پرش به محتوا

زاخاروآ: صبر و تحمل روسیه رو به پایان است!

در جدیدترین مواضع مطرح شد؛«زاخاروا» خطاب به سران غرب: صبر روسیه را بیش از این امتحان نکنید

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن اشاره به اقدامات و اظهارات تحریک آمیز غرب در رابطه با تشویق اوکراین به حمله به اهداف روسی، اعلام کرد که آزمایش صبر مسکو بیش از این جایز نیست.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعای خود در جمع خبرنگاران اعلام کرد که تحریک بیشتر اوکراین برای حمله به اهداف روسیه پاسخی سخت در پی خواهد داشت.

زاخارووا در این باره گفت: مایلم کی‌یف و پایتخت‌های غربی، اظهارات وزارت دفاع کشورمان را جدی بگیرند که تحریک بیشتر اوکراین برای حمله به اهداف روسیه لزوماً به پاسخ سخت روسیه منجر می‌شود. توصیه می‌کنیم بیش از این صبر و تحمل ما را آزمایش نکنند.

وی همچنین در مورد حوادث اخیر در منطقه «ترانس نیستریا» در مولداوی گفت: ما از تشدید تنش در «پریدنسترووی» جایی که در روزهای اخیر چندین حادثه گلوله باران، انفجار تأسیسات اجتماعی و زیرساختی رخ داده است، نگران هستیم. ما این اقدامات را اعمالی تروریستی با هدف بی ثبات کردن اوضاع در منطقه می‌دانیم و انتظار بررسی دقیق و عینی همه شرایط حادثه را داریم.

زاخارووا افزود: ما به شدت تلاش‌ها برای دخالت دادن پریدنسترووی در مورد آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد را محکوم می‌کنیم. هرازگاهی از آنجا اظهارات پر شوری در مورد آمادگی نیروهای حافظ صلح روسی، فرودگاه تیراسپول و سربازان وظیفه پریدنسترووی برای نوعی اقدامات تهاجمی شنیده می‌شود. ما همه اینها را زیر نظر داریم. اما همه این اظهارات تردیدی در این واقعیت ایجاد نمی‌کند که وضعیت در ساحل چپ رودخانه دنیستر، از جمله در منطقه امنیتی، به طور قابل اعتمادی توسط نیروهای مشترک حافظ صلح کنترل می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت که اقدامات غرب برای مسدود کردن دارایی‌های روسیه رویه‌ای خطرناک است و حق پاسخ برای مسکو در قبال چنین اقداماتی محفوظ است.

زاخارووا با اشاره به حضور مزدوران خارجی در اوکراین نیز گفت: در مجموع، بر اساس اطلاعات وزارت دفاع کشورمان، از آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین، تقریباً ۷ هزارمزدور خارجی از ۶۳ کشور به آنجا پرواز کرده اند.

وی همچنین با اشاره به اقدامات آمریکا در سوریه و مشابهت‌های آن با اوکراین افزود که تسلیحات غربی ارائه شده به اوکراین ممکن است به همان شیوه‌ای که در مورد تدارکات مخالفان سوری اتفاق افتاد به دست تروریست‌ها بیفتد.

به گزارش خبرگزاری ازریانووستی، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در واکنش به سخنان «لیز تراس» وزیر خارجه روسیه مبنی بر ارسال کمک‌های نظامی دوچندان به اوکراین، اعلام کرد که روند ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین و سایر کشورها امنیت این قاره را تهدید می‌کند.

پسکوف در این باره گفت: تمایل به ارسال تسلیحات از جمله تسلیحات سنگین به اوکراین و سایر کشورها به خودی خود اقداماتی است که امنیت این قاره را تهدید کرده و موجب ایجاد بی ثباتی می‌گردد.

پیشتر لیز تراس گفته بود که کی یف به تانک، جت جنگنده و تسلیحات سنگین بیشتری نیاز دارد و هشدار داده بود که جنگ در اوکراین ممکن است پنج سال یا حتی دو برابر طول بکشد.

همچنین وزیر دفاع انگلیس نیز در اظهاراتی که در رسانه‌های این کشور پخش شد اعلام کرد که در صورت ادامه حملات روسیه، غرب حمایت فزاینده ای از اوکراین به طرق مختلف مانند ارسال تانک و هواپیما، خواهد نمود.

همزمان «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز هشدار داده است که هرگونه دخالت خارجی در اوکراین با واکنش برق آسای مسکو همراه خواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: