پرش به محتوا

اخبار شصت و ششمین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


اسپوتنیک:
روسیه از سرنگونی جنگنده سوخو -۲۵ اوکراین خبر داد

وزارت دفاع روسیه از سرنگونی یک جنگنده سوخو -۲۵ دیگر نیروی هوایی اوکراین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سامانه‌های دفاع هوایی این کشور مستقر در منطقه خارکیف اوکراین، یک سوخ و -۲۵ دیگر نیروی هوایی اوکراین را سرنگون کرده است.

وزارت دفاع روسیه همچنین افزود که این جت در نزدیکی شهر چروونی یار شلیک شده است.

این وزارتخانه همچنین افزود که دو پهپاد اوکراینی و ۱۲ موشک پرتاب شده در نزدیکی شهر کامنکی دونتسک (DPR) رهگیری شدند.

علاوه بر این، وزارت دفاع روسیه گزارش داد که حملات نیروی هوایی روسیه ۱۷ هدف نظامی در اوکراین از جمله دو مرکز فرماندهی و کنترل و ۵ انبار مهمات و سوخت را منهدم کرده است.

روز شنبه همچنین امانوئل ماکرون طی تماس تلفنی با ولادیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود، بر افزایش حمایت نظامی پاریس از کی یف تاکید کرد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه با صدور بیانیه‌ای در این باره ادعا کرد: ماکرون بار دیگر نسبت به بمباران شهرهای اوکراین از سوی روسیه و «وضعیت غیرقابل تحمل» در شهر بندری ماریوپول در جنوب شرقی اوکراین شدیداً ابراز نگرانی کرده است!

این در حالیست که روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان در عملیات نظامی ویژه در اوکراین را رد می‌کند.

پیشتر «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ۴ تأسیسات نظامی اوکراین در شبانه روز گذشته مورد اصابت موشک‌های روسیه قرار گرفته اند.

مسکو: خطر جنگ هسته‌ای باید به حداقل برسد

ولادیمیر یرماکوف، رئیس دفتر منع اشاعه هسته ای وزارت خارجه روسیه روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری تاس گفت همه قدرت های هسته ای باید به منطق مندرج در اسناد رسمی، با هدف جلوگیری از جنگ هسته ای پایبند باشند.

اشاره این مقام روس به بیانیه مشترکی بود که در ژانویه توسط روسیه، چین، انگلیس، آمریکا و فرانسه منتشر شد که در آن پنج کشور – که اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل هستند – در خصوص اجتناب از گسترش بیشتر تسلیحات هسته‌ای و جنگ هسته ای به توافق رسیدند.

یرماکوف به تاس گفت: خطرات جنگ هسته ای، که هرگز نباید آغاز شود، به طور خاص از طریق جلوگیری از هرگونه درگیری مسلحانه بین قدرت های هسته ای، باید به حداقل ممکن کاهش یابد.

پیشتر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود که غرب نباید خطرات فزاینده ناشی از درگیری هسته ای بر سر اوکراین را دست کم بگیرد.

متعاقب آن آمریکا اعلام کرد که با وجود تشدید موضع گیری های مسکو معتقد نیست تهدیدی مبنی بر استفاده روسیه از سلاح هسته ای وجود ندارد.

پس از آنکه روسیه به مقامات غربی درباره مداخله در جنگ اوکراین و وقوع جنگ اتمی هشدار داد، کاخ سفید اعلام کرد که جنگ هسته‌ای هیچ برنده‌ای ندارد و باید موضع گیری ها را ملایم کرد.

برای ارسال به «اولاف شولتز» آماده شده است؛
طوماری با ۵۰ هزار امضاء برای توقف ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین

طوماری با بیش از ۵۰ هزار امضاء خطاب به صدراعظم آلمان برای خودداری از ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین آماده شده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، طوماری خطاب به «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان با درخواست عدم ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین تا ۳۰ آوریل ۵۴ هزار و ۳۳۰ امضاء به دست آورده است.

پیشتر نیز حدود ۳۰ چهره فرهنگی و هنری، از جمله روزنامه نگاران، موسیقی دانان و هنرمندان آلمانی و همچنین یکی از بزرگترین نمایندگان ادبیات آلمان پس از جنگ، نویسنده و نمایشنامه نویس مارتین والسر، نامه‌ای سرگشاده به شولتز ارسال کردند و از او خواستند تا ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین را انجام ندهد.

متن کامل نامه خطاب به صدر اعظم آلمان در سایت مجله آلمانی EMMA منتشر شده است.

در این طومار آمده است: ما از اینکه شما تاکنون با دقت خطرات را در نظر گرفته‌اید (شامل خطر گسترش جنگ در داخل اوکراین، خطر گسترش آن در سراسر اروپا و خطر جنگ جهانی سوم) استقبال می‌کنیم؛ بنابراین، امیدواریم صحبت‌ های نخست خود را به خاطر بسپارید و دیگر به طور مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات سنگین را در اختیار اوکراین قرار ندهید.

بخشی از غیرنظامیان از کارخانه فولاد آزوف تخلیه شدند

به گزارش خبرگزاری ریانووستی روسیه، گروهی از غیرنظامیان روز شنبه از کارخانه فولاد آزوف تخلیه شدند. این گروه ۲۵ نفره متشکل از ۱۹ بزرگسال و شش کودک است.

همانطور که خبرنگار روزنامه روسی ایزوستیا در ویدئویی گزارش داد، طرف اوکراینی روز شنبه ۲۰ اتوبوس مدرسه با مجموع ۶۰۰ صندلی را برای تخلیه در اختیار آنها قرار داد. مشخص نیست که آیا این افراد تخلیه شده به خاک اوکراین خواهند رفت یا در ماریوپول باقی خواهند ماند. غیرنظامیانی که در پناهگاه‌های بمب آزوفستال نگهداری می‌شوند معمولاً کارمندان کارخانه و اعضای خانواده‌شان هستند که در روزهای اولیه عملیات نظامی روسیه به پناهگاه‌های امن بمب آزوفستال گریختند. به گزارش خبرنگار روسی، مذاکرات برای تخلیه نظامیان اوکراینی محبوس شده در کارخانه فولاد آزوف در جریان است.

این تخلیه با مشارکت صلیب سرخ بین المللی و سازمان ملل انجام می شود و توسط واحدهای اسپتسناز روسیه تحت نظارت است.

برچیدن بناهای گورکی و پوشکین در اوکراین


دیروز، ریانووستی توجه را به برچیدن بنای یادبود گورکی در شهر وینیتسا در مرکز اوکراین جلب کرد.
امروز کانال تلگرام Operazija Z از تخریب بنای یادبود پوشکین در شهر چرنیهیو در شمال اوکراین خبر داد. پیام ترجمه شده است:

«در چرنیهیو، جنگنده‌های دفاع سرزمینی بنای یادبود پوشکین را برچیدند.
نازی ها این کار را تحت نظارت پلیس انجام دادند. قبل از آن، همان [جنگجویان] یادبودی برای زویا کوسمودمیانسکایا [که مسلماً شناخته شده ترین پارتیزان شوروی بود که در سال ۱۹۴۱ توسط آلمانی ها به طرز وحشیانه ای شکنجه شد و سپس اعدام شد، داشتند. اشاره شد. قرمز.] در نزدیکی یک مدرسه تخریب شد.

بنای یادبود [پوشکین] به مدت ۱۲۱ سال در پارکی در مرکز چرنیهیو در جای خود ایستاده بود. در پایان سال ۲۰۱۷، قبلاً از پایه خود حذف شد. اما در آن زمان، پلیس می گوید، سارقان این کار را انجام دادند تا آن را به یک نقطه جمع آوری فلزات غیرآهنی بفروشند. این بنا پس از جستجوی فعال پیدا شد و به محل خود بازگشت.

رسانه های روسی: نیروهای مسلح اوکراین با مهمات فلشت، مکان هایی را در منطقه نیکولایف گلوله باران کردند


روزنامه روسی ایزوستیا در کانال تلگرامی خود گزارش داد که نیروهای مسلح اوکراین شهر کوچک اسنگیروفکا در منطقه نیکولایف در جنوب اوکراین را با مهمات خوشه‌ای گلوله باران کرده‌اند و فشنگ‌های پرتابه‌ها با دارت‌های فلشت پر شده است. در فیلم ضمیمه شده، یک نظامی روسی یک فلکت پیدا شده در محل آتش سوزی را به خبرنگار نشان می دهد و تاثیر مخرب این مهمات را شرح می دهد. در سطح بین المللی، غیرقانونی تلقی می شود.

همانطور که نتایج کالبد شکافی منتشر شده از کشته شدگان حومه کی یف بوچا نشان داد، ده ها غیرنظامی در آنجا با مهمات فلکت کشته شدند. آنها ممکن است قربانی آتش توپخانه اوکراین شده باشند، زیرا مشخص است که ارتش اوکراین هنگام گلوله باران اهدافی در دونباس از چنین مهمات استفاده کرده است. روسیه متهم به قتل عام غیرنظامیان در بوچا است.

در یکی دیگر از پست های ایزوستیا، ساکنان اسنگیریوکا شکایت دارند که این مکان به طور مداوم توسط ارتش اوکراین گلوله باران می شود. این شهر ۱۲۰۰۰ نفری چند هفته است که تحت کنترل روسیه است. گزارش تصویری تخریب شدید زیرساخت های غیرنظامی را نشان می دهد. برق و گاز خراب شده بود و شهردار متواری شده بود.

وزارت دفاع روسیه از سرنگونی 18 پهپاد اوکراینی خبر داد


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری خود در صبح شنبه از پنج حمله راکتی به اهداف نظامی اوکراین خبر داد. چهار انبار مهمات و سوخت در نزدیکی روستاهای Beryozovoye، Vosdvizhenka، Pokrovskoye و Barvenkovo هدف قرار گرفتند. علاوه بر این، تجمع فاشیست ها و فناوری آنها از بین رفت.

کوناشنکوف همچنین گفت که نیروی هوایی روسیه شب گذشته 9 خوشه دیگر از تجهیزات و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کرده است. بیش از 120 فاشیست کشته شدند و چهار تانک و شش خودروی زرهی منهدم شدند. نیروهای موشکی روسیه نیز به نوبه خود گفتند که دو پایگاه فرماندهی ارتش اوکراین، یک باتری پرتابگر موشک و یک ایستگاه رادار را منهدم کردند.

سخنگوی وزارت دفاع در مسکو همچنین اظهار داشت: پدافند ضد هوایی روسیه در آسمان شهرهای گورلووکا، چرونی اوسکول، پتمانوو، کراماتورسک، کوسینکا، کارپوفکا، پوتیلینو، نووآختیرکا، بسلیکی لیمان و پرموگا 18 اوکراینی، سه فروند پهپاد اوکراینی از آنها Bayraktar TB2، سرنگون شد. همچنین دو موشک بر فراز روستای گورلووکا در جمهوری خلق دونتسک و روستای اسنژکوکا در منطقه خارکف اوکراین رهگیری شد.دو خمپاره به منطقه مرزی بریانسک روسیه اصابت کرد

الکساندر بوگوماس، فرماندار منطقه بریانسک روسیه، از جلوگیری از حمله هوایی اوکراین خبر داد. بر این اساس، پدافند هوایی روسیه حدود ساعت 5:50 صبح به وقت CEST یک هواپیمای نیروی هوایی اوکراین را کشف کرد. فرماندار در تلگرام نوشت:

«در حین انجام اقدامات با هدف جلوگیری از ورود شیء به قلمرو فدراسیون روسیه، دو خمپاره در روستای شچا در منطقه استارودوب سقوط کرد.»

با این حال، معلوم نیست که آیا پرتابه ها اوکراینی بودند یا روسی. به گفته بوگوماس، روکش ساختمان های فنی در یک پایانه نفتی بر اثر شدت انفجار آسیب دیده است. گلوله دوم به قلمرو اطراف آسیب رساند. تلفات جانی و جراحتی به وجود نیامد.

یک کشته و 5 زخمی در نتیجه حمله ارتش اوکراین به شهر دونتسک

بر اساس اعلام ستاد دفاع ارضی منطقه دونتسک، در نتیجه گلوله باران منطقه پتروفسکی شهر دونتسک توسط نیروهای مسلح اوکراین، یکی از مردم غیرنظامی کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

طبق این اطلاعات، در این حملات خمپاره‌ای و توپخانه که شب گذشته صورت گرفت، به تعدادی از خانه‌های مسکونی شهر نیز آسیب جدی وارد شده است.‎

اوکراین برای رفع مشکل کمبود سوخت دست به دامن اروپا شد

اوکراین می خواهد کمبود سوخت فعلی را با کمک تامین کنندگان مختلف اروپایی برطرف کند. به گفته «جولیا سویردنکو»، وزیر اقتصاد اوکراین، تنگناها باید ظرف یک هفته برطرف شود، زیرا اپراتورهای اوکراینی قراردادهایی را با تامین کنندگان اروپایی منعقد کرده‌اند.

«ولادیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی ویدئویی شبانه خود گفت: صف ها و افزایش قیمت در پمپ بنزین ها در بسیاری از مناطق کشور ما قابل مشاهده است.

به گفته وی اشغالگران به عمد زیرساخت های تولید، تحویل و ذخیره سوخت را تخریب می کنند. این هفته روسیه همچنین به پالایشگاه نفت کرمنچوک، تولیدکننده اصلی سوخت اوکراین، و همچنین چندین انبار بزرگ دیگر حمله کرد.

هشدار روسیه درباره تحریکات آمریکا با سلاح‌های کشتار جمعی در اوکراین

سفارت روسیه در واشنگتن صبح امروز، شنبه از ایالات متحده خواست تا «تجدید نظر کرده و از آماده سازی اقدامات تحریک آمیز با استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در اوکراین خودداری کند».

در تفسیری که در کانال تلگرامی سفارت روسیه در این باره منتشر شده، آمده است: «ما به اتهام زنی‌های بی‌اساس بعدی علیه خود توجه کرده‌ایم که توسط بانی جنکینز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل بیان شده است. مایلیم به این دیپلمات یادآوری کنیم که در جریان عملیات ویژه، وزارت دفاع روسیه اطلاعات غیرقابل انکاری در خصوص آماده سازی شرایط توسط ایالات متحده برای تحریکاتی به منظور متهم کردن نیروهای مسلح روسیه به استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در اوکراین دریافت کرده است.»

دیپلمات‌های روسی یادآور شدند: «یکی از سناریوهای احتمالی «حوادث صحنه سازی شده در زیر پرچم دروغین» است. صحبت بر سر استفاده واقعی از سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی با تلفات در میان مردم غیرنظامی است تا سپس نیروهای مسلح روسیه به انجام آن متهم شوند. وزارت امور خارجه آمریکا نیز از قبل رویه «تحقیقات» را تعیین کرده و روسیه متهم شناخته شده است.»

در بیانیه سفارت روسیه تاکید شده: «ما از مقامات واشنگتن می خواهیم تا در این باره دوباره بیاندیشند و از اقدامات تحریک آمیزی که ممکن است منجر به کشته شدن ده‌ها هزار شهروند اوکراینی و بروز یک فاجعه زیست محیطی و انسانی شود، خودداری کند.»‎

لهستان بیش از 200 تانک به اوکراین می‌دهد

لهستان با تحویل بیش از 200 تانک T-72 شوروی سابق از کشور همسایه خود اوکراین در برابر روسیه حمایت می کند. این خبر را خبرگزاری رادیو لهستان IAR روز جمعه به نقل از آژانس های دولتی گزارش داد. بر این اساس بیشتر این تانک ها تا به حال از مرز عبور کرده‌اند و در خاک اوکراین هستند.

«ماتئوش موراویسکی»، نخست وزیرلهستان هم چند روز پیش تحویل تانک های بزرگ به اوکراین را تایید کرده بود، اما در ابتدا عدد دقیقی ارائه نکرد. آندری دودا، رئیس جمهور لهستان هم اوایل این هفته گفت که لهستان از زمان آغاز جنگ تاکنون معادل 1.5 میلیارد یورو کمک نظامی به اوکراین داده است.‎

توافق اسلواکی و لهستان برای ارسال جنگنده به اوکراین

اسلواکی و لهستان به توافقی دست یافتند که اجازه می دهد جنگنده های اسلواکی میگ-29 را به اوکراین تحویل دهند. این خبر را وزرای دفاع دو کشور روز جمعه در براتیسلاوا اعلام کردند. یاروسلاو ناد، وزیر دفاع اسلواکی گفت، لهستان موافقت کرده است که در صورتی که جنگنده های میگ دیگر در دسترس نباشد، حریم هوایی اسلواکی را با اف-16های آمریکایی خود ایمن کند.

«ماریوش بلاشاک»، همتای لهستانی وی نیز این را کاملاً طبیعی توصیف کرد که نیروی هوایی لهستان در حال گسترش منطقه عملیات خود به کشور همسایه در جنوب است. اسلواکی بسیار کوچکتر از لهستان است، کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو مستقیماً با اوکراین همسایه هستند و به شدت از آن با کمک های بشردوستانه و نظامی حمایت می کنند.‎

وزارت دفاع روسیه: اوکراین برای مقصر دانستن ارتش روسیه اقدام تحریک آمیز جدیدی را آماده می کند

 خبرگزاری ریانووستی گزارش می دهد که نیروهای های اوکراینی در شهر سویاتوگورسک در قلمرو جمهوری خلق دونتسک توپخانه مستقر کرده اند.  این را سرهنگ میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع روسیه اعلام کرد.

 وی خاطرنشان کرد که رژیم کی یف یک اقدام تحریک آمیز دیگر را برای بی اعتبار کردن ارتش روسیه در چشم افکار عمومی جهانی تدارک دیده است.

 یک باتری توپخانه (متشکل از سه هویتزر D-30) توسط نیروهای مسلح اوکراین در نزدیکی آبگیر در شهرک پیسکونوکا در جمهوری خلق دونتسک به منظور تحریک ضدحمله توسط نیروهای مسلح روسیه مستقر شد. میزینتسف، می گوید که در صورت  تخریب آبگیر 27 شهرک با مجموع بیش از 15000 سکنه بدون آب باقی می ماند.

 به گفته وی، در آینده نزدیک مقامات کی یف قصد دارند از این تحریک برای متهم کردن سربازان روسی به جنایات ادعایی علیه غیرنظامیان استفاده کنند و پس از آن رسانه های گروهی اوکراینی و غربی به طور گسترده در مورد آن گزارش خواهند کرد.

جمهوری خلق دونتسک: گفته می شود که واحدهای ملی گرا و فاشیست اوکراینی خود را در ساختمان های آپارتمانی مستقر کرده اند

 به گزارش ریانووستی، گفته می شود که ستیزه جویان نئونازی در طبقات بالای ساختمان های مسکونی در شهر کراماتورسک در جمهوری خلق دونتسک سنگر گرفته و میدان های تیراندازی را در آنجا مستقر کرده اند.  آنها ساکنان شهر را به زور در خانه هایشان نگه داشتند و از آنها بعنوان سپر انسانی استفاده میکنند.

 ایالات متحده تاکنون 100 پهپاد Switchblade و بیش از 50 هویتزر به اوکراین ارسال کرده است.

 به گزارش اینترفاکس ایالات متحده 100 پهپاد از 700 پهپاد «Switchblade» را برای تحویل به اوکراین ارسال کرده است.  مجله فارین پالیسی روز جمعه به نقل از یک مقام ارشد پنتاگون گزارش داد.

 وی افزود که ایالات متحده همچنین بیش از 60 درصد از 90 هویتزر را که مقصد اوکراین بوده به منطقه ارسال کرده است.  به گفته این مجله، ایالات متحده 100 سرباز اوکراینی را برای استفاده از هویتزر در اروپا آموزش می دهد و 15 اوکراینی دیگر نیز برای استفاده از رادارهای Q64 آموزش می بینند.

 در 24 ساعت گذشته، 20 محموله اسلحه به مقصد اوکراین شامل گلوله های توپخانه 155 میلی متری، زره بدن و کلاه ایمنی وارد منطقه شده است.  در همان زمان، به گفته این مجله، انتظار می‌رود در 24 ساعت آینده، ایالات متحده دوازده پرواز با پهپادهای Phoenix Ghost و سایر گلوله‌های 155 میلی‌متری را به اروپا بفرستد.  در مجموع، اوکراین قرار است 121 پهپاد «فنیکس گوست» را دریافت کند.

 یکی از نمایندگان پنتاگون تاکید کرد که این سلاح ها به خارج از خاک اوکراین منتقل می شود.

 وی در عین حال خاطرنشان کرد که نظامیان اوکراینی هنوز برای استفاده از پهپادهای «روح ققنوس» آموزش ندیده اند.  وی همچنین گفت که ایالات متحده برای تقویت دفاع سایبری خود به اوکراین تجهیزات ارسال می کند.

 وی همچنین اطمینان داد که ایالات متحده با اوکراین درباره استقرار احتمالی موشک های ضد هوایی پاتریوت یا سامانه های ضد موشکی تاد مذاکره نخواهد کرد.

لاوروف: غرب سال‌هاست تمایلات ضدروسی در کی‌یف را تشویق می‌کند

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که آمریکا و متحدانش سال‌هاست که تسلیحات نظامی مورد نیاز ارتش اوکراین را تأمین و احساسات ضدروسی مقامات کی‌یف را تشدید می‌کنند.

سرگئی لاوروف، گفت: «در طول سال‌های گذشته، ایالات متحده و متحدانش هیچ کاری برای متوقف کردن مناقشه داخلی در اوکراین انجام نداده‌اند. آنها به‌جای تشویق کی‌یف به یک راه‌حل سیاسی بر اساس بسته اقدامات مینسک، به پمپاژ انواع سلاح‌ها به این کشور ادامه داده، نیروهای مسلح اوکراین و گردان‌های ملی‌گرا را نه‌تنها مسلح کرده، بلکه آموزش داده‌اند و به‌طور کلی توسعه نظامی ـ سیاسی در اوکراین توسط کشورهای غربی انجام شده است.»

وی افزود: آنها مسیر تهاجمی و ضدروسی درپیش‌گرفته مقامات کی‌یف را تشویق کرده آنها را تحت فشار قرار دادند تا روند مذاکرات را مختل کنند و «مشکل دونباس» را با استفاده از توان نظامی حل‌وفصل کنند.

لاوروف یادآور شد که واشنگتن و بروکسل با گستاخی ابتکارات روسیه درباره تضمین‌های امنیتی در دسامبر سال گذشته را رد و مقامات مسکو را مجبور به تصمیم‌گیری قاطع برای تأمین امنیت خویش کردند.

روسیه از مزدوران خارجی در جنگ با اوکراین استفاده نمی‌کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العربیه اعلام کرد که این کشور هرگز مزدوران خارجی را برای شرکت در جنگ اوکراین جذب نکرده است. وی گفت: «ما هرگز از مزدوران استفاده نکرده‌ایم. من می‌توانم به شما اطمینان دهم که مردم در سوریه مشغول کارهای خود هستند.»

به‌گفته لاوروف، روسیه و اوکراین می‌توانند در مذاکرات به نتیجه دست یابند اگر طرف اوکراینی مواضع خود را طبق دستورالعمل‌های رسیده از واشنگتن و لندن تغییر ندهد و طرف روسی با ارائه ضمانت‌های امنیتی به اوکراین از سوی برخی کشورها هیچ مخالفتی ندارد.

لاوروف: جنگ در اوکراین به رهایی جهان از ظلم غرب کمک می‌کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه صبح امروز، شنبه، در مصاحبه با خبرگزاری شین‌هوا اعلام کرد که اقدام روسیه در اوکراین به رهایی جهان از ظلم استعمار نوین غرب که به‌شدت درگیر نژادپرستی و انحصارگرایی است، کمک می‌کند.

وی یادآور شد که خط‌مشی ویرانگر آمریکا تازه شکل نگرفته است، تجاوز ناتو به یوگسلاوی، حمله به عراق، لیبی، تلاش برای نابودی سوریه و همچنین دخالت آشکار در انقلاب‌های رنگی در تعدادی از کشورها از جمله در سال 2014 در اوکراین نمونه‎های بارز این سیاست هستند که همه اینها به‌قیمت جان صدها هزار نفر از مردم کشورهای مختلف تمام شده و منجر به هرج‌ومرج در مناطق مختلف کره زمین شده است.

لاوروف همچنین گفت: «عملیات ویژه حفاظت از مردم دونباس به‌محض دستیابی به اهداف آن به پایان خواهد رسید و تحقق این اهداف برای تأمین امنیت ملی روسیه بسیار بااهمیت است.»

آمریکا سربازان اوکراینی را در آلمان آموزش می‌دهد

 جان کربی سخنگوی پنتاگون از آغاز آموزش تعداد محدودی از سربازان اوکراینی در یکی از پایگاه های نظامی آمریکا در آلمان خبر داد.

براساس این گزارش، در این برنامه آموزشی، سربازان اوکراینی آموزش استفاده از سیستم های توپخانه‌ای خمپاره انداز و رادارها را می آموزند تا در جنگ با روسیه از آنها استفاده کنند.

کربی خاطرنشان کرد در این دوره آموزشی پنج روزه، حدود 100 سرباز اوکراینی استفاده از سیستم های توپخانه‌ای خمپاره انداز را می آموزند. قرار است به طور کلی 90 فروند خمپاره انداز در قالب دو بسته کمک نظامی 800 میلیون دلاری به اوکراین ارسال شود.

وی افزود: آموزش رادار هم در یک دوره آموزشی هفت روزه به 15 سرباز اوکراینی دیگر داده می شود.

به محض پایان این دوره های آموزشی، سربازان آموزش دیده به کشور خود باز می گردند تا نحوه استفاده از این سیستم ها را به سربازان دیگر آموزش دهند.

کربی افزود: در مراحل بعد، تعداد محدودی از سربازان اوکراینی در هر کشوری، دوره آموزشی مقدماتی سیستم های توپخانه‌ای را که شامل سیستم های راداری و خودروهای زرهی است که دولت آمریکا اخیرا متعهد به ارسال آنها به اوکراین شده، می گذرانند.

انتهای پیام/

لاوروف: لغو تحریم‌های روسیه، موضوع بخشی از مذاکرات صلح با اوکراین است

لاوروف در اظهارات خود در مصاحبه با خبرگزاری رسمی چین، شینهوا، که در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه نیز منتشر شد، گفت: در حال حاضر هیات های مذاکره کننده روسیه و اوکراین تقریبا به طور روزانه از طریق ویدئو کنفرانس درباره پیش نویس توافق احتمالی مذاکره می کنند.

اوکراین و روسیه از ۲۹ مارس (۹ فروردین) تاکنون مذاکرات صلح رو در رویی نداشته اند و فضای مذاکرات با توجه به اتهامات اوکراین مبنی بر این نیروهای روسی حین خروج از مناطق نزدیک کی یف مرتکب جنایت هایی شده اند وخیم تر شده است؛ مسکو این ادعا را رد می کند.

لاوروف گفت: دستور مذاکرات صلح با اوکراین همچنین در بین مسائل دیگر شامل مسائل مربوط به نازی زدایی، به رسمیت شناختن واقعایت های ژئوپلتیکی جدید، لغو تحریم ها و وضعیت زبان روسی است.

وی با این حال از ارائه جزییات بیشتری خودداری کرد و اظهار داشت: ما علاقه مند به ادامه مذاکرات به رغم سختی آن هستیم.

در گفتگو با العربیه؛

لاوروف: سخن گفتن از دفاعی بودن پیمان ناتو دروغ است

وزیر امور خارجه روسیه ادعای ناتو مبنی بر دفاعی بودن این پیمان را دروغ و برای سرپوش گذاشتن بر طرح‌های توسعه به سمت شرق اروپا دانست.

«سرگی لاوروف» در گفتگو با العربیه گفت: ما در گذشته پیشنهاداتی را برای انعقاد معاهدات با پیمان ناتو و واشنگتن ارائه کردیم و غرب و ناتو پیشنهادات ارائه شده پیرامون تضمین‌های امنیتی را رد کردند.

وی افزود: هیچ کشوری نمی‌تواند امنیت خود را به حساب امنیت کشور دیگر تقویت کند و هیچ سازمان اروپایی نمی‌تواند ادعا کند که بر منطقه هیمنه دارد. پیمان ناتو با تامین هرگونه تضمین‌های امنیتی خارج از چارچوب این پیمان مخالفت می‌کند و ادعا دارد که یک پیمان دفاعی است و از ما می‌خواهد که نگرانی نداشته باشیم در حالی که پس از انحلال پیمان ورشو ۵ مرتبه به سمت شرق گسترش یافته است. سخن گفتن از اینکه ناتو یک پیمان دفاعی است دروغ و برای سرپوش گذاشتن بر طرح‌های توسعه‌ای به سمت شرق اروپاست.

لاوروف با بیان اینکه اظهارات نقل شده از وی مبنی بر وارد بودن جنگ هسته‌ای دقیق نیست، افزود: ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به اشتباه این کشور در خلع سلاح هسته‌ای اذعان کرد و اعلام نمود که اوکراین به دنبال سلاح هسته‌ای است. به هیچ وجه نباید جنگ هسته‌ای روی دهد.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: ما طرف‌هایی را که به اوکراین سلاح می‌دهند می‌شناسیم و محموله‌های تسلیحاتی را هدف قرار خواهیم داد. هرگونه محموله سلاح‌های غربی در اوکراین هدفی مشروع برای نیروهای ما خواهد بود. تحرکات ما در اوکراین در واکنش به چیزی بود که ناتو علیه ما تدارک دیده بود. ناتو اوکراین را به سلاح‌هایی تجهیز کرده بود که برد آن روسیه را تهدید می‌کرد. رهبران ناتو خود را در وضعیت جنگ با روسیه می‌بینند اما ما در وضعیت جنگ با آنها نیستیم چرا که این امر خطرات را افزایش می‌دهد.

لاوروف افزود: کشورهای اروپایی در گذشته کودتای خونینی را در اوکراین ترتیب دادند و هدف از عملیات نظامی روسیه در اوکراین حمایت از شهروندان در دونباس است. ناتو پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از دفاع به حمله تغییر وضعیت داد.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که عملیات نظامی این کشور در اوکراین به محض تحقق اهداف خود پایان خواهد یافت.

لاوروف با بیان این که «از من می‌پرسند که آیا وقوع جنگ هسته‌ای ممکن است، و اینکه آیا خطر بروز جنگ هسته ای افزایش یافته و آیا روسیه معتقد است که وقوع این جنگ امکان پذیر است»، افزود: من از بدو همکاری با دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا پیشنهاد می کردیم که بر بیانیه ریگان و گورباچف در سال ۱۹۸۷ تأکید شود مبنی بر این که هیچ برنده ای در جنگ هسته ای وجود نخواهد داشت، بنابراین هرگز نباید چنین جنگی رخ دهد.

وی خاطرنشان کرد که روسیه بارها ابتکار عمل تصویب اعلامیه  از سوی همه کشورهای هسته ای برعهده گرفته است تا تأکیدی بر تعهدات خود باشد و با وجود مخالفت دولت ترامپ با این اعلامیه، بیانیه مشابهی در پایان نخستین دیدار ولادیمیر پوتین و جو بایدن رؤسای جمهوری روسیه و آمریکا در ژنو تصویب شد.

لاوروف افزود: غرب باید متحدان خود را تحت فشار قرار دهد، زیرا «اوکراین و لهستان از اظهار نظر خطرناک خودداری نمی کنند.

وزیر امورخارجه روسیه گفت که کشورش معتقد نیست که در حال جنگ با ناتو است و این یک اقدام جانبی برای افزایش خطرات خواهد بود.

وی اضافه کرد: متاسفانه این احساس وجود دارد که ناتو بر این باور است که درحال جنگ با روسیه است و این سازمان و ایالات متحده و بسیاری از رهبران کشورهای اروپایی از این سخن می گویند که پوتین باید شکست بخورد و پیروزی علیه روسیه شکل گیرد.

لاوروف افزود: زمانی که کسی از این گونه مفاهیم استفاده می‌کند، بر این باورم که آنها خود را وارد جنگ علیه کسی می دانند که میخواهند بر آن پیروز شوند.

وی هرگونه محموله سلاح را که از خارج وارد اوکراین می شود، هدفی مشروع و قانونی برای حمله به آن از سوی روسیه دانست و گفت: این سلاح در اختیار رژیمی قرار می گیرد که درحال جنگ با ملت خود است.

لاوروف در مورد احتمال پایان عملیات نظامی روسیه در اوکراین تا ۹ مه گفت که این عملیات پس از دستیابی به اهداف خود پایان خواهد یافت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مزدوران خارجی از جمله مزدوران سوری در صفوف نیروهای روسیه در اوکراین حضور دارند، این مسأله را به شدت رد کرد.

آنتونوف: کربی شرافت یونیفورم نظامی خود را خدشه دار کرد

سفارت روسیه در واشنگتن به اظهارات سخنگوی وزارت دفاع آمریکا واکنش نشان داد و آن را توهین امیز و غیرقابل قبول خواند.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در واشنگتن، اظهارات «جان کربی» سخنگوی پنتاگون در قبال روسیه را «توهین آمیز و غیرقابل قبول» خواند.

در پیامی که در همین رابه در کانال تلگرامی سفارت روسیه در واشنگتن منتشر شده، آمده است: ما اظهارات جان کربی علیه روسیه را توهین آمیز و غیرقابل قبول می‌دانیم. جای تعجب است که چنین فرضیه‌های تحریک آمیزی از سوی یک نظامی سابق که به اهمیت این کلمات به خوبی آگاه است، مطرح شده است.

آنتونوف همچنین خاطرنشان کرد که در ایالات متحده این مسئله که» مقامات دولتی قضاوت خود را بر اساس دروغ‌های سخیف مقامات اوکراینی قرار می دهند» عادی شده است و این در حالی است که آنها نمی‌خواهند «به جنایات بی شمار رژیم کیف توجه کنند» و با «ادامه سرازیر کردن سلاح به اوکراین، آن رابرای ارتکاب جنایات جدید تحت فشار قرار می دهند».

طبق گفته وی، مقامات ایالات متحده به طور مشخص علاقه‌ای به آتش بس ندارند.

آنتوف افزود: نکته اصلی برای کربی و امثال او این است که مجتمع‌های نظامی-صنعتی آمریکا با پاکسازی انبارهای خود از سلاح‌های منسوخ درآمد اضافی دریافت می‌کنند. کربی حیثیت یک افسر آمریکایی را از دست داده است و در معرض توهین عمومی قرار گرفته است. او باید شرمنده باشد از اینکه احترام و شرافت یونیفرم خود را خدشه دار کرده است.

پیشتر وقتی از کربی این سوال پرسیده شده که آیا وی براین باور است که پوتین یک «بازیگر منطقی» است، گفت: سخت است به آنچه که او در اوکراین انجام می‌دهد، آنچه نیروهایش در اوکراین انجام می‌دهند نگاه کنیم و فکر کنیم که هر فرد اخلاق مدار می‌تواند آن را توجیه کند. نگاه کردن به آن دشوار است…. و در همین لحظه صحبت‌های خود را قطع کرد و نگاهش را به سوی دیگری گرداند.

وی سپس بعد از هشت ثانیه سکوت پشت تریبون ادامه داد و گفت: متأسفم. دشوار است که به برخی از تصاویر نگاه کنید و تصور کنید که هر رهبر خوش فکر، جدی و بالغی این کار را انجام می‌دهد. بنابراین، من نمی‌توانم با روانشناسی او صحبت کنم، اما فکر می‌کنم همه ما می‌توانیم از انحراف او صحبت کنیم.

کربی همچنین ادعاهای روسیه را مبنی بر اینکه عملیات ویژه در اوکراین با هدف حفاظت از جمعیت روسی زبان و ریشه کن کردن نازیسم انجام می‌شود، رد کرد.

سفارت مسکو ردر واشنگتن همچنین در پیامی دیگر درباره اظهارات «بانی جنکینز» معاون وزیرخارجه ایالات متحده در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی در مورد ادعای مالکیت تسلیحات شیمیایی اعلام نشده توسط روسیه و امکان استفاده از آنها در اوکراین، از واشنگتن خواست تا از اقدامات تحریک آمیز که می‌تواند منجر به کشته شدن ده‌ها هزار شهروند اوکراینی شود، دست بردارد.

جنکینز پیشتر با انتشارمقاله ای در نشریه نیوزویک مدی شده بود که «برخی کشورها برنامه‌های تهاجمی غیرقانونی تسلیحات شیمیایی را با نقض تعهدات بین‌المللی خود ادامه می‌دهند». طبق گفته وی، روسیه ظاهراً می‌تواند از سلاح‌های شیمیایی در اوکراین استفاده کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: