پرش به محتوا

پوتین: روسیه با سرعت برق به تهدیدات استراتژیک واکنش نشان خواهد داد

مترجم م. میر فخرائی
مجله هفته
روسیه امروزولادیمیر پوتین در سخنرانی روز چهارشنبه خود به ترسیم سیاست روسیه پرداخت و به کشورهای ثالث نسبت به مداخله در مناقشه اوکراین هشدار داد. روسیه منابعی دارد که هیچ کس دیگری ندارد و در صورت وجود یک تهدید استراتژیک، پاسخ «برق آسا» خواهد بود.

روز چهارشنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به مناسبت روز پارلمانتاریسم روسیه، در جلسه اعضای شورای قانونگذاری سخنرانی کرد. از جمله، او بارها عملیات نظامی روسیه در اوکراین را با لزوم جلوگیری از حمله به روسیه اشاره کرد. به گفته پوتین، بدون اقدامات نیروهای مسلح روسیه، یک «درگیری گسترده» در خاک روسیه بر اساس «سناریوهای بیگانه» رخ می داد.

رئیس‌جمهور روسیه بدون نام بردن از افراد مشخص، به نیروهایی اشاره کرد که در طول تاریخ بارها سعی کرده‌اند روسیه را به‌عنوان یک خطر معرفی کنند و به این دلیل که این کشور فقط وجود دارد، سعی کرده اند آن را بی‌ثبات کنند. نمونه بارز این تلاش ها در دوران اخیر تبدیل اوکراین به ابزاری «ضد روسیه» میتوان مشاهده کرد. در همین راستا پوتین نسبت به مداخله خارجی در عملیات نظامی اوکراین هشدار داد:

« تاکید می‌کنم اگر کسی قصد مداخله در رویدادهای جاری و ایجاد تهدیدات استراتژیک غیرقابل قبول برای روسیه را دارد، باید بداند که ضدحملات ما سریع و برق آسا خواهد بود.»

پوتین افزود که این کشور «تمام امکانات» لازم را برای چنین واکنش هایی را در اختیار دارد، از جمله امکاناتی که هیچ کس دیگری در اختیار ندارد. روسیه در مورد آن «لاف نمی زند»، اما در صورت لزوم از آن استفاده خواهد کرد. او در ادامه توضیح داد:

« و من می خواهم یکبار تاکید کنم و همه بدانند که ما همه تصمیمات خود را در مورد این واکنش ها قبلا گرفته ایم.»

در ۲۰ آوریل، روسیه یک موشک پیشرفته سارمت ( RS-28 Sarmat (ICBM را آزمایش کرد. این موشک هدایت شونده می تواند مسافت ۱۸۰۰۰ کیلومتری را با سرعت ۱۵ برابر سرعت صوت طی کند و گفته می شود می تواند تمامی سامانه های پدافند هوایی موجود را دور بزند. ایالات متحده و متحدانش در ناتو در حال حاضر هیچ موشک مافوق صوتی در زرادخانه خود ندارند.

در درگیری‌های جاری اوکراین، پیمان تهاجمی آتلانتیک شمالی – ناتو فعالانه از اوکراین با تدارکات تسلیحاتی از جمله موشک‌های ضد تانک و ضد هوایی، خودروهای زرهی و توپخانه حمایت می‌کند. تحریم های متعددی علیه اقتصاد روسیه اعمال شده است. این امر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه را بر آن داشت تا در ۲۶ آوریل اظهار نظر کند که ناتو در حال جنگ نیابتی علیه روسیه است.

با این حال، واشنگتن تاکنون استقرار نیروهای زمینی ناتو یا ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین را رد کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: