پرش به محتوا

اخبار شصت و چهارمین روز جنگ اوکراینc


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


لهستان دروغگو: شرکت گازپروم: لهستان همچنان گاز روسیه را می‌خرد

سخنگوی گازپروم تولیدکننده گاز روسیه گفت که لهستان همچنان به واسطه آلمان در حال دریافت گاز روسیه است.

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی کوپریانوف سخنگوی گازپروم عصر پنجشنبه به خبرنگاران گفت: لهستان با وجود اخبار منتشر شده در روزهای گذشته همچنان در حال خرید گاز روسیه است ولی این خرید به واسطه آلمان صورت می‌گیرد.

چند روز پیش لهستان از پرداخت بهای گاز صادراتی روسیه به روبل خودداری کرد و رسماً اعلام کرد که دیگر نیازی به گاز روسیه ندارد.

کوپریانوف گفت: در واقع گاز صادراتی روسیه به آلمان از طریق خط لوله گاز یامال به لهستان منتقل می‌شود.

وی افزود: حجم معکوس تقریباً ۳۰ میلیون متر مکعب در روز است که تقریباً برابر با درخواست‌های ثبت شده با گازپروم در روزهای گذشته است.

گازپروم چند روز پیش اعلام کرد صادرات گاز به کشورهای لهستان و بلغارستان را قطع کرده است.

خبرگزاری روسی راشا تودی هم در خبری نوشت که بلغارستان خواستار بازگشت گاز روسیه به این کشور است. کورنلیا نینوا معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد بلغارستان از مقامات این کشور خواسته است مذاکرات با گازپروم برای برگشت گاز روسیه به این کشور را دوباره آغاز کنند.

ویدئویی حملات موشکی آشکار به کارخانه دفاع در کیف را نشان می دهد – از شهرهای دیگر نیز گلوله باران گزارش شده است.

به گزارش خبرنگار جنگ روسیه، الکساندر کوز، سه حمله راکتی به کارخانه تسلیحات در کیف اصابت کرد. این توسط برخی از ساکنان پایتخت اوکراین گزارش شده است.
ویتالی کلیچکو، شهردار کیف نیز به نوبه خود گفت که دو هدف در منطقه شوچنکوفسکی شهر مورد اصابت قرار گرفته است. در حال حاضر اطلاعاتی در مورد قربانیان گزارش نشده است. طرف روسی هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده است.

مقامات محلی در توییتر اعلام کردند، در همین حال، نیروهای روسیه شهرهای اودسا و نیکولایف در جنوب اوکراین را گلوله باران کردند. ده ها ساختمان غیرنظامی در اثر گلوله باران آسیب دیدند.

عصر پنجشنبه نیز انفجارهایی از شهر اودسا گزارش شد. با این حال، سرگئی براچوک، رئیس اداره نظامی محلی، اطمینان داد که پدافند هوایی اوضاع را تحت کنترل دارد. در ابتدا هیچ چیز در مورد خسارت ها گرارش نشده.

بیانیه جدید وزارت دفاع روسیه درباره وضعیت اوکراین


سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه بیانیه جدیدی درباره پیشرفت عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین در شامگاه 28 آوریل صادر کرد. وی گفت 38 تاسیسات نظامی در اوکراین مورد اصابت موشک های دقیق نیروی هوایی روسیه قرار گرفته است.

به گفته وزارت دفاع روسیه، ارتش روسیه 22 پایگاه تشکیلات نازی های اوکراینی، هفت منطقه که پرسنل و تجهیزات نظامی در آن مستقر بود و شش انبار نظامی در نزدیکی روستاهای الکساندروکا، گوزاروفکا، دولگنکویه و بارونکوو منهدم شد.

کوناشنکوف همچنین خاطرنشان کرد که هفت هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی بر فراز شهرک‌های بوکینو، توپولسکویه و روسکیه تیشکی در منطقه خارکف، ردکودوب و ماریوفکا در DPR، ناوگلنویه در LPR و چرنوبایفکا در منطقه خرسون منهدم شدند. علاوه بر این، سه فروند موشک زیردریایی توچکا اوکراینی نیز در طول روز در مناطق شهرک‌های پتروپولیه و مالایا کامیشووا سرنگون شد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه افزود که نیروهای موشکی روسیه اوایل روز جاری یک موشک انداز تاکتیکی تاکتیکی اوکراینی توچکا-یو را منهدم کردند. کوناشنکوف همچنین گفت که 76 تاسیسات نظامی اوکراین مورد اصابت هوانوردی تاکتیکی و نظامی نیروی هوایی روسیه قرار گرفته است.

رسانه های کانادایی: پرسنل ارتش کانادا به نیروهای آزوف آموزش دادند

گزارش های رسانه ای زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه به نظر می رسد مربیان نظامی کانادایی اعضای گروه های افراطی در اوکراین، از جمله ستیزه جویان هنگ نازی آزوف را آموزش داده اند.
تلویزیون کانادایی CTV اشاره می کند که همکارانش توانستند شواهدی را در رسانه های اجتماعی پیدا کنند که نشان می دهد عکس های اعضای آزوف نیز سربازانی را با لباس های نظامی کانادایی نشان می دهد. CTV همچنین توجه را به تحقیقات مشابه توسط سایر رسانه های کانادا جلب می کند، از جمله گزارش اخیر رادیو کانادا مبنی بر اینکه ستیزه جویان نئونازی آزوف توسط مربیان کانادایی آموزش دیده اند.

با این حال، طبق گزارش تلویزیون کانادایی CTV، گفته می شود که این آموزش به عنوان بخشی از عملیات غیر جنگی Canadian Unifier برای آموزش اعضای نیروهای مسلح اوکراین انجام شده است.

گزارش رسانه ها: سامانه های پدافند هوایی در منطقه بلگورود روسیه فعال شد

خبرنگار خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش داد که یک سامانه دفاع ضد هوایی در منطقه بلگورود روسیه در نزدیکی مرز اوکراین فعال شده است. بر اساس گزارش های وی، حوالی ساعت 17:40 به وقت محلی، صدای انفجار مهیبی شنیده شد و ستونی از دود در آسمان مشاهده شد. شاهدان عینی تصاویر ویدئویی از استفاده از این سیستم را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.


رهبری اوکراین پیشتر از حمله به اهدافی در روسیه خبر داده بود. میخائیل پودولیاک مشاور رئیس جمهور اوکراین روز پنجشنبه در توییتر نوشت که این دفاع اوکراین است. در این بیانیه آمده است: «جهان این حق را به رسمیت می شناسد.

لوکاشنکو: کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق می توانند بخشی از کشور اتحادیه باشند


الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس، اعلام کرد که روسیه و بلاروس در حال ساختن یک کشور اتحادیه بر اساس اصول جدید هستند. سایر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز آماده پیوستن به این اتحادیه خواهند بود. لوکاشنکو این مطلب را در مینسک در دیدار با فرماندار منطقه ورونژ الکساندر گوسف بیان شد:

«به لطف شما، ما این همکاری را داریم. و ما در تلاش هستیم تا یک کشور اتحادیه واحد را بر اساس اصول جدید بسازیم، به طوری که هیچ کس توهین نشود و دولت های مستقل و مستقل – بلاروس و روسیه – بتوانند توسعه یابند. من مطمئن هستم که جمهوری های دیگر اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز به چنین اتحادی ملحق خواهد شد.»

لوکاشنکو در سخنانی درباره روابط روسیه و بلاروس گفت که دو کشور از نظر تولید و اقتصاد «عملاً یکی» هستند و آنقدر در سیستم های تولیدی یکدیگر «جای گرفته اند» که گسست منجر به فاجعه می شود.

به گفته ولادیمیر ماکی، وزیر امور خارجه بلاروس، دولت اتحادیه روسیه و بلاروس به این معنی است که دو کشور با انتقال برخی از قدرت ها به یک ساختار فراملی، حاکمیت خود را حفظ می کنند. کرملین روشن کرده است که هدف دستیابی به عمیق ترین یکپارچگی ممکن است نه استانداردسازی.

روسیه و بلاروس در دسامبر ۱۹۹۹ پیمان دولتی اتحادیه را امضا کردند. این توافقنامه ایجاد یک منطقه اقتصادی، سیاست خارجی، مالیات و وظیفه واحد و همچنین استانداردسازی سیستم های انرژی، حمل و نقل و گمرک دو کشور را فراهم می کند.

پوشیلین: رژه پیروزی در دونتسک تنها پس از آزادی کامل DPR


رژه پیروزی تنها پس از آزادسازی کامل قلمرو جمهوری خلق دونتسک (DPR) در دونتسک برگزار می شود. به گزارش تاس، این خبر را دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک روز پنجشنبه اعلام کرد.

«ما تصمیم سختی گرفتیم، با مقامات مربوطه گفتگوهای زیادی انجام دادیم، ما رژه پیروزی را پس از پیروزی فوری و رسیدن به حدود قانون اساسی برگزار خواهیم کرد. تاریخ آن پس از آزادسازی کامل جمهوری دموکراتیک خلق تعیین خواهد شد.»

خبرگزاری دونتسک به نقل از او گفت.

پوشیلین تصریح کرد که این تصمیم برای تضمین امنیت غیرنظامیان اتخاذ شده است:

«ما می دانیم که این یک تجمع بزرگ [از مردم] است و دشمنان ما جنایتکاران جنگی واقعی هستند. نه تنها یک احتمال تئوریک وجود دارد که آنها به ما شلیک کنند، آنها قطعا به ما شلیک خواهند کرد تا بدون احترام به غیرنظامیان و غیرنظامیان آسیبی به ما وارد کنند. زیر ساخت.»

علاوه بر این، اقدام «هنگ جاودانه» به صورت آنلاین در DPR انجام خواهد شد. پوشیلین تاکید کرد: «ما آرزوی مردم، آرزوهای بسیاری، همچنین از شهرهای آزاد شده DPR را می دانیم که «هنگ جاویدان» باید برگزار شود. جشن هایی برگزار خواهد شد، اما ما نمی توانیم اجازه دهیم ازدحام جمعیت شود.»

روز پنجشنبه، رئیس جمهوری DPR یک بازدید کاری از ماریوپل داشت. وی به ویژه از مرکز کمک های بشردوستانه حزب «روسیه متحد» بازدید کرد.

آیا باید کنترل بخشی از اوکراین به ورشو داده شود؟


بر اساس گزارش تاس که بر اساس اطلاعات سرویس اطلاعات خارجی روسیه است، واشنگتن و ورشو به عنوان اولین گام با استقرار نیروهای لهستانی در غرب اوکراین موافقت کردند. این «اتحاد مجدد» سرزمین های سابق لهستان با دولت لهستان باید تحت شعار «حفاظت از تجاوز روسیه» قرار گیرد.

سرگئی ناریشکین، سخنگوی اطلاعات خارجی روسیه، گفت: بر اساس اطلاعاتی که سرویس اطلاعات خارجی روسیه ادعا می کند دریافت کرده است، واشنگتن و ورشو در حال کار بر روی طرح هایی برای ایجاد کنترل نظامی و سیاسی شدید توسط لهستان بر «دارایی های تاریخی خود» در اوکراین هستند.

گزارش‌های مشابهی در مورد تجزیه اوکراین از ابتدای جنگ وجود داشته است، اما تا کنون معلوم شده است که آنها شایعات جعلی و غیرقابل تأیید هستند.

اوکراین از حمله به اهدافی در روسیه خبر دادرهبری اوکراین از حمله به اهدافی در روسیه خبر داده است. میخائیل پودولیاک مشاور رئیس جمهور روز پنجشنبه در توییتر نوشت:

اوکراین به هر طریق ممکن از خود دفاع خواهد کرد، از جمله حمله به اردوگاه ها و پایگاه های قاتلان روسی. جهان این حق را به رسمیت می شناسد.

او چنین اقداماتی را با این واقعیت توجیه کرد که روسیه به غیرنظامیان حمله کرده و آنها را کشته است. پودولیاک همچنین به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرد که گفت اوکراین باید خودش تصمیم بگیرد که آیا به تاسیسات نظامی در روسیه حمله کند یا خیر.

مشاور رئیس جمهور در توئیتی دیگر از موافقت پارلمان آلمان یا بوندستاگ با تحویل تسلیحات سنگین به اوکراین تمجید کرد. وحدت بوندستاگ چشمگیر است. این رای به عنوان بازگشت رهبری آلمان در تاریخ ثبت خواهد شد.

اخیراً چندین گزارش از آتش‌سوزی در انبارهای سوخت روسیه و سرنگونی پهپادها در مناطق هم مرز با اوکراین منتشر شده است. اوکراین در ابتدا از تایید یا رد این حوادث خودداری کرد. تنها روز چهارشنبه بود که پودولجاک در مورد آخرین گزارش ها از مناطق بلگورود، کورسک و ورونژ نوشت که این کارما یک «چیز بی رحمانه» است. این مناطق مرزی روسیه در حال حاضر اصطلاح «غیر نظامی سازی» را از دست اول تجربه کردند. دلایل تخریب زیرساخت های نظامی روسیه در آنجا می تواند بسیار متنوع باشد – تا و از جمله تنبیه الهی در امور گناهکاران.

بازار مواد غذایی در دونتسک گلوله باران – چندین نفر کشته شدند


به گزارش خبرگزاری روسی ریانووستی، ستاد دفاع ارضی جمهوری خلق دونتسک در تلگرام اعلام کرد بر اثر گلوله باران یک بازار مواد غذایی در دونتسک توسط نیروهای اوکراینی ۵ نفر کشته و پنج نفر زخمی شدند.

«در نتیجه گلوله باران منطقه کیروف، بازار مرکور نیز مورد اصابت قرار گرفت. بر اساس اطلاعات عملیاتی، شبه نظامیان اوکراینی در دونتسک در خیابان پتروفسکی ۵ نفر را کشته و پنج غیرنظامی را زخمی کردند.»

مسکو به واشنگتن هشدار داد

روسیه در واکنش به اقدام آمریکا در حامی تروریسم خواندن مسکو، به واشنگتن هشدار داد و تاکید کرد این اقدام بی‌پاسخ نخواهد ماند.

به گزارش شبکه «روسا الیوم عربی» روسیه، سخنگوی وزارت خارجه این کشور روز پنجشنبه اقدام آمریکا برای در نظر گرفتن روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم را اقدامی احمقانه خواند و تاکید کرد که این اقدام بی‌پاسخ نخواهد ماند.
او گفت: تمامی اقدام‌هایی که آمریکا انجام می دهند حتی احمقانه ترین آنها را بی‌شک بدون پاسخ نمی‌گذاریم.
این واکنش زاخاوروا به اظهارات آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکاست که گفته بود مقامات واشنگتن با توجه به حوادث اوکراین آماده اتخاذ چنین تصمیمی هستند.
البته بلینکن این را هم اضافه کرده بود که هنوز نمی‌تواند تعیین کند که آیا معیارهای قانون اساسی مربوطه اجازه چنین اقدامی را می‌دهد یا خیر و این که کارشناسان حقوقی در حال بررسی این موضوع هستند.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در نشست استماع سنای آمریکا گفت: ما در هفته های آینده به اعمال تحریم ها علیه روسیه ادامه خواهیم داد.

وی تصریح کرد: این تحریم ها تا زمانی که روسیه به اقدامات خود در اوکراین پایان ندهد، متوقف نخواهند شد.

بلینکن همچنین گفت: وزارت دادگستری آمریکا درحال بررسی ضبط دارایی های مسدود شده روسیه است.


مسکو: سازمان امنیت و همکاری اروپا اطلاعات روسیه را به نهادهای غربی می‌دهد

روسیه، سازمان امنیت و همکاری اروپا را به دادن اطلاعات این کشور به نهادهای اطلاعاتی غربی متهم کرد.

به گزارش تارنمای شبکه الجزیره انگلیسی، «مارویو زاخارووا» امروز ضمن مطرح کردن این مسئله گفت که سازمان امنیت و همکاری اروپا که یک هیات ناظر در شرق اوکراین دارد، اطلاعات مربوط به استقرار نیروهای روسی و نیروهای حامی روسیه را به نهادهای اطلاعاتی غربی و اوکراینی می دهد.

وی گفت، بازرسانی از جمهوری خودمختار دونتسک مدارک بیشتری در این زمینه ارائه خواهند داد.

وزارت دفاع روسیه: حمله گسترده موشکی اوکراین به خرسون دفع شد


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری روزانه خود از پیشرفت عملیات به اصطلاح ویژه روسیه در اوکراین خبر داد. به گفته آنها، در شب ۲۸ آوریل، چهار تأسیسات نظامی اوکراین مورد اصابت راکت‌های روسی با دقت بالا قرار گرفتند و دو خوشه تجهیزات و پرسنل و همچنین دو زرادخانه با راکت، مهمات و توپخانه در نزدیکی شهرهای بارونکو و ایوانوفکا منهدم شدند.
به گفته کوناشنکوف، نیروهای روسی ۶۷ هدف از زیرساخت‌های نظامی اوکراین، از جمله شش پست فرماندهی، دو انبار اصلی با مهمات و سوخت، و انباشته‌های پرسنل و تجهیزات متعدد را هدف قرار دادند. بیش از ۳۰۰ فاشیست اوکراینی کشته و تا ۴۹ خودروی زرهی منهدم شد.

پدافند هوایی روسیه یک فروند هواپیمای سوخو-۲۴ اوکراینی را بر فراز شهر نیکولایفکا در جمهوری خلق لوهانسک سرنگون کرد. پنج پهپاد اوکراینی در نزدیکی شهرهای وسیلوگروکا، ساتیشنوی، نوومیخالوفکا، لوبیموفکا و خارکف منهدم شدند. همچنین حمله با موشک بالستیک توچکا یو به مناطق مسکونی شهر ایزیوم در منطقه خارکف بامداد پنجشنبه دفع شد. کوناشنکوف بیمارستانی را که پزشکان روسی در آن به درمان مردم محلی می‌پردازند، هدف این حمله نامید.

کوناشنکوف همچنین از حمله موشکی گسترده اوکراینی به مرکز شهر خرسون اوکراین خبر داد. این حمله دیروز حوالی ساعت ۱۰ شب به وقت CEST رخ داد. اوکراین همچنین از راکت های توشکا-یو و پرتابگرهای متعدد راکت استفاده کرد. این حمله با پرتاب ۱۲ خمپاره و دو راکت بر فراز شهر دفع شد. قطعات یکی از موشک ها به داخل پارک شهری سقوط کرد. وزارت دفاع روسیه حملات به مناطق مسکونی ایزیوم و خرسون را به عنوان جنایات جنگی و نقض قوانین بین المللی محکوم کرد.

استولتنبرگ چشم انداز یک روند الحاق سریع به ناتو را برای سوئد و فنلاند متصور است

با توجه به ملاحظاتی که قبلاً فنلاند و سوئد در مورد پیوستن به ناتو به دلیل جنگ اوکراین بیان کرده بودند، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو صبح امروز اعلام کرد که دو کشور قادر خواهند بود به سرعت به ائتلاف نظامی بپیوندند.

استولتنبرگ به خبرنگاران در بروکسل گفت: «اگر آنها تصمیم بگیرند که درخواست دهند، فنلاند و سوئد بسیار استقبال می کنند و من انتظار دارم که روند سریع انجام شود.»

روسیه سامانه‌های پدافند هوایی را در بلگورود آماده باش کرد

رسانه روسی از آماده باش سامانه‌های پدافند هوایی این کشور در شهر مرزی بلگورود در شمال مرز اوکراین خبر داد.

خبرگزاری تاس روسه روز پنجشنبه گزارش کرد: روسیه سامانه‌های پدافند هوایی را در شهر مرزی بلگورود به حالت آماده باش درآورد.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که روسیه پرتابگرهای موشکی متحرک اسکندر–ام را در ۶۰ کیلومتری مرز اوکراین مستقر کرده است.

اسکندر یک سیستم موشک بالستیک متحرک است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آن را با اسم رمز «اس اس – ۲۶ استون» می‌شناسد، سیستمی که جایگزین موشک اسکاد شوروی شده است.

دو موشک هدایت شونده این سیستم از برد ۵۰۰ کیلومتری برخوردار است و قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای یا متعارف را داراست.

بلگورود یک شهر و مرکز اداری منطقه بلگورود در شمال مرز اوکراین است. روسیه روز جمعه گذشته اعلام کرده بود که خواستار کنترل بر تمامی مناطق جنوبی اوکراین است.

روز گذشته – چهارشنبه – فرماندار منطقه بلگورود اعلام کرد که یک انبار مهمات در نزدیکی روستای «استارایا نلیدووکا» آتش گرفت اما هیچ تلفاتی به همراه نداشت.

سرویس مخفی داخلی روسیه حمله تروریستی در سیمفروپل را خنثی کرد

سرویس مخفی داخلی روسیه می گوید که یک حمله تروریستی در شهر سیمفروپل در شبه جزیره کریمه را خنثی کرده است. یکی از اهالی منطقه در این رابطه دستگیر شد. گفته می شود که این سرباز سابق سپاه تفنگداران دریایی نیروهای مسلح اوکراین است که به دستور هنگ آزوف، حمله ای را در یک مرکز خرید در سیمفروپل طراحی کرد.

در آپارتمان وی شواهدی مبنی بر آماده شدن برای حمله تروریستی نیز بدست آمد.


فرمانداری منطقه خرسون اعلام کرد که بازگشت به دولت کیف منتفی است


کریل استرموسوف، معاون رئیس اداره نظامی-غیر نظامی منطقه ای به خبرگزاری ریانووستی گفت که بازگشت منطقه خرسون تحت کنترل اوکراین قابل بحث نیست. وی تاکید کرد که هیچ همه پرسی در منطقه برنامه ریزی نشده است. به گفته وی، پروپاگاندای اوکراینی گزارش های دروغینی را در مورد ایجاد جمهوری خلق خرسون منتشر می کنند تا مردم را مرعوب کنند.
به گفته وی، اکنون مهمترین چیز این است که اقتصاد منطقه دوباره به حرکت درآید. استریموسوف گفت: «منطقه خرسون توسعه خواهد یافت و به سرزمینی مرفه تبدیل خواهد شد که ایدئولوژی نازیسم اوکراین در آن جایی نخواهد داشت.»

ارتش روسیه کنترل کل منطقه در جنوب این کشور را به دست گرفته بود. اندکی پس از آن، ایستگاه های تلویزیونی روسیه شروع به پخش در آنجا کردند و روابط تجاری با شبه جزیره کریمه آغاز شد.

مقامات دونتسک: نیروهای اوکراینی تقریبا ۲۰۰ خمپاره به جمهوری خلق شلیک کردند

جمهوری خلق دونتسک از حملات بیشتر از اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است. بر این اساس، قلمرو جمهوری ۲۰ بار گلوله باران شد. ارتش اوکراین حدود ۲۰۰ خمپاره و پرتابه شلیک کرد.

در این عملیات ۹ شهر مورد حمله قرار گرفتند : دونتسک، گورلووکا، زایتسوو، گلموفسکی، ژلزنایا بالکا، ترویسکویه، یاسینواتایا، یاسنویه و جلنووکا.

در نتیجه این موشک‌باران ها یک غیرنظامی مجروح شد. ۱۴ خانه و چهار زیربنای عمرانی آسیب دیده است.

رئیس‌جمهور مولداوی: تهدید جدی علیه امنیت کشور ما وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری تاس، «مایا ساندو» اعلام کرد،تهدید جدی علیه امنیت کشور ما وجود ندارد تین اظهارات در حالی مطرح شد که مشاور رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اوکراین اخیرا عنوان کرده بود که اوکراین و رومانی ممکن است در صورت تهدید علیه امنیت مولداوی به این کشور کمک نظامی کنند.

رئیس جمهوری مولداوی نیز در واکنش به این اظهارنظر عنوان کرد:» می توان با اطمینان بگویم که در حال حاضر تهدید جدی علیه امنیت شهروندان مولداوی وجود ندارد.

وی تاکید کرد که مقامات مولداوی به دنبال جلوگیری از اقداماتی هستند که ممکن است به تهدید علیه این کشور تبدیل شوند.

مایا ساندور افزود: ما به تماس‌هایمان با شرکای خود ادامه می دهیم و آنها را در جریان خطرات احتمالی از طریق کانال های دیپلماتیک قرار خواهیم داد. در صورتی که اوضاع از کنترل خارج شود، طرح هایی برای اجرا داریم.

اخیرا و به دنبال وقوع چندین انفجار تروریستی که احتمالا اوکراینی ها در آن دست داشتند در ترنس نیستریا به عنوان بخشی از کشور مولداوی و همسایه اوکراین، نگرانی ها در خصوص گسترش جنگ به سایر بخش های اروپای شرقی بالا گرفت.
رئیس جمهور اوکراین اخیراً اعلام کرد که روسیه قصد ندارد حملات خود را تنها محدود به اوکراین کند و کشورهای دیگر اروپای شرقی را نیز مورد تهدید قرار خواهد داد بلافاصله پس از این اظهارات فیلمی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که سه نفر از اتومبیلی پیاده شده و در ترنس نیستریا با شلیک بازوکا سعی دارند که فرمانداری شهر را مورد هدف قرار دهند.
پس از این عملیات این سه نفر تروریست سوار اتومبیل خود شده و از محل می گریزد به نظر می رسد که عملیات فوق به طور کامل توسط سازمان امنیت اوکراین طراحی شده تا پای کشور مولداوی را به جنگ با روسیه نیز بگشاید.

در میان تمام سرزمین های یخ زده که زمانی جزئی از شوروی سابق بود، یک نوار باریک از قلمروی مولداوی از باثبات ترین مناطقی است که در سه دهه گذشته هرگز شاهد نبرد و درگیری نبوده است. منطقه «ترانس نیستریا» بخشی از شرق کشور مولداوی در همسایگی اوکراین است که از زمان پایان جنگ در سال ۱۹۹۲ نبردی به خود ندیده است.

اما انفجارهای اخیر به نگرانی ها مبنی بر گسترش جنگ میان روسیه و اوکراین به این منطقه دامن زده است. در حال حاضر نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ سرباز در ترنس نیستریا مستقر شده اند و به نظر می رسد بروز درگیری ها در این منطقه چالشی جدی برای یکی از فقیرترین کشورهای اروپا باشد.

پس از گلوله باران اوکراین،جمهوری خلق لوگانسک از کشته و زخمی شدن بر غیر نظامیان خبر داد.


مقامات جمهوری خلق لوگانسک از تلفات، زخمی ها و خسارات بیشتر در اثر حملات اوکراین خبر داده اند. یک کودک ده ساله و یک زن ۹۵ ساله در ۲۴ ساعت گذشته جان باختند. چهار غیرنظامی زخمی شدند. در مجموع ۲۰ خانه و یک مهدکودک در اثر گلوله باران آسیب دیدند. این حوادث در شهرک های ایرمینو، استاخانوف، زولوتویه-۵ و پروومایسک رخ داده است.

علیرغم هارت و پورت دولت آلمان شرکت های واردکننده گاز آلمانی بهای گاز روسیه را به روبل می پردازند!

بزرگترین مشتری گازپروم در آلمان: ئونیپر پرداخت گاز را به حساب روسیه تغییر می دهد

شرکت آلمانی تامین کننده انرژی Uniper قصد دارد فاکتورهای گاز روسیه صادر شده توسط شرکت دولتی روسیه گازپروم را در بانکی در روسیه تسویه کند.

سخنگوی شرکت به روزنامه راینیشه پست گفت:

«ما معتقدیم که تبدیل پرداختی مطابق با قانون تحریم ها امکان پذیر است. قرار است پرداخت خود را به یورو به حسابی در روسیه انجام دهیم.»

ئونیپر در حال حاضر نیز به یورو پرداخت می کند، اما به حسابی در اتحادیه اروپا. یونیپر بزرگترین واردکننده گاز آلمان از روسیه است. مانند سایر شرکت‌های قبلی، شرکت انرژی اکنون نسبت به تحریم گاز از سوی دولت آلمان و غرب مخالفت کرده و هشدار می‌دهد:

« برای شرکت ما و برای کل آلمان، کنار گذاشتن کوتاه مدت گاز روسیه امکان پذیر نیست، این عواقب چشمگیری برای اقتصاد ما خواهد داشت.»

با توجه به مناقشه فعلی بر سر تامین گاز بین روسیه، لهستان و بلغارستان، این گروه تاکید کرد:

« ما انتظار نداریم که توقف تحویل به لهستان و بلغارستان تاثیری فوری بر تحویل به آلمان داشته باشد.»

با توجه به تحریم های اعمال شده توسط غرب علیه روسیه، کرملین خواستار پرداخت به روبل برای تحویل گاز است.

جنگ در اوکراین: آلمان همچنان بزرگترین خریدار منابع انرژی از روسیه است

از زمان شروع جنگ اوکراین، هیچ کشوری به اندازه آلمان برای نفت، گاز و زغال سنگ روسیه پول واریز نکرده است. این بر اساس یک مطالعه جدید توسط مرکز تحقیقات فنلاند برای انرژی و هوای پاک (CREA). بر اساس این مطالعه، پنج خریدار بزرگ منابع انرژی روسیه عبارتند از:

آلمان: 9.1 میلیارد یورو
ایتالیا: 6.9 میلیارد یورو
چین: 6.7 میلیارد یورو
هلند: 5.6 میلیارد یورو
ترکیه: 4.1 میلیارد یورو
برای این مطالعه، محققان داده‌های مربوط به حرکت کشتی و ارقام رسمی موجود در جریان گاز از طریق خطوط لوله را تجزیه و تحلیل کردند.

موافقت روسیه با مشارکت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تخلیه آزوفستال

استفان دوژاریک، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل متحد شب گذشته اعلام کرد که وزارت دفاع فدراسیون روسیه و دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد پس از دیدارهای دبیرکل سازمان جهانی آنتونیو گوترش در مسکو، در خصوص همکاری دوجانبه به منظور تخلیه غیرنظامیان از قلمرو کارخانه آزوفستال شهر ماریوپل گفتگو و تبادل نظر خواهند کرد.

به گفته وی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با مشارکت سازمان ملل متحد (OCHA) و کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) در این زمینه موافقت کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه یادآور شد که این کشور تلاش‌های جدی و چشمگیری به منظور رسیدگی به وضعیت انسانی در اوکراین انجام می دهد. به گفته وی، این مسئله در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مسکو نیز مطرح شد و طرف روسی علاقه مندی خود به افزایش همکاری‎ها با سازمان ملل در ارائه کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان آسیب دیده از درگیری‌های نظامی در اوکراین را اعلام کرده است.

پوتین: تعداد نئونازی‌ها و مزدوران خارجی در اوکراین افزایش یافته است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در نشست شورای قانونگذاران این کشور از افزایش تعداد نئونازی‌ها و مزدوران خارجی در اوکراین خبر داد.وی گفت: «در نشست روز گذشته با هیئت مدیره دادستانی کل، درباره لزوم تشکیل یک پایگاه شواهد دقیق و غیرقابل انکار برای همه جنایات شنیع، نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه توسط نئونازی‌ها و مزدوران خارجی که تعداد آنها در اوکراین بسیار بیشتر از قبل شده و موارد دیگر صحبت کردم.»

روز چهارشنبه کمیته تحقیقات فدراسیون روسیه نیز اعلام کرد که مزدورانی از بیش از 50 کشور جهان بخشی از تشکیلات مسلح کنونی در اوکراین را تشکیل می دهند که در مجموع، در حال حاضر 16 گروه از این دست در این کشور فعال هستند.

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری منتخب مردم در منطقه دونتسک نیز پیش از این، از حضور حدود 400 مزدور نظامی خارجی در قلمرو کارخانه آزوفستال در ماریوپول خبر داده بود.

پوتین: تمامی اهداف عملیات نظامی در اوکراین بدست خواهد آمد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز چهارشنبه در نشستی با اعضای شورای قانونگذاران اعلام کرد: «تمامی وظایف تعیین شده برای عملیات ویژه برای محافظت از مردم غیرنظامی ساکن منطقه دونباس اوکراین، تحقق خواهد یافت تا مردم دو منطقه دونتسک و لوهانسک و البته منطقه کریمه روسیه و کل کشور ما در صلح و آرامش زندگی کنند.»

پوتین تاکید کرد: «نیروهای مسلح فدراسیون روسیه از خطری که بر فراز این کشور معلق بود، جلوگیری کردند.آنها با شجاعت، قاطعیت و قهرمانی خود از درگیری گسترده‌ای که ممکن بود در خاک کشور ما رخ دهد، البته بر اساس سناریوهای دیگران، جلوگیری کردند.

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد: «اتحاد مردم و مسئولیت پذیری دولت، مهمترین ارزش برای جامعه روسیه است که همواره تضمین کرده روسیه به سخت‌ترین چالش‌ها پاسخ مناسبی دهد».

پوتین گفت: «غرب معتقد است که روسیه برای آنها خطرناک است. نیروهایی که در طول تاریخ سیاست بازدارندگی روسیه را دنبال می‌کردند و آن را ادامه می‌دهند، در زمان‌های گذشته نیز وجود داشت و هدف از این اقدامات، همانطور که شما به خوبی می‌دانید، آن است که کشور مستقل و عظیمی مانند روسیه، که با نظرات تحمیلی غرب هم مخالفت می‌کند، مورد نیاز نیست و معتقدند که صرفاً به دلیل وجود چنین کشوری، موجودیت آنها در خطر است.»

در عین حال، به گفته وی، غرب خود خطری برای کل جهان است که نمونه آن برنامه‌های وحشیانه نازی‌ها در رابطه با مردم شوروی است و اکنون نیز «دشمنان» روسیه در حال سرعت بخشیدن به ساخت انواع سلاح ژئوپلیتیکی هستند که این موضوع جدید نیست، ولی به تازگی شواهدی عینی در این باره بدست آمده است. پوتین افزود: کشورهای غربی اخیراً انگیزه جدیدی برای مقابله با روسیه پیدا کردند که بر»روس هراسی» و نئونازی‌ها تکیه دارد و سال به سال، آنها با وقاحت بیشتر شور همسایه ما، اوکراین را به کشوری ضد روسی تبدیل کردند.

امیدواری ترکیه نسبت به دیدار پوتین و زلنسکی در روزهای آینده

خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه شب گذشته ابراز امیدواری کرد که به پیشنهاد رجب طیب اردوغان، رهبر ترکیه، دیدار حضوری بین ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، روسای جمهور روسیه و اوکراین در آینده نزدیک برگزار خواهد شد و مقامات آنکارا امیدوارند که علیرغم برخی مشکلات، در روزهای آینده و شاید با پیشنهاد اردوغان، دو رهبر بتوانند به هم نزدیک شوند.

به گفته وی، ترکیه همچنان هر کاری که لازم باشد، از جمله میانجیگری، را انجام خواهد داد تا وضعیت انسانی در اوکراین که وخامت یافته، بدتر از این نشود و آتش‌بس در اسرع وقت حاصل شود. آکار همچنین تاکید کرد که اردوغان به طور دوره‌ای با همتایان خود از روسیه و اوکراین تماس می‌گیرد و از آنها دعوت می‌کند تا پای میز مذاکره بنشینند.

بلینکن احتمال گنجاندن فدراسیون روسیه در فهرست «حامیان تروریسم» را بعید ندانست

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا شب گذشته اعلام کرد که دولت ایالات متحده به دلیل وضعیت اوکراین در نظر دارد روسیه را به فهرست کشورهای حامی تروریسم اضافه کند.

سناتور لیندسی گراهام روز چهارشنبه، در نشست شنود کمیته تخصیص سنای کنگره آمریکا از بلینکن در خصوص امکان گنجاندن روسیه در این فهرست سئوال کرد و وزیر خارجه پاسخ داد: «ما در حال بررسی این مسئله هستیم. کارشناسان در حال بررسی جزییات و عواقب آن هستند و این احتمال بعید نیست.» جالب است یادآوری کنیم که همین سناتور اولین کسی بود که پیشنهاد داد ولادیمیر پوتین را در روسیه ترور کنند!!

پیش از این، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در گفتگوی تلفنی اخیر خود با جو بایدن، از رئیس کاخ سفید درخواست کرده بود تا روسیه را به عنوان کشور حامی تروریسم به رسمیت بشناسد.

نمایندگان دومای روسیه: آمریکا خود بزرگترین حامی تروریسم است

نمایندگان دومای دولتی درباره عواقب به رسمیت شناختن فدراسیون روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم به ایالات متحده هشدار دادند.

کمیته امنیت و مبارزه با فساد دومای دولتی صبح امروز، پنجشنبه، در بیانیه‌ای تاکید کرد تصمیم مقامات آمریکایی مبنی بر گنجاندن روسیه در فهرست کشورهای حامی تروریسم، از نگاه مقامات مسکو، اقدام دیگری از سوی ایالات متحده در جهت پایان دادن به گفتگوهای دوجانبه تلقی خواهد شد.

در این بیانیه یادآوری شده، فهرست کشورهای حامی تروریسم در آمریکا تهیه می‌شود، جعلی است، در حالیکه «ایالات متحده خود خاستگاه بوجود آمدن دو مورد از خطرناک ترین سازمان‌های تروریستی بین المللی در تاریخ مدرن جهان است» و در شکل گیری گروه تروریستی داعش و القاعده نقش مستقیم داشته است.

اعتراض به آمریکا در رابطه با ارسال بالگردهای افغانستان به اوکراین

سرویس فدرال همکاری‌های فنی-نظامی روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم داوطلبانه مقامات واشنگتن برای ارسال 11 بالگرد «میگ-17» تحویل داده شده به افغانستان برای ارتش اوکراین، به شدت مبانی حقوق بین الملل و مفاد اسناد قرارداد روسیه و آمریکا را نقض کرده است.

در سال 2011 قرارداد بزرگی بین روسیه و ایالات متحده منعقد شد که بر اساس آن بالگردهای میگ-17 روسی تنها در خاک افغانستان قابل استفاده هستند و بدون رضایت مسکو نباید به کشورهای ثالث منتقل شوند.

مقامات سرویس فدرال همکاری‌های فنی-نظامی روسیه معتقدند که این اقدام پنتاگون نشان دهنده ناتوانی آنها در کنترل ارسال تجهیزات هوایی ارائه شده به اوکراین و «تشدید تهدیدات تروریستی در جهان» است.

فرمانداری خرسون واحد پول روبل را جایگزین واحد پول اوکراین میکند.


فرمانداری منطقه خرسون اعلام کرده قصد دارد که روح را به عنوان پول رایج این منطقه جایگزین واحد پول اوکراین بنماید.نایب رئیس اداره منطقه ای نظامی-غیرنظامی کریل استرموسوف از انتقال تدریجی به منطقه روبل تا اول ماه مه خبر داد:

« از اول ماه مه به تدریج وارد منطقه روبل خواهیم شد.»

دو ارز – گریونای اوکراین و روبل روسیه – به طور رسمی در این منطقه در طول دوره انتقال که انتظار می‌رود تا چهار ماه ادامه داشته باشد، در گردش هستند. استرموسوف گفت که پس از آن، تمام پرداخت ها باید به روبل انجام شود.

در جریان عملیات به اصطلاح ویژه روسیه در اوکراین، نیروهای مسلح روسیه کنترل کامل منطقه کرسون در جنوب اوکراین را به دست گرفتند. مدتی بعد، شبکه های تلویزیونی روسیه شروع به پخش در آنجا کردند. مردم محلی بیشتر و بیشتر شروع به پرداخت به روبل کردند.

اتحادیه اروپا واردات گاز روسیه را از طریق کشورهایی که مایل به پرداخت به روبل هستند به طور واسطه حفظ می‌کند

خبرگزاری تاس روز چهارشنبه به نقل از یک منبع دولتی در بروکسل گزارش داد، اتحادیه اروپا قصد دارد خرید گاز طبیعی روسیه را از طریق کشورهایی که آماده پرداخت هزینه این کالا به روبل هستند، به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

خسارات وارده به ارتش اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته

به نقل از رسانه‌های روسی، سرلشکر ایگور کوناشنکف در گزارش روزانه خود اعلام کرد که هوایپماهای عملیاتی و تاکتیکی و نیروی هوایی روسیه ۳۸ مرکز نظامی از جمله هفت مرکز فرماندهی و دو سامانه دفاع هوایی اس ۳۰۰ و OSA- AKM این کشور را منهدم کردند.

این مقام روسی افزود: دو مرکز مستحکم و ۲۷ مرکز آموزشی و انبار تجهیزات نظامی اوکراین نیز منهدم شده است.

کوناشنکف همچنین از کشته شدن ۲۱۰ تن از نئونازی های اوکراینی در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

جنگ در اوکراین اکنون وارد دومین ماه شده و در حالی که رئیس‌جمهوری اوکراین از کشته شدن ۱۶ هزار نیروی روسیه خبر می‌دهد، وزارت دفاع روسیه تنها کشته شدن ۱۳۵۱ نفر را تایید می کند.

همچنین بر اساس آمار سازمان ملل متحد بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مردم اوکراین آواره شده و بیش از یکهزار و ۸۰ نفر از غیرنظامیان در این جنگ جان باخته‌اند.

وزیر دفاع اوکراین «هفته های بسیار دشوارب» را پیش رو دارد

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین به ارتش کشورش وعده «هفته های بسیار سخت» داده است. وزیر روز چهارشنبه در فیس بوک نوشت که اجرای آموزش و تدارکات زمان می برد. درحالی‌که حمایت از اوکراین در حال افزایش است، کیف باید در روزهای آینده انعطاف‌پذیری و اتحاد ویژه نشان دهد:

« روسیه در حال حاضر نیروهای خود را برای یک حمله تمام عیار در شرق اوکراین جمع آوری کرده است.»

به گفته رزنیکوف، روسیه تلاش خواهد کرد تا «تا حد ممکن آسیب» به اوکراین وارد کند. همچنان ویرانی و خسارات دردناکی وجود خواهد داشت.

علاوه بر این، وزیر دفاع اوکراین گفت که در نشست روز سه‌شنبه اوکراین در پایگاه آمریکایی رامشتاین، شخصاً از کریستین لامبرشت، وزیر دفاع، به خاطر تصمیم برای تامین تانک‌های ضدهوایی گپارد «و همچنین اقدامات دیگر» آلمان در حمایت از این کشور تشکر کرده است. ایالات متحده اوکراین متعهد شده است. نگرش دولت آلمان نیز به لطف نگرش خود وزیر در حال تغییر است.

جمهوری خلق لوگانسک: در روبژنویه جستجوی خانه به خانه فاشیستهای مخفی شده آغاز شد.

در شهر روبژنویه که متعلق به جمهوری خلق لوهانسک است، خانه ها به صورت جداگانه بررسی می شوند تا ببینند آیا ستیزه جویان فاشیست طرفدار اوکراین هنوز در داخل آنها پنهان هستند یا خیر. ریانووستی در یک کلیپ ویدیویی از این جنبه از بازگشت تدریجی به حالت عادی گزارش می دهد.

سربازان از خانه به خانه، از آپارتمانی به آپارتمان دیگر می روند. علاوه بر این، زیرزمین و اتاق زیر شیروانی مورد بررسی قرار می گیرد.

روزمره‌گی جنگ در منطقه خارکف: خروج نیروهای اوکراینی زیرساخت ها را نابود می کنند

فقط روزنامه نگاران ریانووستی هنوز در بخش هایی از منطقه خارکف که تحت کنترل روسیه است فعال هستند.

عکس‌های آن‌ها از وولتشانسک در منطقه، پل منفجر شده در روستا را نشان می‌دهد. گفته می شود با عقب نشینی، نیروهای اوکراینی دو پل از سه پل شهر را منفجر کردند. بر اساس گزارش ها، یکی از آنها به طور کامل تخریب شده است. اکنون یک پل عابر پیاده به صورت موقت بر روی بقایای یکی از پل ها گذاشته شده است تا حداقل بخشی از تردد محلی در جهت شمال به جنوب به عابران پیاده و دوچرخه سواران در این نقطه بازگردد.

روسیه: آمریکا از خاک اوکراین برای آزمایش سلاح های میکروبی استفاده می کند

دبیر شورای امنیت روسیه گفت که بر اساس شواهد به دست آمده، ایالات متحده از خاک اوکراین برای آزمایش سلاح های بیولوژیک ( میکروبی) استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه در کنفرانسی درباره مسائل امنیتی در جنوب روسیه گفت که ایالات متحده از خاک اوکراین برای آزمایش سلاح‌های میکروبی استفاده می‌کند.

این مقام دولت روسیه گفت: آمریکا آزمایشگاه‌های متعددی برای تولید سلاح‌های بیولوژیک در سراسر جهان از جمله اوکراین ساخته است که اکثر تحقیقات آن غیرقانونی به نظر می‌رسد.

پاتروشف تاکید کرد که این موضوع به ویژه در شرایطی مهم است که ایالات متحده آزمایشگاه‌های بیولوژیکی خود را در سراسر جهان از جمله برخی از آنها در نزدیکی مرزهای روسیه ایجاد کرده است. او گفت که برخی از این آزمایشگاه ها در اوکراین بودند.

وی افزود: در جریان عملیات نظامی روسیه در اوکراین، شواهدی به دست آمد که نشان می‌داد متخصصان آمریکایی از این آزمایشگاه‌ها برای ایجاد ویروس‌، باکتری‌ها و سموم برای ساخت سلاح‌های بیولوژیکی جدید استفاده می‌کنند.

حرف‌های گنده‌تر از دهان وزیر خارجه بیسواد بریتانیا.

لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس به چین هشدار داد که از واکنش اقتصادی قوی غرب در قبال حمله روسیه به اوکراین درس بگیرد و پکن در صورتی که طبق قوانین عمل نکند با عواقب مواجه خواهد شد.

به گزارش ایرنا از فایننشال تایمز، تراس چهارشنبه شب در سخنانی اعلام کرد که بحران اوکراین درس مفیدی به غرب داده و نشان داد که دموکراسی‌ها باید از اهرم‌های اقتصادی برای مهار رژیم‌های استبدادی استفاده کنند.

وی ادامه داد: غرب باید از ساده لوح بودن در مورد قدرت ژئوپلیتیکی اقتصاد دست بردارد و با کشورهایی مانند چین سخت بگیرد.

تراس گفت: کشورها باید بر اساس قوانین عمل کنند و این شامل چین نیز می شود و افزود که پکن بسرعت در حال ساختن نظامی است که قادر است قدرت را در اعماق مناطق مورد علاقه استراتژیک اروپا ایجاد کند.

وزیر امور خارجه انگلیس تأکید کرد: با صحبت در مورد رشد و قدرت چین به عنوان عامل اجتناب ناپذیر، در حقیقت ما داریم برای چین در بزرگ نمایی کار می‌کنیم.

تراس مدعی شد؛ در واقع رشد و قدرت آنها (چین) اجتناب ناپذیر نیست، اگر طبق قوانین بازی نکنند به رشد ادامه نخواهند داد. ما با روسیه نشان داده‌ایم که در صورت نقض قوانین بین‌المللی، آماده انتخاب‌های گوناگون هستیم. ما نشان داده ایم که آمادگی داریم امنیت و احترام به حاکمیت را بر منافع اقتصادی کوتاه مدت اولویت دهیم.

وزیر امور خارجه انگلیس خاطر نشان کرد: حمله روسیه به اوکراین، غرب را وادار کرده است تا وابستگی خود در مورد صادرات از کشورهای دارای رژیم های مستبد را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

فرماندار ترانس نیستریا گزارش‌های مربوط به همه پرسی در این جمهوری را اخبار جعلی خواند

وادیم کراسنوسلسکی، رئیس‌جمهور ترانس‌نیستریا روز چهارشنبه گفت، جمهوری خودخوانده ترانس‌نیستریا برنامه‌ای برای برگزاری همه‌پرسی ندارد و چنین ادعاهایی گزارش‌های جعلی هستند.
کراسنوسلسکی در بیانیه ای که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، گفت: من به عنوان رئیس کشور اعلام می کنم هیچ رفراندوم در جمهوری مولداوی ترانس نیستریا برنامه ریزی نشده است.

پوتین: تلاش برای ارعاب روزنامه نگاران روسی محکوم به شکست است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در نشستی با اعضای شورای قانونگذاران شورای فدرال گفت: اطمینان دارد که تلاش‌ها برای ارعاب روزنامه‌نگاران روسی شکست خواهد خورد. وی افزود: تهدید روزنامه نگاران نتیجه عکسی دارد و تعداد بیشتری برای این شغل صف خواهند کشید تا از منافع کشورشان دفاع کنند.

نخست وزیر بلغارستان به کی یف سفر می‌کند

«کریل پتکوف»، نخست وزیر بلغارستان، علیرغم مخالفت «رومن رادف»، رئیس جمهور این کشور می خواهد به اوکراین سفر کند. دولت صوفیه بدون اشاره به تاریخ دقیق این سفر امروز چهارشنبه اعلام کرد پتکوف در کی یف با «ولادیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین و دنیس شمیحال نخست وزیر اوکراین دیدار خواهد کرد. پس از بازگشت پتکوف، دولت ائتلافی در صوفیه قرار است در مورد تحویل احتمالی تسلیحات از بلغارستان به اوکراین تصمیم گیری کند. دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، در جریان سفر هفته گذشته خود به بلغارستان، تعهدی قاطع برای تحویل تسلیحات دریافت نکرد.

«رادف»، رئیس جمهور بلغارستان با کمک نظامی احتمالی کشورش به اوکراین مخالف است. وی روز چهارشنبه گفت: این گامی در جهت مشارکت مستقیم بلغارستان در این درگیری است. رادف در مورد سفر پتکوف به اوکراین گفت: در حال حاضر نیازی به چنین سفری نیست.

اسلواکی تسلیحات بیشتری به اوکراین می‌دهد

«زوزانا کاپوتووا»، رئیس جمهور اسلواکی از ارسال تسلیحات بیشتر به کشور همسایه اوکراین خبر داد. وی روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «فرانک والتر اشتاین مایر»، رئیس جمهور فدرال آلمان، توضیح داد که در حال حاضر مذاکرات در مورد خرید هویتزر زرهی چرخدار Zuzana ساخت اسلواکی توسط اوکراین در جریان است. اما اسلواکی نیز آماده تحویل تسلیحات بیشتر است.

وی تاکید کرد: موضع جمهوری اسلواکی روشن است. ما از ابتدا کمک های نظامی و نیز بشردوستانه ارائه کرده ایم. به گفته وی از نظر حجمی، این بزرگترین کمک در تاریخ جمهوری اسلواکی است. همانطور که مشخص است، اسلواکی سامانه موشکی ضد هوایی اس-300 خود را به عنوان هدیه به اوکراین تحویل داد.

کاپوتووا در عین حال گفت که یک پیش نیاز برای تحویل تسلیحات بیشتر این است که دفاع از اسلواکی تضمین شده باشد. وی تاکید کرد: به همین دلیل است که نه تنها با نمایندگان اوکراین، بلکه با متحدان ناتو نیز گفتگو می شود.

روسیه مجددا کشورهایی که گاز روسیه را به روبل نمی‌پردازند به توقف پمپاژ گاز تهدید کرد

پس از توقف عرضه گاز برای لهستان و بلغارستان، روسیه سایر کشورها را هم تهدید کرد که در صورت عدم پرداخت روبلی به شرکت دولتی گازپروم، اقدامات مشابهی علیه آن ها انجام خواهند داد. به گزارش خبرگزاری اینترفکس، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه گفت که فرمان مربوطه از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اجرا خواهد شد. در ماه مارس، پوتین دستور داد که کشورهای غیردوست، از جمله همه اعضای اتحادیه اروپا، هزینه گاز روسیه را تنها به روبل پرداخت کنند. در همان زمان، پسکوف اتهامات اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه این یک ابزار اخاذی است را رد کرد.

پسکوف گفت: این باج گیری نیست. روسیه فقط از مشتریان خود می خواهد که برای پردازش پرداخت ها در گازپروم بانک حساب باز کنند. بر این اساس، مشتریان می توانند مانند قبل به پرداخت یورو یا دلار در آنجا ادامه دهند، بانک مبلغ را تبدیل کرده و روبل را به گازپروم منتقل می کند.

هم زمان این معتمد پوتین به صراحت اعلام کرد که روسیه بر این سیستم پافشاری کرده و در غیر این صورت تحویل را متوقف خواهد کرد. وی تاکید کرد: بودجه دولت برای هر گونه شکست آماده است. البته همه چیز گنجانده شده است، همه ریسک ها پیش بینی شده، اقدامات مناسب انجام می شود.

پسکوف همچنین گفت که روسیه ترجیح می دهد پیشنهادات سازنده اتحادیه اروپا را در مورد چگونگی شکل گیری روابط آینده با استفاده از روش های سیاسی-دیپلماتیک بشنود. وی گفت: ما در حال حاضر شاهد اظهارات رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا هستیم مبنی بر اینکه همه چیز باید در میدان جنگ تصمیم گیری شود. روسیه بارها از این واقعیت انتقاد می کند که غرب – بالاتر از همه اتحادیه اروپا و ایالات متحده – می خواهند مناقشه اوکراین را با تحویل تسلیحات و نه با مذاکره حل کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: