پرش به محتوا

ایران اسرائیل را به «حمله مستقیم» تهدید کرد

روسیا الیوم
مترجم مینا صابری
مجله هفته

حسن نصرالله، رهبر حزب الله روز جمعه در سخنرانی خود در بیروت به تل آویو درباره حملات بیشتر به سوریه هشدار داد. نصرالله گفت: اگر «تجاوزات اسرائیل به حضور ایران در منطقه» ادامه یابد، ایران می‌تواند مستقیماً به اسرائیل حمله کند.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله روز جمعه در سخنرانی خود در بیروت گفت: اگر اسرائیل به حملات خود علیه حضور ایران در سوریه ادامه دهد، تهران می‌تواند مستقیماً پاسخ دهد. او همچنین به تل‌آویو هشدار داد که شبه‌نظامیان شیعه برای رزمایش‌های نظامی آتی اسرائیل در نزدیکی لبنان در حالت آماده باش قرار خواهند گرفت.

نصرالله در یک سخنرانی ویدئویی در مراسمی در بیروت با اشاره به دیدگاه دولت نسبت به حملات موشکی مکرر اسرائیل به تل آویو گفت: در صورت تداوم تجاوزات اسرائیل به حضور ایران در منطقه، ایران می تواند مستقیماً به اسرائیل حمله کند. اهدافی در سوریه، چهارشنبه گذشته

نصرالله به عنوان نمونه ای از پاسخ ایران، به حمله موشکی ماه مارس به تأسیساتی در اربیل، شهری در شمال عراق اشاره کرد که تهران گفت که اسرائیل از آن برای طراحی و اجرای حملات به ایران استفاده می کند. نیویورک تایمز به نقل از سپاه پاسداران ایران نوشت که هدف این حمله «مرکز استراتژیک توطئه صهیونیست ها در اربیل» بوده است.

«مانورهای بزرگ شما ما را نمی ترساند»

نصرالله همچنین به اسرائیل هشدار داد که «هر گونه اشتباه، حماقت یا اقدام تهاجمی» در طول مانورهای آتی در مرز لبنان با پاسخ «سریع و مستقیم» مواجه خواهد شد. نصرالله گفت: «اگر مانورهای اسرائیل چه قبل و چه بعد از انتخابات لبنان آغاز شود، ما در آماده باش کامل خواهیم بود». انتخابات پارلمانی لبنان قرار است ۱۵ ماه مه برگزار شود. وی افزود: مانورهای بزرگ شما ما را منصرف نمی کند یا مانع از ایجاد معادلات بازدارندگی موجود در لبنان نمی شود.

حزب الله در هفته های اخیر سناریوهای متعددی را تمرین کرده و به گفته نصرالله برای هر اقدامی از سوی «دشمن اسرائیلی» آماده است. نصرالله از حملات تروریستی اخیر علیه غیرنظامیان در بئر شوا، بنی براک، حضره و تل آویو به عنوان «دلیل» این که اسرائیل «شکننده و ضعیف» است، یاد کرد. نصرالله گفت: این حملات ناتوانی اسرائیل در ردیابی «جنگجویان تنها» مسلمان را نشان می‌دهد و «اعتماد صهیونیست‌ها به خدمات امنیتی و امنیتی خود را متزلزل می‌کند».

رهبر جنبش شیعه به مناسبت روز قدس، یک سنت شیعی که توسط ایران در سال ۱۹۷۹ برای ابراز مخالفت با کنترل اسرائیل بر بیت المقدس از سال ۱۹۶۸ آغاز شد، سخنرانی می کرد. این روز در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: