پرش به محتوا

شصتمین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


منطقه بلگورود روسیه: روستای اوترادنویه از خاک اوکراین گلوله باران شد


خبرگزاری تاس گزارش داد، روستای اوترادنویه در منطقه بلگورود امروز از اوکراین گلوله باران شد.
ولادیمیر پرتسف، رئیس اداره منطقه روز یکشنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که این حمله هیچ تلفاتی و خسارتی به ساختمان ها وارد نیاورده است.

«یک خمپاره از طرف اوکراینی شلیک شد، اما نه به گورستان، همانطور که برخی رسانه ها گزارش می دهند، بلکه در یک مزرعه. آن طور که منابع غیر موثق گزارش داده اند، یک خمپاره بوده است، نه شش خمپاره. هیچ آسیبی به ساختمان ها وارد نشده است. به دلیل زخمی شدن افراد، وضعیت روستا آرام است.

پرتسف گفت. فاصله اوترادنویه در منطقه بلگورود تا مرز اوکراین حدود ۷ کیلومتر است و حدود ۷۰۰ نفر در این روستا زندگی می کنند.

مسدود شدن فعالیت‌های سفارت روسیه در آمریکا


آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا اعلام کرد که فعالیت سفارت این کشور در واشنگتن مسدود شده و حساب های بانکی این سفارتخانه از دسترس خارج شده اند.

سفیر روسیه در آمریکا روز یکشنبه به وقت محلی گفت: فعالیت سفارت روسیه به معنای واقعی کلمه توسط نهادهای دولتی آمریکا مسدود شده است.

به گزارش منابع خبری، این مقام دولت روسیه تصریح کرد: «امریکا بانک» حساب‌های کنسولگری های روسیه در هوستون و نیویورک را از دسترس خارج کرده است.

سفیر روسیه در واشنگتن افزود: ما به صورت تلفنی و از طریق نامه تهدید شده ایم و در مرحله ای، مسیر خروجی سفارت مسدود شده است.

آمریکا و روسیه حتی پیش از آغاز جنگ در اوکراین، بر سر اندازه و عملکرد سفارتخانه های خود در این دو کشور اختلاف داشته اند.

از زمان آغاز جنگ در اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) سفارتخانه های روسیه در اروپا تحت فشار قرار گرفته اند و کشورهای اروپایی بیش از ۳۰۰ دیپلمات روس را اخراج کرده اند.

مسکو نیز در اقدام مشابه دیپلمات های اروپایی را اخراج کرده است.

سفیر روسیه در لهستان هفته گذشته اعلام کرد مسدود شدن حساب های بانکی روسیه در این کشور در نهایت منجر به توقف فعالیت این سفارتخانه خواهد شد و روسیه نیز در مقابل حساب های سفارت لهستان در این کشور را از دسترس خارج خواهد کرد.


نیروهای روسیه به شمال جمهوری خلق دونتسک رسیده اند

اولین گروه از نیروهای مسلح روسیه با علامت تاکتیکی «O» از مرز منطقه خارکف عبور کردند و به اولین مناطق مستقر در شمال، بخش تحت اشغال اوکراین در جمهوری خلق دونتسک رسیدند. این خبر توسط خبرنگاران نظامی روسیه که در محل حضور دارند گزارش شده است.

نیروهای روسی مواضع ارتش اوکراین را با توپخانه گلوله باران کردند و به سمت لیمان و یامپل پیشروی کردند. هدف شما نزدیک شدن به شهرهای مهم استراتژیک اسلاویانسک و کراماتورسک است.

تظاهرات طرفداران روسیه در فرانکفورت آم ماین با اعتراض مخالفان روبرو شد

صدها فعال روسی زبان روز شنبه در یک راهپیمایی طرفدار روسیه در فرانکفورت شرکت کردند. تظاهرکنندگان پرچم های روسیه، بلاروس و آلمان و تابلوهایی را حمل می کردند که روی آن نوشته شده بود «ما طرفدار صلح بدون فاشیسم هستیم». ماموران پلیس مردی را با پرچم روسیه دستگیر کردند.

برخی از تظاهرکنندگان متقابل با پرچم ها و تابلوهای اوکراین در همان نزدیکی تجمع کردند. برخی از آنها با پرچم روسیه بر سر تظاهرکنندگان فریاد «اشغالگران» سر دادند.

وزارت دفاع روسیه از حمله به سالن های تولید یک کارخانه مواد منفجره اوکراینی خبر داد


وزارت دفاع روسیه صبح یکشنبه از روند عملیات موسوم به عملیات ویژه در اوکراین خبر داد. ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این مقام، گفت: ارتش روسیه از موشک های زمینی با دقت بالا برای تخریب سالن های تولید یک کارخانه مواد منفجره در نزدیکی شهر پاولوگراد استفاده کرد. ۹ هدف نظامی دیگر در کشور همسایه با موشک های هوایی با دقت بالا مورد اصابت قرار گرفت. اینها یک پست فرماندهی، مجموعه ای از فناوری و پرسنل، و چهار انبار موشک و مهمات توپخانه هستند.

کوناشنکوف همچنین گفت که نیروهای هوایی روسیه به حملات خود ادامه داده اند. در نتیجه ۲۶ هدف اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت. ارتش ارشد گزارش داد که تا ۱۵۰ فاشیست کشته شده‌اند و تا ۴۰ خودروی زرهی منهدم شده است. پدافند هوایی روسیه ده پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد.

بر اساس اعلام وزارت دفاع در مسکو، اوکراین از آغاز درگیری ها در مجموع ۱۴۱ هواپیما، ۱۱۰ هلیکوپتر، ۵۵۱ هواپیمای بدون سرنشین، ۲۶۴ مجتمع موشکی ضد هوایی، ۲۴۹۶ تانک و سایر خودروهای زرهی و ۲۸۲ موشک انداز متعدد را از دست داده است.

سوئیس از ارسال تسلیحات آلمانی به اوکراین جلوگیری کرد

بر اساس گزارشی که در «روزنامه یکشنبه» منتشر شد، سوئیس آلمان را از ارسال سلاح هایی که از کنفدراسیون تامین می شد به اوکراین منع کرده است. بر این اساس آلمان می خواست مهمات به دست آمده از سوئیس را به منطقه جنگی بفرستد. بنابراین برلین از مقامات سوئیس خواست که این تسلیحات را اوکراین ارسال کند اما سویس با این خواسته مخالفت کرد. دبیرخانه امور اقتصادی کشور (SECO) این خبر را به این روزنامه تایید کرده است. دو درخواست از آلمان وجود داشت. به هر دو «با اشاره به بی طرفی سوئیس و معیارهای رد اجباری قانون مواد جنگی» پاسخ منفی داده شده است.

به گزارش «پرتال خبری ۲۰دقیقه»، بریتانیا پیش از این تسلیحات ضد تانک با کلاهک سوئیسی به اوکراین ارسال کرده بود. بریتانیایی‌ها از خلأ قانونی موجود در قوانین فدرال سوئیس استفاده کردند: که اجازه میدهد برای صادرات تک تک قطعات یا مجموعه‌های سلاح نیازی به تأیید فدرال اضافی نباشد.

جمهوری خلق دونتسک: یک کشته و سه زخمی بر اثر گلوله باران نیروهای اوکراینی

مقامات دونتسک از حملات بیشتر ارتش اوکراین در صبح روز یکشنبه خبر دادند. بر این اساس، قلمرو جمهوری خلق در 24 ساعت گذشته 41 بار تیراندازی شده است. طرف اوکراینی در مجموع 277 گلوله شلیک کرد. در نتیجه به 31 خانه خسارت وارد شد. یک غیرنظامی کشته شد. سه نفر دیگر از جمله یک نوجوان زخمی شدند.

علاوه بر این، مقامات جمهوری خلق دونتسک 409 نفر دیگر را از ماریوپل تخلیه کردند. آنها در روستای Besymjonnoye به امن منتقل شدند. در میان آنها 67 کودک هستند. از 5 مارس، 22580 نفر از ساکنان شهر بندری در دریای آزوف به این شهر منتقل شده اند.

در آستانه سالگرد نشست رهبران دو کشور؛
پیونگ یانگ بر گسترش و تقویت روابط با مسکو تاکید کرد

کره شمالی امروز یکشنبه اعلام کرد که به گسترش و توسعه روابط با روسیه در آستانه سومین سالگرد نشست «کیم جونگ اون» رهبر این کشور با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، ادامه می دهد.

به گزارش یونهاپ، وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای که در تارنمای خود منتشر کرد نوشت: امروز روابط کره شمالی و روسیه، حتی در مواجهه با چالش‌ها و فشارهای آمریکا و نیروهای دست نشانده آن، به توسعه و تقویت ادامه می‌دهد و به تضمین صلح و امنیت در منطقه و برقراری نظم بین المللی که مبتنی بر استقلال و عدالت است، کمک می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: بر اساس توافقی که در نشست تاریخی سران کره شمالی و روسیه به دست آمد، این موضع ثابت دولت کره شمالی است که روابط دوستانه و همکاری با روسیه را که همسایه دوست ما است، در همه زمینه‌ها توسعه دهد.

کیم و پوتین در ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ نشستی را در شهر «ولادی وستوک» در شرق دور روسیه برگزار کردند. سومین سالگرد آن در حالی برگزار می‌شود که کره شمالی بر روابط دوستانه با روسیه در بحبوحه تشدید تنش‌ها بین مسکو و واشنگتن بر سر مسئله اوکراین، تاکید دارد و این در حالی است که پینونگ یانگ نیز به دلیل آزمایش متعدد موشکی خود مورد انتقاد شدید آمریکا و متحدانش قرار گرفته است.

روسیه: نیروهای ویژه ناتو عملیات نظامی در اوکراین را هدایت می‌کنند

زاخارووا گفت: «حقیقت برای مدت طولانی پنهان باقی نمی‌ماند. «مربیان» لهستانی، انگلیسی، آمریکایی، کانادایی و دیگر کشورهای عضو ناتو برای مدت طولانی نیروهای نئونازی اوکرینی را آموزش دادند. آنها مربی نیستند، بلکه سرویس‌های ویژه کشورهای غربی هستند که تعداد آنها نیز کم نیست. بدین ترتیب، سرویس‌های ویژه ناتو مدیریت درگیریها در اوکراین را برعهده داند.»

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه شب گذشته، شنبه، اعلام کرد که سرویس‌های ویژه کشورهای ناتو تحت پوشش مربیان نظامی از ایالات متحده، انگلیس و سایر اعضای این پیمان مدیریت عملیات نظامی نیروهای مسلح اوکراین را برعهده دارند. بدین ترتیب، وی به تفسیر سخنان یک فرمانده سابق نیروی زمینی لهستان پرداخت که بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس را به افشای اسرار نظامی پس از اعلام آموزش نیروهای اوکراینی در خاک انگلستان و لهستان متهم کرده بود.

روسیه: اوکراین برای ارایه اطلاعات جعلی درباره حمله شیمیایی آماده می‌شود

وزارت دفاع روسیه شنبه شب گزارش داد که نیروهای ارتش اوکراین برای ارائه اطلاعات نادرست مبنی بر استفاده مسکو از سلاح شیمیایی در شهر «یوجنی» در منطقه بندر اودسا در سواحل دریای سیاه آماده می‌شوند.

به گزارش شبکه تلویزیونی «راشا تودی»، میخائیل میزنتسف رییس مرکز مدیریت وزارت دفاع روسیه در این باره خاطرنشان کرد که براساس اطلاعات موثق، اوکراین برای تحریک‌ این گونه اقدامات در جهت خدشه دار کردن وجهه کلیسای ارتدکس اوکراین که زیرمجموعه روسیه است، در آستانه عید پاک آماده می‌شود.

وی ادعا کرد: کشیش‌های کلیسای ارتدکس یونان در اوکراین، دستوراتی از دفتر ولادمیر زلنسکی رییس جمهوری این کشور گرفته‌اند تا در شب‌های ۲۳ و ۲۴ آوریل  جشن‌های سنتی عید پاک را برگزار نکرده، بلکه آن را با پخش مجازی از طریق اینترنت جایگزین کنند.

این مقام نظامی روسیه گفت که این اقدامات تحریک‌آمیز به دنبال کمپینی رخ می دهد که حکومت کی‌یف در رسانه‌های اوکراینی به راه انداخته تا در آن روسیه متهم شود که به دنبال حمله موشکی به مراکز دینی اوکراین است.

مقامات و نیروهای اوکراینی ۲۳ فروردین ماه جاری نیز روسیه را به استفاده از سلاح های شیمیایی در حمله به شهر بندری ماریوپل متهم کردند و مدعی شدند که این حمله  به بیماری های تنفسی  سربازان و غیرنظامیان منجر شده است. 

این درحالی است که در آن زمان آمریکا نیز حمله روسیه با سلاح شیمیایی به این شهر بندری را نپذیرفت.

نشریه آمریکایی هیل در آن زمان گزارش داد که پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) نمی تواند گزارش رسانه های اجتماعی را درباره استفاده احتمالی روسیه از سلاح های شیمیایی تایید کند اما از چنین ادعاهایی مطلع است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نیز پبیشتر نتوانسته بود با قاطعیت بگوید که روسیه می تواند از سلاح‌های نامتعارف شیمیایی استفاده کند یا خیر.

اگرچه ناتو و رهبران غربی پیشتر هشدار داده بودند که روسیه احتمالاً در حال آماده شدن برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی در اوکراین است، اما مسکو برنامه استفاده از سلاح شیمیایی را رد کرده و در مقابل اوکراین را متهم به طراحی چنین حمله‌ای علیه نیروهای روسیه کرده است.

درخواست سفیر روسیه از کانادا برای تأثیر گذاری بر اقدامات تحریک آمیز آمریکا در اوکراین

اولیگ استپانوف، سفیر روسیه در کانادا شب گذشته، شنبه در مصاحبه با خبرگزاری نووستی گفت که کانادا باید در ارتباط با داده‌های مربوط به تحریک قریب الوقوع غرب با استفاده از سلاح های کشتار جمعی در اوکراین بر ایالات متحده تأثیر بگذارد. وی یادآور شد: من برای نخست وزیر جاستین ترودو و ملانی جولی، وزیر امور خارجه پیام‌های شخصی فرستادم تا بر دولت آمریکا تأثیر بگذارند و از این فاجعه جلوگیری کنند.

سفارت روسیه همچنین با صدور بیانیه‌ای در اتاوا، دولت کانادا و رسانه‌ها در خصوص این این تحریک قریب الوقوع اطلاع داده و تاکید کرد که واشنگتن مسئولیت عواقب چنین تحریکاتی را بر عهده خواهد داشت.

روز شنبه وزارت دفاع روسیه هشدار داد که طرف اوکراینی با کمک شرکای غربی ممکن است یک سری «تحریکات با استفاده از سلاحهای کشتارجمعی » برای بی‌اعتبار کردن روسیه انجام دهد.

آمریکا مهاجران اوکراینی را به طور رسمی نمی‌پذیرد.


یکی از مقامات ارشد دولت بایدن اعلام کرد نمی تواند شهروندان اوکراینی گریزان از جنگ را به عنوان مهاجران رسمی در خاک آمریکا بپذیرد.

براساس گزارش نشریه هیل، این مقام اظهار کرد آمریکا می تواند بسیاری از این مهاجران را تنها از طریق برنامه بشردوستانه مشروطی که این هفته اتخاذ شد، بپذیرد. بر طبق این طرح مهاجران اوکراینی می توانند تنها برای یک تا دو سال در خاک آمریکا بمانند و دولت تنها در این مدت و به طور موقت از شرایط اخذ اقامت آمریکا برای آن ها چشم پوشی می کند.

وی افزود: بسیاری از مهاجران اوکراینی خواهان کسب نوعی پناهندگی موقت در خاک آمریکا به واسطه افرادی هستند که در آمریکا با آنها در ارتباط هستند. برنامه بشردوستانه در نظر گرفته شده احتمالا شامل حال حدود 100 هزار مهاجر اوکراینی خواهد شد.

با اعلام این خبر، پرسش های تازه درباره روند پیشرفت برنامه پذیرش پناهندگان آمریکا شکل گرفته و نگرانی های فزاینده‌ای درباره روند کمک به مهاجران اوکراینی که بر طبق این طرح اقامت قانونی نخواهند داشت، ایجاد شده است.

براساس آمار و ارقام منتشر شده از سوی شبکه سی‌بی‌اس، از ابتدای فوریه تا ابتدای ماه آوریل دستکم 10 هزار اوکراینی وارد خاک آمریکا شده‌اند.

نیمی از مردم آلمان با تامین تسلیحاتی اوکراین مخالف هستند

در میان شهروندان آلمانی که توسط موسسه «اینسا» (Insa) مورد نظرسنجی قرار گرفته‌اند، تعداد پاسخ دهندگانی که عرضه تسلیحات سنگین به اوکراین را تایید نمی کنند به 50 درصد رسیده است. در عین حال، 43 درصد از مردم هم با این اقدام موافق بودند.

در میان حامیان حزب سوسیال دموکرات آلمان، صادرات تسلیحات سنگین به اوکراین بطور قابل توجهی بیشتر از سایر احزاب با شک و تردید مواجه شده: در میان این افراد، 55 درصد مخالف و تنها 41 درصد موافق عرضه هستند. در میان رای دهندگان طرفدار اتحادیه سوسیال مسیحی، 55 درصد موافق ارسال سلاح‌های سنگین  و 40 درصد مخالف این اقدام هستند و حامیان حزب سبز نیز 72 درصد موافق و 25 درصد رأی مخالف دادند.

پیش از این، روز شنبه، تعدادی از شخصیت‌های اجتماعی آلمان در نامه‌ای سرگشاده به اولاف شولز، صدراعظم آلمان، از وی خواستند تا تحویل سلاح به اوکراین را متوقف کنند. آنها به عنوان استدلال، مذاکرات بین مسکو و کی‌یف را تنها راه حل بحران نامیدند. به عقیده آنها تامین سلاح ارتش اوکراین تنها درگیری را طولانی می‌کند و به یافتن راه‌هایی برای حل آن کمکی نمی‌کند.

زلنسکی هر روز یک شرط جدید برای خروج اوکراین از مذاکرات اختراع میکند

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد، اگر هر گونه همه پرسی در خاک این برگزار شود، از مذاکرات با روسیه خارج خواهد شد.

زلنسکی شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «اگر مردم اوکراین در ماریوپل کشته شوند، اگر همه پرسی در هر سرزمین اشغالی از خاک ما اعلام شده و برگزار شود، ما از هرگونه مذاکره با طرف روسی کنار می‌رویم.»

پیش از این، مقامات محلی در منطقه خارکوف اوکراین گفته بودند که پس از تثبیت اوضاع منطقه، می توان یک همه پرسی یا نظرسنجی از شهروندان در مورد آینده سیاسی مناطق آزاد شده توسط ارتش روسیه برگزار کرد تا مردم از مسیری دموکراتیک، درباره آینده خود تصمیم گیری کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که مذاکرات بین طرف‌های روسی و اوکراینی به بن بست سیده و مسکو هنوز پاسخی درباره پیشنهادات خود برای حل و فصل اوضاع در دونباس از سوی کی‌یف دریافت نکرده است. علاوه بر این، وی یادآور شد که مقامات اوکراینی بارها گفته‌اند که آنها نیازی به مذاکره با روسیه ندارند.

انتقاد زلنسکی از گوترش
«ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین تصمیم «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد را برای عزیمت به مسکو، پایتخت روسیه در روز سه شنبه، دو روز پیش از عزیمت به کی یف، پایتخت اوکراین, «غیر منطقی» دانست و آن را محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از کی یف، رئیس جمهور اوکراین در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: این که دبیرکل سازمان ملل ابتدا به روسیه برود و سپس به اوکراین، اشتباه است. زلنسکی ضمن ابراز تاسف گفت: هیچ عدالت و هیچ منطقی در این ترتیب وجود ندارد.

اوکراین درباره رکود ترانزیت گاز طبیعی روسیه هشدار داد


شرکت دولتی نفتوگاز اوکراین نسبت به سقوط ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین هشدار داده است.  مدیر عامل شرکت یوری ویترنکو روز شنبه در توییتر نوشت:

ما تخمین می زنیم که اگر نیروهای اشغالگر دخالت در عملکرد ایستگاه های ما را متوقف نکنند، یک سوم گاز صادر شده از روسیه به اتحادیه اروپا از طریق اوکراین ممکن است از بین برود.

به گفته این شرکت، روز جمعه بیش از ۵۸ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از روسیه به غرب منتقل شد.

با وجود آغاز درگیری ها در دو ماه پیش، اوکراین ترانزیت گاز یا نفت به غرب را متوقف نکرده است.  از آن زمان، بیش از پنج میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از طریق خاک اوکراین به غرب پمپاژ شده است.  در عین حال، کیف خواهان تحریم منابع انرژی روسیه از کشورهای اتحادیه اروپا است تا تامین مالی عملیات به اصطلاح ویژه در اوکراین را برای روسیه دشوارتر کند.

درخواست اوکراین از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره بهره برداری از تاسیسات هسته‌ای خود

مقامات اوکراینی فهرست کاملی از تجهیزاتی را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده‌اند که به گفته آنها برای عملیات ایمن و مطمئن تاسیسات هسته‌ای این کشور ضروری است. این مسئله در بیانیه منتشره از سوی آژانس مشخص شده است.

در این بیانیه آمده است که در درخواست مقامات اوکراینی، سخنان رافائل گروسی، مدیر کل آژانس آورده شده که آژانس بین المللی انرژی اتمی دانش فنی لازم برای حمایت از اوکراین در تضمین ایمنی و قابلیت اطمینان تاسیسات هسته‌ای این کشور را در اختیار دارد.

لازم به ذکر است که فهرست ارسال شده از سوی اوکراین در روز شنبه شامل دستگاه‌های مختلف برای اندازه گیری تشعشعات، مواد محافظ، کمک در نگهداری رایانه‌ها، سیستم‌های منبع تغذیه و دیزل ژنراتورها است. در بیانیه آژانس درباره دیدگاه مقامات این سازمان در خصوص این درخواست کی‌یف توضیحی داده نشده است.

زاخارووا: غرب برای مدت طولانی منافع امنیتی مسکو را نادیده گرفت

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که اختلافات کنونی روسیه با آمریکا و اروپا به این دلیل است که منافع امنیتی مسکو برای مدت زمان بسیار طولانی نادیده گرفته شده است.

وی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «اختلافات کنونی بین روسیه و آمریکا و اروپا در نتیجه نادیده گرفتن منافع امنیتی کشور ما برای مدت طولانی به وجود آمد. غربی ها گام به گام مکانیسم‌های کنترل تسلیحات ایجاد شده توسط نسل‌ قبل مذاکره کنندگان را نابود کردند و همین امر یکی از دلایل افزایش تنش کنونی در سطح بین المللی و رسیدن آن به سطحی غیرقابل قبول است.»

این دیپلمات خاطرنشان کرد که بازگشت به گفتگو در چارچوب امنیت غیرقابل تقسیم در قاره  اروپا و توسعه «قواعد همزیستی مسالمت آمیز» بر اساس اصل احترام به منافع مشروع همه کشورهای کلیدی باید با قوانین همه کشورها مطابقت داشته باشد.

زاخارووا تاکید کرد که امروز جهان در حال گذراندن دوره دگرگونی عمیقی است و جهان تک قطبی مدت‌ها قبل از شروع درگیری بر سر اوکراین، در حال از بین رفتن بود. وی گفت: « مراکز جدید قدرت در آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین، خاورمیانه نقش برجسته‌ای را در شکل‌ دهی دستورکار جهانی ایفا می‌کنند و تمایل خود را برای دفاع از منافع قانونی همه کشورها را نشان داده و خواستار احترام به مسیر توسعه خویش هستند.»

زاخارووا افزود: «البته این واقعیت برای ایالات متحده و متحدان غربی آن مناسب نیست. آنها حاضر نیستند از موقعیت ممتاز خود در عرصه جهانی دست بکشند و تلاش می کنند روند دموکراتیزه شدن روابط بین الملل را متوقف یا کند کنند».

روسیه از فرار سربازان گارد امنیت ملی اوکراین خبر داد
به گزارش پایگاه خبری اسپوتنیک؛ وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: طبق گزارش کانال نظامی روسیه در تلگرام بیش از ۸۶۰ سرباز از نیرو‌های گارد ملی اوکراین از اجرای اوامر فرماندهان خود سرباز زدند و در ماه مارس از یگان‌های خود فرار کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: