پرش به محتوا

هشدار به دولت و جامعه مدنی ایران

هشدار به دولت و جامعه مدنی ایران

کانال تلگرام مجلۀ دانش و اميد

سیامک طاهری
سفیر اوکراین در تهران (سرگئی بوردیلیاک) در گفتگویی با مدیر مسئول روزنامه آسیا اظهار داشت «همه کشورهای خاورمیانه به ما کمک مالی کرده‌اند، اما ایران تا امروز یک ریال برای ما ارسال نکرده است … نامه‌هایی به رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران نوشتم اما پاسخی دریافت نکردم».
سفیر اوکراین در تهران گفت: «مردم عادی از اوکراین حمایت می‌کنند و فقط این مقامات ایران هستند که از فدراسیون روسیه حمایت می‌کنند».
او در ادامه سخنان خود افزود:
نفتکش‌هایی در جزیره قشم هستند که منتظر خریدار خود هستند. چرا ایرانی ها آنها را از طریق لهستان و رومانی برای کمک به اوکراین نمی فرستند؟ اوکراین به سوخت برای ماشین آلات کشاورزی نیاز دارد.
من در جزیره‌ی قشم بودم و آنجا تانکرهای نفت را دیدم که منتظر مشتری‌اند. فکر کردم چه می‌شد که چند تا از این تانکرها را از طریق لهستان و رومانی برای کمک به اوکراین می‌فرستادید … تا آنجایی که من می‌دانم شما تا اول فروردین ممنوعیت صادراتی نفت و سوخت و مواد پتروشیمی داشتید. یعنی از فروردین شما می‌توانید این اقلام را صادر کنید. فرصت تجاری دیگری نیز برای ما و شما هست. ما برای تجهیزات کشاورزی‌مان به سوخت نیاز داریم و می‌توانیم با محصولات دیگر تهاتر کنیم. نباید این فرصت را از دست بدهیم. روسیه و کشورهای اروپایی قراردادهایی برای ترانزیت گاز صادراتی که از اوکراین می‌گذرد، به امضاء رساندند و ما حق نداریم این لوله‌ها را قطع کنیم. اگر ما این لوله‌‌ها را قطع می‌کردیم مثل این بود که در خاورمیانه تنگه هرمز و تنگه عمان را می‌بستیم.
وقاحت این سفیر که گویی از همه دنیا طلبکار است به جایی رسیده است ، که حدی برآن قابل تصور نیست. چه کسی به او این جرات وجسارت را داده است، که چنین طلبکارانه نه تنها ملت ما را به دفاع از حکومت تبه‌کاری کند که درخواست عضویت از ناتو (این ارگان جنایت علیه بشریت) را کرده بود، بلکه حتی طلبکارانه از دولت ایران بخواهد تا نفتکش‌های خود را به سوی بنادر اوکراین (یعنی منطقه جنگی) گسیل دارد و ضمن ارسال نفت رايگان به این کشور، خود را در جنگی با همسایه شمالی خود درگیر کند. شبیه همین مواضع را دولت متبوع او با درخواست از کشورهای عضو ناتو برای بستن آسمان اوکراین و در نتیجه درگیری با روسیه وآغاز جنگ جهانی سوم کرده بود. جناب سفير با اين سخنان، خود را به مقام سخنگويي ناتو در ايران تبديل کرده است. جالب است که ایشان صریحاً می‌گوید که کشور متبوعش در حالی که مدعی جنگ با روسیه است، نمی‌تواند جلوی انتقال خطوط انرژی روسیه به اروپا را بگیرد، اما از ایران درخواست می‌کند که نفتکش‌های خود را به منطقه جنگی اعزام دارد.
این در حالی است که دولت جنایتکار اوکراین در جریان محاصره اقتصادی ایران همواره مواضعی ضد ایرانی گرفته و به همه قطعنامه‌های ضد ایرانی رای داده است. متأسفانه سردبیر محترم روزنامه آسیا از یادآوری مطالب بالا به آقای سفیر خودداری کرد.
رفتار دولت‌مردان اوکراین مانند گداهای سمجی است که وقتی وجه دریافت نمی‌کنند، دست به تهديد شما مي‌زنند. به این جملات آقای به‌اصطلاح سفیر توجه کنید:
فرض کنیم سال آینده مشکلاتی در روابط با روسیه به‌وجود بیاید و اگر مواضع دولت ایران در مورد عدم حمایت از اوکراین ادامه پیدا کند و سال بعد بخواهید موادغذایی‌تان را از اوکراین تأمین کنید، اوکراین خواهد پرسید شما تاکنون کجا بودید؟ یک سال پیش که ما به کمک‌‌های بشردوستانه شما احتیاج داشتیم، شما کجا بودید؟
به عبارت دیگر اگر شما به ما نفت مجانی ندهید و وارد درگیری‌های اوکراین نشوید، در صورتی‌که روابط شما با جمهوری روسیه تیره شود، ما هم از فروختن مواد غذایی به شما خود داری خواهيم کرد.
در واقع او به تبعیت از رییس خود، -بازیچه و عروسک دست سیاستمدارانی چون بایدن و جانسون- می‌کوشد پای همه کشورهاي جهان را به مشکلاتی که خود و به دستور ناتو، ايجاد کرده است، باز کند.
به‌خاطر داريم که سفارت اوکراین در تهران، پیش از عید نوروز، ضمن بیانیه‌ای درخواست استخدام مزدور برای جنگ در اوکراین کرده است. با کمال تاسف باید گفت بی‌عملی دولت ایران در برابر این اقدام، که نقض آشکار حاکمیت ملی ایران بود، باعث جری‌تر شدن و وقاحت بیشتر آقای سفیر شده است.
آن دسته از روزنامه‌های ایرانی که به حمایت‌ از این رژیم نالایق -که کشور خود را به روزگار سیاهی نشانده است، برخاسته‌اند- بايد موضع خود را در قبال جنگ ناتو عليه روسيه، شفاف‌تر کنند.
ترحم بر پلنگ تیز دندان       ستمکاری بود بر گوسفندان
 این دخالتی آشکار در امور داخلی ایران وکشاندن پای فرزندان این آب و خاک به جنگی است که نه تنها هیچ سودی برای ما ندارد، بلکه باعث به خاک‌وخون افتادن کودکان کارگران و دهقانان ایرانی برای مطامع ارگان امپریالیسم جهانی یعنی ناتو می‌شود. سکوت وزارت خارجه ودولت جمهوری اسلامی ایران و همچنین دیگر نیروهایی که به بهانه دفاع از استقلال ایران خواهان مخالفت با دولت روسیه بودند، در این مورد حیرت انگیز است.

۱ دیدگاه »

  1. فرموده اید: ««همچنین دیگر نیروهایی که به بهانه دفاع از استقلال ایران خواهان مخالفت با دولت روسیه بودند، در این مورد حیرت انگیز است.»»
    دانش و مردمی ها، لطفا دست زیر نگیرید! اینقدر خوش باور نباشید.
    این مورد «حیرت» انگیز نیست، خواب و خیال یک جنایت است که از ترس طبقه گارگر و مردم زحمتکش۹۰٪ی ایران، راه دو دوزه بازی را پیش گرفته و راه عقب را برای برگشت به برجام و همکاری با غرب و نِدا دادنِ: «ما درِ پشتی را باز خواهیم کرد» را آهسته آهسته قابل خوراک مینماید.
    ننگ بر سرمایداران که برای سود از هیچ ننگی خود داری نمیکنند. فقط کافیست بازار بورس وال استریتی به آنان تخیل از نرخ سود بالای ۳۰٪ی را امکان دهد.

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: