دست نشانده‌های آمریکا» هستند، می‌گوید که می‌خواهد علناً استانداردهای دوگانه ایالات متحده را متهم و محکوم کند و احتمالاً اقدام قانونی علیه ایلات متحده انجام دهد:

«شیطان باید مجازات شود. البته من سعی خواهم کرد که دولت ایالات متحده به خاطر آنچه انجام داده است مورد قضاوت عموم قرار گیرد. همین امر در مورد دولت لیبریا نیز صدق می کند. البته می دانم که دشوار خواهد بود، اما من می خواهم تمام جهان بدانند که چه چیزی حاکمان ایالات متحده در سرزمین های کشور ثالث این کار را انجام می دهند.»

اما اول از همه او میخواهد یک دل سیر بخوابد!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: