گفت‌وگو با دبيراوّل فدراسیون جهانی جوانان دمکرات

گفت‌وگو با دبيراوّل فدراسیون جهانی جوانان دمکرات

نویسنده: لوکا هرتل

برگرفته از:عصرما، ارگان حزب کمونيست آلمان

تارنگاشت عدالت

برای ساختن جهانی که آرزوی آن را داشتیم و برای آن مبارزه کرديم!

به تازگی ۲۵-مين کنگره سراسری جوانان کارگر سوسیالیست آلمان (SDAJ) برگزار شد. علاوه بر سازمان‌های همکار ملی، هیأت‌هایی نيز از سازمان‌های برادر بین‌المللی- البته به دلیل کووید در مقیاس کوچک- مورد استقبال قرار گرفتند. علاوه بر مهمانانی از سوئیس، فرانسه و اتریش،SDAJ  هم‌چنین ميزبان «آریتز رودریگز گالان» (Aritz Rodriguez Galan)، دبيراول فدراسیون جهانی جوانان دمکرات (WBDJ) بود. «رودریگز» در ضمن، یکی از اعضای کمیته مرکزی اتحادیه جوانان کمونیست اسپانیا (UJCE) است.

*****

عصرما: در اوکرائین، پيگرد کمونیست‌ها که با کودتای ۲۰۱۴ آغاز شد، ادامه دارد و چندی پيش دو رفیق دستگیر شدند. وضعیت فعلی این دو چگونه است و فدراسیون جهانی جوانان دمکرات این روند ناعادلانه را چگونه بررسی می‌کند؟
آریتز رودریگز گالان: میخائیل کونونوویچ، دبیر اول «اتحادیه جوانان کمونیست لنینیست اوکرائین» سازمان اوکرائینی عضو فدراسیون جهانی جوانان دمکرات، و برادرش الکساندر کونونوویچ در ۶ مارس به دست سرویس امنیتی رژیم نئوفاشیست اوکرائین دستگیر شدند. آن‌ها به جاسوسی یا تبلیغ برای روسیه یا بلاروس متهم شده اند و هر لحظه ممکن است به اعدام محکوم شوند. متأسفانه، آن‌ها همچنان در بازداشتگاهی در کی‌یف نگهداری می‌شوند و چندین بار تحت شکنجه شدید قرار گرفته اند. به نظر ما، این یک مورد جدید از آزار و شکنجه سیاسی رفقای اوکرائینی ما است. آن‌ها از زمان کودتای ۲۰۱۴ با حمایت آمریکا، اتحادیه اروپايی و ناتو در این وضعیت قرار دارند، یعنی این وضعیت جدید نیست، اما جنگ امپریالیستی بهانه‌ای شده است برای تشدید بیش‌تر پيگرد سیاسی علیه رفقای ما و هرگونه مخالفت با رژیم نئوفاشیست.

عصرما: موضع کلی فدراسیون جهانی جوانان دمکرات در مورد جنگ در اوکرائین چیست؟
آریتز رودریگز گالان: قبل از هر چيز، به همۀ کسانی که می‌خواهند با مواضع ما دقيقاً آشنا شوند، پيشنهاد می‌کنم که بیانیه‌های ما را در آغاز تشدید تنش‌های اخیر پس از تحرکات نیروها و شروع جنگ فعلی در ۲۴ فوریه و آخرین بیانیه در مورد اقدامات جنگ‌طلبانه و مداخله‌جويانۀ اتحادیه اروپايی بخوانند.

برای درک کامل اين مناقشه، برخی از جنبه‌های مهم را نباید نادیده گرفت. اولاً، این جنگ تازه شروع نشده است، ما باید حداقل به کودتای ۲۰۱۴ برگردیم تا زمینه‌ای به آن بدهیم. دوم، جنگ در اوکرائین در چارچوب تعمیق تضادها شامل حوزه‌های نفوذ، سهم بازار، مواد خام، طرح‌های انرژی و مسیرهای حمل‌ونقل در حال وقوع است. و سوم، بايد از منافع ایالات متحده، اتحادیه اروپايی و ناتو در رابطه با اوکرائین، به ویژه به عنوان بخشی از استراتژی آن‌ها برای محاصره روسیه نام برد. به همین دلیل است که ما خواستار پایان جنگ و تمام تجاوزاتی هستیم که قبل از حوادث اخیر رخ داده است، زیرا جوانان و مردم جهان از این وضعیت سودی ندارند. ما خواستار راه‌حل سیاسی و مسالمت‌آمیز بر اساس منافع جوانان و مردم و احترام به خواست مردم هستیم. و در نهایت، نه تنها برای محکوم کردن، بلکه برای اقدام در هر کشوری، جوانان ضد امپریالیست را در سراسر جهان تشویق می‌کنیم تا علیه امپریالیسم مبارزه کنند؛ برای انحلال و حتی حق خروج از اتحادهای امپریالیستی مانند اتحادیه اروپايی و ناتو و علیه مشارکت طبقات حاکم کشورهایشان در این وضعیت از طریق همکاری نظامی، تخصيص  لجستیک و پايگاه‌ها و حمایت سیاسی و اقتصادی.

عصرما: فدراسیون جهانی جوانان دمکرات در حال گسترش کارزاری برای آزادی این دو رفیق در اوکرائین است. ديگر پروژه‌های جاری فدراسیون جهانی جوانان دمکرات از چه قرار است؟
آریتز رودریگز گالان: سه کارزار که ما بر اساس تصمیمات نشست منطقه‌ای اروپا و آمریکای شمالی در سپتامبر گذشته به راه انداختيم، در همبستگی با جوانان و مردم کوبا، فلسطین و صحرای غربی در مقابله با تهاجمات امپریالیستی، به ویژه طبقات حاکم در منطقه ما، بود. ما این را گامی در جهت درست می‌دانیم و در حال حاضر برنامه‌های بیش‌تری در دست است. به ویژه، نشست سران ناتو در مادرید در ماه ژوئن هدف بعدی ما خواهد بود.

عصرما: فدراسیون جهانی جوانان دمکرات می‌تواند به یک تاریخ طولانی و پُر فراز و نشيب نگاه کند. سازمان – به نظر ما – در حال حاضر تثبیت شده است. وضعیت جاری را چگونه تحلیل می‌کنید، آیا سازمان‌های زیادی وجود دارند که می‌خواهند در سراسر جهان عضو شوند و چگونه باید این فرآيند را تصور کنیم؟
آریتز رودریگز گالان: ما تمايل زيادی در سازمان‌های مختلف در سراسر جهان می‌بينيم که فدراسیون جهانی جوانان دمکرات را بهترین وسيله برای مبارزه با امپریالیسم می‌دانند. پس از فعاليت‌های شگرفی که طی دهه‌ها انجام شده و ثباتی که در سال‌های اخیر به وجود آمده است، جوانان از سراسر جهان می‌خواهند در سازمان ما همکاری کنند. از این منظر، ارزیابی تنها می‌تواند مثبت باشد، زیرا نوعی تأييد بر کار خوبی است، که انجام گرفته و در بسیاری از موارد نیز درها را به روی کشورهایی که در حال حاضر هیچ سازمان عضوی نداريم، باز می‌کند. اکنون وظیفه ما این است که از این درخواست‌های عضویت به بهترین شکل ممکن مراقبت کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که این امر به تقویت کمی و کیفی فرامی‌رويد. یعنی این روند به معنای پیشروی در میان توده‌های جوان جهان است که با اصول فدراسیون جهانی جوانان دمکرات موافق هستند و می‌توانند از نظر سیاسی در پیشبرد مبارزه مشترک ما مشارکت داشته باشند.

ما شاهد سقوط سلطه بلامنازع آمریکا، اتحادیه اروپايی و ناتو به عنوان نیروهای اصلی امپریالیستی و ظهور قدرت‌های جدیدی هستیم که این سلطه را به چالش می‌کشند. این امر سناریوی فعلی تشدید تنش‌ها را توضیح می‌دهد که در آن ایالات متحده، اتحادیه اروپايی و ناتو بازیگران اصلی هستند که تلاش می‌کنند از مواضع قبلی خود دفاع کنند. با توجه به این سناریو که ممکن است جنگ‌ها، تنش‌ها و دخالت‌های امپریالیستی در آن افزایش یابد، بزرگ‌ترين چالش پيش روی ما این است که نقش رهبری در سال‌های آتی نه از دل مبارزات بين طبقات حاکم، بلکه بر عهده جوانان و خلق‌های جهان باشد. چالش بزرگ ما این است و نه هیچ چیز دیگری: این‌که فرآیندهای رهایی، مبارزه برای صلح، علیه استثمار و هر نوع ستمگری را به موضوع اصلی تبديل کنيم.

این بهترین راه برای پایان دادن به جنگ‌ها، تنش‌ها و دخالت‌های امپریالیستی است. این بهترین راه برای تضمین زندگی شایسته برای جوانان و خلق‌های ما است. ما امیدواریم، که جوانان ضد امپریالیست و فدراسیون جهانی جوانان دمکرات، سهم خود را در انجام این وظیفه ضروری و عاجل برای شکست دادن دشمن اصلی ما، امپریالیسم، و در نهایت ساختن جهانی که آرزوی آن را داشتیم و برای آن مبارزه کرديم، ادا کنند.

*
مهمانان خارجی در ۲۵-مين کنگره سراسری جوانان کارگر سوسیالیست آلمان (SDAJ)