پرش به محتوا

همکاری نظامی ایران و چین علیه سلطه طلبی آمریکا!

وزرای دفاع چین و ایران هژمونی آمریکا را عامل افزایش ناامنی دمنژقه و جهان می دانند.


منتشر شده در راشا تودی
ترجمه مینا صابری
مجله هفتهوزرای دفاع چین و ایران هژمونی آمریکا را عامل افزایش ناامنی در منطقه و جهان می دانند.


وزرای دفاع دو کشور در نشستی در تهران، پایتخت ایران، برنامه‌هایی را برای گسترش بیشتر همکاری‌های نظامی مورد بحث و بررسی قرار دادند. نیروهای مسلح چین و ایران نقش مهمی در مهار اقدامات بی رویه و سلطه طلبانه ایالات متحده خواهند داشت.

وزرای دفاع ایران و چین آمریکا را به گسترش ناامنی و بی ثباتی در جهان با اقدامات قهری یکجانبه توسط این کشور متهم کردند. نمایندگان دولت دو کشور همچنین برنامه‌های همکاری نزدیک‌تر جمهوری خلق چین و ایران در حوزه نظامی و دفاعی را مورد بررسی قرار دادند.

ژنرال وی فنگه وزیر دفاع چین روز چهارشنبه در راس یک هیئت عالی نظامی وارد تهران شد و با سردار سرتیپ محمدرضا آشتیانی همتای ایرانی خود دیدار کرد.

وی و آشتیانی گفتند که روابط نزدیکتر دوجانبه ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی را تقویت می کند.

آشتیانی با تاکید بر سیاست ایران در گسترش روابط با کشورهای همسایه و آسیایی، همکاری «راهبردی و مهم» ایران و چین را ریشه در روابط تاریخی و تمدنی و دیدگاه های مشترک آنها در مورد تحولات بین المللی دانست.
وزیر دفاع ایران، سیاست های توسعه طلبانه و برتری طلبانه غرب را عامل اصلی تشدید بحران های امنیتی در جهان دانست و بر لزوم مقابله با هژمونی آمریکا در جهان با تقویت چندجانبه گرایی تاکید کرد. ژنرال ایرانی گفت:

«با چالش ها و تهدیدهای امنیتی مشترک می توان از طریق تعامل و همکاری بین کشورهای مستقلی که مخالف یکجانبه گرایی در جهان هستند، مبارزه کرد.»

ژنرال ایرانی گفت: حضور نظامی آمریکا در تمام نقاط جهان تنها موجی از ناامنی، بی ثباتی، مخالفت، بدبینی، جنگ، ویرانی و آوارگی ایجاد کرده است.

وزیر دفاع چین نیز به نوبه خود گفت که برای گسترش همکاری های دفاعی راهبردی بین دو کشور به ایران سفر کرده است.

به گفته ژنرال وی، سفر او به تهران به همراه جمعی از مقامات نظامی چین نشان می دهد که روابط چین و ایران چقدر استراتژیک و ریشه ای است.

به گفته وی، اقدامات سلطه جویانه و یک جانبه آمریکا عامل بسیاری از جنگ ها و ناامنی در جهان است. این ژنرال افزود: همکاری نیروهای مسلح ایران و چین نقش مهمی در خنثی کردن این اقدام آمریکا و مبارزه با تروریسم خواهد داشت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: