پرش به محتوا

اخبار شصت و یکمین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


لهستان خواستار جریمه کشورهایی شد که پول بهای گاز طبیعی روسیه را به روبل می پردازند.

 لهستان از کمیسیون اروپا خواسته است برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا که هزینه گاز روسیه را به روبل پرداخت می کنند جریمه اعمال کند.  آنا مسکوا، وزیر آب و هوا، روز پنجشنبه گفت: «ما روی عواقب این جریمه ها برای این کشورها حساب می کنیم و پرداخت به روبل قطعا لغو خواهد شد.  او همچنین خواستار تحریم گاز اتحادیه اروپا علیه روسیه شد.  به گفته وی، ادامه چنین دادو ستدی مشکلات مالی شرکت دولتی روسیه گازپروم را حل می کند.

 وزیر لهستان تاکید کرد: اتریش، آلمان و مجارستان به ویژه مانع تشدید اقدامات علیه روسیه خواهند شد.

 لهستان همچنان به شدت از پرداخت به روبل برای واردات گاز روسیه خودداری می کند.  بنابراین روسیه تصمیم گرفت به دلیل نکول پرداختی که پیش آمده، ارسال گاز به این کشور را قطع کند.

بیانیه جدید وزارت دفاع روسیه درباره وضعیت اوکراین


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، وضعیت عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین را تا شامگاه ۲۵ آوریل چنین توصیف کرد. : تسلیحات دوربرد روسیه با دقت بالا شش ایستگاه فرعی را در نزدیکی ایستگاه‌های راه‌آهن کراسنویه، اسدول‌بونوف، ژمرینکا، برگیچف، کوول و کوروستن منهدم کردند که از طریق آنها تسلیحات و تجهیزات خارجی برای نیروهای مسلح اوکراین در دونباس انجام می‌شد.

علاوه بر این، ۲۷ تاسیسات نظامی اوکراین مورد اصابت موشک های ضد هوایی با دقت بالا قرار گرفتند. کوناشنکوف گفت که اینها شامل چهار پست بازرسی، یک انبار مهمات در نزدیکی اسلوویانسک در جمهوری خلق دونتسک، مقر گروه تروریستی «بخش پراوی» در نووگرودوفکا و همچنین ۱۶ سنگر و مکان هایی است که نیروی انسانی و تجهیزات نظامی در آنها متمرکز شده است.

وی افزود: نیروی هوایی روسیه در طول روز ۸۲ تاسیسات نظامی اوکراین را هدف قرار داد. اینها شامل چهار پست فرماندهی، ۷۶ نقطه تجمع برای پرسنل و تجهیزات نظامی دشمن و دو انبار سوخت است.

علاوه بر این، نیروهای موشکی روسیه ۱۵ بار حمله کردند و به پایگاه پرتاب سامانه موشکی تاکتیکی توچکا-یو اوکراین، سه پست فرماندهی، یک باتری توپخانه و ۱۰ منطقه که نیروی انسانی و سخت افزار نظامی در آن متمرکز بود، اصابت کردند. کوناشنکوف افزود: ۴۰ نفر کشته و ۱۷ خودروی زرهی نیروهای مسلح اوکراین منهدم و چهار پهپاد در مناطق ایزیوم، دونتسک و خارکف سرنگون شدند.

نخست وزیر لهستان موراویتسکی: لهستان تانک ها را به اوکراین تحویل دادماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان تایید کرد که ورشو تانک هائی را به کیف تحویل داده است. وی این را روز دوشنبه در یکی از برنامه های شبکه تلویزیونی پولست گفت.

نخست وزیر لهستان در پاسخ به سوال مجری که آیا لهستان تانک های خود را به اوکراین فرستاده است یا خیر، پاسخ داد: بله. با این حال وی از ارائه جزئیات خودداری کرد. موراویسکی توضیح داد:

من امروز در مورد آن صحبت نخواهم کرد. ما همه چیز را در زمان مناسب اعلام خواهیم کرد. به دلایل امنیتی، به ویژه برای همسایگان و دوستان اوکراینی ما، ما در مورد آن صحبت نخواهیم کرد.»

موراویتسکی در مورد موضوع تحویل جنگنده های لهستانی MiG-29 ساخت شوروی به اوکراین که قبلاً در جمهوری لهستان بحث شده بود، گفت: این موضوع بسته شده است. وی خاطرنشان کرد:

« چنین درخواستی وجود ندارد.»

سوئد و فنلاند می خواهند درخواست عضویت در ناتو را در اوایل ماه مه ارائه کنند

در ماه مه، سوئد و فنلاند می خواهند درخواست های خود را برای عضویت در ائتلاف نظامی ناتو به این پیمان ارسال کنند. فنلاند قبلاً به دولت سوئد ابراز تمایل کرده است که کشورها به طور مشترک برای عضویت در ناتو درخواست دهند.

به گزارش روزنامه فنلاندی Iltalehti، فنلاند و سوئد قصد دارند تا اوایل ماه می درخواست خود را برای عضویت در ناتو ارسال کنند. بر این اساس، قرار است درخواست ها از ۲۶ تا ۲۲ اردیبهشت ماه ارسال شود. روزنامه سوئدی Expressen نیز این تاییدیه را از محافل دولتی سوئد دریافت کرده است.

فنلاند قبلاً به دولت سوئد ابراز تمایل کرده است که کشورها به طور مشترک برای عضویت در ناتو درخواست دهند. رئیس جمهور فنلاند Sauli Niinistö قصد دارد در تاریخ ۱۷-۱۸ می از استکهلم بازدید کند.

هفته گذشته، آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد اظهار داشت که سوئد در حال آماده سازی ارزیابی امنیتی خود از راه حل ناتو است. رتبه بندی احزاب پارلمانی سوئد به جای ۳۱ مه که قبلا برنامه ریزی شده بود، اکنون در روز جمعه ۱۳ می منتشر می شود. فنلاند قبلاً تحلیل مربوطه را منتشر کرده است.

پوتین سازمان سیا را به تحریک اوکراین برای کشتن خبرنگاران روسی متهم کرد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در حاشیه نشست خود با اعضای شورای دادستانی روسیه طی اظهاراتی سازمان جاسوسی آمریکا،‌ سیا را عامل شلیک مستقیم به خبرنگاران روسی معرفی کرد.

به گزارش آناتولی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه طی سخنانی سازمان جاسوسی آمریکا،‌سیا را به تحریک نظامیان اوکراینی برای شلیک مستقیم به خبرنگاران روسی متهم کرد. پوتین در حاشیه نشست خود با اعضای رسمی شورای دادستانی کشور روسیه غرب را به تروریسم علیه روزنامه نگاران متهم کرد.

رئیس جمهور روسیه گفت:‌ اطلاعات موثقی در اختیار داریم که نشان می‌دهد نیروهای سرویس‌های جاسوسی کشورهای غربی و در راس آنها سازمان سیا در آمریکا برای مبارزه تبلیغاتی علیه روسیه به نظامیان اوکراینی برای شلیک به خبرنگاران روسیه مشاوره می‌دهند.

وی افزود: غرب از انحصار فضای اطلاعاتی خود برای مبارزه با روسیه استفاده می‌کند اما با موفقیت کمی روبرو شده و حالا به طور آشکار به تروریسم علیه خبرنگاران روسی روی آورده است.

پوتین در نشست امروز از بیانیه دیپلمات های اروپایی که از اوکراین خواسته بودند در جنگ با روسیه در میدان نبرد پیروز شود، ابراز تعجب کرد.

پاسخ مبهم دولت آلمان به رفتار نژادپرستانه در قبال پناهجویان
دولت آلمان در واکنش به مواردی از اخطار به اتباع پناهجوی افغان برای ترک سرپناهشان و جا دادن به اوکراینی ها، پاسخی مبهم به رسانه ها داد.

پاسخ مبهم دولت آلمان به رفتار نژادپرستانه در قبال پناهجویانبه گزارش سرویس بین الملل
دولت آلمان در واکنش به مواردی از اخطار به اتباع پناهجوی افغان برای ترک سرپناهشان و جا دادن به اوکراینی ها، پاسخی مبهم به رسانه ها داد.

برخی رسانه‌ها از جمله نشریه آمریکایی فارین پالیسی در گزارشی از هشدار به برخی خانواده‌های افغان ساکن در محل‌های اسکان پناهجویان در آلمان خبر دادند.
در این هشدار‌ها به افراد گفته می‌شود که محل سکونت خودشان را در مدت ۲۴ ساعت تخلیه کنند تا این خانه‌ها در اختیار اوکراینی‌ها قرار بگیرد.
این خانواده‌های افغان پس از ترک منازلشان مجبورند به مکان‌های دورتری نقل مکان کنند.
دلیل این نوع رفتار تبعیض آمیز و نژادپرستانه از سخنگوی وزارت کشور آلمان پرسیده شد که ماکسیمیلیان کال در واکنشی مبهم گفت: وزارت کشور این خبر را تایید نمی‌کند و اگر چنین اتفاقی رخ داده باشد باید از مسئولان منطقه‌ای پرسیده شود.
این در حالیست که نشریه اشپیگل نیز در گزارشی نوشته است با ورود اتباع اوکراین به آلمان، سوری‌ها و افغان‌ها مجبور بودند منازل مسکونی خود را که سال‌ها در آن زندگی کرده اند، تخلیه کنند.
اشپیگل با آوردن مثال‌هایی نوشته است سوم مارس (۱۲ اسفند) فردی به منزل یک خانواده افغان مراجعه کرد و از او خواست خانه را ظرف یک روز تخلیه کند تا آوارگان جنگی اوکراینی در آن ساکن شوند.
در این گزارش آمده است که به افراد آدرس جدیدی داده میشود تا پس از تخلیه منازلشان به آنجا منتقل شوند.
از ابتدای وقوع جنگ، بنابر آمار رسمی دولت آلمان تا کنون ۳۶۶ هزار آواره اوکراینی وارد این کشور شده اند. البته این تنها آمار افرادیست که مشخصات گذرنامه‌ای آن‌ها ثبت شده، اما شمار دقیق همه پناهجویان اوکراینی وارد شده به آلمان مشخص نیست.

پوتین: سرویس امنیت فدرال طرح ترور خبرنگار روس را خنثی کرد


پوتین: سرویس امنیت فدرال طرح ترور خبرنگار روس را خنثی کرد
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با دادستان‌های ارشد کشورش از خنثی شدن طرح ترور مجری تلویزیون روسیه توسط گروه‌های نئونازی خبر داد.
به گزارش گاردین، ولادیمیر پوتین اعلام کرد که سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB)‌ طرح ترور یک روزنامه‌نگار برجسته روسی را خنثی کرده است. به گفته پوتین صبح امروز سرویس امنیتی روسیه طرح ترور خبرنگار مشهور تلویزیون روسیه را خنثی کرد.

پوتین در نشست صبح امروزش با دادستان‌های ارشد کشورش گفت: ما حقایق غیرقابل انکار داریم که نشان می‌دهد غربی‌ها تلاش می‌کنند روزنامه‌نگاران و خبرنگاران روسی در داخل و خارج از کشور هدف قرار دهند چون تبلیغات رسانه‌ای آنها علیه کشورمان شکست خورده است.

مدت کوتاهی پس از اظهارات پوتین، خبرگزاری روسی تاس نوشت: سرویس های امنیتی اعضای روسی یک گروه نئونازی به نام ناسیونال سوسیالیسم/قدرت سفید را دستگیر کرده‌اند که گفته می‌شود از سوی دولت اوکراین برای کشتن ولادیمیر سولوویف مجری محبوب تلویزیون دولتی روسیه ماموریت داشتند.

تاس نوشت: سرویس های امنیتی در جریان دستگیری این گروه تعدادی سلاح و همچنین هشت کوکتل مولوتف و شش تپانچه کشف و ضبط کردند.

پوتین همچنین غرب را به استفاده از سازمان‌های رسانه‌ای خارجی و رسانه‌های اجتماعی برای سازماندهی تحریک‌آمیز علیه نیروهای مسلح روسیه متهم کرد.

حمله به سولوویوف روزنامه‌نگار یهودی شبکه روسیا-۱ خنثی شد – واکنش: «این روش شاگردان باندرا است»

سرویس امنیت فدرال فدراسیون روسیه (FSB) روز دوشنبه اعلام کرد که گروهی از نئونازی‌ها را دستگیر کرده است که از سوی کی‌یف مأموریت داده بودند تا ولادیمیر سولوویوف، مجری و روزنامه‌نگار مشهور تلویزیون روسیه را بکشند.

به گفته FSB، این حمله به دستور سرویس امنیتی اوکراین (SBU) بوده است. اعضای سازمان جنایتکار اعتراف کردند که یک سوء قصد به سولوویف و متعاقب آن پرواز به خارج از کشور را تدارک دیده اند.

سازمان امنیت روسیه گفت که یک دستگاه انفجاری دست ساز، هشت کوکتل مولوتف، شش قبضه اسلحه، یک تفنگ شکاری اره شده و یک نارنجک دستی را در جریان بازرسی ها کشف و ضبط کرده است. بیش از ۱۰۰۰ گلوله مهمات و پاسپورت های جعلی اوکراینی نیز ضبط شد.

سولوویوف اظهار داشت که در روزهای قبل از دستگیری تیم ترور، او نمی دانست که شخص او تحت تعقیب قرار گرفته است.:

«من تعجب نمی کنم. این کاملاً در منطق نازی ها است – قتل روزنامه نگاران یهودی. از آنجا، این روش معمول شاگردان باندرا است.»


اوکراین اصلاحات قانون اساسی با هدف پیوستن به ناتو را رد کرد


اوکراین نمی خواهد اصل پیوستن به ناتو را از قانون اساسی خود حذف کند. روسلان استفانچوک، رئیس پارلمان اوکراین (ورخوفنا رادا) در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، به روزنامه آنلاین اوکراینسکا پراودا گفت:

« تغییر در قانون اساسی به خودی خود هدف نیست و نخواهد بود.»

وی تاکید کرد: آنچه در قانون اساسی در رابطه با اتحاد نظامی ناتو و اتحادیه اروپا ذکر شده است، «دیدگاه ما نسبت به آینده» است. استفانتچوک همچنین تاکید کرد که تمامیت ارضی کشور یک «خط قرمز» است.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اخیراً نشان داد که مایل است در مورد وضعیت بی طرف برای کشور و تضمین های امنیتی از سوی کشورهای ثالث صحبت کند.

مسکو 40 دیپلمات آلمانی را اخراج کرد

روسیه 40 دیپلمات آلمانی را «افراد نامطلوب» اعلام کرده و در نتیجه دستور اخراج آنها را صادر کرده است. وزارت امور خارجه در مسکو اعلام کرد که سفیر آلمان در مسکو نامه اعتراضی علیه سیاست غیردوستانه برلین و اخراج 40 دیپلمات روس در ابتدای ماه آوریل دریافت کرده است.


آتش سوزی در انبار نفت در شهر بریانسک روسیه – نه چندان دور از مرز اوکراین

آتش سوزی دوشنبه شب در یک انبار نفت در شهر بریانسک روسیه رخ داد. ساکنان محلی گزارش می دهند که صدای انفجار شنیده شده است. ویدئوهای متعددی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که ادعا می کنند این آتش سوزی را نشان می دهد.

به گفته ساکنان محلی، انفجار و آتش سوزی در چندین منطقه شهر بریانسک روسیه رخ داده است. گفته می شود یک انبار نفت آتش گرفته است.

بر اساس گزارش های تایید نشده، آتش سوزی در دو محل اتفاق افتاده است. گفته می شود آتش سوزی دوم در منطقه ای از واحد نظامی زرادخانه 120 اداره اصلی موشک و توپخانه وزارت دفاع است.

خدمات اورژانس شروع به تخلیه ساکنان از خانه های نزدیک به انبارهای نفت در حال سوختن کردند.

وزارت شرایط اضطراری آنچه اتفاق افتاده را تایید کرد. با این حال، تاکنون هیچ بیانیه‌ای در مورد علت این حادثه منتشر نشده است.

گمانه زنی هایی در اینترنت در مورد حمله دیگر ارتش اوکراین به خاک روسیه منتشر شده است. فاصله بریانسک تا مرز اوکراین 154 کیلومتر است.

این شهر در 37 کیلومتری بلگورود است، جایی که نیروهای اوکراینی در 1 آوریل با هلیکوپتر به یک انبار نفت تا مرز اوکراین حمله کردند.

عید پاک ارتدوکس: نیروهای اوکراینی یک کلیسا را در نزدیکی دونتسک هدف قرار دادند

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک، دنیس پوشیلین، روز دوشنبه به طور مستقیم در شبکه Rossiya 1 گزارش داد که ارتش اوکراین در عید پاک دست از گلوله باران نکرد و روز یکشنبه کلیسایی در یاسینواتایا در نزدیکی دونتسک را گلوله باران کرد.

«متاسفانه، نمی توانم بگویم که اوضاع آرام شده است، گلوله باران ادامه دارد. حتی دیروز، در طول تعطیلات، یاسینواتایا – یک کلیسا و یک مدرسه در آنجا – با توپ گلوله باران شد.»

به گفته ستاد دفاع ارضی جمهوری دموکراتیک خلق، حمله نیروهای اوکراینی با راکت‌اندازهای چندگانه Grad به خیابان Maschinostroitel در Yasinovataya انجام شد:

آتش سوزی به ساختمان های مدرسه شماره 7 و کلیسای سنت ولادیمیر آسیب رساند. تلفات جانی نداشت – اما خانه های زیادی در آنجا بیشتر از تخریب به نظر می رسند.ایالات متحده: هیچ کنترلی بر تسلیحات تحویلی به کیف وجود ندارد – با این وجود، تحویل سیستم‌های سنگین‌تر با برد طولانی‌تر

پیگیری تسلیحات ارائه شده به اوکراین برای ایالات متحده دشوار است. لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز دوشنبه پس از یک سفر از پیش اعلام نشده به همراه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت.

هنگامی که روزنامه نگاران از او پرسیدند که آیا ایالات متحده برنامه ای برای ردیابی تسلیحات دارد – مانند سیستم های ضد تانک «جاولین» و سیستم های ضد هوایی «استینگر» – او پاسخ داد که این برای ایالات متحده دشوار است زیرا آنها پرسنل نظامی در منطقه برای پیگیری ندارند. با این حال، مذاکرات خوشایندی در این زمینه با مقامات کیف انجام شد.

علاوه بر این، اوکراین به سیستم‌های سنگین‌تر با برد بیشتر از جمله تانک‌ها نیاز دارد، زیرا زمین و طبیعت منطقه دونباس، که در حال حاضر بیشترین جنگ در آن جریان دارد، تا حد زیادی هموار است.
در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، از فعالیت های باندهای گسترده قاچاقچیان در اوکراین گزارش شد که تن‌ها اسلحه را به خارج از کشور قاچاق می‌کردند. از آنجایی که موشک‌های هدایت‌شونده سبک Javelin و Stinger نسبتا کوچک هستند و قاچاق آنها آسان است، می‌توان فرض کرد که سازمان‌های تروریستی و جنایتکار نیز دسترسی آسانی به آن‌ها در اروپا خواهند داشت: مرزهای غربی اوکراین تا حد زیادی بی نظم و بی کنترل هستند و در مواضعی که نیروهای توکراینی در آن کشته شده اند سلاح های زیادی بدست آمده است.

گزارش راشا تودی درباره دروغ پراکنی رسانه‌های غرب و سران اوکراین

بر اساس این گزارش، با وجود ادعای منابع غربی درباره وجود گور‌های جمعی در بوچا و ماریوپول، هیچ نشانی که این ادعا را تایید کند تاکنون یافت نشده است.

شبکه تلویزیونی «آر تی» روسیه گزارش داد با وجود ادعای برخی منابع غربی درباره وجود گور‌های جمعی – که با اتکاء به برخی تصویر‌های ماهواره‌ای طرح شده است، هیچ نشانی که این ادعا را تایید کند تاکنون یافت نشده است.
به گزارش تلویزیون آر تی، رسانه‌های غربی مدعی شده اند که تصویر‌های ماهواره‌ای از وجود یک گور جمعی دیگر و مشابه آنچه در «بوچا» روی داده بود، خبر می‌دهند.
کی یف نیز مدعی شده است که نزدیک به نه هزار نفر در این گور‌های جمعی به خاک سپرده شده اند و مسکو را بار دیگر به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرده است.
در حالی که تصویر‌های ادعایی رسانه‌های غربی از وجود گور‌های جمعی حکایت دارد، تصویر‌های که شبکه آر تی منتشر کرده است نشان می‌دهد آنچه در محل وجود دارد گور‌های انفرادی افراد جان باخته است و روزنامه نگاران می‌توانند از محل دیدن کنند.
شهردار فراری شهر «ماریوپول» نخستین کسی بود که این ادعا را مطرح کرده و مدعی شده بود که بین سه هزار تا نه هزار نفر در گوری جمعی در این مکان و گورستان، به ویژه در روستای مانگوش در اطراف ماریوپول به خاک سپرده شده اند.
براساس تصویر‌های ماهواره‌ای که یک شرکت آمریکایی [به نام ماکسار]آن را منتشر کرده است، ادعا می‌شود که حفره‌هایی به طول سی تا چهل متر در حومه شهر ماریوپول حفر شده و بین سه تا نه هزار نفر در اطراف ماریوپول در آن دفن شده اند. چندین شبکه غربی نیز از این ادعای طرح شده تولید محتوای خبری کرده اند و اعلام کردند که نیرو‌های روسیه این جنایت را مرتکب شده اند؛ با این حال این را نیز افزوده اند که نمی‌توانند در حال حاضر به صورت مستقل این خبر را تائید کنند.
به گفته خبرنگار شبکه آر تی، نزدیک به سیصد فرد جان باخته جدید در این گورستان به خاک سپرده شده اند و بیشتر گور‌ها نیز پلاک‌هایی درباره اطلاعات فرد به خاک سپرده شده دارند که با ادعا‌هایی که شهردار فراری ماریوپول درباره دفن جمعی هزاران جان باخته مطرح کرده بود بسیار تفاوت دارد.
خبرنگار آر تی حتی به سراغ کسانی که در حفر گور در این گورستان ادعایی کار می‌کردند رفته و با آن‌ها مصاحبه کرده است که به گفته این افراد، هیچ گور جمعی در این مکان وجود ندارد؛ همه افراد، شامل سربازان اوکراینی یا غیر نظامیان، با تابوت و رعایت تشریفات به خاک سپرده شده اند.
خبرنگار آر تی همچنین تاکید کرد کسی منکر کشته شدن غیر نظامیان در شهر ماریوپول نشده است، اما این ادعا که افراد به صورت جمعی و با شماری که به گفته شهردار فراری «ماریوپول» بین سه هزار تا نه هزار نفر بودند، در این مکان به خاک سپرده نشده اند.

کمیته تحقیقات روسیه اسناد ضبط شده از ارتش اوکراین را بررسی خواهد کرد
کمیته تحقیقات فدراسیون روسیه اسناد نیروهای مسلح اوکراین را که توسط ارتش روسیه ضبط شده است، که گواهی بر آمادگی طرف اوکراینی برای جنگ تجاوزکارانه در دونباس است، بررسی خواهد کرد. دفتر مطبوعاتی کمیته تحقیق روز دوشنبه به خبرنگاران گفت:

کمیته تحقیقات از وزارت دفاع روسیه اسناد توقیف شده نیروهای مسلح اوکراین که حاوی اطلاعات حمله برنامه ریزی شده به قلمرو دونباس است را درخواست خواهد کرد و آنها را بررسی خواهد کرد.

به عنوان بخشی از تحقیقات جنایی، آژانس، از جمله، افرادی را که در آماده سازی حمله با هدف کشتن غیرنظامیان در دونباس دخیل بودند، شناسایی خواهد کرد.

اسناد مورد بحث مربوط به تاریخ 17 فوریه است و پس از آزادسازی روستای بوگایفکا (یا بوگایوکا) در منطقه خارکف توسط نیروهای روسی کشف و ضبط شد.

حملات شدید روسیه به کارخانجات راه آهن و خطوط آهن اوکراین برای جلوگیری از تنتقال تسلیحات غربی.

تمرکز بر تدارکات دوربرد دشمن: نیروهای روسی پست های راه آهن اوکراین را گلوله باران کردند


حجم حداقل کمک های نظامی وعده داده شده از سوی غرب به اوکراین در حال افزایش است. این احتمالاً دلیل مهمی است که چرا ارتش روسیه اکنون به ظرفیت های کشور در حوزه لجستیک سنگین راه دور حمله می کند – این ظرفیت ها برای حمل و نقل تعداد زیادی از سیستم هایی که بوده یا هستند ضروری هستند. (به ویژه آنهایی که دارای پیشرانه های زنجیری مانند تانک یا هویتزرهای ضد تانک) در مناطق عملیات رزمی ضروری هستند. این در مورد مکان های مثل راه آهن اوکراین Ukrsaliznytsia صدق میکند:

بر اساس گزارشی از سوی کنسرت دولتی، سه کارخانه لجستیک کششی در مناطق وینیتسا و کیف در مسیر Kasatin-Zhmerinka-Fastov در شب 24-25 آوریل مورد حمله قرار گرفتند. کارخانه های مبدل از کار افتادند:

در منطقه وینیتسا:

پست کششی TPS 110/27.5/10 kV «Podolskaya-Tupikova» در مختصات 49.032752، 28.071473.

پست کششی 110/27.5/10 «Kasatin-2» به مختصات 49.762179, 28.778676.

در منطقه کیف:

پست کششی TPS 110/27.5 kV «Fastow» (ETChE-8)، یک پست پشتیبانی در مختصات 50.068231، 29.932703

ماکسیم کوسیتسکی، رئیس اداره منطقه ای لووف، یک انفجار قوی در محل کارخانه مبدل کششی در ایستگاه راه آهن «کراسنویه» گزارش داد. ضبط ویدئویی کوتاهی از آتش سوزی حاصل در اینترنت در حال پخش است.


علاوه بر این، فرماندار منطقه روونو، ویتالی کووال، از تخریب دو تقاطع راه‌آهن در منطقه مسئولیت خود خبر داد – به گفته فرماندار، آنها مورد اصابت موشک‌های روسی قرار گرفتند. حملات به تقاطع های راه آهن مشابه در مناطق Vinnitsa و Zhitomir نیز از قبل شناخته شده است.

حمله دو پهپاد اوکراینی به منطقه مرزی کورسک دفع و آنها را ساقط شدند.

پدافند هوایی روسیه دو پهپاد اوکراینی را که در حال نزدیک شدن به روستای بوروفسکویه (منطقه ریلسکی) در منطقه کورسک بودند سرنگون کرد. این را فرماندار منطقه روم استاروویت روز دوشنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد.

«امروز در ساعت 4:15 بامداد یگان های ضد هوایی روسیه دو هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را در روستای «بوروفسکویه» در منطقه رایلسکی سرنگون کردند. هیچ تلفات جانی، جراحت یا تخریبی در پی نداشت. اوضاع کاملا تحت کنترل است.»

نوع پهپاد های جنگی هنوز مشخص نشده است.
بوروفسکویه حومه مرکز ناحیه کورسک ریلسک است که در حدود 40 کیلومتری مرز با منطقه سومی اوکراین واقع شده است.

سازنده پهپاد کامیکازه «Switchblade» پهپادهای شناسایی کوتاه برد را به اوکراین عرضه می کند.
وزارت دفاع ایالات متحده اولین قرارداد 300 میلیون دلاری خود را برای حمایت از ارتش اوکراین منعقد کرده است. به گزارش هفته نامه تخصصی دیفنس نیوز، شرکت AeroVironment حدود 20 میلیون دلار آمریکا برای تحویل هواپیماهای شناسایی کوچک بدون سرنشین RQ-20 Puma AE به اوکراین دریافت خواهد کرد.

طبق مفاد این قرارداد، AeroVironment پهپاد RQ-20 Puma AE را «با کیت شناسایی، نظارت و هدف گیری، مجموعه ای از قطعات یدکی اولویت دار، بسته پشتیبانی لجستیکی سازنده و آخرین تجهیزات آموزشی برای اوکراین» عرضه خواهد کرد. . آخرین مهلت تکمیل سفارش تا 30 اردیبهشت ماه سال جاری می باشد.

باتری پهپاد RQ-20 زمان پروازی 3 ساعته با برد 19.3 کیلومتر را امکان پذیر می کند. این هواپیما با طول بال‌ها در حدود 2.7 متر، کمی بیش از 6 کیلوگرم وزن دارد – البته وقتی که قطعات چرخشی با اپتوالکترونیک، دوربین‌های مادون قرمز و نور نصب شده است.

به نوشته این روزنامه، این قرارداد در 12 آوریل، چند روز پس از آن که پنتاگون اعلام کرد شرکت های تسلیحاتی آمریکایی در فروش تسلیحات به اوکراین مشارکت دارند، امضا شد. تمام بسته های کمک های نظامی قبلی برای کیف منحصراً از ذخایر موجود نیروهای مسلح ایالات متحده ارائه شده است.

«سر آنها و فرزندانشان را ببرید» – کمیته تحقیق درخواست مبارزان «آزوف» را برای نسل کشی در دونباس ارزیابی خواهد کرد.

کمیته تحقیقات فدراسیون روسیه در مورد اظهارات یک عضو هنگ نئونازی «آزوف» را که خواستار نابودی جمعیت دونباس از جمله کودکان شده بود، ارزیابی قانونی خواهد کرد. سرویس مطبوعاتی کمیته تحقیق روز یکشنبه به خبرنگاران اطلاع داد که الکساندر باستریکین، رئیس آژانس، دستور مربوطه را صادر کرده است.

«رئیس کمیته تحقیقات فدراسیون روسیه به دستگاه مرکزی دستور داد تا اظهارات ستیزه جوی «آزوف» را با علامت تماس «مدیک» به صورت مجرمانه ارزیابی کند. به دستور رئیس آژانس، بازرسان به ارزیابی کیفری خواهند پرداخت. ».

روز شنبه پورتال خبری روسی Readovka گزارش داد. پیش از این، این شبه نظامی در یک برنامه زنده، ظاهراً در قالب پرسش و پاسخ در یک شبکه اجتماعی، علناً احتمال کشتن ساکنان دونباس و فرزندان آنها را تایید کرد. این را نئوفاشیست نقابدار گفت:

«چی؟ لعنتی برای چی؟ سر و بچه هایشان را سر ببرید و کل دونباس را تمیز کنید.»
خود اکراینی ها گزارش می دهند که ستیزه‌جویان «آزوف» با افتخار چنین اظهارات غیرانسانی را بیان می کنند و اغلب سخنانشان را عملی می کنند. پیش از این، فاهرودین شرفمل مجری تلویزیون اوکراینی نیز سخنرانی های مشابهی انجام داده بود و همچنین خواستار قتل کودکان روسی شده بود و به ایدئولوگ ها از هولوکاست اشاره می کرد. با این حال، او بعداً بدون موفقیت تلاش کرد عقب نشینی کند و به وضوح از صمیم قلب عذرخواهی کرد.

شبکه تلویزیونی «روسیاالیوم» در گزارشی ویژه به مناسبت دو ماه عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین، روند عملیات را موفقیت آمیز خواند.
در این گزارش آمده است: عملیات ویژه نظامی روسیه برای حمایت از دونباس، دومین ماهش را پشت سر گذاشت و نیرو‌های روس همچنان با هدف حمایت از دونباس، خلع سلاح کی یف و سرکوب فرقه گرایان تندرو و نیرو‌های مزدور، به عملیات ادامه می‌دهند.
«ماکسیم الطوری»، گزارشگر روسیاالیوم، در گزارش خود تصریح کرد: دومین ماه از عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین، با دستاورد‌های چندگانه‌ای به پایان رسید. مهم‌ترین این دستاورد‌ها در حوزه میدانی، آزادی مساحت گسترده‌ای از خاک دونباس است. تاکنون نزدیک به نود درصد از کل مساحت ۲۷ هزار کیلومتر مربعی خاک جمهوری لوگانسک، و شصت درصد از کل مساحت ۲۷ هزار کیلومتر مربعی خاک جمهوری دونتسک آزاد شده است. ضمن اینکه نیرو‌های روس استان «خرسون» را به طور کامل و مساحت گسترده‌ای از استان «زاپاروژیا» و دیگر منطقه‌ها در خارکیف را در اختیار دارند. به موجب اطلاعات موجود بر اساس آمار، مساحت منطقه‌های آزاد شده از تسلط نظام کی یف، حدود هشتاد هزار تا صد هزار کیلومتر مربع است که با مساحت ده کشور همانند قبرس و لبنان برابری می‌کند. آزادسازی این سرزمین‌ها در شرایطی است که نظام کی یف در هشت سال گذشته برای حفظ این مناطق سنگر‌های مستحکمی بنا کرده بود.
یکی از پیروزی‌های مهم میدانی در این نبرد، آزادسازی شهر «ماریوپل» است که نظام کی یف در سال‌های گذشته این شهر را به پایتختی برای نازی‌های جدید تبدیل کرده بود.
همزمان با این دستاوردها، روسیه موفق شد زیرساخت‌های متعدد نظامی اوکراین را نابود کند، که در این میان، می‌توان به نابودی بیش از ۱۴۰ هواپیمای جنگی، بیش از ۱۰۰ بالگرد نظامی، حدود ۵۰۰ پهپاد، حدود ۲۵۰۰ تانک و خودروی زرهی، بیش از ۲۵۰ سامانه دفاع هوایی و بیش از ۲۷۰ موشک انداز اشاره کرد.
اوکراین برای جلوگیری از پیشروی روسیه، تاکتیک باند‌های تبهکار را در پیش گرفت و به جان شهروندان اهمیت نداد. آنان منطقه‌های مسکونی را به پادگان‌های نظامی تبدیل کردند، اما در مقابل، روسیه و نیرو‌های لوگانسک و دونتسک، تلاش کردند از جان شهروندان محافظت کنند؛ حتی اگر این کار زمان عملیات آنان را طولانی کند. نقشه درگیری‌ها پس از گذشت دو ماه بیش از هر زمانی شفاف شده و مهم‌ترین آن، حمایت از شهر‌های دونباس از جنگی است که کی یف در هشت سال گذشته علیه آنان به راه انداخته بود.

نیروهای اوکراینی جمهوری خلق لوگانسک را گلوله باران کردند

نیروهای اوکراینی در 24 ساعت گذشته دو منطقه مسکونی در جمهوری خلق لوهانسک را گلوله باران کردند و 14 گلوله 122 و 120 میلی متری شلیک کردند. این را نماینده LVR در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس در تلگرامی اعلام کرد. در این بیانیه آمده است:

دو گلوله «پرومایسک» و «زولوت-5» با توپ 122 میلی‌متری (ده گلوله) و نارنجک‌انداز 120 میلی‌متری (چهار گلوله) توسط گروه‌های مسلح اوکراین به ثبت رسید».

درخواست روسیه از آمریکا: ارسال تسلیحات به اوکراین را متوقف کنید

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده امروز، دوشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راسیا-24 اعلام کرد که مسکو یادداشت اعتراضی برای مقامات واشنگتن ارسال کرده و طی آن خواستار توقف ارسال سلاح به کی‌یف شده است.

آنتونوف گفت: «800 میلیون دلار! با چنین بودجه‌ای تسلیحات از واشنگتن به اوکراین ارسال خواهد شد. این رقم بسیار بزرگی است که البته هیچ کمکی به یافتن راه حل دیپلماتیک و، حل و فصل اوضاع در این کشور هم نمی‌کند. ما یادداشتی را ارسال کرده و در آن بر غیرقابل قبول بودن این وضعیت تاکید کردیم و خواستار پایان دادن به این اقدام ایالات متحده شدیم.»

این دیپلمات یادآور شد که برای ایالات متحده حل و فصل بحران اوکراین اهمیتی ندارد، آنها در تلاشند تا درگیری‌ها افزایش یافته و وخامت اوضاع را تشدید کند.

به گفته وی، همانطور که سناتورهای آمریکایی آشکارا می گویند: وظیفه اصلی جلوگیری از آن است که روسیه محکم روی پای خود بایستد، به منافع روسیه در جهان احترام گذاشته شود و صدای روسیه شنیده شود.

بورل: در اتحادیه اروپا موضع واحدی درباره تحریم‌های نفت و گاز روسیه وجود ندارد

کمیسیون اروپایی اعلام کرد که در حال حاضر هیچ گونه حمایت کافی از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحریم کامل نفت و گاز روسیه وجود ندارد. با این همه «جوزف بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به روزنامه دی ولت گفت: توقف واردات نفت و گاز یا تعرفه های تنبیهی برای فشار بر پوتین و آوردن او به میز مذاکره مهم است.

وی در عین حال گفت: اما در حال حاضر ما در اتحادیه اروپا موضع واحدی در مورد این موضوع نداریم. به گفته وی این موضوع در مورد تحریم های جایگزین مانند تعرفه های تنبیهی بر عرضه نفت و گاز روسیه نیز صدق می کند. وی تاکید کرد که در نشست آینده اتحادیه اروپا در اواخر ماه می این موضوع مجددا مورد بحث قرار گرفته و تا آن زمان بیشتر به این مسئله پرداخته خواهد شد. ‎

دیدگاه کی‌یف درباره مخالفت اتریش با پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا

اولگ نیکولینکو، سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین شب گذشته، یکشنبه اعلام کرد که موضع گیری الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش مبنی بر عدم عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا از نظر استراتژیکی کوته فکری است.

این دیپلمات گفت: «ما از اظهارات وزیر امور خارجه فدرال اتریش در خصوص آینده اروپایی اوکراین ناامید هستیم. ما چنین دیدگاهی را از لحاظ استراتژیکی کوته‌بینانه می‌دانیم و به عقیده ما این نظر منافع یک اروپای واحد را برآورده نمی‌کند.»

وی همچنین سخنان دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین را یادآور شد که اوکراین در حال حاضر بهای بسیار سنگینی را برای اشتباهات بسیاری از کشورهای اروپایی می‌پردازد و ارزیابی مغرضانه آنها از واقعیت تاکنون دولت اوکراین را به طرز محسوسی تضعیف کرده است.

روز گذشته وزیر خارجه اتریش اعلام کرد که عضویت کامل اوکراین در اتحادیه اروپا به مصلحت نیست و باید از طریق مدل روابط دیگری به این کشور کمک شود.

سفارت روسیه در تهران ارسال سلاح از ایران به روسیه را تکذیب کرد

سفارت روسیه در تهران ادعای برخی رسانه‌های انگلیسی مبنی بر تحویل احتمالی تسلیحات نظامی از جمهوری اسلامی ایران به فدراسیون روسیه را تکذیب کرد.

دفتر نمایندگی دیپلماتیک دائمی روسیه در تهران روز یکشنبه در پیامی توییتری در این باره نوشت: «اطلاعاتی که در برخی رسانه‌ها مبنی بر ارسال تسلیحات ایرانی به روسیه منتشر شده که جعلی است و با واقعیت مطابقت ندارد».

پیش از این، برخی رسانه‌های انگلیسی اطلاعاتی درباره تحویل ادعایی تسلیحات از جمله سامانه‌های موشکی ضدهوایی از جمهوری اسلامی ایران و کشور عراق به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین منتشر کردند. مقامات تهران و بغداد نیز این گزارش‌ها را تکذیب کردند.

ورود شمار بیشتری از نیرو‌های روسیه به منطقه جنگی دونباس
شبکه تلویزیونی راشا تودی در گزارشی اعلام کرد، در حالی که درگیری‌ها در دونباس همچنان ادامه دارد، شمار بیشتری از نیرو‌های روس در حال ورود به مناطق جنگی هستند.
بر اساس این گزارش، «مراد گازدیف» خبرنگار آر تی مستقر در دونباس گفت: این دو عملیات روسیه در اوکراین در حال وارد شدن به مرحله جدیدی است. کاروان‌هایی متشکل از سربازان و تجهیزات همچنان در حال واردن شدن به منطقه جنگی هستند. با نزدیک شدن به خط مقدم درگیری‌ها شاهد شلیک راکت‌ها و روشن شدن آسمان هستیم. نیرو‌های روس به همراه شبه نظامیان محلی دونتسک در حال پیشروی به سوی مرز‌های این منطقه هستند. همه این مناطق طی هفته گذشته از دست نیرو‌های ملی گرایی اوکراینی آزاد شده است.

پوشیلین: ملی گراهایی که در «آزوفستال» سنگر گرفته اند «زمان زیادی نخواهند داشت»


دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک گفت که ملی‌گرایان اوکراینی در کارخانه متالورژی آزوفستال در ماریوپل «زمان زیادی ندارند». به گزارش ریانووستی، پوشیلین توضیح داد:

«وضعیت در ماریوپل هنوز پیچیده است، اما این پیچیدگی در آزوفستال متمرکز است. ستون فقرات [مشخصی] برای نئونازی ها باقی مانده است، همانطور که رئیس جمهور گفت هیچ حمله فعال [علیه آنها] وجود ندارد. با این حال، ما درک می کنیم که آنها به دلیل شرایط مختلف زمان زیادی باقی نمانده است.»
شهردار ماریوپل: دیگر هیچ جنگی در شهر وجود ندارد


شهردار ماریوپل کنستانتین ایواشچنکو گفت که زندگی آرام به تدریج در حال بازگشت است. به گزارش تاس، مقامات ماریوپل گفتند که دیگر عملیات نظامی در این شهر انجام نمی شود و زندگی به تدریج به حالت عادی باز می گردد.

«دیگر جنگی در شهر وجود ندارد. مردم می توانند حیاط های خود را مرتب کنند، می توانند پنجره های شکسته را جایگزین کنند. زندگی آرام به تدریج در حال بازگشت است.»

شهردار روز یکشنبه به خبرگزاری گفت. به گفته وی، خود ساکنان «در حال حاضر در حال تمیز کردن حاشیه های حیاط هستند، مردم در حال حاضر از زیرزمین های خود بیرون می آیند و محوطه های حیاط را جارو و تمیز می کنند.»

در 6 آوریل، رئیس جمهوری خلق دونتسک، دنیس پوشیلین، کنستانتین ایواشچنکو، معاون سابق شورای شهر ماریوپل از حزب اوکراینی «پلتفورم مخالف – برای زندگی» و مدیر کل کارخانه Azovmash را به عنوان رئیس اداره ماریوپل منصوب کرد. .

گزارش های رسانه ای: بلینکن و آستین 713 میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین و 15 کشور دیگر اعلام کردند.


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و لوید آستین، رئیس پنتاگون، در جریان سفر به کیف اعلام کردند که واشنگتن 713 میلیون دلار برای اهداف نظامی به اوکراین و 15 کشور اروپایی دیگر ارائه خواهد کرد. این را آسوشیتدپرس گزارش داد.

بر اساس این گزارش، بیش از 322 میلیون دلار از این وجوه به اوکراین و مابقی بین کشورهای اروپای شرقی و مرکزی توزیع خواهد شد.

مطالعه: هزینه های نظامی جهانی در سال 2021 برای اولین بار از 2 تریلیون دلار گذشتهزینه های نظامی جهانی در سال 2021 بالغ بر 2.113 تریلیون دلار بوده است. تا به حال هرگز از مرز 2 تریلیون دلار فراتر نرفته است. این گزارش روز دوشنبه توسط موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (SIPRI) منتشر شده است.

پنج کشور با بیشترین بودجه نظامی آمریکا، چین، هند، بریتانیا و روسیه هستند. آنها 62 درصد از هزینه های جهانی را تشکیل می دهند.

سال 2021 هفتمین سال متوالی بود که هزینه های نظامی جهانی افزایش یافت. دیگو لوپز داسیلوا، محقق ارشد در برنامه تولید سلاح و هزینه های نظامی توضیح داد:

«علیرغم تأثیر اقتصادی همه‌گیری COVID-19، هزینه‌های نظامی جهانی به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده است.

تورم در شرایط واقعی کاهش یافته است، اما هزینه های نظامی به صورت اسمی 6.1 درصد افزایش یافته است.

ارسال 20 واحد توپخانه هویتزر انگلیس به اوکراین

یک منبع نزدیک به دولت انگلیس گفت دولت این کشور هفته آینده 20 واحد توپخانه هویتزر همراه 45هزار گلوله را از طریق لهستان به اوکراین ارسال می‌کند. هفته گذشته، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که لندن به ارتش اوکراین توپخانه می‌فرستد.

جمهوری چک ارسال هویتزرهای خودران 122 میلی متری را به اوکراین آغاز کرد

ارسال توپخانه هویتزر ساخت شرکت جمهوری چک به اوکراین آغاز شده است ولی دولت این کشور هیچ اظهارنظر رسمی درباره این خبر ارائه نکرده است. به گفته منابع خبری در این کشور این سلاح‌ها از طریق لهستان وارد اوکراین می‌شوند.

ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین در دستور کار ایتالیا

بر اساس گزارش رسانه ها، ایتالیا در حال بررسی امکان ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین است. چند روزنامه ایتالیایی در شماره های یکشنبه خود گزارش دادند رم بسته دیگری از کمک های نظامی به اوکراین را در نظر دارد که می تواند در روزهای آینده نهایی شود. دولت نخواست در مورد این گزارش ها اظهار نظر کند و به این نکته اشاره کرد که ایتالیا قبلاً کمک نظامی کرده است. با این حال، فهرست آنچه تحویل داده شده محرمانه است.

سامانه‌های پدافند هوایی روسیه 10 پهپاد اوکراینی را در 24 ساعت گذشته منهدم کردند

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه گفت: سامانه‌های پدافند هوایی روسیه در 24 ساعت گذشته 10 پهپاد اوکراینی را منهدم کردند. کوناشنکوف افزود: از آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین 551 پهپاد توسط این سامانه‌ها منهدم شده است.

نابودی 423 هدف نظامی دیگر در اوکراین طی شب گذشته

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه امروز، یکشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که نیروهای موشکی و توپخانه نیروی زمینی این کشور طی عملیات شب گذشته خود به 423 هدف نظامی دیگر در اوکراین حمله کردند.

به گفته وی، در این ماموریت از جمله 26 پست فرماندهی، 367 سنگر و منطقه تمرکز نیروها و تجهیزات نظامی و همچنین چهار انبار سلاح و مهمات توپخانه و موشکی منهدم شد.

کوناشنکوف افزود: سامانه‌های پدافند هوایی روسیه نیز موفق به سرنگونی 10 هواپیمای بدون سرنشین ارتش اوکراینی در مناطق مختلف این کشور شدند. علاوه بر این، هواپیماهای نیروهای هوا-فضای روسیه 9 تأسیسات نظامی اوکراین، از جمله یک پایگاه فرماندهی تیپ نیروهای مسلح این کشوررا با استفاده از موشک‌های بسیار دقیق استقرار هوایی منهدم کردند.

وی افزود: «در مجموع از آغاز عملیات ویژه نظامی تاکنون: 141 فروند هواپیما، 110 فروند بالگرد، 551 هواپیمای بدون سرنشین، 264 سامانه موشکی ضدهوایی، 2496 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، 282 سامانه موشک انداز چندگانه، 1093 قبضه توپخانه صحرایی و خمپاره و 2343 واحد خودروی ویژه نظامی هدف قرار گرفته است.»‎

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: