پرش به محتوا

روسیه از شرکای تجاری خود می خواهد که دلار و یورو را کنار بگذارند!

ترجمه مینا صابری

به گزارش راشا تودی، وزیر صنعت و تجارت روسیه پیشنهاد کرد که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بریکس و سازمان همکاری شانگهای مبالغ دوجانبه را به ارزهای ملی تبدیل کنند. او پیشنهاد کرد که روسیه سعی دارد در مبادلات خود به طور کلی از دلار و یورو اجتناب کند.

دنیس مانتوروف، وزیر صنعت و تجارت روسیه روز دوشنبه در افتتاحیه نمایشگاه «Innoprom-2022» در ازبکستان سخنرانی کرد. وی در آن از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU)، بریکس و سازمان همکاری شانگهای (SCO) خواست تا تجارت با روسیه را به ارزهای ملی تبدیل کنند.
وزیر صنعت و تجارت خاطرنشان کرد که کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بریکس و سازمان همکاری شانگهای با هم حدود نیمی از اقتصاد جهان را تشکیل می دهند و «پایه ای برای آینده می گذارند». گردش مالی روسیه با کشورهای شریک از این سازمان ها تا ۳۸ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت. به گفته مانتوروف، آینده همکاری های اقتصادی موفق به این بستگی دارد که شرکای روسیه چقدر سریع پرداخت های دوجانبه را به ارزهای ملی تبدیل می کنند. او توضیح داد:

«آنچه در اقتصاد جهانی و در جهان امروز اتفاق می افتد به ما سرنخ هایی می دهد که چگونه باید همکاری های لجستیکی و صنعتی خود را سازماندهی مجدد کنیم، مسیرهایی که در آن می توانیم اقتصاد خود را توسعه دهیم. این همان چیزی است که آنها دلار زدایی می نامند و اخیراً به عبارت دیگر، تبدیل به ارزهای خودمان برای اینکه در پرداخت ها، تحویل کالا و همکاری تا حد امکان مستقل باشیم.»

مانتوروف اظهارات خود را با اشاره به «ابر تورم» در آمریکا و اروپای غربی توجیه کرد. ۳۰ سال است که چنین افزایش قیمتی مشاهده نشده است و اکنون بر توسعه صنعت و کل اقتصاد تأثیر می گذارد. وزیر تجارت گفت، بنابراین، تغییر به ارزهای ملی در سازمان هایی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا به آنها تعلق ندارند، به شرکای تجاری روسیه حداکثر استقلال را در توسعه پروژه های مشترک می دهد.

نتایج تحقیقات جدید در آمریکا که توسط موسسه هریس به سفارش دانشگاه هاروارد برای نشریه هیل انجام شده، نشان می دهد تورم در جایگاه نخست مشکلات و نگرانی های مردم این کشور قرار دارد.

براساس نتایج این نظرسنجی، 33 درصد شرکت کنندگان اظهار کردند افزایش قیمت ها و تورم بزرگترین مشکل آمریکاست. 28 درصد نیز اقتصاد و شغل و 22 درصد همه گیری کرونا و 17 درصد جنایت و مواد مخدر را بزرگترین مشکل آمریکا می دانند.

علاوه بر این، 60 درصد شرکت کنندگان معتقدند تورم مشکلی بسیار جدی است در حالیکه 73 درصد اظهار کرده‌اند که شخصاً تحت تاثیر معضل تورم قرار گرفته‌اند.

علاوه بر این، 55 درصد به توانایی دولت بایدن در مبارزه با افزایش قیمت ها اطمینان نداشته در حالیکه 56 درصد به فدرال رزرو (نام رسمی بانک مرکزی آمریکا) درباره این موضوع اعتماد ندارند.

در حالی که دموکرات ها و جمهوری خواهان آمریکا درباره موضوع تورم با یکدیگر نزاع می کنند اما نتایج نظرسنجی نشان می دهد که دولت بایدن اهمیتی به این موضوع نداده و در این زمینه بسیار خونسرد است.

علاوه بر این، 48 درصد دولت بایدن را باعث افزایش قیمت ها دانسته در حالیکه 24 درصد پوتین و 16 درصد بانک مرکزی را عامل این موضوع می دانند.

دولت بایدن اندکی قبل، تورم افسارگسیخته آمریکا را که طی 40 سال اخیر بی سابقه بوده، به گردن پوتین و تهاجم او به اوکراین انداخت اما نتایج نظرسنجی حاکی از آن است که این گفته در بین مردم آمریکا خریداری ندارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: