پرش به محتوا

هشدار چین نسبت به انقلاب رنگی در قزاقستان

منتشر شده در روسیه امروز
برگردان م. میرفخرائی
مجله هفتهوزیر دفاع چین نسبت به تحریک «انقلاب های رنگی» در پوشش اعتراضات هشدار داد. پکن گفته است که مخالف مداخله خارجی در قزاقستان است. او قول داد از قزاقستان در «حفاظت از امنیت ملی‌اش» حمایت کند.

وی فنگه وزیر دفاع چین پس از دیدار با قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان در روز دوشنبه در نورسلطان، بر «چشم انداز روشن آینده» روابط دوجانبه تاکید کرد و همچنین به بررسی تهدید مداخله خارجی پرداخت. وزارت دفاع چین به نقل از وزیر دفاع چین گفت:

« چین قاطعانه با نیروهای خارجی که عمداً انقلاب رنگی را در قزاقستان تحریک میکنند مخالف است و از قزاقستان برای اتخاذ اقدامات مؤثر برای حفاظت از امنیت ملی و ثبات اجتماعی حمایت می کند.»

باید نسبت به دخالت ابر قدرت ها هوشیار باشیم، زمانی که برخی از قدرت های بزرگ در آسیای مرکزی مداخله می کنند و امنیت آسیای مرکزی را مختل می کنند.
در مورد جزئیات این دخالت ها وی توضیح بیشتری نداد، اظهارات وی حدود سه ماه پس از شروع اعتراضات گسترده در قزاقستان بیان می‌شود که در ابتدا با افزایش قیمت سوخت آغاز شد. این تظاهرات در ماه ژانویه طی چند روز به خشونت کشیده شد و سپس پایان یافت و حداقل ۲۲۵ نفر در درگیری با نیروهای امنیتی کشته و هزاران نفر دیگر زخمی یا دستگیر شدند.

این ناآرامی ها با استقرار نیروهای حافظ صلح از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه (CSTO) همراه شد. این نیروها به درخواست توکایف به قزاقستان اعزام شدند و در نهایت به پایان دادن به خشونت در این کشور کمک کردند. در پاسخ به شکایات معترضان، دولت چندین مقام ارشد را برکنار کرد و وعده داد که طیف وسیعی از اصلاحات سیاسی و اقتصادی از جمله برقراری مجدد کنترل‌های قبلی قیمت سوخت را انجام دهد.
رهبر قزاقستان مدعی شد که ده ها هزار «تروریست و راهزن آموزش دیده خارجی» پشت این ناآرامی ها هستند که به دنبال کودتا از طرف یک کشور دیگر بودند. با این حال، او هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا ارائه نکرد.

وانگ لی، وزیر امور خارجه چین در آن زمان گفت که تظاهرات توسط «سه نیروی شیطانی» افراط گرایی، تروریسم و جدایی طلبی تحریک می شود و از نیروهای امنیتی قزاقستان حمایت کرد. اگرچه قزاقستان یکی از اعضای سازمان همکاری شانگهای به رهبری چین است و این کشور این حق را برای خود محفوظ می دارد که از کشورهای عضو درخواست کمک امنیتی کند، اما در جریان ناآرامی های ژانویه این درخواستی از سوس دولت قزاقستان ارائه نشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: