پرش به محتوا

نئونازی های مورد حمایت اوکراین قصد ترور سردبیر راشا تودی را داشتند.

منبع راشا تودی / مترجم م. میرفخرائی

سرویس امنیت فدرال روسیه: نئونازی های مورد حمایت اوکراین قصد ترور سردبیر راشا تودی را داشتند.

در حالی که درگیری در اوکراین ادامه دارد، سرویس امنیت فدرال روسیه روسیه اعلام کرد که طرحی را کشف کرده است که توسط افراطیون مورد حمایت اوکراین برای ترور روزنامه نگاران، از جمله سردبیر راشا تودی، مارگاریتا سیمونیان، سازماندهی شده بود.

بر اساس فیلم ویدئویی منتشر شده توسط سرویس امنیت فدرال روسیه، یک گروه نئونازی که گفته می شود توسط کیف برای کشتن ولادیمیر سولوویوف مجری تلویزیون استخدام شده بود، چندین هدف دیگر از جمله مارگاریتا سیمونیان، سردبیر راشا تودی را نیز تعقیب میکرده است.
در بحبوحه عملیات نظامی روسیه در اوکراین با هدف «از بین بردن نئونازی ها» در این کشور صورت گرفته، سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد که گروهی از نئونازی ها را دستگیر کرده است. به گفته این سرویس، این گروه از سوی سرویس امنیتی اوکراین (SBU) مأموریت داشت تا سولوویوف مجری و روزنامه نگار مشهور یهودی تلویزیون روسیه را به قتل برساند. سرویس امنیت فدرال روسیه بعداً ویدیویی منتشر کرد که مدعی بود مظنونان را در حال دستگیری، جستجو و بازجویی نشان می‌داد.

یکی از دستگیر شدگان گفت که گروه در مورد قتل احتمالی دیمیتری کیسلیوف، مدیر کل خبرگزاری اسپوتنیک، مارگاریتا سیمونیان سردبیر اسپوتنیک و راشا تودی و همسرش، کارگردان مشهور سینما و مجری تلویزیون تیگران کیوسایان و همچنین مجریان مشهور تلویزیون اولگا اسکابیوا و یوگنی اسپک پوپوف گفتگو شده است.
این زندانی گزارش داد:

« صحبت از قتل افرادی بود که پروپاگاندا می کردند، یعنی سولوویف، کیسلیوف، اسکابیوا، پوپوف، کیوسایان و سیمونیان.»

سیمونیان در توضیح این خبر گفت:

«همه انسان ها فانی هستند و مردن به خاطر اینکه سکوت نکنی، و تو این افتخار را داشته باشی که حقیقت را بگوئی و به خاطر دفاع از وطن به گونه ای که فکر می کنید درست است و امکانپذیر است، این ترسناک تر از کاهش سرعت مرگ در اثر یک بیماری لاعلاج یا لاعلاج نیست. نگرش من نسبت به این موضوع فلسفی و مسیحی است.»

مظنون دستگیر شده همچنین فاش کرد که سرویس امنیتی اوکراین به این گروه دستور داده است که سولوویوف را «در اسرع وقت» بکشند و آنها همچنین در مورد «آتش زدن خودروهای دارای نمادها هستند که از عملیات ویژه ارتش حمایت میکنند و دفاتر به خدمت گرفتن داوطلبان» صحبت کرده‌اند.

سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد که یک دستگاه انفجاری، هشت کوکتل مولوتف، شش قبضه اسلحه، یک تفنگ شکاری و یک نارنجک را در جریان بازرسی ها کشف و ضبط کرده است. بیش از ۱۰۰۰ گلوله مهمات و پاسپورت های جعلی اوکراینی نیز کشف و ضبط شد. پرتره ای از آدولف هیتلر نیز در این ویدئو که در آپارتمان مظنونان ضبط شده است، دیده می شود.

الکساندر بورتنیکوف، مدیر سرویس امنیت فدرال روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیا جزئیات بیشتری را در مورد این گروه فاش کرد. او گفت که آنها شش شهروند روسیه از مسکو هستند. همه دستگیر شدند.

به گفته بورتنیکوف، این گروه با سازمان نئونازی ناسیونال سوسیالیست/قدرت سفید مرتبط بود. به گفته بورتنیکوف، وظیفه اصلی مظنونان «تعیین محل ترور» بوده است، به همین دلیل است که به گفته وی، اعضای گروه سولوویوف را تعقیب کرده اند.
کیف هرگونه دست داشتن در توطئه های ترور ادعایی را رد کرده و مدعی است که عملیات سرویس امنیت فدرال روسیه «صحنه سازی» بوده است.

روسیه در اواخر فوریه پس از شکست اوکراین در اجرای توافقات مینسک که در سال ۲۰۱۴ امضا شد و مسکو در نهایت جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک دونباس را به رسمیت شناخت، به این کشور همسایه حمله کرد. پروتکل مینسک، با میانجیگری آلمان و فرانسه، قرار بود به مناطق جدا شده وضعیت ویژه ای در داخل کشور اوکراین بدهد.

کرملین از آن زمان درخواست کرده است که اوکراین رسما خود را یک کشور بی طرف اعلام کند که هرگز به بلوک نظامی ناتو به رهبری آمریکا نخواهد پیوست. کیف اصرار دارد که حمله روسیه کاملاً بی دلیل بوده است و ادعاهایی مبنی بر اینکه قصد دارد این دو جمهوری را به زور پس بگیرد را رد کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: