پرش به محتوا

اخبار شصت و دومین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


وزارت دفاع روسیه: کنترل کامل بر منطقه خرسون

به گفته ارتش روسیه کنترل کامل منطقه خرسون را به دست گرفته است. سرهنگ ژنرال میخائیل میزینتسف از وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه گفت:

ارتش روسیه کنترل کل منطقه خرسون، بخش‌هایی از مناطق خارکف، زاپوریژیا، میکولایف و بخش‌های قابل توجهی از جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را به دست گرفته است.

میسینتسیو تاکید کرد که زندگی روزمره آرام آرام به مناطق آزاد شده باز می گردد، زیرساخت های اجتماعی در حال تعمیر است و کاشت آغاز شده است. به گفته وی، طرف اوکراینی تمام کریدورهای بشردوستانه باز شده توسط روسیه را مسدود می کند.

اولکساندر ویکول، فرمانده ارتش اوکراین در منطقه صبح بامداد مدعی شد که خط دفاعی در داخل منطقه خرسون است و نیروهای روسی نتوانسته اند آن را نقض کنند. این گزارش ها به طور مستقل قابل تأیید نیستند.

مسکو از انهدام انبارهای مهمات اوکراینی خبر داد


به گفته ارتش روسیه، چهار انبار مهمات اوکراینی در منطقه اسلاویانسک در حملات هوایی منهدم شد. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه عصر روز سه شنبه در گزارش وضعیت خود گفت: نیروی هوایی روسیه در مجموع 32 شی نظامی را هدف قرار داد.

گازپروم گزارش های مربوط به قطع صدور گاز به لهستان را تایید نمی کند

شرکت دولتی روسیه گازپروم به رسانه ها گفت نمی تواند عدم صدور گاز و یا توقف آن به لهستان را تائید کند.
پورتال لهستانی اونت پیشتر به نقل از منابع ناشناس گزارش داده بود که این کشور دیگر گاز روسیه را دریافت نمی کند. جمعه گذشته، مهلت پرداخت به روبل گذشته است.

گازپروم تاکید کرد که لهستان موظف است بر اساس مکانیسم پرداخت جدید، هزینه تامین گاز را بپردازد.

کیف: مدیریت شهری دوباره مجسمه دوران شوروی را تخریب کرد

ویتالی کلیچکو (بوکسور سابق و مهره افراطی آلمان و آمریکا)، شهردار کیف پایتخت اوکراین دستور تخریب بنای یادبود دوستی اوکراین و روسیه را صادر کرد. این را روزنامه برلینر سایتونگ گزارش داده است. این مجموعه یادبودی است که در سال ۱۹۸۲ برای یادبود ۱۵۰۰ سالگرد تأسیس شهر ساخته شده بود. در جریان تخریب این بنای تاریخی، مجسمه یک کارگر روسی که به همراه یک کارگر اوکراینی نشان دوستی ملل شوروی را بر تن کرده بود، برداشته شد. گفته می شود سر کارگر روس قطع شده است.

به گفته مسکو، نیروهای توپخانه و موشک به 33 هدف در اوکراین حمله کردند. اینها شامل تمرکز نیروها، مواضع توپخانه و سیستم های دفاع هوایی و همچنین انبارهای مهمات و سوخت است. کوناشنکوف در مجموع از کشته شدن 200 سرباز و انهدام 40 خودروی نظامی صحبت کرد.

جنگ در اوکراین: گوترش خواستار آتش‌بس شد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، خواستار آتش‌بس سریع و پایان دادن به جنگ در اوکراین شد. او روز سه شنبه در مسکو گفت که او آماده است برای پایان دادن به جنگ و رنج مردم دست به هر کاری بزند. دبیرکل سازمان ملل گفت، اگرچه وضعیت در اوکراین پیچیده است و «تفسیرهای متفاوتی از آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد» وجود دارد، گفت‌وگو همچنان امکان‌پذیر است.

گوترش گفت، سازمان ملل «بسیار علاقمند به یافتن راه‌هایی برای ایجاد شرایط برای گفت‌وگوی مؤثر، آتش‌بس در اسرع وقت و راه‌حلی مسالمت‌آمیز است».

این جنگ در حال حاضر دارای پیامدهای جهانی است. از جمله، در مورد قیمت مواد غذایی و انرژی، دبیر کل سازمان ملل متحد توضیح داد. بنابراین اکنون برای یافتن شرایط برای راه‌حل مسالمت‌آمیز درگیری، دستیابی به آتش‌بس ضروری است.

اگر پمپاژ سلاح به اوکراین ادامه یابد،مذاکرات فیمابین موفق نمی‌شود

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز سه شنبه پس از دیدار با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در مسکو در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با وی شرکت کرد.

وزیر خارجه روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی با حضور خبرنگاران مختلف اعلام کرد: ما روزانه از طریق وزارت دفاع روسیه به غیرنظامیان در اوکراین کمک های بشردوستانه ارائه می کنیم.

سرگئی لاوروف در این بار اضافه کرد: ما با هماهنگی نهادهای مرتبط با سازمان ملل به اوکراین کمک های بشردوستانه ارسال می کنیم. ما از ابتکار سازمان ملل برای گفتگو با روسیه در این راستا حمایت می کنیم.

لاوروف در ادامه افزود: مسکو طرفدار روند مذاکرات درباره اوکراین است، اما کی یف ظاهراً اکنون علاقه ای به این موضوع ندارد. پیشنهاد مذاکره ای که کی یف ارائه کرده است، بیشتر یک اقدام نمادین به شمار می رود؛ لذا هنوز برای گفتگو درباره میانجی ها در مذاکرات با اوکراین زود است.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری پیرامون افغانستان و طالبان گفت: پذریرفتن دیپلمات از سوی طالبان در مسکو به معنی به رسمیت شناختن طالبان نیست. با کمک پاکستان و ایران اوضاع را زیر نظر داریم. طالبان باید به تعهدات خود در راستای تشکیل یک دولت فراگیر و جامع با حضور قومیت های مختلف در افغانستان عمل کند.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه افزود: امیدوارم سازمان ملل به گسترش گفتگو بین کشورها بدون پیش‌ شرط و فشار کمک کند. نیازی به میانجیگری با اوکراین نیست، زیرا ما در حال حاضر در حال ملاقات بوده و آماده شنیدن ایده های سازنده نیز هستیم.

انتقاد تند وزیر خارجه هند از منفعت طلبی کشورهای اروپایی

وزیر امور خارجه هند با بیان اینکه موضع کشورهای اروپایی در قبال بحران اوکراین را درک می‌کند، اظهار داشت: با این حال دنیای دیگری نیز خارج از اروپا وجود دارد؛ در ۱۰ سال گذشته اتفاقات زیادی در آسیا رخ داد ولی اروپا حتی نگاهی به آن نکرد.

به گزارش اسپوتنیک، سابرامانیام جایشانکار در دیدار با وزرای امور خارجه نروژ و لوکزامبورگ که به دهلی‌نو سفر کرده و موضع هند در قبال جنگ اوکراین را زیر سوال برده بودند، از کشورهای اروپایی خواست تا موضوع را در «زمینه مناسب» خود ببینند.

وی در این خصوص اظهار داشت: زمانی که نظم مبتنی بر قانون در آسیا در خطر بود، توصیه ای که از اروپا گرفتیم این بود که «تجارت بیشتری انجام دهید.» حداقل ما این توصیه را به شما نمی کنیم.

جایشانکار با اشاره به تحولات سال گذشته در افغانستان، آن تحولات را «انداختن جامعه مدنی یک کشور زیر چرخ‌های یک اتوبوس» توصیف کرد.

سال گذشته نیروهای ناتو به رهبری آمریکا بعد از دو دهه از اشغال افغانستان و بدون دستیابی به یک راه حل سیاسی، این کشور را ترک کردند.

وزیر خارجه هند با بیان اینکه موضع اروپا در قبال بحران اوکراین را درک کرده و آن را موضوع مسلط روز می‌داند، افزود: اما با این حال دنیای دیگری نیز خارج از اروپا وجود دارد.. و مسائل مهم دیگری نیز در دیگر نقاط دنیا وجود دارند.

اظهارات دیپلمات ارشد هندی یک روز پس از آن مطرح می‌شود که اورسولا فون درلاین رییس کمیسیون اروپا پیمان بین چین و روسیه را «پیمان بی بندوبار» توصیف کرد که عواقبی جدی برای آسیا و منطقه هند و اقیانوسیه خواهد داشت.

وی بدون اشاره به اختلافات مرزی هند و چین خاطرنشان کرد: در طول ۲ ماه گذشته ما استدلال‌های فراوانی را از سوی اروپایی‌ها شنیدیم درباره اینکه آسیا باید نگران آنچه که در غرب در حال رخ دادن است باشد زیرا امکان تکرار آن در آسیا نیز وجود دارد. اتفاقات فراوانی در آسیا در طول ۱۰ سال گذشته رخ داده که اروپا حتی به آن نگاه هم نکرده است.

با این حال جایشانکار تاکید کرد که دهلی نو طرفدار توقف فوری درگیری ها و بازگشت به راه حل های سیاسی از طریق مذاکره و گفت‌وگوست.

دولت نارندرا مودی در هند تاکنون به زنجیره تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه به دلیل حمله به اوکراین نپیوسته و در جریان رای گیری درباره دو قطعنامه در شورای امنیت نیز رای ممتنع داده و غایب بوده است.

پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک: نئونازی های «آزوف» در کارخانه فولاد ماریوپل خواستار رفتن به ترکیه شدند.


بنیانگذار هنگ نازی «آزوف» غیرنظامیان را در ماریوپل تهدید به قتل عام کرد
سربازان اوکراینی که در کارخانه آزوف استال در ماریوپل گیر افتاده اند اخیراً درخواست کرده اند که به جای منطقه تحت کنترل کیف، با کشتی به ترکیه منتقل شوند. این اطلاعات عجیب توسط رئیس جمهوری خلق دونتسک دنیس پوشیلین روز سه شنبه در کانال تلویزیونی زنده سولوویوف به اشتراک گذاشته شد:

«آنها هم با ارتش ما و هم با ارتش روسیه تماس میگیرند و سعی می کنند در مورد بهترین روش برای تسلیم شدن مذاکره کنند. آنها تقاضا یا التماس می کنند – دقیقاً منظور آنها مشخص نیست. آنها به کیف اعتماد خاصی ندارند. آخرین درخواست های آنها به منزله تخلیه به کیف نیست. آنها نمی خواهند به بخشی از اوکراین که تحت کنترل کی‌یف است منتقل شوند – اما آنها می‌خواهند به ترکیه بروند… در آنجا نیز می‌خواهند سلاح‌های خود را زمین بگذارند. این چیزی است که فعلا از آنها می شنوید.»

با این حال، به گفته رئیس جمهوری، اعضای هنگ «آزوف» جنایتکاران جنگی هستند که در انتظار دادگاه جنگ هستند:

« وقتی در مورد «آزوف» صحبت می کنیم: آنها جنایتکاران جنگی هستند که یا با یک زندان طولانی مدت یا دادگاه و تصمیم مناسب آن روبرو هستند. راه دیگری برای آنها نمی تواند وجود داشته باشد.»

لهستان از پرداخت گاز روسیه به روبل خودداری می کند


لهستان نمی خواهد برای واردات انرژی از روسیه به ارز روسیه پرداخت کند. به گزارش رسانه ها، پیوتر نایمسکی، نماینده دولت لهستان در زیرساخت های استراتژیک انرژی، روز سه شنبه گفت که ورشو به خواسته های مسکو برای پرداخت بهای گاز به روبل عمل نمی کند.

«همه فرصت ها و خطرات در نظر گرفته شده است. ما برای آن آماده ایم.»

نایمسکی ادامه داد: یکی برای اقدامات انجام شده توسط طرف روسی آماده است. وی افزود: «ما همیشه می‌توانیم در صورت لزوم و تصمیم‌گیری، تحویل گاز را قطع کنیم». لهستان اخیراً خواستار «تحریم‌های سخت» علیه مسکو شد، «بسیار سخت‌تر از تحریم‌هایی که قبلاً اعمال شده‌اند».

در همین حال، بروکسل از موضع منفی خود عقب نشینی کرده و گفته است که شرکت های اتحادیه اروپا می توانند بدون نقض تحریم ها از الزام روسیه برای دریافت پرداخت های گاز به روبل فرار کنند. بر این اساس، آنها می توانستند به یورو یا دلار پرداخت کنند که سپس به ارز روسیه تبدیل می شد. این طرح مشابه طرحی است که در اوایل ماه جاری توسط دولت روسیه پیشنهاد شد.

رئیس جمهور کرواسی طرح فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو را «کلاهبرداری خطرناک» خواندزوران میلانوویچ، رئیس‌جمهور کرواسی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با نمایندگان مطبوعات در کرواسی، پیوستن برنامه‌ریزی شده فنلاند و سوئد به ناتو را «شارلاتانی خطرناک» خواند. می توان در مورد ضبط صحبت کرد، اما او هنوز آن را یک «ماجراجویی بسیار خطرناک» می داند. او اضافه کرد:

یک کمی فکر کنید و فنلاند را که ۵۰ کیلومتر با سن پترزبورگ فاصله دارد، در نظر بگیرید. به نظر من این شارلاتانی خطرناک است.

میلانوویچ ادامه داد اما نمی توان نه گفت. رئیس جمهور کرواسی با تاکید بر اینکه «برای من مهم نیست، آنها می توانند عضو شوند»، افزود: اگر اشکالی ندارد، می توانید با دشنه را در چشم خرس عصبانی فرو کنید. با این حال، در همان زمان، او از دولت زاگرب خواست که آری پذیرش را منوط به یک شرط کند: اصلاح قانون انتخابات در همسایه بوسنی و هرزگوین.نماینده روسیه سازمان منع تسلیحات شیمیایی: تحریکات با سلاح های شیمیایی توسط کی یف امکان پذیر است


دبیرخانه فنی سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) از تحریک احتمالی سلاح های شیمیایی توسط ارتش اوکراین مطلع شده است. الکساندر شولگین، نماینده دائم روسیه در سازمان منع سلاح های شیمیایی، این خبر را به صورت زنده از شبکه تلویزیونی روسیا 24 اعلام کرد:

همین دیروز با مدیر دبیرخانه فنی، فرناندو آریاس ملاقات کردم و توجه او را به جلسه توجیهی وزارت دفاع روسیه جلب کردم. این وزارتخانه سه سناریو از تحریکات احتمالی با سلاح های کشتار جمعی را شناسایی کرد. یادداشتی را به او تحویل دادم. از دبیرخانه فنی خواست تا هشدارها و اطلاعات ما را در مورد تدارک چنین اقدامات تحریک آمیزی بسیار جدی بگیرد.»

نماینده دائم روسیه در سازمان منع تسلیحات شیمیایی همچنین از حضور آموزش دهندگان خارجی – عمدتا آمریکایی و انگلیسی – کاربلد در استفاده از سلاح های شیمیایی در اوکراین خبر داد. در هر صورت، باید مانع پرچم دروغینی دیگری علیه روسیه شد، مثلاً تکرار سناریوی ناوالنی:

«در هر صورت، ما به دبیرخانه هشدار داده ایم که اجازه تکرار سناریو را مانند گذشته نخواهیم داد – به ویژه در مورد ادعای مسمومیت [وبلاگ نویس] ناوالنی. ما فعالانه و پیشگیرانه عمل خواهیم کرد»

توقیف ۷ میلیون دلار از دارایی‌های گوگل در روسیه

دادگاهی در مسکو دستور توقیف ۵۰۰ میلیون روبل (برابر با هفت میلیون دلار) از دارایی‌ها و وجوه شرکت گوگل را در روسیه صادر کرد.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، صدور این دستور در جریان پرونده‌ای حقوقی است که موضوع آن، محدودیت‌های اعمال شده گوگل علیه شبکه‌های یوتیوب شرکت‌های تلویزیونی مهم است. گوگل تاکنون به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده است.
خبرگزاری‌های روسیه در این باره گزارش دادند موضوع این پرونده، مربوط به شرکت رسانه‌ای گازپروم به نام «تلویزیون جی پی ام انترتینمنت» است که در شکایت خود، خواستار برقراری دوباره دسترسی به حساب کاربری یوتیوب این شبکه شده است.
یوتیوب، که رسانه‌های دولتی روسیه را در سرتاسر جهان مسدود کرده است، از جانب نهاد‌های تنظیم ارتباطات روسیه و سیاستمداران این کشور تحت فشار شدید قرار دارد.
روسیه همچنین برخی دیگر از شرکت‌های اینترنتی خارجی را مسدود کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به «متا پلتفورمز»، فیسبوک و اینستاگرام اشاره کرد. این اقدام روسیه در تلاش برای کنترل جریان اطلاعات در پی اعزام نیرو به اوکراین است. یوتیوب همچنان در روسیه قابل دسترسی است.
خبرگزاری اینترفکس به نقل از دادگاه داوری مسکو اعلام کرد: ادعای تلویزیون جی پی ام انترتینمنت درباره اقدامات موقتی که در حال انجام است، مورد تایید قرار دارد. در ادامه گزارش این خبرگزاری آمده است این اقدامات متشکل از «توقیف وجوه (از جمله مبالغ نقدی است که به حساب‌های بانکی واریز می‌شود) و همچنین همه اموال و دارایی‌های منقول و نامنقول گوگل است که جمع ارزش آن‌ها به ۵۰۰ میلیون روبل بالغ می‌شود. «
خبرگزاری ریا نیز در گزارشی اعلام کرد دادگاه، ادعا‌های پیشین توسط تلویزیون جی پی ام انترتینمنت را در تاریخ ۱۳ آوریل رد کرده است. گازپروم مدیا، صاحب چندین رسانه اجتماعی مهم و شبکه تلویزیونی بزرگ در روسیه است، که برخی از آن‌ها از خروج و مسدود شدن شرکت‌های اینترنتی خارجی سود کلانی برده اند.

سخنگوی دومای دولتی پس از خنثی کردن حملات SBU به خبرنگاران روسی: اوکراین را به عنوان یک کشور تروریستی طبقه بندی کنید


پس از اینکه کیف برنامه ریزی حملات تروریستی علیه خبرنگاران روسی را آغاز کرد، اوکراین به عنوان یک کشور تروریستی طبقه بندی میشود و رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی باید پاسخگوی این عملیات تروریستی باشد. ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس دومای روسیه روز سه شنبه در کانال تلگرامی خود خواستار این موضوع شد:

« کی‌یف که از قبل جنگی را علیه مردم خود به راه انداخته است، اکنون به حملات تروریستی علیه شهروندان صلح‌جوی دیگر کشورها روی آورده است. این چیزی است که حمایت از ایدئولوژی نئونازی منجر به آن می‌شود.»

سطح هشدار قرمز پس از تحریکات در ترنسنیستریا – منطقه احتمالی بعدی آتش افروزی در مرز با اوکراین

به گزارش خبرنگار نظامی سمیون پگوف و به نقل از منابع محلی، حمله ای با گلوله های خمپاره ۶۰ میلی متری به این منطقه انجام شده است. اما اینها گلوله ها طبق روال عادی بوسیله خمپاره شلیک نشده، بلکه این تهاجم توسط پهپادها صورت گرفته. ,خمپاره های ۶۰ میلی‌متر یک استاندارد خاص ناتو است: ارتش سرخ تصمیم گرفت خمپاره‌های ۵۰ میلی‌متری را در طول جنگ بزرگ میهنی به دلیل کارایی ناکافی آنها حذف کند. از آن زمان تاکنون، خمپاره ۸۲ میلی متری کوچکترین خمپاره مورد استفاده نیروهای مسلح روسیه و اکثر جمهوری های شوروی سابق، به استثنای سه کشور ناتو بالتیک، و اخیراً اوکراین است که خمپاره هایی با این کالیبر را ازکمک های نظامی کشورهای ناتو دریافت می کند.
همچنین در ۲۶ آوریل، دو انفجار در روستای مایاک گزارش شد که در آن دو آنتن قدرتمند ,تقویت مرکز پخش رادیوی روسیه آسیب دید. این را وزارت کشور محلی اعلام کرد. بر اساس این اطلاعات، هیچ یک از کارکنان مرکز صداوسیما و ساکنان محل آسیب ندیده اند.

یک روز قبل، چندین نارنجک ضد تانک به ساختمان وزارت امنیت دولتی ترانسنیستریا در تیراسپل شلیک شد. اینجا هم هیچ آسیبی نداشت.

با توجه به این حملات، دولت جمهوری مولداوی ترانسنیستریا هنوز به رسمیت شناخته نشده خطر تروریسم را در حالت هشدار قرمز اعلام کرده است. این را ریانووستی با اشاره به وب سایت رئیس جمهور فعلی جمهوری، وادیم کراسنوسلسکی گزارش کرده است.

روسیه: خطوط تدارکاتی غرب در اوکراین تخریب شده است


نیروهای روسی شش ایستگاه فرعی را که برای تأمین «تسلیحات و تجهیزات نظامی خارجی» به نیروهای اوکراینی در دونباس استفاده می‌شد، منهدم کردند. این را سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روز دوشنبه اعلام کرد.

وی افزود که این ایستگاه ها در تقاطع های راه آهن کراسنویه، اسدولبونوف، ژمرینکا، بردیچف، کوول و کوروستن – همگی در غرب اوکراین قرار دارند.

به گفته کوناشنکوف، در این حملات هوایی همچنین 27 هدف نظامی از جمله چهار مرکز فرماندهی منهدم شد.

حامیان غربی اوکراین از مسیرهای دقیقی که برای تحویل تسلیحات به کیف استفاده می کنند، فاش نکرده اند. با این حال، گزارش شده است که بسیاری از این سلاح ها از طریق کشور همسایه لهستان حمل می شوند.

مجوز صادرات درخواست شده: راین متال می خواهد ۸۸ تانک «لئوپارد» را به اوکراین تحویل دهد

به گزارش خبرگزاری حکومتی آلمان، گروه تسلیحاتی راین متال پیشنهاد داده است تا ۸۸ تانک جنگی اصلی لئوپارد را به اوکراین تحویل دهد. بنابراین، این پیشنهاد شامل آموزش خدمه مورد نیاز برای کنترل تانک ها در آلمان، آموزش تعمیرات، ابزارهای مرتبط، قطعات یدکی، پایگاه خدمات و مهمات مناسب است. روزنامه دس راستی متعلق به گروه مطبوعاتی امپریالیستی/ صهیونیستی انتشارات اشپرینگر ولت اولین بار از پیشنهاد این شرکت تسلیحاتی خبر داد.

بر اساس اطلاعات ولت، تاییدیه تحویل در پایان هفته گذشته از وزارت اقتصاد آلمان (روبرت هابک وزیر امپریالیستی ناتوئی سبزها) که مسئولیت صادرات تسلیحات را بر عهده دارد، درخواست شد. علاوه بر این، گفته می شود که دولت آلمان درخواست دیگری از راین متال دریافت کرده است که بر اساس آن این گروه قصد دارد در صورت موفقیت آمیز بودن تایید، ۱۰۰ نفربر زرهی ماردر را به اوکراین تحویل دهد. به گفته استفن هبستریت، سخنگوی دولت، دولت می خواهد در مورد این درخواست «به سرعت» تصمیم گیری کند.

گفته می شود تانک های لئوپارد از نوع 1A5 هستند که توسط ارتش آلمان بوندسوهر از رده خارج شده اند. Leopard 1A5 در اوایل دهه ۱۹۶۰ تولید شد و تا سال ۲۰۰۳ توسط ارتش آلمان مورد استفاده قرار گرفت. این شرکت می تواند اولین تانک ها را ظرف چند هفته تحویل دهد. هزینه بسته کامل حدود ۱۱۵ میلیون یورو خواهد بود.


انگلیس، روسیه را به استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید کرد


وزیر دفاع انگلیس تهدید کرد که لندن آماده استفاده از سلاح هسته‌ای علیه روسیه است.

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین؛ «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس تهدید کرد این کشور برای استفاده از سلاح هسته ای علیه روسیه به منظور آنچه حمایت از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواند، آمادگی دارد.
این اظهارات وزیر دفاع انگلیس در حالی مطرح شد که وی ماه گذشته گفته بود که به پسرش اطمینان داده است علیرغم اینکه «ولادیمیر پوتین»رئیس جمهور روسیه زرادخانه این کشور را در آمادگی بالا قرار داده است، جنگ هسته‌ای رخ نخواهد داد.

وزیر دفاع انگلیس اعتراف کرده بود که پسر ۱۲ ساله‌اش از او در مورد خطر جنگ هسته‌ای پرسیده، اما او تاکید کرد که به نظر می‌رسد قصد پوتین این بود که به دنیا یادآوری کند که سلاح‌ها را در اختیار دارد. به پسرم گفتم نه، ما جنگ هسته‌ای نداریم.

هفته پیش رئیس‌جمهور روسیه در نشستی با مقام‌های ارشد نظامی این کشور گفته بود که تسلیحات هسته‌ای جدید روسیه، امنیت این کشور را برای چندین دهه آینده تضمین خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین در اظهاراتی در جریان این نشست که در سوچی برگزار شد، گفت: سلاح‌های جدیدی که در سال جاری میلادی رونمایی کردیم به میزان چشمگیری قابلیت‌های نظامی روسیه را افزایش داده و «یک توازن راهبردی را برای چند دهه تضمین خواهد کرد».

پوتین خاطر نشان کرد که باید به زرادخانه راهبردی هسته‌ای روسیه مجموعه‌های موشک‌های بالستیک قاره پیمای جدید یارس اضافه شود و این موشک‌ها جایگزین موشک‌های قدیمی‌تر توپول شوند.

در عین حال سلاح‌های جدید روسیه شامل بمب‌افکن‌های راهبردی Tu-۱۶۰ و Tu-۹۰ که مجهز به موشک‌های کروز دوربرد می‌باشند و همچنین زیردریایی‌های هسته‌ای کلاس بوری و مجهز به موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای هسته‌ای می‌شوند.

وزیر دفاع آمریکا حمایت‌های بین‌المللی فراتر از جنگ روسیه را به اوکراین وعده داد

«لوید آستین»، وزیر دفاع ایالات متحده، به اوکراین وعده حمایت بین‌المللی فراتر از جنگ روسیه علیه این کشور را داده است. وی امروز سه‌شنبه در پایگاه نظامی آمریکا در رامشتاین در ایالت «راینلاند-فالتز» آلمان گفت: ما اینجا هستیم تا به اوکراین کمک کنیم تا در مبارزه علیه تهاجم ناعادلانه روسیه پیروز شود و دفاع اوکراین را برای چالش‌های فردا بسازیم.

«آستین» حدود 40 کشور را به کنفرانسی با محوریت اوکراین در پایگاه نظامی خود در آلمان دعوت کرده است که در آن کریستین لامبرشت وزیر دفاع فدرال آلمان و همتای اوکراینی وی الکسی رسنیکوف نیز حضور داشتند.

آستین در بخش دیگری از سخنانش گفت که اهمیت تجاوز امپراتوری روسیه فراتر از اوکراین و فراتر از اروپا است. وی افزود: تهاجم یک چالش برای هر انسان آزاده در همه جا است. از سوی دیگر، مقاومت اوکراین الهام بخش جهان آزاد است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هرگز تصور نمی‌کرد که جهان بتواند به این شکل متحد پشت سر اوکراین جمع شود.‎

«ماریا زاخارووا»؛
روابط مسکو با غرب نزدیک به بن بست است


سخنگوی وزارت خارجه روسیه در برنامه ای رادیویی اعلام کرد که مسیری که شرکای غربی در حال طی کردن آن هستند به بن بست منتهی خواهد شد و البته این مرحله بسیار نزدیک است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که روابط روسیه و غرب عملاً به بن بست رسیده است.

زاخارووا که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، در این باره گفت: آنقدر کارهای بد و منفی تضعیف کننده رواب بین الملل انجام شده که صراحتاً و به نظر من فکر کردن به تلاش‌های بیشتر «شریک‌های غربی» نامعقول است. اگر این مسیر را طی کنند، خودشان می‌دانند که در کجا به بن بست کامل می رسند. اتفاقاً ما در حال حاضر به بن بست بسیار نزدیک هستیم.

وی پیشتر نیز با انتشار پیامی در کانال تلگرامی خود نوشته بود که بر اساس داده‌های منتشره شده توسط وزارت دفاع روسیه در روز شنبه، ایالات متحده و شرکای آن در ناتو وارد مرحله نهایی طراحی اقدامات تحریک‌آمیز در اوکراین برضد روسیه شده اند.

زاخارووا ادامه داده بود: اکنون این ایالات متحده است که به سمت استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی (WMD) و فراتر از خط قرمز حرکت می‌کند. اگر این اتفاق بیفتد، قربانیان بی شماری در پی خواهد داشت و مسئولیت هر یک از آنها برعهده وجدان استراتژیست‌های آمریکایی در دفاتر کاخ سفید، وزارت خارجه و پنتاگون و عروسک‌های آنها در کی یف است.

در راستای سیاست آمریکا؛
آلمان سامانه های ضد هوایی به اوکراین ارسال می کند

منابع آگاه در دولت آلمان اعلام کردند که برلین قصد دارد مسئله ارسال سامانه های ضدهوایی ساخت این کشور به اوکراین را در جلسه امروز وزرای دفاع کشورهای غربی در پایگاه آمریکا در آلمان مطرح نماید.

به گزارش خبرگزاری  رویترز، یک قانونگذار ارشد یکی از احزاب ائتلاف حاکم در آلمان امروز سه شنبه گفت که برلین رسماً تحویل سامانه‌های ضد هوایی «گپارد» (Gepard) به اوکراین را تأیید خواهد کرد.

«یوهانس فوگل» از حزب دموکرات آزاد، گزارشی را در روزنامه آلمانی «زوددویچه زایتونگ» (Sueddeutsche Zeitung) تأیید کرد مبنی بر اینکه «کریستین لامبرشت» وزیر دفاع آلمان قرار است مسئله ارسال این سلاح را در نشست امروز سه‌شنبه با متحدان در پایگاه هوایی «رامشتاین» آمریکا در این کشور مطرح کند.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا امروز سه شنبه با حضور بیش از ۲۰ همتای خود از کشورهای متحد و شریک، نشستی مربوط به اوکراین را در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان برگزار خواهد کرد.

همچنین در همین رابطه، «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان که در داخل و خارج از کشور به دلیل شکست دولتش در تحویل تسلیحات سنگین به اوکراین با انتقادهایی روبرو شده، متعهد شده است که تسلیحات ضد تانک و ضدهوایی را که از آنها به عنوان تسلیحات دفاعی یاد کرده است، از انبارهای نظامی آلمان به اوکراین تحویل دهد.

این درحالی است که مسکو بارها از غرب خواسته است تا روند ارسال سلاح به اوکراین را متوقف نماید.

فنلاند کشتی های از ناتو کشتی های جنگی  برای اهداف آموزشی دریافت می کند

ارتش فنلاند اعلام کرد، لتونی، استونی و هلند اعضای ناتو به فنلاند برای برگزاری رزمایش دریایی در دریای بالتیک خواهند پیوست، این تمرینات بر روی «اقدامات ضد مین» متمرکز خواهد بود.

ناوگان ساحلی این کشور در بیانیه ای اعلام کرد: یک ماموریت آموزشی ناتو در تورکو، فنلاند، پنجشنبه یا جمعه پس از بازدید از بخش مقابله با مین ناتو برگزار خواهد شد.  وی افزود که یک کشتی مین گیر لتونی و همچنین قایق های مین زدایی از استونی و هلند در این تمرین ها شرکت خواهند کرد.  میکو ویلیکاری، رئیس ستاد ناوگان ساحلی گفت:

هدف اصلی این رزمایش جستجو و شناسایی اشیاء زیر آب است.

«این تمرینات به ما می آموزد که به عنوان بخشی از گروهی کار کنیم که به طور منظم با آنها کار نمی کنیم. این به ما کمک می کند تا تخصص بین المللی را حفظ کنیم.»

دو کشتی مین روب کلاس کاتانپا از ناوگان فنلاند نیز در این رزمایش شرکت خواهند کرد.
به گفته ارتش فنلاند، این رزمایش ها در آب های مجمع الجزایر دریای بالتیک در حدود 540 کیلومتری شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار می شود.

این تمرین‌ها که یک سال قبل برنامه‌ریزی شده‌اند، در بحبوحه گزارش‌هایی انجام می‌شوند که فنلاند و سوئد – کشورهای بی‌طرف تاریخی – در حال پیشبرد برنامه‌های خود برای پیوستن به ناتو هستند و می‌توانند تا اوایل ماه آینده درخواست عضویت کنند.  رهبران هر دو کشور گفته اند که عملیات روسیه در اوکراین محاسبات آنها را در مورد اتحاد تغییر داده است.  ینس استولتنبرگ، رئیس ناتو گفت که این ائتلاف با کمال میل دو کشور را می پذیرد.

مسکو که 1340 کیلومتر مرز مشترک با فنلاند دارد، هشدار داده است که چنین اقدامی می تواند آن را مجبور به بازگرداندن «توازن نظامی» در منطقه بالتیک کند.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور پیشین روسیه و معاون کنونی شورای امنیت ملی روسیه اعلام کرد که اگر دو کشور اسکاندیناوی به عضویت ناتو درآیند، منطقه ممکن است «عاری از سلاح‌های هسته‌ای» باقی بماند.

آذربایجان گزارش ها مبنی بر پرداخت گاز به روبل را رد کرده است


شرکت نفت دولتی سوکار آذربایجان گزارش ها مبنی بر اینکه باکو قصد دارد  مبلغ خرید گاز روسیه را به روبل پرداخت کند را تکذیب کرد.  روسیه و آذربایجان قرارداد تبادل فصلی گاز طبیعی را در ژوئیه 2021 امضا کردند.

آذربایجان هزینه گاز وارداتی از روسیه را به روبل پرداخت نخواهد کرد.  این مطلب را خبرگزاری اینترفاکس آذربایجان به نقل از شرکت دولتی نفت آذربایجان سوکار گزارش داده است.  این شرکت در این رابطه اعلام کرد:

روز دوشنبه خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه جمهوری آذربایجان برای گاز وارداتی از روسیه به روبل پرداخت خواهد کرد. این اطلاعات با واقعیت مطابقت ندارد.

پیش از این، همچنین در 25 آوریل، دنیس گونچار، مدیر بخش چهارم وزارت خارجه روسیه برای کشورهای مستقل مشترک المنافع، اظهار داشت که روسیه فعالانه به سمت تسویه ارزهای محلی با ارمنستان و آذربایجان حرکت می کند.  به گفته وی، حدود 30 درصد تجارت با باکو به روبل انجام می شود.  با این حال وی اشاره ای به پرداخت هزینه گاز توسط آذربایجان به روبل نکرد.
در ژوئیه 2021، گازپروم و Azercontract توافق نامه ای را در مورد تبادل فصلی گاز طبیعی امضا کردند.  این قرارداد تا سال 2023 اعتبار دارد. در این قرارداد، گاز آذربایجان به روسیه در فصل تابستان و حجم مشابهی از گاز روسیه به آذربایجان در فصل زمستان صادر می شود.  حجم تحویل به سطح تولید گاز و مصرف گاز در آذربایجان در طول ماه های تابستان بستگی دارد.  اجرای فنی قرارداد مربوط به دریافت و تحویل گاز از آذربایجان توسط سوکار انجام می شود.

در 23 مارس، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دستور داد پرداخت‌های گاز برای کشورهای غیردوست به روبل تبدیل شود.  این فهرست شامل استرالیا، بریتانیا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کانادا، ایسلند، ژاپن، نیوزلند، جمهوری کره، سنگاپور، ایالات متحده، تایوان (چین)، اوکراین، مونته نگرو و سوئیس است.  آذربایجان در این لیست نیست.  مقررات جدید خرید گاز از اول آوریل اجرایی شد.  با این حال، در اواسط آوریل، پوتین گفت که اختلالاتی در پرداخت‌های نفت و گاز روسیه به کشورهای غیردوست ایجاد شده است.


قدیروف برای اطلاعات در مورد محل نگهداری دو گردان چچنی در سمت کی یف جایزه اعلام کرد


  رمضان قدیروف، رئیس جمهور جمهوری چچن، یک میلیون دلار جایزه برای اطلاعات در مورد محل اختفای دو گردان داوطلب در اوکراین پشتیبان کیف در نظر گرفته است.  قدیروف شکایت کرد که قبلاً این به اصطلاح میهن پرستان چچنی میخواستند از ما استقبال گرمی بکنند، اما اکنون آنها قیبسان زده و آب شدند رفتند زیر زمین.  وی در پیامی صوتی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که یکی از حامیان چچنی مایل به اهدای این مبلغ است.

به هر کسی که به من بگوید این گردان های به اصطلاح شیخ منصور و دودایف در کجا قرار دارند، قول یک میلیون دلار می دهم.

به ویژه، رئیس جمهوری چچن اعلام کرد که کارت شناسایی فرمانده گردان شیخ منصور در ماریوپل پیدا شده است:

آنها مثل مرغ فرار کرد، می گویند لباس زنانه، آبی پوشیده بود.

قدیروف افزود: ما نباید آنها را رها کنیم، باید آنها را نابود کنیم.

پیشتر رهبر چچن گزارش داده بود که نیروهای ویژه چچنی که در عملیات ویژه فدراسیون روسیه در اوکراین شرکت می کنند، نابودی گروه های مزدور در جمهوری خلق لوگانسک را آغاز کرده اند.  به گفته قدیروف، «گردان های به اصطلاح ایچکریان، گرجستان و سایر جنایتکاران اکنون عمدتاً به این گروه تعلق دارند.»جمهوری خلق لوگانسک در 24 ساعت گذشته چهار بار گلوله باران شد که یک کشته و سه غیرنظامی زخمی شدند

نیروهای اوکراینی در 24 ساعت گذشته چهار بار جمهوری خلق لوگانسک را گلوله باران کردند.  این را نمایندگی جمهوری در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی رژیم آتش بس (JCCC) روز سه شنبه اعلام کرد:

چهار گلوله باران توسط نیروهای مسلح اوکراین در شهرک های دونتسکی، زولوتویه-5 و کالینوو با استفاده از توپخانه 152 میلی متری (چهار گلوله)، راکت انداز های متعدد BM-21 «گراد» (30 گلوله راکت) و 120 میلی متری ثبت شد. خمپاره (8 نارنجک) استفاده شد.»

همانطور که نمایندگی گزارش داد، یک غیرنظامی – یک زن متولد 1985 – در گلوله باران در کالینوو کشته شد، سه غیرنظامی دیگر زخمی شدند و 9 خانه آسیب دید.  یک خانه در دونتسکی آسیب دید.

کشته شدن غیرنظامی پس از گلوله باران دونتسک

به گفته الکسی کولمزین شهردار دونتسک، سربازان اوکراینی در روز 26 آوریل در گلوله باران منطقه پتروفسکی دونتسک یک زن را کشتند.  کلمزین در کانال تلگرامی خود نوشت:

«در نتیجه گلوله باران صبحگاهی توسط جلادان اوکراینی، یک غیرنظامی، یک زن متولد 1956، در منطقه پتروفسکی، خیابان Geroyev Miussa 8 جان باخت.»

پیشتر گزارش شده بود که نیروهای اوکراینی در ساعت 07:05 منطقه پتروفسکی دونتسک را با گلوله های توپ 122 میلی متری گلوله باران کردند.

ناحیه پتروفسکی دونتسک در حومه غربی پایتخت جمهوری خلق به همین نام واقع شده است و قسمتی از شهر است که دورترین فاصله از مرکز را دارد.  از سال 2014، زمانی که DPR استقلال خود را از کیف اعلام کرد، این منطقه به طور مرتب توسط نیروهای اوکراینی گلوله باران می شود که از خط تماس خارج از شهر Marjinka شروع می شود.

کمیته تحقیقات روسیه پرونده جنایی جنایات جنگی را علیه معاون فرمانده تیپ اوکراینی باز کرد

 یک پرونده جنایی علیه معاون فرمانده یک تیپ نیروهای مسلح اوکراین به دلیل گلوله باران زیرساخت ها و خانه های غیرنظامی در دونباس باز شده است.  سرویس مطبوعاتی کمیته تحقیقات روسیه روز سه شنبه با حضور خبرنگاران این خبر را اعلام کرد:

 کمیته تحقیقات فدراسیون روسیه یک پرونده جنایی علیه سرهنگ دوم دیمیتری گراسیمنکو، معاون فرمانده تیپ 56 پیاده نظام موتوری نیروهای مسلح اوکراین و سایر افراد ناشناس از صفوف پرسنل نظامی تیپ مذکور تشکیل داده است. مظنون به ارتکاب جرم طبق بند 1 ماده 356 قانون جزایی روسیه «رفتار ظالمانه با غیرنظامیان، استفاده از وسایل و روش های ممنوعه در درگیری مسلحانه» هستند.

 بر اساس تحقیقات، در 24 آوریل، گراسیمنکو و سایر سربازان بمباران های توپخانه ای را با هدف زیرساخت های غیرنظامی در منطقه پتروفسکی شهر دونتسک انجام دادند.  یک غیرنظامی 71 ساله زخمی شد و خانه ها و ساختمان های دیگر آسیب دید.

گزارش رسانه ها: اوکراین خواستار کمک اقتصادی ماهانه دو میلیارد دلاری آمریکا استگفته می شود کیف از دولت آمریکا حداقل 2 میلیارد دلار کمک اقتصادی اضطراری در ماه خواسته است و گفته است که بدون این بودجه، بحران انسانی اوکراین ممکن است بدتر شود.  واشنگتن پست این را با اشاره به وزیر دارایی اوکراین، سرگئی مارچنکو، گزارش داد.  گفته می شود وزیر در مصاحبه ای به روزنامه گفته است:

اکنون باید این شکاف را ببندیم تا بودجه لازم برای پیروزی در این جنگ را جمع آوری کنیم.»چین جایگزین کنسرن بین المللی شل در روسیه می شود.

پس از خروج شرکت نفت و گاز بریتانیا از روسیه به دلیل درگیری در اوکراین، بزرگ‌ترین شرکت‌های انرژی دولتی چین بر سر سهام این شرکت در پروژه صادرات گاز روسیه با شل در حال مذاکره هستند.

بلومبرگ با استناد به منابع آگاه اعلام کرد،  شرکت های چینی Cnooc، CNPC و Sinopec Group در حال مذاکره با شل بر سر ۲۷.۵ درصد سهام این شرکت در پروژه ساخالین-2 LNG در روسیه هستند. 

این مذاکرات که هنوز در مراحل اولیه است، ظاهراً شامل فروش سهام به یک یا دو شرکت چینی یا به کنسرسیومی از هر سه شرکت است.  به گفته بلومبرگ، منابع گفتند شل برای مذاکره با سایر خریداران بالقوه خارج از چین نیز آماده است.
در ماه مارس، شرکت نفت و گاز بریتانیا شل اعلام کرد که قصد دارد از سرمایه گذاری مشترک با غول گاز دولتی روسیه گازپروم و شرکت های مرتبط خارج شود.  این تصمیم در پی اقدامات مشابه اعلام شده توسط توتال فرانسه، BP بریتانیا و Equinor ASA نروژ است.  این شرکت بعداً اعلام کرد که در نتیجه خروج باید تا 5 میلیارد دلار ضرر بدهد.

صنعت خودروسازی چین نیز به فرصت های جدید در روسیه چشم دوخته است.  یک منبع دولتی به نقل از خبرگزاری تاس گفت که یکی از خودروسازان چینی می تواند سهام رنو در خودروساز روسی Avtovaz را خریداری کند.  رنو مالک 68 درصد سهام لادا اتو هولدینگ است، سرمایه گذاری مشترک با روستک که 100 درصد سهام آوتواز را در اختیار دارد.

در نتیجه تحریم های غرب مربوط به عملیات نظامی مسکو در اوکراین که از 24 فوریه آغاز شد، خروج دسته جمعی برندهای بزرگ بین المللی از روسیه صورت گرفت.

اوکراین روستای گولووچینو در منطقه بلگورود را گلوله باران کرد


  ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود در کانال تلگرامی خود از گلوله باران روستای گولووچینو توسط اوکراین خبر داد.  چهار خانه آسیب دید اما به غیرنظامیان آسیب نرسید.

در طول شب او همچنین از گلوله باران روستای Zhuravlyovka گزارش داد.  بر اساس اطلاعات اولیه دو نفر در آنجا مجروح شدند.

کرمینا آزاد شد
به گزارش خبرگزاری رویترز، اطلاعات نظامی انگلیس اعتراف کرد شهر کرمینا، اوکراین آزاد شد و درگیری‌های شدیدی نیز در جنوب ایزیوم گزارش شده است. نیروهای روسیه همچنین در تلاش برای پیشروی به سمت شهرهای اسلوونسک و کراماتورسک هستند.

زلنسکی بازیچه آمریکاست
«اسکات بنت»، افسر پیشین ارتش آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی اعلام کرد ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بازیچه دست واشنگتن است.
اسکات بنت گفت: نقش آمریکا در اوکراین برجسته است. آمریکا عامل روحیه بخش و ارسال تسلیحات به اوکراین است. آمریکا مشاوره‌های نظامی به اوکراین می‌دهد. در حقیقت زلنسکی در راس قدرت اوکراین نیست. بدیهی است که وی کاملا مقام خود را از دست داده است. او به خاطر نداشتن فهم درست از واقعیت‌های نظامی انتخاب شده است. اما زلنسکی یک عروسک خیمه شب بازی است. او یک فرد احمق است. بدیهی است که وی در نهایت مردم اوکراین را مجبور به خودکشی می‌کند، زیرا هیچ امیدی برای اوکراینی‌ها برای غلبه بر ارتش حرفه‌ای روسیه وجود ندارد.

روسیه شش ایستگاه قطار برای تامین تسلیحات خارجی به نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کرد

ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع فدراسیون روسیه شب گذشته از انهدام 6 ایستگاه فرعی راه آهن توسط نیروهای مسلح فدراسیون روسیه با استفاده از تسلیحات دوربرد با دقت بالا خبر داد که از طریق آنها تسلیحات و تجهیزات نظامی خارجی برای نیروهای مسلح اوکراینی در منطقه دونباس تامین می‌شد.

فرماندار اوکراین خواستار اعدام حامیان روس در اوکراین شد

ویتالی کیم، فرماندار منطقه نیکولایف اوکراین، خواستار کشتن شهروندان کشورش حامی روسیه شده است.  این چیزی است که او در کانال تلویزیونی اوکراین 24 گفت. کیم توضیح داد:

«همه خائنان اعدام خواهند شد. کلمه بهتری به ذهنم نمی رسد، بله این اتفاق خواهد افتاد!»

فرماندار خاطرنشان کرد که یک سرویس اطلاعاتی ویژه در حال حاضر در اوکراین فعالیت می کند.  به گفته کیم، این سرویس به دنبال چنین «ناراضی‌هایی» است.

افتتاح سفارت های جمهوری های «لوهانسک» و «دونتسک» در مسکو

یک منبع دیپلماتیک در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی روسیه اعلام کرد که سفارت خانه‌های جمهوری‌های خلق «لوهانسک» (LPR) و «دونتسک» (DPR) در آینده‌ای نزدیک، حدود یکی دو ماه آینده، در مسکو باز خواهند شد.

منبع مذکور در این باره گفت: تلاش خواهیم کرد تا این مسئله در آینده نزدیک انجام شود.، هر چه زودتر، بهتر. ما مشغول انجام کار خاصی هستیم.

روسیه از ۲۲ فوریه (۳ اسفند سال گذشته) پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های خلق لوهانسک و دونتسک، با آنها روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.ابراز تعجب پوتین از موضع دیپلمات‌های اتحادیه اروپا و آمریکا درباره اوکراین

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز دوشنبه در نشستی با هیئت مدیره دادستانی کل این کشور، موضع گیری دیپلمات‌های اتحادیه اروپا و آمریکا را عجیب خواند که حل و فصل اوضاع اوکراین را از طریق پیروزی‌ «در میدان جنگ» عملی می‌دانند.

پوتین گفت: «نمایندگان ارشد پارلمان در اروپا و ایالات متحده «از دست نشاندگان خود در اوکراین می‌خواهند تا از تمام توانایی خود استفاده کنند» تا اوضاع از این طریق حل و فصل شوند. واقعاً آنها خواستار مقاومت ارتش اوکراین در برابر روسیه برای رسیدن به پیروزی هستند!»

به گفته وی، کشورهای غربی و اتحادیه اروپا به همین دلیل از اوکراین با تحویل مکرر تسلیحات نظامی به کیف حمایت می کنند.

ولادیمیر پوتین همچنین از انسجام جامعه روسیه در مواجهه با تلاش‌های غرب برای نابودی وحدت مردم این کشور تمجید کرد و بر این واقعیت تاکید کرد که شهروندان روسیه بلوغ، همبستگی، حمایت از نیروهای مسلح و از مردم ساکن در دونباسرا به خوبی اثبات کرده‌اند.

لاوروف: درگیری‌های نظامی در اوکراین با یک توافق پایان می‌یابد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با یک برنامه تلویزیونی از شبکه اول این کشور اعلام کرد که مناقشه نظامی در اوکراین بالاخره با یک توافق پایان خواهد یافت، البته اینکه این توافق دقیقاً چه پارامترهایی خواهد داشت، در جریان عملیات نظامی مشخص خواهد شد.

لاوروف گفت: «مسلماً ارتباط مشخصی بین وضعیت میدانی و طرح‌های یک توافق صلح فرضی با طرف اوکراینی وجود دارد و همانطور که از همان ابتدا در اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره عملیات ویژه اعلام شده، ما تأکید کردیم که قبل از هر چیز می خواهیم مردم اوکراین بتوانند خودشان تصمیم بگیرند که چگونه بیشتر زندگی کنند.»

وزیر امور خارجه همچنین یادآور شد که روسیه نظرات کی‌یف را در نسخه به روز شده توافقنامه ارائه شده به اوکراین در نظر گرفته است، ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده است. لاوروف یادآور شد که در جریان مذاکرات استانبول، اوکراین پیشنهاداتی را ارائه کرده بود که روسیه آنها را مثبت ارزیابی کرد. با این حال، ایالات متحده بر کی‌یف تأثیر گذاشت تا موضع خود را تغییر دهد.لاوروف: انگلیس و آمریکا به زلنسکی توصیه می‌کنند با روسیه کنار نیاید

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که مقامات لندن و واشنگتن به ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین توصیه می‌کنند، به جای تسریع در روند مذاکرات  دستیابی به صلح، مواضع خود را در قبال روسیه سخت‌تر کند.

وی افزود: «در مورد مذاکرات درباره اوکراین، ما به یقین می‌دانیم که نه ایالات متحده و نه انگلیس، که به هر طریق ممکن تلاش دارند تا وضعیت تنهایی فعلی خود، پس از خروج از اتحادیه اروپا با فعالیت خستگی ناپذیر خود جبران کند، به زلنسکی توصیه نمی‌کنند که تلاش برای سرعت بخشیدن به روند مذاکرات با روسیه را افزایش دهد. آنها به زلنسکی می آموزند که هر بار موضع گیری خود را سخت‌تر کند تا مذاکرات به صلح نیانجامد.»لاوروف: ناتو با ارسال سلاح به اوکراین وارد جنگ نیابتی با روسیه شده است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه با برنامه تلویزیونی»بازی بزرگ» اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو که به اوکراین تسلیحات نظامی می‌دهند، در واقع وارد یک جنگ نیابتی با روسیه شده‌اند. به عقیده وی، ارسال تسلیحات نظامی برای کی‌یف را «نمونه‌ای از بی وجدان بودن آمریکایی‌ها در قبال قوانین بین‌المللی» است و تسلیحات غربی ارائه شده به ارتش اوکراین، در واقع یک هدف قانونی برای نیروهای مسلح روسیه خواهد بود.

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که اظهارات ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اغلب با یکدیگر در تناقض است و او موضع گیری مشخص و ثابتی ندارد. لاوروف در عین حال، تاکید کرد که هیئت روسی قصد دارد به تماس‌های خود با طرف اوکراینی «گروهی که زلنسکی مطرح کرده است» ادامه دهد.

به گفته وی، بسیاری در روسیه هنوز معتقدند که «مواضع اوکراین در واقع در واشنگتن، لندن و دیگر پایتخت‌های غربی تصمیم گیری میشود و کارشناسان علوم سیاسی اطمینان دارند که «گفتگو با تیم زلنسکی هیچ فایده‌ای ندارد و مقامات مسکو باید با آمریکایی‌ها صحبت کنند.»تحریم‌های ضد روسی مشکلات جدی را برای کشورهای میزبان ایجاد می‌کند

یوگنی ایوانوف، معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه در امور همکاری‌های بین الملل اعلام کرد که تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه روسیه مشکلات جدی را در کشورهایی که از آنها پیروی می‌کنند، ایجاد خواهد کرد.

این دیپلمات توضیح داد که کشورهای غربی از طیف وسیعی از ابزارها استفاده می کنند – از تحریم‌های مالی و اقتصادی و جنگ اطلاعاتی گرفته تا اخراج دیپلمات‌های روسی و حتی فشار مستقیم نظامی و سیاسی. به گفته وی، وقتی صحبت از روسیه به میان می‌آید، مصونیت مالکیت خصوصی، آزادی بیان، حاکمیت قانون و سیستم حقوق بین الملل به طور کلی نادیده گرفته می‌شود.

معاون وزیر امور خارجه توضیح داد که اکنون روسیه وظیفه جلوگیری از بروز یک درگیری نظامی بزرگ و تدوین قوانین جدید برای همزیستی مسالمت آمیز، مبتنی بر احترام به منافع مشروع همه کشورها در جهان را بر عهده دارد.  ایوانوف یادآور شد که توقف در روابط با غرب ممکن است برای رهایی از توهمات مربوط به ارزشهای متمدنانه غرب مفید باشد.هشدار وزارت خارجه روسیه درباره واکنش به اقدامات خصمانه علیه روس‌ها

یوگنی ایوانوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که اقدامات غیردوستانه علیه اتباع روسی در کشورهای غربی بی پاسخ نخواهد ماند، از جمله ممکن است درباره توقیف دارایی‌های  اتباع خارجی در خاک فدراسیون روسیه صحبت کرد.

وی یادآور شد که اقدامات قانونی برای مقابله با این برخوردها اتخاذ شده است که علاوه بر ممنوعیت ورود اشخاص به روسیه، محدودیت‌های اقتصادی را نیز پیش بینی کرده که از جمله آنها توقیف دارایی‌ها در خاک روسیه و ممنوعیت هرگونه معامله با افراد خارجی است.دیدار ریابکوف با سالیوان، سفیر آمریکا

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه روز دوشنبه با جان سالیوان، سفیر ایالات متحده در مسکو دیدار کرد. وزارت امور خارجه روسیه با اعلام این مطلب یادآور شد که در این نشست برخی موضوعات مربوط به روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت. جزئیات دیگری از دیدار دو دیپلمات ارائه نشده است.

احتمال می‌رود، مسدود شدن حساب‌های بانکی نمایندگی‌های دیپلماتیک روسیه در خاک ایالات متحده یکی از مسائل مورد بررسی طرفین بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: