“مثل یک سرویس مخفی کار می کند”

“مثل یک سرویس مخفی کار می کند”
مترجم مینا صابری
راشاتودی و منابع آژانس پناهندگی

در حالی که بیشتر پناهجویان اوکراینی که از که وارد کشورهای شرقی اروپا و آلمان شده اند با استقبال گسترده دولت های این کشورها روبرو شده اند و از همه حمایت‌های ممکن برخوردار می شوند پناهجویان دیگری که سعی دارند از طریق دریای مدیترانه خود را به مرزهای اروپا برسانند قربانی سیاست ضد پناهجوی این قاره شده و هر روز ده ها نفر جان خود را در آب های مرگبار مدیترانه از دست می‌دهند.
بخش بسیار بزرگی از پناهجویان اوکراینی از مناطقی گریخته اند که اصلاً در آن نه درگیری و نه جنگ و نه بمبارانی وجود دارد و بر اساس قوانین اتحادیه اروپا می بایست این بخش از پناهجویان به کشورها و مناطق که در آن درگیری وجود ندارد باز گردد همان رفتاری که آلمان و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا با پناهجویان افغانستانی در سال‌های گذشته کردند و علی رغم آن که در افغانستان جنگ بسیار جدی در جریان بود آنها را به بهانه اینکه در افغانستان درگیری نظامی جدیدی وجود ندارد باز پس فرستادند.
برعکس بخش عمده پناهجویانی که از طریق دریای مدیترانه قصد ورود به اروپا را دارند از گرسنگی، مرگ و جنگ داخلی و یا جنگ های گسترده دیگر که به طور بلاواسطه توسط آمریکا و اتحادیه اروپا در کشورهای آنها ایجاد شده است می گریزد. اما با وجود این اتحادیه اروپا و بریتانیا بر خلاف قوانین بین‌المللی که خود آنرا امضا کرده اند، تمام تلاش خود را برای ممانعت از ورود این پناهجویان به مرزهای اروپایی انجام می‌دهند تلاش هایی که جان پناهندگان را مستقیماً تهدید می کند.
از آنجایی که آژانس حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا فرونتکس از نجات قایق‌های پناهجویانی که در معرض خطر قرار دارند در سواحل مالت امتناع میکند و گفته می‌شود حتی آنها را به لیبی یعنی به آن کشوری که جان آنها در خطر بوده است بازگردانده است، سازمان امداد و نجات Sea-Watch اکنون در نظر دارد عایه این تشکل اتحادیه اروپائی شکایت کرده و پرونده اتهامات آنها را به دادگستری ارائه دهد. سی واچ هم همچنین از عدم شفافیت در آژانس حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا انتقاد می کند.

سازمان امداد و نجات سی واچ در دادگاه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ شکایتی علیه آژانس حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا فرونتکس ارائه کرده است. سخنگوی دادگاه روز پنجشنبه در گفتگویی با خبرگزاری حکومتی آلمان تأیید کرد که این شکایت قبلاً در ۱۵ آوریل دریافت شده است. سی واچ در یک بیانیه مطبوعاتی، فرونتکس را به نقض حقوق بشر در دریای مدیترانه متهم کرد.
بر این اساس، در ژوئیه ۲۰۲۱، یک قایق پناهجویان که در وضعیت نامناسبی قرار داشت با حدود ۲۰ نفر سرنشین در منطقه جستجو و نجات در مالت توسط گارد ساحلی لیبی رهگیری و به لیبی بازگردانده شد. پیش از این، سی واچ بارها یک پهپاد فرونتکس را در این نزدیکی مشاهده کرده بود. مقامات مالتی کشوری از انتقال پناهجویان سوار بر قایق به محلی امن خودداری کردند.

به گفته سی واچ این سازمان کمک رسانی بارها از فرونتکس درخواست کرده است تا اطلاعاتی درباره این حادثه منتشر کند. با این حال، این آژانس تنها در مورد اطلاعات رسمی و عمومی شناخته شده و موجود اظهار نظر کرد. انجمن اکنون می خواهد اطلاعاتی که فرونتکس سعی در پنهان کردن آنها را دارد را به دست آورد.

ماری ناس، رئیس بخش حقوقی انجمن به نمایندگی سی واچ، گفت:

“فرونتکس شفافیت را موعظه می کند، اما مانند یک سرویس مخفی کار می کند. با استفاده از استدلال امنیت عمومی، آژانس مرزی از ارائه هرگونه اطلاعات خودداری می کند، فرونتکس با باز پس دادن پناهجویان هم قوانین بین المللی نقض میکند و هم پناهجویان را دوباره به کشوری می فرستد که در آن آنها با خطر شکنجه و ناامنی دست و پنجه نرم میکنند. فرونتکس از امنیت عمومی حرف میزند ولی «امنیتی» که با نقض قوانین بین المللی بدست می آید.»


در بیانیه مطبوعاتی، سازمان نجات همچنین به نقل از لوئیزا ایزوکویزا، مدیر دفتر بروکسل FragDenstaat می پردازد:

«فرونتکس موظف است در مورد عملیات خود شفاف باشد – و با این حال آژانس حفاظت از مرزها به طور سیستماتیک دسترسی به اطلاعات مربوط به فعالیت های خود را در مدیترانه مرکزی و جاهای دیگر رد می کند. این یک الگوی خطرناک است. بدون شفافیت، ما نمی توانیم فرانتکس را مسئول هیچ چیزی بدانیم.» این همان چیزی است که زمینه را برای مصونیت از مجازات و سوء استفاده بیشتر ایجاد می کند.


سازمان ملل اعلام کرد: در سال ۲۰۲۱، بیش از سه هزار مهاجر با قصد رسیدن به اروپا از طریق دریا، غرق شدند که دو برابر آمار ثبت شده در سال ۲۰۲۰ است.

به گزارش روزنامه لوفیگارو به نقل از «شبیَه منتو – Shabia Mantoo» سخنگوی آژانس پناهندکان سازمان ملل نوشت: از این تعداد، ۱۹۲۴ نفر در مسیرهای مدیترانه مرکزی و غربی و ۱۱۵۳ نفر دیگر در مسیر دریایی از شمال غرب آفریقا به جزایر قناری جان باختند یا مفقود شدند.

او می‌گوید از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون نیز ۴۷۸ نفر دیگر در دریا جان باخته یا مفقود شده اند.

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، همه گیری کرونا و انسداد مرزها به تبع آن روند مهاجرت را متاثر از خود کرده است. به گونه‌ای که بسیاری از پناهجویان و مهاجران برای رساندن خود به اروپا به قاچاقچیان متوسل می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار وزارت کشور اسپانیا، ۶ هزار و ۳۵۹ مهاجر از یکم ژانویه تا ۱۵ آوریل سال جاری میلادی وارد جزایر قناری شدند که این آمار حدود ۶۰ درصد بیش از مدت مشابه سال گذشته است.

بر اساس این آمارها، در سال ۲۰۲۱، بیش از ۴۰ هزار مهاجر که بیشترشان مراکشی بودند از طریق دریا به سرزمین اصلی اسپانیا و به جزایر بالئاری (جزایری در غرب دریای مدیترانه و یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا) و قناری رسیدند.

این گزارش می‌افزاید: سال گذشته چهار هزار و ۴۰۴ مهاجر هنگام عبور از دریا برای رسیدن به اسپانیا جان خود را از دست دادند یا ناپدید شدند که این آمار ۲ برابر بیش از سال ۲۰۲۰ است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت نیز همزمان با اعلام اینکه مسیر مهاجرتی میان آفریقا و جزایر قناری اسپانیا به خطرناک‌ترین مسیر مهاجرت در جهان تبدیل شده است، از نیاز به بودجه بیشتر برای کنترل معضل مهاجرت در قاره آمریکا خبر داد.