پرش به محتوا

مکرون: بدون گاز روسیه اروپا در زمستان با مشکلاتی جدی مواجه خواهد شد

برگردان: م. میر فخرائی
مجله هفته


به گفته امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، اتحادیه اروپا در صورت عدم خرید گاز روسیه با تکیه بر ذخایر گازی‌اش، در بهار و تابستان ۲۰۲۲ احتمالا می تواند از پس مشکلات برآید. با این حال، او اضافه کرد که وضعیت ممکن است در زمستان پیچیده تر شود.

اگر اروپا به طور کامل بدون گاز روسیه بماند، زمستان آینده ممکن است با عواقبی روبرو شود. این چیزی است که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه با یک رسانه فرانسوی گفت.

اگر اتحادیه اروپا در مورد تحریم‌های جدید ضد روسیه تصمیم بگیرد و روسیه در مورد گاز دست به مقابله به مثل بزند، مقامات اروپایی باید با ساکنان اروپا و خانوارها تماس بگیرند و از آنها بخواهند در مصرف گاز شدیدا صرفه جوئی کرده و دمای خانه‌هایشان را کاهش دهند. وی تاکید کرد:

در بهار و تابستان ۲۰۲۲ ما هنوز عواقب کمبود انرژی را احساس نخواهیم کرد (ما ذخایر خود را دوباره پر کرده ایم)، اما وضعیت زمستان آینده زمانی که گاز روسیه دیگر در دسترس نباشد تغییر خواهد کرد.

مکرون افزود که تحریم کامل گاز روسیه در حال حاضر قابل بحث نیست. رئیس جمهور فرانسه تصریح کرد:

« ما از مشکلات عظیمی که در آن وجود دارد آگاه هستیم.»

وی همچنین گفت که در حال حاضر امکان جایگزینی کامل گاز وارداتی اتحادیه اروپا از روسیه با سایر تامین کنندگان وجود ندارد. با این وجود، کشورهای اتحادیه اروپا به کمیسیون اروپا دستور دادند که گاز را از سایر تامین کنندگان بخرد، و همچنین در حال انجام «سرمایه گذاری مجدد اجباری» برای دریافت LPG بیشتر هستند.

روز قبل، در ۲۱ آوریل، مارین لوپن، نامزد ریاست جمهوری فرانسه، تحریم احتمالی واردات انرژی روسیه از جمله نفت و گاز را به عنوان «خودکشی برای اروپا» توصیف کرده بود. او گفت:

« ما نباید مرتکب خودکشی شویم به این امید که این امر به روسیه آسیب برساند در حالی که همه ما میدانیم روسیه مناطق دیگری برای صادرات نفت و گازش پیدا می کند.»

به نظر او، چنین تصمیمی می تواند بر شهروندان فرانسوی تأثیر منفی بگذارد و به نزدیکی روسیه و چین منجر شود.

اتحادیه اروپا از اواخر فوریه پنج بسته تحریمی علیه روسیه وضع کرده بود. این محدودیت ها شامل ممنوعیت خرید، واردات یا ترانزیت زغال سنگ و سایر سوخت های فسیلی جامد از روسیه است. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در ۱۷ آوریل از کار بر روی بسته ششم تحریم‌ها خبر داد که در آن بروکسل به مسائل مربوط به بخش انرژی خواهد پرداخت.

الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه یادآور شد که سهم صادرات انرژی روسیه به بازارهای جهانی ۲۰ درصد است. به گفته وی، اگر هیدروکربن‌های روسیه ممنوع شود، قیمت نفت به ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در هر بشکه افزایش می‌یابد و این امر باعث می‌شود اروپا سوخت‌های روسیه را کنار بگذارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: