پرش به محتوا

تحریم های جدید آمریکا علیه بخش استخراج ارز مجازی روسیه به آمریکا و جهان آسیب میزند.


ترجمه م. میرفخرائی

به گزارش گلوبال تایمز، به گفته کارشناسان، تحریم های جدید آمریکا علیه صنعت استخراج ارز مجازی روسیه نه تنها به شرکت های روسی آسیب می رساند، بلکه زنجیره صنعتی جهانی و همچنین شرکت های آمریکایی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه (به وقت آمریکا) اعلام کرد که در آخرین دور تحریم های خود، شرکت های صنعت استخراج ارز مجازی روسیه را هدف قرار داده است. یکی از اهداف یک شرکت ایتخراج بزرگ ارز محازی مستقر در روسیه به نام «بیت ریور» است.

این شرکت‌ها با راه‌اندازی مزارع سرور عظیمی که ظرفیت بالائی در استخراج ارز مجازیدارند آنها را در سطح بین‌المللی می‌فروشند، بدین ترتیب این مزارع استخراج ارز مجازی به روسیه کمک می‌کنند تا از فروش منابع طبیعی خود از طریق ارز مجازی درآمدزایی کند. وزارت خزانه داری ایالات متحده در بیانیه ای در وب سایت خود اعلام کرد: «روسیه به دلیل در اختیار داشتن منابع عظیم انرژی و آب و هوای سرد مزایای نسبی بالائی در استخراج ارز کریپتو دارد.»

شرکت‌های استخراج ارز کریپتو به تجهیزات کامپیوتری وارداتی و پرداخت‌های فیات متکی هستند که آنها را در برابر تحریم‌ها آسیب‌پذیر می‌کند.

وانگ پنگ، استادیار دانشکده هوش مصنوعی «گاولینگ» در دانشگاه رنمین چین، به گلوبال تایمز، گفت: «اگر ایالات متحده صادرات قطعات کلیدی کارت‌های تصویری و گرافیکی را ممنوع کند یا معاملات از طریق دلال‌ها را محدود کند، تحریم‌ها به صنعت استخراج ارزهای دیجیتال روسیه آسیب می‌زند. پنج شنبه.»

وانگ گفت که ماینرها از قدرت پردازش کارت‌های گرافیکی برای ایجاد بیت کوین استفاده می‌کنند و اکثر اجزای کلیدی توسط شرکت‌های تراشه‌های آمریکایی طراحی شده و توسط شرکای آنها در جزیره تایوان یا کشورهای جنوب شرقی آسیا تولید می‌شوند.

با این حال، یکی از کارشناسان خودی صنعت روز پنجشنبه به گلوبال تایمز گفت که این تاثیر ممکن است آنقدرها که دولت ایالات متحده تصور می‌کند شدید نباشد.این منبع آگاه که ترجیح می‌دهد نامش فاش نشود، گفت: «معدن‌داران ارز مجازی انعطاف‌پذیری لازم را برای حمل تجهیزات به مقاصد دیگر مانند آسیای جنوب شرقی و برخی کشورهای اروپایی دارند، اگرچه هزینه‌ها ممکن است افزایش یابد.»

بر اساس شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج، روسیه سومین کشور بزرگ استخراج بیت کوین در جهان است. فایننشال تایمز در ماه نوامبر گزارش داد که از زمان ممنوعیت چین در صنعت استخراج ارز مجازی در ماه مه ۲۰۲۱، ماینرهای چینی حداقل ۲۰۵۰۰۰ دستگاه ماینینگ را به روسیه ارسال کرده اند و شرکت «بیت ریور» خریدار ۲۰۰۰۰۰ دستگاه متعلق به استخراج کنندگان سابق چینی بوده است.

وانگ گفت، این تحریم های آمریکا چاقوی دو لبه است، در حالی که این اقدام به بخش استخراج ارز دیجیتال روسیه آسیب می زند، می تواند به شرکت های آمریکایی هم چسیب برساند و بخشی از بار سنگین تحریم ها را متوجه چنها کند.

او گفت: «اگر معاملات و پرداخت‌های ارز مجازی مختل شود، به ارزش بیت‌کوین لطمه می‌زند و به طور غیرمستقیم به شرکت‌های آمریکایی درگیر در صنعت مربوط به این استخراج و تراشه‌سازانی که مقادیر زیادی تجهیزات اصلی مورد استفاده در فرآیند استخراج تولید و صادر می‌کنند، ضربه می‌زند.»
مجله هفته

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: