پرش به محتوا

اخبار شصت و پنجمین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


روسیه خسارات وارده به اوکراین طی 24 ساعت گذشته را اعلام کرد
سخنگوی وزارت دفاع روسیه با تشریح خسارات وارده به اوکراین در روز جمعه اعلام کرد که ۳۸ مرکز نظامی اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور منهدم شده است.

به گزارش رسانه‌های روسی، سرلشکر ایگور کوناشنکف در گزارش روزانه خود اعلام کرد که این مراکز نظامی اوکراین با حملات هوایی و موشک بسیار دقیق منهدم شده است.

وزارت دفاع روسیه همچنین خبر داد که ۶ پهپاد و سه موشک اوکراین از نوع توچکا- او را نیز ساقط کرده است.

این مقام روسی چهارشنبه شب نیز اعلام کرد که ۳۸ مرکز نظامی از جمله هفت مرکز فرماندهی و دو سامانه دفاع هوایی اس ۳۰۰ و OSA- AKM این کشور را منهدم کردند.

وی همچنین چهارشنبه نیز از کشته شدن ۲۱۰ تن از نئونازی های اوکراینی در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده بود.

جنگ در اوکراین اکنون وارد دومین ماه شده و در حالی که رئیس‌جمهوری اوکراین از کشته شدن ۱۶ هزار نیروی روسیه خبر می‌دهد، وزارت دفاع روسیه تنها کشته شدن ۱۳۵۱ نفر را تایید می کند.

همچنین بر اساس آمار سازمان ملل متحد بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مردم اوکراین آواره شده و بیش از یکهزار و ۸۰ نفر از غیرنظامیان در این جنگ جان باخته‌اند

انتقاد مجارستان از دورویی شرکت های غربی درباره خرید گاز روسیه

وزیر امور خارجه مجارستان گفت: شرکت های غربی زیادی، شرایط روسیه برای پرداخت پول گاز به روبل را پذیرفته اند اما به شکل مزورانه ای آنرا علنی نمی کنند.

به گزارش اسپوتنیک، پیتر سیارتو روز جمعه اعلام کرد: شرکت های غربی زیادی، شرایط روسیه برای پرداخت پول گاز را پذیرفته اند اما آنرا علنی نمی کنند و به انتشار اطلاعات غلط درباره موضع مجارستان در اینباره می پردازند.

وی تصریح کرد: کشورهای اروپایی موضع واحدی در قبال پرداخت گاز روسیه به روبل ندارند. مجارستان صادقانه با این موضوع برخورد می کند و طبیعی است اگر پول گاز را به روبل بپردازد تا قطع نشود.

وزیر خارجه مجارستان از دورویی شرکت های غربی انتقاد کرد و افزود: اینکه دیگر کشورها خرید گاز روسیه را رد کرده اند درست نیست و آنها فقط این موضوع را به شکل مزورانه ای علنی نکرده اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، طی فرمانی در ماه مارس اعلام کرد که همه پرداخت ها برای گاز روسیه باید به روبل انجام شود. این فرمان از واردکنندگان گاز روسیه می خواهد تا پرداخت ها به یورو و دلار را نیز از طریق باز کردن حساب در بانک گازپروم انجام دهند که تحت تحریم برخی کشورهای غربی قرار داد.

بعد از شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین، کشورهای غربی بخش های دولتی و خصوصی این کشور را هدف تحریم قرار دادند که مسکو در پاسخ، خواستار پرداخت هزینه گاز به روبل شد تا بتواند قدرت ارز ملی خود را در مقابل ارزهای دیگر حفظ کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

رئیس جمهور اندونزی از ارسال سلاح به اوکراین خودداری کرد


رئیس جمهور اندونزی جوکو ویدودو گفته است که درخواست ولادیمیر زلنسکی برای تسلیحات را رد کرده است اما آماده ارسال کمک های بشردوستانه به اوکراین است. این را روزنامه محلی جاکارتا پست گزارش داد. این نوشت:

رئیس جمهور درخواست رهبر اوکراین برای کمک نظامی به این کشور را رد کرد، اما افزود که اندونزی به جای آن کمک های بشردوستانه به اوکراین ارسال خواهد کرد.

به گفته ویدودو، وی به زلنسکی گفته است که «بر اساس دستور قانون اساسی اندونزی و اصول سیاست خارجی، ارائه کمک نظامی ممنوع است.»

رویترز: خروج غیرنظامیان در کارخانه فولاد آزوف برای جمعه برنامه ریزی شده است

 گفته می شود یک منبع ناشناس در دفتر ریاست جمهوری اوکراین به رویترز گفته است که تخلیه غیرنظامیان از کارخانه فولاد «آزوفستال» در شهر بندری ماریوپول برای امروز جمعه برنامه ریزی شده است.

 آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه پس از دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که مذاکرات فشرده‌ای در حال انجام است تا امکان تخلیه کارخانه فولاد فراهم شود.

نئونازی های آزوف  از غیرنظامیان اوکراینی به عنوان سپر انسانی برای حفظ جان خود در جنگ اوکراین استفاده می‌کند به همین خاطر بر اساس ادعای خود آنان ۲۰۰ غیر نظامی در کارخانه فولاد آزوف به عنوان گروگان گرفتار شده‌اند که بر اساس گفتگوهای میان روسیه و سازمان ملل قرار شده آنها امروز از کارخانه فولاد و از دست نازی ها آزاد شوند 

ارتش روسیه تخریب کارخانه نظامی آرتیوم در کیف را تایید کرد

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع صبح جمعه گفت. ارتش روسیه عصر پنجشنبه تاسیسات تولید کارخانه موشک و فناوری فضایی «آرتیوم» در کیف را با موشک های دوربرد بسیار دقیق منهدم کرده است.  

 روز پنجشنبه ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان دهنده یک انفجار مهیب در پایتخت اوکراین بود.  ابری از دود در ضبط ها دیده می شد.

شهردار کییف، ویتالی کلیچکو، در فیس بوک اعلام کرد که در جریان گلوله باران یک راکت به یک ساختمان مسکونی اصابت کرده است.  بر اساس اظهارات وی یک نفر کشته و چهار نفر زخمی شدند.  آنها در بیمارستان بستری شدند.

البته اعتباری به دروغگویی های ویتالی کلیچکو نیست.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور کارگاه‌های یک کارخانه موشک‌سازی را در کیف پایتخت اوکراین منهدم کردند.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این وزارتخانه در یک نشست مطبوعاتی که امروز جمعه برگزار شد، گفت: «نیروهای هوافضای روسیه با تسلیحات دوربرد بسیار دقیق، کارگاه‌های تولید شرکت آرتیوم را که در صنعت موشکی و هوافضا در کیف فعالیت می‌کرد، منهدم کردند». صبح درباره تحولات عملیات نظامی روسیه در اوکراین.

کوناشنکوف همچنین تأیید کرد که ارتش روسیه با موشک‌های دوربرد و دقیق «کالیبر» که از دریا پرتاب شد، سه ایستگاه برق را در مجاورت ایستگاه‌های راه‌آهن فستوف در جنوب غربی کیف، کراسنوسیولکا در استان اودسا جنوبی و پولونی منهدم کرد. در استان خملنیتسکی غربی. 

این سخنگو تصریح کرد: نیروهای هوافضای روسیه همچنین 10 سایت نظامی اوکراین از جمله 9 منطقه برای بسیج سربازان و خودروهای جنگی و یک انبار مهمات در مجاورت روستای ایلیچوفکا را با موشک‌های دقیق هدف قرار دادند.

کوناشنکوف خاطرنشان کرد که نیروی هوایی روسیه شب گذشته به 112 تأسیسات نظامی اوکراین از جمله دو مرکز فرماندهی، 11 استحکامات، 95 سایت بسیج برای خودروهای نظامی و نظامی و چهار انبار تسلیحات موشکی و توپخانه ای حمله کرد.

وی گفت: نیروهای موشکی روسیه در طول شب 13 پایگاه نظامی اوکراین را هدف قرار دادند و به ویژه سکوی پرتاب سامانه موشکی «توچکا-او» را که روز گذشته برای بمباران محله‌های مسکونی خرسون با خدمه‌اش در منطقه مورد استفاده قرار گرفت، منهدم کردند. در مجاورت روستای گوروخوفسکوو در ناحیه نیکولایف (میکولایف)» در جنوب کشور.

کوناشنکوف همچنین خاطرنشان کرد: این حملات موشکی 6 منطقه برای بسیج سربازان و خودروها را هدف قرار داده و سه باتری توپخانه و یک باتری موشک انداز متعلق به ارتش اوکراین را منهدم کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: توپخانه روسیه در شب گذشته 975 ماموریت هدف گیری انجام داد و 21 مرکز فرماندهی، 69 نقطه استحکامات، 763 منطقه برای بسیج سربازان و خودروها و 107 موضع توپخانه را بمباران کرد.

وی ادامه داد: در نتیجه این حملات بیش از ۲۸۰ ملی‌گرا کشته و ۳۸ خودروی زرهی و خودرو منهدم شد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه با اشاره به پرتاب یک گلوله پرتاب شده از یک هواپیمای «اسمرچ» تایید کرد که پدافند هوایی روسیه 13 پهپاد اوکراینی از جمله یک «Bayraktar TB2» را که در مرز اوکراین و روسیه در منطقه نوودیانوی منهدم شد، سرنگون کرد. سکوی پرتاب موشک در نزدیکی روستای کامنکا در استان خارکف.

در مجموع، بر اساس ارزیابی های وزارت دفاع روسیه از آغاز عملیات نظامی خود در اوکراین، 142 فروند هواپیما، 111 بالگرد، 634 پهپاد، 278 سامانه موشکی پدافند هوایی، 2638 دستگاه تانک و خودرو، 304 راکت منهدم شده است. لانچر، 1175 توپ و خمپاره و 2467 خودروی ویژه نظامی.

روزنامه: تسلیحات آلمان به اوکراین «آشغال» و مصالحه ای برای حل اختلافات داخلی این کشور است.

گلوبال تایمز گفت تصمیم برلین برای واگذاری توپ های ضد هوایی گیبارد، که «دوران طلایی» خود را در دهه 1970 داشت، به اوکراین یک سازش برای حل و فصل اختلافات داخلی این کشور است.

سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چین به گلوبال تایمز گفت: «تصمیم برلین برای واگذاری توپ های ضد هوایی گیبارد به اوکراین، مصالحه ای برای حل اختلافات داخلی آلمان است .

این کارشناس افزود: «عصر طلایی» اسلحه‌های گیبارد با ضدهوایی‌هایشان در دهه‌های شصت و هفتاد قرن گذشته بود و قبل از اینکه این اسلحه‌ها به ارتش اوکراین تحویل داده شوند، باید به هزینه آلمان در مرکز تعمیرات این کشور تعمیر شوند. 

در عین حال، این کارشناس خاطرنشان کرد که حتی در صورت تعمیر، تردیدهایی وجود دارد که این سیستم ها به میدان نبرد در دونباس آورده شوند، زیرا به عقیده وی، تامین آنها از انبارها و نه از آنچه Bundeswehr (ارتش آلمان) یک سازش در میان احزاب حاکم در آلمان است که برای «راضی کردن» ایالات متحده و بریتانیا سر هم بندی شدند.

پیشتر روزنامه آلمانی «سودویچه تسایتونگ» به نقل از منابع گزارش داده بود که آلمان در یک نشست بین المللی به دعوت آمریکا در پایگاه هوایی رامشتاین، قول داده است که سامانه های گپارد را در اختیار اوکراین قرار دهد. این موضوع بعداً توسط کریستینا لامبرشت، وزیر دفاع آلمان تأیید شد.

به این ترتیب آلمان برای اولین بار تصمیم به تامین تسلیحات سنگین به اوکراین گرفت و رسانه های غربی به این موضوع اشاره کردند که این تغییری جدی در موضع آلمان است که در تامین تسلیحات کیف بسیار محتاطانه عمل می کرد.

منبع: ریانووستی

منبع: RT

سازمان صلح IPPNW هشدار می دهد که تحویل بیشتر تسلیحات منجر به «ویرانی اوکراین» خواهد شد.

سازمان پزشکان بین‌المللی برای پیشگیری از جنگ هسته‌ای (IPPNW) نسبت به درگیری هسته‌ای قریب‌الوقوع در نتیجه جنگ اوکراین هشدار داده است. این انجمن پیش از کنگره سالانه آخر هفته خود در هامبورگ گفت: خطر چنین تشدید «به اندازه بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲» است.

دکتر لارس پولمایرعضو هیئت مدیره توضیح داد که خطر بزرگی وجود دارد که عدم کاربلدی لازم، سوء تفاهم از سلاح ها یا خطاهای فنی منجر به استفاده از سلاح های هسته ای شود. لارس پولمایر از بخش آلمانی IPPNW به خبرگزاری حکومتی آلمان گفت. بنابراین ناتو و روسیه باید اولین گام را بردارد و استفاده از سلاح های هسته ای را کنار بگذارند و آنها را از حالت آماده باش خارج کنند.
با توجه به این تهدید، مناقشه اوکراین تنها از طریق دیپلماتیک قابل حل است. پولمایر گفت: «در نهایت تنها راه حل سیاسی می تواند وجود داشته باشد.» ارسال تسلیحات نتوانسته به یافتن راه حل کمک کند، پولمایر از تحویل تعداد زیاد تسلیحات کشورهای اروپای شرقی به اوکراین انتقاد کرد.

سلاح راه حل نخواهد بود. اوکراین نابود خواهد شد.

فرماندار منطقه کورسک از گلوله باران توسط ارتش اوکراین خبر داد

رومن استاروویت، فرماندار منطقه کورسک گفت که شهرک کروپز در مرز با اوکراین روز جمعه گلوله باران شد. بر اساس گزارش وی، نیروهای مسلح اوکراین از خمپاره استفاده کردند. این حمله تلفات جانی و تخریبی نداشته است.

وی در تلگرام نوشت: «صبح در منطقه مرزی ریلسک بی قرار بود، حوالی ساعت 8 صبح، خمپاره به پاسگاه روستای کروپز شلیک شد.آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش هایی مبنی بر پرواز موشک ها بر فراز نیروگاه های هسته ای اوکراین را بررسی می کند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) می‌گوید در حال بررسی گزارش اوکراین است مبنی بر اینکه گفته می‌شود موشکی مستقیماً بر فراز نیروگاه هسته‌ای اوکراین پرواز کرده است. رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «اگر چنین موشکی منحرف می‌شد، می‌توانست تأثیر جدی بر تأسیسات داشته باشد و احتمالاً منجر به یک حادثه هسته‌ای شود».

دولت کیف به طور رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد که در 16 آوریل یک موشک بر فراز یک نیروگاه هسته ای واقع در حدود 350 کیلومتری جنوب کیف پرواز کرد. به گفته آژانس، هنوز مشخص نیست که چه کسی این موشک را شلیک کرده است.

پرسش روسیه از دیوان کیفری بین المللی؛ مسکو قتل قذافی را پیگیری می کند

روسیه اعلام کرد که موضوع قتل «معمر قذافی»، رئیس جمهور سابق لیبی و حوادث سال 2011 این کشور را از طریق دیوان بین المللی کیفری پیگیری خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه خبری روسیاالیوم امروز (جمعه) اعلام کرد که «گنادی کوزمین» معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درباره پرونده معمر قذافی، رهبر فقید لیبی و قتل وی در سال 2011 سوال هایی مطرح کرد.

کوزمین خاطرنشان کرد که دادگاه کیفری اعلام کرده که تحقیقاتش در مورد حوادث سال 2011 لیبی به پایان رسیده است و انتظار نمی رود پرونده جدیدی در این زمینه باز شود.

این دیپلمات روس گفت که بر اساس این گزارش، دادگاه کیفری بین‌المللی قصد دارد به تحقیقات درباره حوادث سال 2011 پایان دهد.

وی با ابراز شگفتی از بسته شدن این پرونده قتل معمر قذافی را وحشیانه و اقدامی یکجانبه از سوی غرب توصیف کرد.

کوزمین در طرح پرسش خود ادامه داد: من از «کریم خان»، دادستان دیوان بین المللی کیفری می‌پرسم که چه کسی در قبال تخریب نهادهای دولتی لیبی و رنج چندین ساله مردم آن پاسخگو خواهد بود؟ چگونگی قتل معمر قذافی بدون محاکمه وی سوالاتی را برای مردم ایجاد می‌کند؟ آیا این را باید به منزله تأیید دیوان در مورد سیاست‌های سرنگونی دولت‌ها و کشتن رهبران دولت‌های مستقل بدانیم؟

دیپلمات روس بیان کرد که مسکو بر ضرورت تمرکز دادگاه کیفری بین المللی بر تحلیل جامع وقایع سال 2011 با مطالعه عینی نقش و مسئولیت همه طرف‌ها تاکید می‌کند و بدون این موضوع نمی‌توان درباره عدالت و حقوق قربانیان صحبت کرد.
وی افزود: پرونده عجولانه و ساختگی توسط «مورینو اوکامپو»، دادستان کل سابق دیوان بین المللی کیفری علیه قذافی بر اساس دروغ های آشکار بود.

کورمین با اشاره به اینکه دیوان کیفری بین المللی از پرونده قذافی برای «توجیه تجاوز نظامی بیهوده ناتو به لیبی» استفاده کرده است، تاکید کرد که غربی ها مفاد قطعنامه شماره 1973 شورای امنیت سازمان ملل در مورد لیبی را نقض کرده اند.

دیوان کیفری بین‌المللی، نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز است که مقر آن در لاهه، هلند قرار دارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز پیشتر با انتقاد از رویکرد مداخله نظامی غرب در مناطق مختلف جهان، گفته بود که اوضاع کنونی در لیبی، عراق و سوریه پیامد رویکردهای اشتباه مداخله خارجی است که مشکلات زیادی را برای این کشورها از جمله گسترش تروریسم ایجاد کرده است.

پس از مداخله نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به پیشگامی آمریکا با همکاری و پشتیبانی چند کشور عربی در سال 2011 در حمله های هوایی به لیبی که به سرنگونی حکومت معمر قذافی و قتل وی پس از تسلیم منجر شد، این کشور کانون فعالیت های تروریستی و شاهد هرج و مرج است.

اسرائیل از شهروندان خود می خواهد که ترانس نیستریا را ترک کنند

مقامات اسرائیلی از شهروندان خود می خواهند که هر چه سریعتر ترانس نیستریا را در جمهوری مولداوی ترک کنند. جوئل لیون، سفیر اسرائیل در اوکراین روز پنجشنبه در توییتر نوشت: همه گردشگرانی که قصد بازدید از این جمهوری را دارند باید سفر خود را لغو کنند.

در روزهای اخیر چندین انفجار در این منطقه رخ داده است. ساختمان امنیت منطقه ای در نوار باریک زمین از روز دوشنبه زیر آتش گرفته و دو دکل انتقال رادیو منفجر شده است.

اوکراین و بلغارستان بر سر همکاری نظامی و انرژی توافق کردند


بلغارستان و اوکراین بر سر همکاری نزدیک نظامی و اقتصادی توافق کردند. این را ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پس از دیدار با کریل پتکوف، نخست وزیر بلغارستان اعلام کرد. از جمله اینکه دو کشور توافق کرده بودند در آینده تجهیزات نظامی اوکراین را در بلغارستان تعمیر کنند. زلنسکی گفت: موضوع دیگری که ما بر سر آن به توافق رسیده ایم، تامین برق از اوکراین به بلغارستان و استفاده مشترک از خط لوله گاز ترانس بالکان با طرف بلغاری است.
روسیه به دلیل بدهی های معوقه، صادرات گاز به بلغارستان و لهستان را متوقف کرده است.

پس از پناهجویان افغانستانی حالا نوبت بی‌خانمان‌ها رسید آنها نیز باید جای خود را به پناهجویان اوکراینی بدهند

در حالی که هزاران آپارتمان در برلین به دلیل گرانی بیش از حد کرایه منزل خالی هستند، در حالی که هزاران نفر بی خانمان هستند. با تلاش بسیار، یک ابتکار داوطلبانه توانست حداقل ۵۰ بی خانمان را در چند آپارتمان خالی اسکان دهد. اما مالک آپارتمان ها اکنون نقشه های دیگری در سر دارد دارد.

تنها در ماه ژانویه بود که افراد بی خانمان پس از مدت ها مبارزه با ابتکار «حالم از خانه های خالی بهم میخورد» توانستند به یک خانه که مدت طولانی در برلین خالی بود را در اختیار بی خانمان ها قرار دهند. شهردار منطقه استفان فون داسل (سبزها) در آن زمان به خبرگزاری آلمان گفت که مردم بدون شک نیاز به مسکن دارند و افزود که این باید یک راه حل موقت باشد زیرا مصالحه با مالک در انتظار است. او می خواهد ساختمان را خراب کند و تبدیل به زمین ساختمانی کند.

حالا که پناهندگان اوکراینی وارد آلمان شده‌اند برای مالک خانه بسیار جذاب است که این خانه را در اختیار آنها قرار دارد و از شهر بی خانمان ها راحت شد برای پناهندگان اوکراینی مبالغ بیشتری نیز دریافت می‌کند.

محکومیت اوکراین در انتشار جعلیات درباره آسیب روسیه به امنیت هسته‌ای

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته تاکید کرد که نمایندگان دولت اوکراین همچنان به انتشار اطلاعات نادرست در خصوص حضور نظامیان روسی در تاسیسات هسته‌ای این ادامه داده و مدعی هستند که آنها به امنیت نیروگاه‌های هسته‌ای چرنوبیل و زاپاروژیه آسیب وارد کرده‌اند، در حالیکه چنین ادعایی صحت ندارد.

این دیپلمات یادآور شد که نیروگاه اتمی چرنوبیل در تاریخ 31 مارس توسط واحدهای سرویس فدرال نیروهای گارد ملی روسیه به پرسنل اوکراینی این نیروگاه تحویل داده شد و طبق اسناد مبادله شده، هیچ ادعایی علیه ارتش روسیه از سوی مسئولان چرنوبیل وجود ندارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزایش تشعشعات در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل را تایید نکرد

رافائل ماریانو گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شب گذشته، پنجشنبه اعلام کرد که میزان تشعشعات ناشی از عملیات خاکی که گفته می شود در زمان حضور نیروهای روسی در منطقه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل انجام شده، از مقادیر مجاز فراتر نرفته است.

گروسی در کنفرانس مطبوعاتی در وین، با اعلام این مسئله، توضیح داد که در واقع متخصصان آژانس بین المللی انرژی اتمی افزایش جزئی در تشعشعات را ثبت کردند، ولی این افزایش تهدیدی نیست که بتوان آن را به عنوان یک تهدید بزرگ برای محیط زیست یا مردم منطقه ارزیابی کرد.

آمریکا اطلاعات حساس امنیتی نظامی را به فاشیست های اوکراینی ارسال میکند.

طبق گزارش رسانه ها، ایالات متحده تا حد زیادی محدودیت های ارسال اطلاعات اطلاعاتی به اوکراین را لغو می کند. این اطلاعات برای حمایت از کیف در نبرد برای دونباس و در فتح مجدد احتمالی مناطق جدا شده در نظر گرفته شده است.

روز چهارشنبه، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از دو منبع ناشناس در جامعه اطلاعاتی ایالات متحده گزارش داد که ایالات متحده برخی محدودیت ها را برای ارسال اطلاعات امنیتی به اوکراین لغو کرده است. گفته می شود که آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ایالات متحده، تغییرات مربوطه را به کنگره ابلاغ کرده است.

به گفته یکی از منابع، ایالات متحده به شدت در حال اشتراک گذاری اطلاعات با اوکراین در بشکل زنده است، از جمله داده های شناسایی از قلمرو قبل از جنگ جمهوری های دونباس. دستورالعمل های انتقال اطلاعات به گونه ای تنظیم شده است که داده ها باید به سربازان اوکراینی مزیت رزمی بدهد.
بر اساس گزارش روزنامه آمریکایی The Messenger، سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا محدودیت‌های جغرافیایی برای انتقال به اصطلاح «اطلاعات قابل اجرا» را در هفته دوم آوریل لغو کرده بودند. این داده هایی است که برای تسهیل تصمیم گیری های کوتاه مدت در دوره فوری نبرد در نظر گرفته شده است. به ویژه، مواضع اهداف بالقوه در شرق اوکراین از طبقه بندی خارج شدند.

پسکوف: پوتین به صراحت گفت که غیرنظامیان می توانند آزوف استیل را ترک کنند


دمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه یادآور شد، ولادیمیر پوتین به وضوح گفت که غیرنظامیان می توانند کارخانه فولاد آزوف در ماریوپل را ترک کنند. نظامیان نیز می توانستند سلاح های خود را زمین بگذارند. پسکوف در ادامه گفت که این موضوع موردی برای مذاکره نیست.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین بار دیگر، گفت که کیف برای گفتگوهای فوری در مورد تخلیه مردم از آزوفستال در ماریوپل آماده است.وزارت دفاع روسیه: کیف به لیمان شلیک می‌کند تا نیروهای روسی را مقصر نشان دهد .


به گفته سرهنگ میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع ملی روسیه، سربازان اوکراینی شهر لیمان در جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران می کنند تا ارتش روسیه را مقصر بدانند. به گفته وی، کیف به ساختن سناریو های تحریک آمیز درباره مرگ غیرنظامیان در نتیجه گلوله باران «بی رویه» توسط ارتش روسیه ادامه می دهد.

« رئیس این مرکز افزود: «اینگونه اقدامات غیرانسانی و تحریکات نئونازی‌ها بار دیگر ثابت می‌کند که مقامات اوکراین با همه هنجارهای اخلاقی و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه بیگانه هستند و جان غیرنظامیان برای آنها کاملاً بی‌اهمیت است».

زاخارووا: روسیه به دنبال آغاز جنگ هسته‌ای نیست

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که ادعاهای کشورهای غربی مبنی بر اینکه روسیه تهدید به آغاز جنگ هسته‌ای می‌کند صحت ندارد و مسکو به دنبال شروع چنین جنگی نیست.

به گزارش خبرگزاری تاس، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در حساب خود در تلگرام نوشت: مقامات غربی با اتکا به بدترین روش‌های انتشار اطلاعات نادرست و به صورت هماهنگ، به رسانه‌ها روایتی جعلی درباره تهدیدات هسته‌ای از سوی مسکو ارائه می‌دهند.

وی افزود: وزارت‌های خارجه کشورهای ناتو مردم خود را متقاعد کرده‌اند که روس‌ها به دنبال جنگ هستند.

زاخارووا گفت: در واقع، روسیه خطرات موجود در این زمینه را درک می‌کند و ما حتی نمی‌توانیم به جنگ هسته‌ای فکر کنیم.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که بازدارندگی هسته‌ای موضع اصولی روسیه است، اما وی افزود: خطر جدی و واقعی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

دیمیتری پولیانسکی معاون سفیر روسیه در سازمان ملل هم در جلسه کمیسیون خلع سلاح گفت که بر خلاف گمانه زنی‌ها، استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای فقط در واکنش به استفاده از سلاح هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی علیه مسکو و متحدانش است.

این دیپلمات ارشد روس افزود: این معیارها به هیچ وجه نمی‌تواند برای سناریویی که در حال حاضر در اوکراین در حال رخ دادن است، اعمال شود. علاوه بر این، روسیه قاطعانه به این اصل پایبند است که هیچکس در جنگ هسته‌ای پیروز نیست و نباید چنین جنگی به راه بیفتد.

سی ان ان؛
مزدور آمریکایی در اوکراین کشته شد


خانواده یک جوان ۲۲ ساله آمریکایی که در استخدام یک شرکت نظامی خصوصی بود و برای جنگیدن به اوکراین رفته بود، خبر کشته شدن وی را رسانه‌ای کردند.

به گزارش خبرگزاری سی ان ان، خانواده یک شهروند آمریکایی به نام «ویلی جوزف کنسل» که به عنوان مزدور برای جنگیدن در اوکراین به این کشور رفته بود، اعلام کردند که وی این هفته در حالی که در کنار نیروهای اوکراینی می‌جنگید، کشته شد.

مادر فرد مذکور در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان اظهار داشت که پسرش که ۲۲ سال داشت با یک شرکت پیمانکاری خصوصی نظامی کار می‌کرد و در روز دوشنبه کشته شده است.

وی افزود که شرکت مذکور او را به اوکراین فرستاده بود و ویلی برای جنگیدن در آنجا دستمزد دریافت می‌کرد.

خبر مذکور در حالی منتشر می‌شود که پیشتر «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که از زمان آغاز عملیات روسیه در اوکراین، حدود ۷ هزار مزدور از ۶۰ کشور خارجی به آنجا آمده‌اند که در بین آنها شهروندانی از لهستان، آمریکا، کانادا، رومانی، انگلیس و گرجستان حضور دارند.

کشورهای غربی همزمان با ارسال تسلیحات و همچنین مزدوران داوطلب برای جنگیدن در اوکراین، به آتش درگیری‌ها در این کشور می دمند.

وزارت خارجه انگلیس کشته شدن یک شهروند این کشور را در اوکراین تایید کرد. این گزارش می افزاید رسانه‌ها در انگلیس به نقل از سخنگوی وزارت خارجه انگلیس اعلام کردند: علاوه بر کشته شدن یک شهروند این کشور در اوکراین، یک شهروند دیگر انگلیسی هم در اوکراین، مفقود شده است. رسانه‌های انگلیسی گزارش دادند، این دو شهروند انگلیسی در اوکراین، علیه روس‌ها می‌جنگیدند. پس از حمایت تلویحی لیز تراس وزیر خارجه انگلیس از حضور نیرو‌های داوطلب انگلیسی برای حضور در اوکراین و جنگ با روسیه، رسانه‌ها در انگلیس اعلام کردند شماری از شهروندان انگلیسی بدین منظور در اوکراین حضور یافته اند.

الجزیره خبر داد:
شنیده شدن صدای دو انفجار در کی یف


شبکه خبری الجزیره شامگاه پنج شنبه از شنیده شدن صدای دو انفجار مهیب در کی یف پایتخت اوکراین خبر داد.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری الجزیره شامگاه پنج شنبه از شنیده شدن صدای دو انفجار مهیب در کی یف پایتخت اوکراین خبر داد.

بر اساس این گزارش، خبرنگار الجزیره افزود که ساختمانی در غرب کی یف که محل استقرار شرکت‌های هواپیمایی است مورد بمباران قرار گرفت.

خبرنگار الجزیره گفت: منطقه مورد هدف در کی یف مسکونی و همچنین محل استقرار شرکت‌ها در زمینه صنعت هواپیمایی است.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی از شنیده شدن صدای انفجارهایی در شهر بلگورود روسیه در نزدیکی مرز اوکراین خبر داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: