پرش به محتوا

نیت واقعی ایالات متحده سود بردن از جنگ اوکراین است

ترجمه مینا صابری
منبع People’s Dailyدر حال حاضر بیش از ۳۰ سال از دوران جنگ سرد میگذرد. با این حال، ناتو هرگز از توسعه خود به سمت شرق که در نهایت منجر به درگیری روسیه و اوکراین شد، دست برنداشت. ایالات متحده، عامل دستکاری در پشت صحنه گسترش ناتو به سمت شرق است، که قبلاً هم سودهای کلانی از این درگیری به دست آورده است، آمریکا نه تنها از این درگیری منتفع شده است، بلکه سعی کرده است در میان تنش ها به دنبال هژمونی خود نیز باشد.

از زمان شروع درگیری روسیه و اوکراین، قیمت سهام شرکت‌های مربوط به طرفین درگیری کاهش یافته است، اما قیمت سهام شرکت‌های نظامی آمریکایی در این میانه درگیری افزایش نیز یافته است. قیمت سهام شرکت های نظامی آمریکایی لاکهید مارتین و شرکت فناوری ریتون به ترتیب حدود ۱۳ درصد و ۱۰ درصد در یک ماه گذشته افزایش یافت. گرگوری جی. هیز، مدیر عامل شرکت فناوری های ریتون، گفت که شرکت او از تنش هایی که در حال حاضر در سراسر جهان شعله ور گشته است و در حال گسترش است سود کلانی خواهد برد.

این اولین بار نیست که آمریکایی‌ها از یک جنگ سود می‌برند، رفتار مکرر ایالات متحده در کسب سود از جنگ‌ها در سراسر جهان گذشته طولانی دارد. بر اساس گزارشی که مؤسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (SIPRI) در ۱۴ مارس منتشر کرد، حجم کلی نقل و انتقالات بین‌المللی تسلیحات عمده بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ کمتر از سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بوده است. اما صادرات نظامی ایالات متحده به میزان قابل توجهی افزایش یافت. ایالات متحده بزرگترین صادرکننده تسلیحات در جهان است، در حالی که بحران ها و جنگ ها بدون شک بسترهایی را برای شرکت های نظامی ایالات متحده و سیاستمداران آمریکایی فراهم می کند تا آنها بیشتر ثروتمند شوند.

علاوه بر حمایت از تولیدکنندگان تسلیحات آمریکایی، اقدامات دیگری نیز وجود دارد که واشنگتن برای سود بردن آمریکا از جنگ‌ها انجام داده است. غارت و کنترل بازارهای انرژی همواره یکی از اهداف مهم دولت آمریکا در ایجاد رویارویی و جنگ در سراسر جهان بوده است. مقامات ایالات متحده، در حالی که می گویند طرفدار صلح و عدالت هستند، در واقع به این فکر می کنند که چگونه آمریکایی های پر نفوذ و متمول بیشتری را در یک تجارت پرسود مشغول کنند.

حق، درستی و نادرستی در بحران روسیه و اوکراین را همگان می‌توانند ببینند و خواهند دید. آمریکا با ریختن هیزم روی آتش، خودخواهی و ریاکاری خود را آشکار کرده است. واشنگتن کسی است که از این درگیری سود می برد و حتی ممکن است آمریکایی ها تنها کسانی باشند که از این درگیری سود می برند.

در حالی که ایالات متحده از این درگیری برای به دست آوردن سودهای کلان استفاده می کند، بلوکی را که با هم پیمانی با متحدان غربی خود ایجاد کرده است، تقویت کرده و سعی در مهار «دشمنان خیالی» خود کرده است و در نتیجه شکاف ها و رویارویی ها بین کشورها را تشدید می کند. سپس از این اختلافات و تقابل ها برای تحکیم هژمونی جهانی خود بهره می گیرد.

در همین حال، با ناتوانی دولت ایالات متحده در مهار مشکلات داخلی مانند شکاف‌های سیاسی، درگیری‌های قومیتی، و افزایش جنایات خشونت‌آمیز، بدون در نظر گرفتن شیوع سریع ویروس کووید-۱۹ و تورم بالا، از درگیری در اروپا استقبال می‌کند. فرصت عالی که سیاستمداران ایالات متحده می توانند از آن برای رسیدن به اهداف سیاسی داخلی ایالات متحده و منحرف کردن توجه مردم آمریکا از تضادهای داخلی استفاده کنند.

با این حال، در حالی که ایالات متحده به دنبال دستاوردهای خودخواهانه است، تمام جهان هزینه این سیاست سلطه طلبانه را می پردازد. کشورهای غربی به رهبری آمریکا تحریم های همه جانبه و غیرمتمایز علیه روسیه وضع کرده اند که نه تنها اوضاع منطقه را پیچیده کرده، بلکه ضربه سنگینی به اقتصاد جهانی وارد کرده است. تحت تاثیر افزایش قیمت کالاها، بسیاری از کشورها و مناطق از جمله منطقه یورو شاهد تورم فزاینده ای هستند که به شدت معیشت مردم عادی ساکن در این کشورها و مناطق مختلف اروپایی را تحت فشار قرار داده است.

اروپا در حال ورود به مرحله سختی از تاریخ خود است. این منطقه در کوتاه مدت با تورم بالاتر و رشد کندتر مواجه خواهد شد. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB)، خاطرنشان کرد: عدم قطعیت قابل توجهی در مورد این که این اثرات چقدر بزرگ خواهند بود و تا چه مدت ادامه خواهند داشت، وجود دارد.

برای مدت طولانی، ایالات متحده در تلاش برای کسب سود و جمع آوری ثروت درگیری هائی را در کشورهای سراسر جهان ایجاد کرده است که به شدت صلح و ثبات بین المللی را تضعیف می کند. ترفندهای رهبران آمریکا دیر یا زود به خوبی مشخص خواهد شد. آمریکا با افزایش تهدیدات جنگ، تشدید درگیری‌های منطقه‌ای، منتفع شدن از تنش‌ها در کشورهای مربوطه و کسب سودهای کلان از بحران‌ها به بهای هزینه‌های متحدان خود و حتی کل جهان، ناگزیر از مقاومت و مخالفت جامعه ملل بین‌المللی است.


© 2022 People’s Daily Online. تمامی حقوق محفوظ است.

مجله هفته

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: