پرش به محتوا

اخبار شصت و سومین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


پوتین: اوکراین با مهندسی خارجی به رویارویی با روسیه کشانده شد.

همانطور که خبرگزاری تاس گزارش می دهد، رئیس جمهور روسیه این دیدگاه را ابراز کرده است که اوکراین اکنون فقط نوعی «وسیله» در مبارزه با روسیه است.

پوتین در 27 آوریل در «شورای قانونگذاران» در سن پترزبورگ گفت که اوکراین توسط نیروهای خارجی وارد درگیری مستقیم با روسیه شده است.

کشور همسایه ما هرسال بیشتر به یک کشور «ضد روسیه» تبدیل شده است.

رئیس جمهور روسیه گفت و سپس اوکراین وارد رویارویی مستقیم با ما شد، در واقع اوکراین به رویارویی مستقیم با روسیه سوق داده شد.

مولداوی با جنگ افروزان اوکراین مخالفت کرد، و راه حل نظامی برای مسئله ترانس نیستریا را رد می کند


به گزارش ریانووستی، دفتر مطبوعاتی دفتر ادغام مجدد کابینه مولداوی به ریانووستی گفت که کیشیناو قصد دارد مناقشه ترانسنیستر را منحصراً به صورت صلح آمیز و بدون اقدام نظامی حل و فصل کند. در این بیانیه آمده است:

« حل و فصل مسئله ترانس نیستریا می تواند سیاسی و تنها بر اساس راه حلی مسالمت آمیز، و بدون اقدامات نظامی و سایر اقدامات خشونت آمیز، و بر اساس اصول دموکراتیک و غیرنظامی کردن منطقه و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری مولداوی در محدوده های شناخته شده بین المللی صورت پذیرد.»

این دفتر تاکید کرد که موضع کشور در مورد حل و فصل مناقشه در قانونی تصویب شده است که در سال ۲۰۰۵ تصویب شد و از آن زمان تاکنون تغییری نکرده است.

پیش از این، الکسی آرستوویچ، مشاور دفتر رئیس جمهور اوکراین گفته بود که در صورت تماس رسمی کیشینوف، اوکراین آماده است تا ترانسنیستریا را اشغال کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه، سخنان این سیاستمدار اوکراینی را «بسیار تحریک آمیز» توصیف کرد.

پس از چندین حمله تروریستی در ترانس نیستریا در چند روز گذشته، جمهوری سطح هشدار قرمز تروریستی را اعلام کرد و کمیته تحقیقاتی کشور (مقایسه با اداره پلیس جنایی فدرال؛ یادداشت سردبیر) پیگرد کیفری را برای اقدام تروریستی یازمان یافته توسط گروهی از افراد مسلح را آغاز کرد. ».

به گفته یک منبع ناشناس در تیراسپول، این حملات توسط سه فرد ناشناس که از اوکراین آمده بودند انجام شده است.

علاوه بر این، وزارت کشور ترانسنیستریا روز چهارشنبه گزارش داد که تیراندازی از طرف اوکراینی به سمت روستای کولباسنا، جایی که اردوگاه های نظامی در آن قرار دارد، آغاز شده است.

پوتین متعهد شد که در صورت مداخله در اوکراین واکنش سریعی نشان دهد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه در این باره هشدار داد، اگر کسی از خارج بخواهد در اوضاع اوکراین دخالت کند و تهدیدی استراتژیک باشد، روسیه با سرعت برق واکنش نشان خواهد داد :

تکرار می‌کنم اگر کسی قصد مداخله از بیرون در رویدادهای جاری و ایجاد تهدیدی با ماهیت استراتژیک غیرقابل قبول برای روسیه را داشته باشد، باید بداند که ضدحملات ما سریع و برق آسا خواهد بود.

پوتین تاکید کرد که روسیه همه ابزارهای مورد نیاز خود را برای چنین اهدافی در اختیار دارد و این موضوع رجزخوانی نیست، بلکه همه تصمیمات در این زمینه قبلا گرفته شده است.

مزدورانی از ۵۰ کشور در اوکراین فعال هستند

به گزارش خبرگزاری تاس، دفتر مطبوعاتی کمیته تحقیقات روسیه چهارشنبه پس از نشستی که توسط الکساندر باستریکین، رئیس کمیته در لوگانسک برگزار شد، اعلام کرد : مزدوران بیش از ۵۰ کشور تحت ۱۶ گروه شبه نظامی در اوکراین حضور دارند.

کمیته تحقیقات همچنین خاطرنشان کرد که بازرسان روسی در حال جمع‌آوری اسناد و شواهدی در این مورد هستند.

این کمیته افزود: بازرسان علاوه بر این در حال ثبت نیروهای اوکراینی و تجهیزات گرفته شده از سوی کشورهای غربی هستند.

کمیته می‌گوید احتمال وجود سلاح‌های کشتار جمعی در این بین وجود دارد.

دولت روسیه می‌گوید شواهد به دست آمده از بازجویی حدود ۲۵۰۰ اسیر اوکراینی وجود مزدوران خارجی در این کشور و حتی نوع سلاح‌های مورد استفاده آنها را اثبات می کند.

پس از توقف تحویل برای لهستان و بلغارستان: قیمت بنزین 20 درصد افزایش یافت

همانطور که قبلاً اعلام شده بود، شرکت دولتی گازپروم روسیه فعلاً عرضه گاز خود به لهستان و بلغارستان را متوقف کرده است. این گروه روز چهارشنبه اعلام کرد این اقدام به این دلیل انجام شد که دو کشور اتحادیه اروپا به تعهدات پرداخت خود عمل نکرده بودند.

در واکنش به این خبر، قیمت گاز در بازارهای جهانی بلافاصله افزایش یافت. در بورس هلندی TTF، به 118 یورو در هر مگاوات ساعت (MWh) صعود کرد – افزایشی حدود 20 درصد نسبت به روز گذشته.

دلیل دوباره افزایش شدید قیمت در بازارها، ترس از بحران انرژی در آنجا است که بار دیگر بر قیمت نفت در صبح تأثیر گذاشت – البته فقط متوسط. بر این اساس، قیمت انواع برنت دریای شمال با کمی بیش از یک درصد افزایش به 106.33 دلار در هر بشکه رسید.

کرملین: پرداخت گاز روسیه به روبل، مبنایی برای ازسرگیری صادرات خواهد بود


به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وی تاکید کرد که این اقدام ناشی از اقدامات نامطلوب کشورهای خارجی است که دارایی های روسیه در خارج از این کشور را مسدود کرده و بخش قابل توجهی از ذخایر روسیه را به سرقت برده اند.

به دنبال کشمکش های فراوان پیرامون مساله واردات انرژی روسیه در میان کشورهای اروپایی و تصمیم آنها مبنی بر تلاش فزاینده برای کاهش وابستگی به مسکو در این زمینه، شرکت گازپروم با قطع صادرات به کشورهای بلغارستان و لهستان در این خصوص پیش دستی کرده است.

گازپروم، تامین کننده بزرگ گاز در روسیه اعلام کرد که تحویل گاز به بلغارستان و لهستان را به دلیل عدم پرداخت هزینه ها به روبل از سوی این کشورها به طور کامل متوقف کرده است. بر اساس بیانیه این شرکت، تا زمانی که صوفیه و ورشو شرایط جدید را رعایت نکنند، عرضه گاز از سر گرفته نخواهد شد.

در همین حال، پسکوف در پاسخ به سوالی در این مورد که آیا گازپروم صادرات گاز به دیگر کشورهای اروپایی علاوه بر بلغارستان و لهستان را قطع می کند، گفت: با نزدیک شدن به مهلت پرداخت، اگر برخی مصرف کنندگان از پرداخت طبق سیستم جدید خودداری کنند، در آن صورت فرمان رئیس جمهوری در مورد مطالبه پرداخت به روبل برای گاز به اجرا گذاشته خواهد شد.

این مقام روسی در عین حال تاکید کرد که مبنای روبل در تعاملات، بر بهای گاز تاثیری نخواهد داشت.

چندی پیش، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با امضای فرمانی، کشورهایی که مسکو را تحریم کرده اند و کشورهای غیردوست تلقی می شوند، ملزم به پرداخت پول گاز روسیه به روبل کرد.

این فرمان واردکنندگان را ملزم می کند پرداخت های خود به یورو و دلار را در حساب های گازپروم‌بانک که قبلا از سوی برخی از این کشورها تحریم شده است، واریز کنند.

رئیس مجلس روسیه: گاز کشورهای «غیردوست» نیز باید مانند لهستان و بلغارستان قطع شود

خبرگزاری رویترز نوشت: ویچسلاو والودین رئیس مجلس دومای روسیه امروز چهارشنبه گفت که شرکت بزرگ گازی این کشور (گازپروم) تصمیم درستی در تعلیق کامل تامین گاز بلغارستان و لهستان اتخاذ کرده است و مسکو باید همین تصمیم را درباره کشورهای «غیردوست» اتخاذ کند.

این مقام روس همچنین در پیامی که در کانال تلگرام شخصی منتشر شده، نوشت: همین اقدام باید در رابطه با دیگر کشورهایی که با ما دوست نیستند، انجام شود.

اورسلا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز امروز چهارشنبه گفت اعلام توقف عرضه گاز به این دو کشور تلاش روسیه برای باج خواهی از ما با استفاده از گاز است.

وی گفت اتحادیه اروپا در حال هماهنگی برای واکنش به این سناریو است.

پیشتر شرکت گاز پروم جریان گاز به لهستان و بلغارستان را متوقف کرد و تصمیم گرفت تحویل گاز به این دو کشور را تا زمان پرداخت نکردن هزینه گاز به روبل روسیه به تعویق بیندازد.

بر اساس گزارش بلومبرگ در این زمینه تاکنون چهار خریدار گاز روسیه خود را آماده پرداخت هزینه این محصول به روبل شده اند.

بلومبرگ این تصمیم چهار کشور اروپایی را تسلیم شدن در مقابل باج خواهی روسیه توصیف کرده است.

شرکت گاز دولتی لهستان (PGNiG) قطع عرضه گاز روسیه را تایید کرده است.

گازپروم روسیه اعلام کرده است که تحویل به صوفیه را نیز متوقف کرده است. «الکساندر نیکولوف» وزیر انرژی بلغارستان با اعلام اینکه صوفیه منتظر موضع اتحادیه اروپا درباره قطع صادرات گاز روسیه است، افزود که روش پرداختی مورد درخواست روسیه با روبل تهدیدی برای کشورش است.

وزارت امور خارجه روسیه: روسیه و چین زیرساختی برای تجارت با ارزهای ملی دارند


ایگور مورگولف، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو و پکن تمام زیرساخت های لازم برای گذار به تجارت با ارزهای ملی را ایجاد کرده اند. مورگولف ادامه داد: رویدادهای اخیر به وضوح نشان داده است که ارزهای ملی مطمئن ترین و مطمئن ترین روش پرداخت هستند.

ما زیرساخت های لازم را با چین در این زمینه ایجاد کرده ایم: روسیه یک بانک دارای مجوز برای تسویه یوان دارد، جفت روبل-یوآن در بورس اوراق بهادار مسکو معامله می شود و قرارداد سوآپ ارز بین بانک های مرکزی منعقد شده است.

مورگولف خاطرنشان کرد که سهم ارزهای ملی در تجارت چین و روسیه در سال های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و در نیمه اول سال ۲۰۲۱ به حدود ۲۵ درصد رسیده است. وزارت امور خارجه امیدوار است در آینده نزدیک این شاخص به سرعت افزایش یابد.

دستیار زلنسکی: اوکراین «ترانس نیستریا» را تصرف خواهد کرد

به نقل از ریانووستی، «آلکسی آرستوویچ» دستیار «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین امروز چهارشنبه تهدید کرد که در صورت درخواست مولداوی، اوکراین منطقه «ترانس نیستریا» (Transnistria) را تصرف خواهد کرد.

وی در پاسخ پرسشی در این باره گفت: بله، ما می‌توانیم به نحوی آن را مدیریت کنیم، اما این قلمرو تحت حاکمیت مولداوی است و تنها پس از درخواست طرف مولداوی در صورت لزوم می‌توانیم آن را مدیریت کنیم.

پیشتر سه حمله تروریستی در ترانس نیستریا در ساختمان وزارت امنیت دولتی در «تیراسپل» (Tiraspol) نزدیک یک واحد نظامی در نزدیکی روستای «پارکانی» و برج یک مرکز رادیو و تلویزیون در نزدیکی روستای «مایاک» رخ داد. سطح قرمز تهدید تروریستی در این جمهوری معرفی شده است.

در همین رابطه کمیته تحقیقات ترانس نیستریا پرونده‌های جنایی را تحت عنوان «حمله تروریستی انجام شده توسط گروهی از افراد با استفاده از سلاح گرم»، باز کرد. یک منبع آگاه در تیراسپل گفت که حملات تروریستی در توسط سه فرد ناشناس که از خاک اوکراین وارد شده بودند انجام شد.

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که وزارت کشور منطقه جدایی طلب ترانس نیستریا در مولداوی که طرفدار روسیه است، روز چهارشنبه گفت که شب گذشته از خاک اوکراین به سمت روستایی در ایم منطقه شلیک شد که یک انبار بزرگ مهمات را در خود جای داده است.

این وزارتخانه همچنین گفت که پهپادهایی را شناسایی کرده است که از اوکراین برخاسته بودند.

منطقۀ ترانس نیستریای یک نوار مرزی به وسعت کمی بیش از ۴ هزار کیلومتر مربع، در شرق مولداوی و در همسایگی اوکراین است که می‌خواهد به فدراسیون روسیه بپیوندد. این منطقه در سال ۱۹۹۰ میلادی اعلام استقلال کرد و پس از وقوع یک جنگ خونین داخلی سرانجام در سال ۱۹۹۲ میلادی جمهوری جدید خودخوانده‌ای را تشکیل داد، هر چند که این اقدام تاکنون از سوی هیچ یک از اعضای سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشده است.

پیشتر یکی از فرماندهان ارشد ارتش روسیه گفته بود که هدف جدید مسکو به دست گرفتن کنترل جنوب اوکراین است که به مسکو اجازه دسترسی به منطقه «ترانس نیستریا»، به عنوان منطقه‌ای خودمختار و حامی روسیه در مولداوی را خواهد داد.

در همین ارتباط نیز وزارت امور خارجه مولداوی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این اظهارات بی اساس است و با موضع فدراسیون روسیه مبنی بر حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری مولداوی در مرزهای شناخته شده بین‌المللی در تضاد است.

وزارت دفاع روسیه؛
پدافند هوایی روسیه ۱۸ پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد


به گزارش ریانووستی، «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه در طول شب ۱۸ پهپاد اوکراینی از جمله دو پهپاد «بایراکتار» (بیرقدار) و همچنین یک موشک پرتاب شده از سامانه «توچکا-یو» را سرنگون کردند.

کوناشنکوف همچنین افزود که هوانوردی روسیه در شبانه روز گذشته ۵۹ تأسیسات نظامی اوکراین را هدف قرار داد که در پی آن بیش از ۱۲۰ شبه نظامی اوکراینی کشته شدند.

وی تصریح کرد که در نتیجه این حملات بیش از ۱۲۰ ملی‌گرا و ۳۵ دستگاه خودرو زرهی منهدم شد.

همچنین خبرگزاری اسپوتنیک نیز به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد که ارتش این کشور با استفاده از موشک‌های «کالیبر» انبار سلاح‌های وارداتی از آمریکا و اروپا را در نزدیکی کارخانه آلومینیوم «زاپروژیا» در اوکراین منهدم کرده است.

حامیان فاشیستهای اوکراینی در بلگورود دستگیر شدند – آنها متهم به طرح های خرابکارانه شدند.


سرویس های ویژه روسیه دو روس را در بلگورود دستگیر کردند که گفته می شود اقدامات خرابکارانه در یک خط راه آهن را آماده کرده بودند. این را مرکز مطبوعاتی سرویس مخفی داخلی روسیه FSB اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: افرادی که دستگیر شده اند «حامیان ناسیونال سوسیالیسم اوکراین» هستند.

متهمان لب به اعتراف گشوده و از هم اکنون پرونده های کیفری با عنوان «تهیه خرابکاری» آغاز شده است. در ویدئویی که FSB منتشر کرد، افراد دستگیر شده اعتراف کردند که قصد داشتند به خطوط راه آهن در منطقه بلگورود که قطارهایی با تجهیزات نظامی در آن تردد می کنند، آسیب برسانند.

مخالفت اروگوئه با تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «دانیل کاستیوس» سفیر اروگوئه در روسیه خاطر نشان کرد: به رغم اوضاع کنونی و انتقادها از روسیه در مورد عملیات ویژه مسکو در اوکراین، اروگوئه از تحرم‌های مالی و اقتصادی علیه روسیه حمایت نکرده و نخواهد کرد. حفظ منافع اروگوئه در مسیر تقویت تجارت و روابط خوب با مسکو است.

این دیپلمات اروگونه عنوان کرد: لازم است به همکاری با مقامات و شرکت‌های روس برای یافتن راه‌حل در مورد مشکلات ایجاد شده به دلیل تحریم ها و در ادامه بهره بردن از فرصت های جدید ادامه دهیم.

کاستیوس تصرح کرد که در سال ۲۰۲۱، حدود ۸۰ شرکت اروگوئه‌ای نحصولات خود را به ارزش ۱۱۸ میلیون دلار به روسیه صادر کرده اند و واردات کالا ها از روسیه به اروگونه حدود ۱۰۱ میلیون دلار بوده است.

غرب به سرکردگی امریکا به بهانه جنگ اوکراین، تحریم های گسترده ای علیه روسیه اعمال کرده است که پیامدهای اقتصادی منفی برای اروپا و جامعه جهانی به دنبال خواهد داشت.

با بی اساس خواندن آنها؛
روسیه گزارش‌ها درباره ارسال تسلیحات پکن به مسکو را تکذیب کرد


سفیر روسیه در پکن اعلام کرد که اطلاعات مربوط به ارسال تسلیحات چین به روسیه صحت ندارد.

به گزارش ریانووستی، «آندری دنیسوف» سفر روسیه در پکن اطلاعات مبنی بر ارسال سلاح توسط چین به مسکو را نادرست خواند.

وی در این باره گفت: راستش نمی دانم از کجا آمده است. ظاهراً یک نفر فقط می‌خواست جلب توجه بیشتری کند، بنابراین داستان ترسناکی را ارائه کرد. به گفته وی، چنین اظهاراتی بی اساس است.

پیشتر سفارت روسیه در تهران نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که اطلاعاتی که در برخی رسانه مبنی بر ارسال تسلیحات ایرانی به روسیه منتشر شده، جعلی است و با واقعیت مطابقت ندارد.

با اشاره به اهداف غرب؛
زاخارووا، کی یف را آلت دست آمریکا خواند


به گزارش خبرگزاری ریانووستی، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که هدف سفر «آنتونی بلینکن» و «لوید آستین» وزرای خارجه و دفاع آمریکا به اوکراین، همانند دیگر مقامات اروپایی اثری تبلیغاتی دارد.

زاخارووا در این باره گفت: بازدیدهای رهبران غربی از کی یف، البته و اول از همه، دارای یک اثر تبلیغاتی حمایتی و مهمتر از همه جلب توجه جامعه بین المللی است.

وی در بخشی دیگری از سخنانش و در پاسخ به این سوال که آیا غرب به کسب درآمد از طریق عرضه تسلیحات به اوکراین ادامه می‌دهد، گفت: البته که این طور است. هم تجارت و همچنین هدف اصلی آنها بی ثبات کردن منطقه و ادامه درگیری در مرحله‌ای حاد است که منجر به مرگ و میر روزافزون می‌شود.

زاخارووا تاکید کرد: آنها باید درک کنند که این همان چیزی است که منجر به ادامه مرگ مردم در خاک اوکراین می‌شود. در اینجا ما باید بفهمیم که چه چیزی در آنها انگیزه ایجاد می‌کند. اگر آنها دوباره در فضای عمومی بگویند که برای آنها زندگی انسان حرف اول را می‌زند، باید تحویل سلاح به اوکراین را متوقف کنند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین افزود که رژیم کی یف به بلندگوی واشنگتن تبدیل شده است که از طریق آن جعل و تهدید برضد کشورها و سیاستمداران اروپایی پخش می‌شود.

وی در این باره گفت: از یک سو، رژیم کی یف به سخنگو و مبلغی تبدیل شده است که از طریق آن دولت آمریکا هرگونه مطالب بی اعتبار و جعلی را منتشر می‌کند. این یک راه تهدید و باج خواهی است. از سوی دیگر این مسئله، به رژیم کی یف احساس قدرت می‌دهد.

زاخارووا همچنین با اشاره به بلندپروازی‌های کی یف جهت به اصطلاح توسعه و پیشرفت و اهداف عالی افزود: امروز ما می‌بینیم که واقعاً چه چیزی در پشت کلمات در مورد اهداف عالی وجود دارد. این ظلم حیوانی است، منطق هیولایی که برای رسیدن به هدف همه چیز را موجه می‌داند، و هدف به هیچ وجه پست نیست، بلکه پست ترین است، و اتفاقاً نه توسط رژیم کی یف، بلکه توسط آنها تعیین شده است که اداره اش می‌کنند و در پشت آن هستند. این مسئله برای همه تاوان دارد و باعث ایجاد یک احساس کاذب استقلال در میان سیاستمداران کی یف می‌شود.

پوتین ارائه ضمانت امنیتی را به تعیین تکلیف وضعیت دونباس و کریمه منوط کرد

خبرگزاری اینترفکس سه شنبه شب به نقل از ولادیمیر پوتین در دیدار با آنتونیو گوترش نوشت که روسیه بدون حل مسئله ارضی کریمه و دونباس نمی تواند ضمانت های امنیتی برای اوکراین را امضا کند.

پوتین گفت: اوکراینی ها در در دو بند پیش نویس تواقفنامه ای که ارائه دادند، اشاره کردند که این مسائل در دیدار سران دو کشور حل و فصل خواهد شد. برای ما واضح بود که اگر این مسائل را حل نشده به سران دو کشور ارجاع دهیم، هرگز حل و فصل نخواهند شد. در این مورد ما نمی توانیم ضمانت های امنیتی را بدون حل و فصل مسئله ارضی کریمه، سواستوپول و جمهوریهای دونباس امضا کنیم.

وی با این حال تصریح کرد که مذاکرات به صورت آنلاین میان دو کشور ادامه داشته و ابراز امیدواری کرد که نتیجه مثبتی داشته باشد.

زلنسکی: اوکراین برای حمله احتمالی از ترانس نیستریا آماده شده است


نیروهای اوکراینی برای حمله احتمالی نیروهای روسی از منطقه ترانس نیستریا مولداوی آماده هستند. ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین روز سه شنبه در کیف گفت. قدرت این نیروها مشخص است و نیروهای مسلح اوکراین از آنها هراسی ندارند.

از ابتدای هفته چندین انفجار در منطقه جدا شده رخ داده است. تیراسپول کیف را به سازماندهی آنها متهم کرد. کیف این اتهامات را رد کرد و گفت که سرویس مخفی روسیه می خواهد ترانسنیستریا را به جنگ بکشاند.

گزارش رسانه ها: تایوان می خواهد تجربه اوکراین را در تمرینات نظامی در نظر بگیرد


نیروهای مسلح تایوان در حال مطالعه تاکتیک‌های نظامی در اوکراین هستند و در صورت حمله نیروهای چینی، آن‌ها را در رزمایش‌های نظامی آتی در نظر خواهند گرفت. این را روزنامه تایپه تایمز روز چهارشنبه گزارش داد.

مانور سالانه با نام رمز Han Kuang در این جزیره در دو مرحله برگزار می شود. یک رزمایش پست فرماندهی در ماه می با شبیه سازی کامپیوتری درگیری نظامی احتمالی با واحدهای ارتش آزادیبخش خلق چین برگزار می شود. یک رزمایش پنج روزه در ماه ژوئیه برگزار خواهد شد که در آن نیروهای تمام خدمات از مهمات جنگی استفاده خواهند کرد.

وزارت دفاع تایوان قبلا یک کارگروه ویژه برای مطالعه تاکتیک های نظامی در اوکراین تشکیل داده بود. در عین حال، طرف تایوان در حال تبادل نظر و تحلیل در مورد وضعیت این موضوع با همتایان آمریکایی خود است.

تحلیلگران خاطرنشان می کنند که ویژگی های جغرافیایی تایوان به طور قابل توجهی با ویژگی های اوکراین متفاوت است. این جزیره عمدتا کوهستانی است و با یک تنگه 180 کیلومتری از سرزمین اصلی چین جدا شده است که فرود نیروهای فرود را بسیار دشوار می کند.

رئیس پنتاگون: اوکراین در حال حاضر برای عضویت در ناتو در نظر گرفته نشده است


لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه ای با فاکس نیوز که روز سه شنبه پخش شد، اعلام کرد، موضوع پیوستن اوکراین به ناتو در حال حاضر مورد بحث قرار نمی گیرد.
آستین در پاسخ به این سوال که آیا احتمال پیوستن به ناتو را با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین مطرح کرده است یا خیر، تاکید کرد که «نمی‌خواهد در مورد این موضوع گمانه‌زنی کند». او اضافه کرد:

« این یک انتخاب مستقل، یک تصمیم مستقل است.»

« این موضوعی نیست که در حال حاضر قابل بحث باشد.»

پیشتر در روز سه‌شنبه، پس از مشورت در پایگاه نیروی هوایی رامشتاین در آلمان درباره کمک‌های نظامی غرب به کیف، رئیس پنتاگون اعتراف کرد که اوکراین در آینده به عضویت در ائتلاف آتلانتیک شمالی ادامه خواهد داد.

فرمانداران سه منطقه مرزی در روسیه از وقوع انفجار در طول شب گذشته خبر دادند

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود چهارشنبه شب در شبکه تلگرام نوشت که صداهایی شبیه انفجار شنیده است که دلیل آن هنوز مشخص نشده است. وی افزود که در حین نوشتن این پیام سه انفجار دیگر رخ داده است.

گلادکوف بعدا توضیح داد که یک انبار مهمات در نزدیکی روستای Staraya Nelidovka آتش گرفت. در حال حاضر آتش خاموش شده و تلفات جانی نداشته است.
فرماندار رومن استاروویت اعلام کرد که یک سامانه دفاع هوایی نیز در طول شب در منطقه کورسک فعال شده است. به گفته وی، در ساعت 2:45 بامداد به وقت محلی، ساکنان شهر صدای چندین انفجار را شنیدند. تلفات جانی و تخریبی نداشت.

علاوه بر این، در طول شب صدای انفجارهایی در منطقه ورونژ شنیده شد. فرماندار الکساندر گوسف در تلگرام نوشت که یک پهپاد در نزدیکی ورونژ منهدم شده است. در این پیام آمده است که هیچ خطری برای ساکنان منطقه وجود ندارد.
هر سه منطقه در مرز اوکراین قرار دارند.

پوتین: بروز مشکلات در اوکراین پس از کودتای سال 2014 آغاز شد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار شب گذشته خود با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مسکو، به این مسئله اشاره کرد که مشکلات در اوکراین با کودتای دولتی در سال 2014 در این کشور آغاز شد. دیدار پوتین و گوترش حدود یک ساعت به طول انجامید.

پوتین خطاب به گوترش گفت: «من نگرانی‌های شما در رابطه با عملیات نظامی روسیه در منطقه دونباس اوکراین را درک می‌کنم. واقعیت این است که کل مشکلات در اوکراین پس از کودتای سال 2014 به وجود آمد. شما می‌توانید رویدادهای آن سال را هرچه دوست دارید بنامید، ولی آن اتفاقات یک کودتای کاملاً مغایر با قانون اساسی این کشور بود.»

رئیس‌جمهوری روسیه علاوه بر این، تأکید کرد: «روسیه عملیات ویژه برای حفاظت از مردم دونباس را مطابق با منشور سازمان ملل آغاز کرده مجبور شد دو جمهوری‌ دونتسک و لوهانسک را به‌رسمیت بشناسد تا نسل‌کشی مردم در دونباس متوقف شود.»

ولادیمیر پوتین یادآور شد که درگیری نظامی در شهر ماریوپل به پایان رسیده است، بیش از 1300 سرباز اوکراینی تسلیم شده‌اند و تمامی مجروحان تحت مراقبت‌های پزشکی هستند، کارخانه آزوفستال کاملاً در محاصره قرار داشته و منزوی شده است، ولی هیچ عملیات نظامی در آنجا انجام نمی‌شود.

علاوه بر این، پوتین اطمینان داد که گوترش در خصوص ادعای عدم فعالیت کریدورهای بشردوستانه در ماریوپل گمراه شده است و آنها در حال کار هستند.

توضیح پوتین درباره تغییر مواضع اوکراین پس از مذاکرات در استانبول

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که مواضع هیئت نمایندگی اوکراینی پس از مذاکرات سازنده با هیئت نمایندگی روسی در استانبول به‌طرز چشمگیری تغییر کرده است.

به‌گفته وی، کی‌یف در این نشست موافقت کرد که وضعیت کریمه و دونباس و به‌رسمیت شناختن دو جمهوری‌ دونتسک و لوهانسک توسط روسیه را از مذاکرات خارج کند، ولی سپس نظر خود را تغییر داد، علاوه بر این، پس از مذاکرات، در شهر بوچا تحریکاتی مشکوک صورت گرفت تا نیروهای مسلح روسیه مقصر جلوه داده شوند. پوتین اطمینان داد که ارتش روسیه هیچ ارتباطی با این رویدادها ندارد و مسکو می‌داند که واقعاً چه‌کسانی پشت این ماجرا قرار دارند.

در عین حال، رئیس‌جمهوری روسیه تأکید کرد که مسکو مذاکره با کی‌یف را رد نمی‌کند و انتظار دارد طرفین از راه دیپلماتیک به توافق برسند. پوتین یادآور شد که در پیش‌نویس توافقنامه ارائه‌شده به اوکراین آمده است که تمامی مسائل امنیتی بین دو کشور باید در نشست سران دو کشور حل‌وفصل شود.

وی همچنین به نقش ترکیه اشاره کرد که در جریان مذاکرات روسیه و اوکراین و پیشرفت آنها کمک بزرگی کرد و یادآور شد که مذاکرات با طرف اوکراینی همچنان در قالب گفتگوی آن‌لاین ادامه دارد و او امیدوار است که به نتایج مثبتی منجر شود.

ولادیمیر پوتین همچنین گفت که روسیه سازمان ملل را سازمانی جهانی و منحصربه‌فرد می‌داند و به حمایت از آن و نقش مرکزی این سازمان در حل‌وفصل مشکلات بین‌المللی ادامه خواهد داد.

لاوروف: روسیه از مذاکره برای حل بحران اوکراین حمایت می‌کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک، پس از گفتگو با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مسکو اعلام کرد که این کشور طرفدار یافتن راه‌حل دیپلماتیک در جریان مذاکرات پیرامون اوضاع اوکراین است و اگر کی‌یف خواهان نتیجه از مذاکرات است، باید به‌سرعت به پیشنهادهای ارائه‌شده توسط مسکو پاسخ دهد.

وی این واقعیت را مورد توجه قرار داد که روسیه پس از درخواست ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، بلافاصله با انجام مذاکره موافقت کرد، با این حال، رفتار طرف اوکراینی مأیوس‌کننده است. لاوروف گفت: «آنها علاقه خاصی به مذاکرات ندارند و بر آنچه از سوی کسانی که خواستار «نگذارید روسیه برنده شود» وعده داده‌اند، تکیه می‌کنند. آنها این خط‌مشی را با پمپاژ سلاح به اوکراین در مقادیر زیاد ادامه خواهند داد و اگر این روند ادامه پیدا کند، البته که مذاکرات به‌سختی نتیجه خواهد داشت.»

وی تأکید کرد که مسکو متعهد به برقراری آتش‌بس است و روزانه کریدورهای بشردوستانه را اعلام می‌کند. روسیه آماده است به «نظرات جالب و قابل قبول» گوش دهد.

پیشنهاد دبیرکل سازمان ملل برای ایجاد یک گروه تماس با روسیه و اوکراین

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو، پیشنهاد ایجاد یک گروه تماس در قالب سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین را برای رسیدگی به مسائل بشردوستانه مطرح کرد.

گوترش در این باره به خبرنگاران گفت: کریدورهای بشردوستانه ایمن و کارآمد مورد نیاز است: کریدورهایی که برای تخلیه غیرنظامیان و ارائه کمک‌های بشردوستانه مورد احترام همه طرفین باشد، برای این منظور، من پیشنهاد ایجاد یک گروه تماس را دادم که سازمان ملل، روسیه و اوکراین را گرد هم جمع کند تا به‌دنبال فرصت‌ها باشند، کریدورهای امن و برقراری آتش‌بس‌های محلی ایجاد کنند تا اطمینان حاصل شود که این کریدورها مؤثر عمل می‌کنند.

به‌گفته وی، هزاران غیرنظامی در اوکراین به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند و این سازمان آماده است منابع انسانی و لجستیکی خود را برای کمک به مردم اوکراین بسیج کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز به‌نوبه خویش به خبرنگاران گفت که با دبیرکل درباره تقویت احتمالی همکاری‌ها در ارائه کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در اوکراین موافق است و مذاکرات مفصلی در این باره انجام داده است.

لاوروف: وضعیت کنونی در اوکراین نتیجه گسترش ناتو است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مسکو اعلام کرد که روند اوضاع کنونی پیرامون اوکراین نتیجه گسترش بی‌حدوحصر ناتو بود. به‌گفته لاوروف، هدف از گسترش پیمان آتلانتیک شمالی ایجاد جهانی تک‌قطبی است، در نتیجه ناتو و متحدانش مسیری را برای ادامه نامحدود درگیریهای نظامی در اوکراین تعیین کرده‌اند.

وزیر امور خارجه همچنین تأکید کرد که روسیه علاقه‌مند به همکاری با سازمان ملل در ارائه کمک به مردم غیرنظامی در اوکراین است.

حمایت وزارت دادگستری آمریکا از اختصاص دارایی‌های توقیف‌شده فدراسیون روسیه به‌نفع اوکراین

مریک گارلند، وزیر دادگستری ایالات متحده شب گذشته در یک جلسه شنود در کنگره آمریکا اعلام کرد که این وزارتخانه از نظریه استفاده از دارایی‌های توقیف‌شده فدراسیون روسیه به‌نفع اوکراین حمایت خواهد کرد. وی توضیح داد: در زمان حاضر تمامی دارایی‌های نقدی روسیه در ایالات متحده به صندوق دارایی‌های مصادره‌شده تحویل داده شده است.

پیش از این، دنیس اشمیگال، نخست وزیر اوکراین گفته بود که کی‌یف و واشنگتن در حال بررسی استفاده از دارایی‌های مسدودشده روسیه برای ارائه کمک مالی به اوکراین هستند. وی همچنین تأیید کرد که کی‌یف ماهانه به 5 میلیارد دلار کمک مالی نیاز دارد و شرکای غربی از جمله کشورهای گروه 20، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی با ارائه این مبلغ موافقت کردند.

آمریکا یک مرکز هماهنگی کمک‌های نظامی به اوکراین ایجاد کرده است

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا شب گذشته به شبکه سی.ان.ان. گفت که پنتاگون مرکزی را در خاک آلمان به‌منظور هماهنگی در ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین ایجاد کرده است. به‌گفته وی، این مرکز کنترل در مقر فرماندهی نظامی اروپا در اشتوتگارت آلمان مستقر است و با مرکز هماهنگی بین‌المللی کمک‌کنندگان به اوکراین همکاری نزدیک دارد.

این مقام تأکید کرد که وظایف این مرکز هماهنگی و تسریع در ارائه کمکهای نظامی به اوکراین از طریق بیش از 40 کشور جهان است و نمایندگان حداقل 15 کشور حامی کی‌یف در آن مستقر خواهند بود.

غرب خواهان مشارکت بلاروس در حل بحران اوکراین نیست

آناتولی گلاز، سخنگوی مطبوعاتی وزارت امور خارجه بلاروس در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کشورهای غربی نمی‌خواهند مینسک در روند دستیابی به توافقات صلح بین روسیه و اوکراین مشارکتی داشته باشد و همچنین حاضر به در نظر گرفتن منافع بلاروس در این مناقشه نیستند.

گلاز گفت: «برای هر کشوری کاملاً طبیعی است که مایل باشد منافعش به‌عنوان یک کشور مستقل در چارچوب ساختار امنیتی جدید در منطقه در نظر گرفته شود، ولی غرب چنین حقی را برای بلاروس قائل نیست و در نظر نگرفتن منافع این جمهوری، کاملاً غیر قابل قبول است.»

این دیپلمات یادآور شد که سنگ زیربنای فرآیند مذاکرات بین اوکراین و روسیه دقیقاً در بلاروس گذاشته شد، در حالی که هیچ‌یک از دو طرف در نخستین نشست حتی تمایلی به گفتگو با یکدیگر را نداشتند ولی در پایان جلسه سوم طرفین پیش‌نویس یک سند را رد و بدل کردند.

پیش از این، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس نیز گفته بود که بدون مشارکت مینسک هیچ مذاکره‌ای در خصوص اوکراین وجود نداشت.

پوتین: اتهامات بوچا وضعیت پیشرفت گفت وگوها با اوکراین را تغییر دادبه گزارش سی ان ان، پوتین در کنفرانس خبری مشترک با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در مسکو، گفت: ما موفق شدیم در استانبول به یک پیشرفت جدی دست یابیم زیرا همکاران اوکراینی ما الزامات امنیت و تضمین‌های امنیتی بین المللی اوکراین را با مسائلی چون مرزهای بین المللی پذیرفته شده اوکراین مرتبط نکرده بودند اما متأسفانه پس از دستیابی به توافق و پذیرفتن ادامه مذاکرات، با اقدامات تحریک آمیزی در بوچا مواجه شدیم که ارتش روسیه به آنها ربطی ندارد.

پوتین ادامه داد: پس از آن، موضع مذاکره کنندگان اوکراینی در مورد توافق بیشتر به طرز چشمگیری تغییر کرد. آنها بار دیگر مسائلی چون تضمین‌های امنیتی و سرزمین‌های کریمه، سواستوپل و جمهوری‌های دونباس را مطرح کردند.

به گزارش ایرنا، همزمان با اعلام مقامات اوکراینی در ۱۴ فروردین (۳ آوریل) مبنی بر آزادسازی تمامی مناطق پایتخت از کنترل نیروهای روسیه، انتشار تصاویری دلخراش از اجساد غیرنظامیان در خیابان‌های شهر «بوچا» جهان را بهت‌زده کرد.

رسانه‌های غربی با انتشار تصاویری از شهر بوچا در نزدیکی کی‌یف مدعی شدند نیروهای روسیه هنگام خروج از اطراف پایتخت اوکراین، غیرنظامیان را هدف گلوله قرار داده‌اند و کرملین قاطعانه اتهام دست داشتن در کشتار غیرنظامیان شهر بوچا را رد کرد.

مسکو با انکار هدف قراردادن غیرنظامیان گفت که تصاویر بوچا، ساختگی و برای توجیه اعمال تحریم‌های تازه علیه مسکو و منحرف کردن مذاکرات صلح بوده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

گازپروم تحویل گاز به لهستان و بلغارستان را متوقف می‌کند
به گزارش خبرگزاری فرانسه از صوفیه، بلغارستان و لهستان اعلام کردند شرکت روسی گازپروم از امروز تحویل گاز به این دو کشور را به حال تعلیق درخواهد آورد. بلغارستان و لهستان ضمن اعلام این خبر، گفتند برای مقابله با این وضع آمادگی دارند.
شرکت گاز لهستانی پی‌جی‌نیگ (PGNiG) در بیانیه اعلام کرد «گازپروم ۲۶ آوریل ۲۰۲۲ قصد خود را برای تعلیق کامل تحویل گاز در چارچوب قرارداد یامال (Yamal) در روز ۲۷ آوریل به این شرکت اطلاع داده است».
وزارت اقتصاد بلغارستان نیز اندکی بعد تایید کرد «سه شنبه بلغارگاز از گازپروم اکسپورت اطلاعیه‌ای دریافت کرد که تحویل گاز از روز ۲۷ آوریل ۲۰۲۲ (امروز) به حال تعلیق درخواهد آمد» , این در حالی است که بلغارستان بیش از ۹۰ درصد نیاز‌های گازی خود را به گاز روسیه وابسته است.
با وجود این، این دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو و اتحادیه اروپا می‌گویند برای دریافت کمبود گاز خود از سایر منابع آماده هستند.بلغارستان و لهستان شامگاه سه شنبه اعلام کردند شرکت روسی گازپروم از روز چهارشنبه تحویل گاز به این دو کشور را به حال تعلیق درخواهد آورد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از صوفیه، بلغارستان و لهستان ضمن اعلام این خبر، گفتند برای مقابله با این وضع آمادگی دارند.
شرکت گاز لهستانی پی‌جی‌نیگ (PGNiG) در بیانیه اعلام کرد «گازپروم ۲۶ آوریل ۲۰۲۲ قصد خود را برای تعلیق کامل تحویل گاز در چارچوب قرارداد یامال (Yamal) در روز ۲۷ آوریل به این شرکت اطلاع داده است».
وزارت اقتصاد بلغارستان نیز اندکی بعد تایید کرد «امروز (سه شنبه) بلغارگاز از گازپروم اکسپورت اطلاعیه‌ای دریافت کرد که تحویل گاز از روز ۲۷ آوریل ۲۰۲۲ به حال تعلیق درخواهد آمد» , این در حالی است که بلغارستان بیش از ۹۰ درصد نیاز‌های گازی خود را به گاز روسیه وابسته است.
با وجود این، این دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو و اتحادیه اروپا می‌گویند برای دریافت کمبود گاز خود از سایر منابع آماده هستند.
آنا مسکوا، وزیر آب و هوای لهستان در شبکه اجتماعی توییتر نوشت «در خانه‌های لهستانی کمبود گاز نخواهد بود». وی افزود «از نخستین روز جنگ ما اعلام کرده ایم برای استقلال کامل از وابستگی به مواد اولیه روسیه آمادگی داریم».
دولت بلغارستان نیز به نوبه خود در بیانیه‌ای ضمن دادن اطمینان در این خصوص که «در حال حاضر» هیچ تصمیمی برای محدود کردن مصرف اتخاذ نشده است، خاطر نشان کرد «اقدامات لازم برای یافتن جایگزین برای تامین گاز طبیعی و مقابله با اوضاع» به عمل آمده است.
بعد از اعلام تحریم‌ها علیه روسیه به دنبال تهاجم این کشور به اوکراین، کرملین به کشور‌های عضو اتحادیه اروپا هشدار داده بود اگر بهای گاز را از حساب‌های روسی به روبل پرداخت نکنند، تامین گاز آن‌ها متوقف خواهد شد.

روسیه: اوکراین کنترل کامل خیرسون را از دست داد

وزارت دفاع روسیه از در اختیار گرفتن کنترل کامل منطقه خیرسون در اوکراین توسط نیروهای روس خبر داد.

به گزارش الجزیره، وزارت دفاع روسیه از در اختیار گرفتن کنترل کامل منطقه خیرسون در اوکراین توسط نیروهای روس خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که اوکراین کنترل کامل منطقه خیرسون و بخش‌هایی از سه منطقه دیگر را از دست داد.

وزارت دفاع روسیه افزود که نیروهای روس به صورت کامل کنترل منطقه خیرسون را در اختیار گرفتند

شنیده شدن صدای چندین انفجار در بلگورود
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع محلی از شنیده شدن صدای انفجار‌هایی در بلگورود، روسیه خبر داد. تحقیقات در این خصوص آغاز شده است.%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: