پرش به محتوا

گلوبال تایمز: سفر مقامات ارشد آمریکائی به کی‌یف نشان از شکست اوکراین دارد.

ایالات متحده به عنوان یک ژست سیاسی وعده کمک نظامی بیشتر به اوکراین را داده است، اما این کمک ها «هیچ چیز مهمی برای تغییر وضعیت میدان جنگ نیستند»
کارشناسان: روسیه می تواند از پیروزی ها در جنوب و شرق اوکراین استفاده کند

نوشته یانگ شنگ

گلوبال تایمز

ترجمه مینا صابری / مجله هفته


سفر اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و لوید آستین، وزیر دفاع، بالاترین سطح سفر آمریکا به پایتخت اوکراین از زمان آغاز درگیری روسیه و اوکراین در اواخر فوریه بود، اما تحلیلگران روز دوشنبه گفتند که این سفر فقط برای نشان دادن حمایت سیاسی آمریکا از اوکراین است و ممکن است تأثیر بسیار محدودی بر وضعیت میدان نبرد داشته باشد.

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، بلینکن پس از یک بازدید محرمانه از کیف، گفت که روسیه در اهداف جنگی خود شکست خورده و «اوکراین در حال پیروزی است». مقام‌های ارشد آمریکایی که به این کشور سفر کردند به ولودومیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفتند که ایالات متحده بیش از ۳۰۰ میلیون دلار بودجه نظامی ارائه خواهد کرد و فروش ۱۶۵ میلیون دلار مهمات را تایید کرده است.

آستین گفت که پاسخ زلنسکی به این کمک ها قدردانی عمیق بود و «او این عقیده را دارد که آنها میخواهند در این درگیری برنده شوند و ما نیز این طرز فکر را داریم که می خواهیم به آنها کمک کنیم تا پیروز شوند.»

با این حال، تحلیلگران با قضاوت مقامات آمریکایی موافق نیستند و می گویند علائمی از پیروزی اوکراین در این درگیری مشاهده نمی شود و این کشور همچنان تلفات سنگینی را متحمل میشود و قلمرو تحت کنترل واقعی دولت اوکراین نیز در حال کوچک شدن است.

همه این اقدامات ایالات متحده از جمله بازگرداندن دیپلمات ها به اوکراین عموماً در خدمت اهداف سیاسی برای ابراز اعتماد واشنگتن به کی یف است، اما هیچ کار مهمی برای تغییر کامل وضعیت انجام نخواهد داد. به گفته تحلیلگران، برای مثال، نحوه انتقال ایمن این تجهیزات، سلاح و مهمات به نیروهای اوکراینی که توسط نیروهای روسی محاصره شده اند یا با آنها درگیر هستند، یک مشکل بزرگ است و به گفته تحلیلگران، چه کسانی واقعاً از تدارکات ایالات متحده سود می برند نیز یک سوال است.

کوی هنگ، کارشناس مرکز مطالعات روسیه در دانشگاه عادی چین شرقی، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت که «تنها برنده مناقشه روسیه و اوکراین ایالات متحده است. بلینکن اوکراین را محلی برای جنگ نیابتی ایالات متحده می داند، بنابراین او معتقد است که پیروزی آمریکا پیروزی اوکراین است.»

کوی خاطرنشان کرد: افزایش بودجه نظامی و فروش مهمات توسط ایالات متحده به اوکراین برای گسترش درگیری است، نه برای تغییر وضعیت یا پایان دادن به درگیری در اسرع وقت و هیچ تأثیر سازنده ای بر وضعیت فعلی ندارد.

سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چینی و مفسر تلویزیونی، گفت که فساد در دولت و نیروهای نظامی اوکراین بسیار شدید است، بنابراین حمایت از نظر پولی و مادی نمی تواند تغییر قابل توجهی در درگیری های جاری ایجاد کند.

سونگ گفت: «هیچ کس نمی تواند فقط از پول برای راه اندازی یک ارتش مدرن استفاده کند. روسیه متوجه شده است که ایالات متحده فقط سلاح تهیه می کند یا پرسنل نظامی را در خارج از اوکراین آموزش می دهد، اما مستقیماً در این وضعیت مداخله نمی کند.»

روسیه روز پنجشنبه در یک نبرد بزرگ پیروز شد و شهر بندری ماریوپل را «آزادسازی» کرد و صدها سرباز اوکراینی همچنان توسط نیروهای روسی در داخل یک کارخانه غول پیکر فولاد محاصره شده بودند.

سونگ خاطرنشان کرد: این جنگی است که روسیه نمی تواند آن را ببازد، بنابراین مسکو همه چیز را برای تعیین یک هدف دست یافتنی و انجام ماموریت انجام خواهد داد. برخی رسانه‌های غربی گفتند که مسکو ضرب‌الاجلی را در ۹ می، که روز پیروزی است، برای جشن گرفتن پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی تعیین می‌کند. سانگ این ادعا های رسانه های غربی را رد میکند و میگوید که دلیلی برای ضرب الاجل وجود ندارد و تعیین ضرب الاجل برای روسیه غیر ضروری است.

وانگ یی‌وی، مدیر مؤسسه روابط بین‌الملل در دانشگاه رنمین چین، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت که روسیه مشاهده کرده است که واشنگتن هیچ اقدام قابل‌توجهی که می‌تواند اوضاع را دگرگون کند، انجام نخواهد داد، بنابراین جرأت روسیه بیشتر شده و دست به حمله بیشتری برای رسیدن به اهدافش در مرحله دوم عملیات ویژه خواهد زد.
وانگ گفت: «شهرهای بندری از جمله اودسا و خرسون در جنوب می‌توانند هدف قرار بگیرند و روسیه در صورتی که بتواند این شهرها را کنترل کند می‌تواند اوکراین را به کشوری محصور در خشکی تبدیل کند» و پس از این موفقیت ها احتمال راه افتادن دور دیگری از مذاکرات صلح وجود دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: