پرش به محتوا

اخبار روز پنجاه و نهم جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


سرویس مخفی اوکراین ظاهراً در حال برنامه ریزی برای تحریک در لیسیچانسک است

خبرگزاری روسی ریانووستی به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش می دهد که سرویس های مخفی اوکراین و بریتانیا در حال برنامه ریزی یک اقدام تحریک آمیز در لیسیچانسک هستند.

لیسیچانسک، همراه با شهرهای روبشنویه و سورودونتسک، یکی از مناطقی در جمهوری خلق لوهانسک است که در آن درگیری‌ها ادامه دارد.

بر اساس گزارش آژانس، سرویس مخفی اوکراین SBU یک «تحریک جدید» را در لیسیچانسک تدارک دیده بود که به گفته گرارش رسانه ها، نمایندگان رسانه های غربی که قبلاً در بوچا عکس و فیلمبرداری کرده بودند، قبلاً وارد شهر شده بودند. ژنرال میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع ملی روسیه.

در لیسیچانسک در جمهوری خلق لوگانسک، افسران SBU به همراه سرویس‌های ویژه بریتانیا در حال تدارک فریب دیگری هستند. برای این منظور، نمایندگان رسانه‌های اوکراینی و غربی که قبلاً عکس‌ها و فیلم‌های ضبط‌شده صحنه‌ای را در بوچا انجام داده‌اند، در حال حاضر در این منطقه حضور دارند. شهر از قبل آمده بود»

او گفت. ژنرال میخائیل میزینتسف، تاکید کرد که در جریان عملیات ویژه نظامی، نیروهای مسلح روسیه بر خلاف ارتش اوکراین و تشکل های مسلح ملی گرا، با مردم محلی به شدت انسانی رفتار کردند و به زیرساخت های غیرنظامی کشور حمله نخواهند کرد.

ما پیشاپیش به اصطلاح «غرب متمدن» هشدار می‌دهیم که این تصاویر جعلی توسط مقامات کیف درباره «جنایت‌های روسیه» به‌زودی به طور گسترده از طریق رسانه‌های غربی منتشر خواهد شد.»

او در انتها گفت اگر فردا یکشنبه تحریکات یا حملاتی صورت گیرد، مصادف با عید پاک ارتدکس خواهد بود.

وزارت دفاع روسیه: پایانه لجستیکی تسلیحات در نزدیکی اودسا توسط نیروهای روسی تخریب شد


تاس به نقل از سخنگوی وزارت دفاع روسیه گزارش می دهد که نیروهای روسی از موشک های دقیق در یک فرودگاه نظامی در نزدیکی اودسا برای منهدم کردن یک ترمینال لجستیکی که محموله تسلیحات خارجی را در خود جای داده بود، استفاده کردند.

«بعدازظهر امروز، موشک‌های دوربرد و دقیق نیروی هوایی روسیه یک پایانه لجستیکی را در یک فرودگاه نظامی در نزدیکی اودسا که در آن محموله بزرگی از تسلیحات خارجی از ایالات متحده و اروپا در آن نگهداری می‌شد، منهدم کردند.»

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این وزارتخانه گفت. به گفته وی، در طول روز، نیروهای روسی 22 تاسیسات نظامی اوکراین را با موشک‌های دقیق نیروی هوایی روسیه گلوله‌بار کردند که در نتیجه آن 200 ملی‌گرای اوکراینی کشته شدند.

ترکیه حریم هوایی هواپیماهای روسیه را که به مقصد سوریه می‌رفتند مسدود کرد


خبرگزاری روسی اینترفاکس گزارش داده است که ترکیه حریم هوایی خود را برای هواپیماهای غیرنظامی و نظامی روسیه که به سمت سوریه پرواز می کنند مسدود می کند. این را مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه اعلام کرد.

به نقل از روزنامه ترکیه ای صباح چاووش اوغلو، «مجوزها هر سه ماه یکبار صادر می شد. آخرین مجوز تا آوریل اعتبار داشت. از این پس این پروازها متوقف می شوند.»

وزیر خارجه ترکیه گفت که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را در جریان این اقدام قرار داده است.

ارتش اوکراین ظاهرا انبارهای تسلیحاتی بزرگی را در بالاکلیا در نزدیکی خارکف ترک کرده چ گریخته.


همانطور که الکساندر کوز، خبرنگار جنگی کومسومولسکایا پراودا در کانال تلگرامی خود گزارش می دهد، سربازان اوکراینی در حال فرار مقادیر غیرقابل تصوری از انواع مهمات و احتمالاً هزاران نارنجک و پرتابه های دیگر مانند راکت انداز را جا گذاشته اند.

این انبارها در نزدیکی Balakleya در نزدیکی خارکف قرار دارند.

آنطور که خبرنگار می نویسد، تنها پنج انبار مهمات مورد بررسی قرار گرفته است، اما تقریباً ۳۰۰ مورد وجود دارد. بر اساس این اسناد، برخی از سنگرهای مهمات تنها در سال ۲۰۲۱ بررسی شدند.


با توجه به این مقادیر عظیم مهمات ذخیره شده، خبرنگار می پرسد که چرا لازم است اوکراین برای تحویل مهمات از کشورهای غربی درخواست کند.

اوکراین شهردارانی را از روسبه دریافت کمک انسانی قبول کرده اند را به خیانت به کشور متهم کرد.


مقامات اوکراین دریافت کمک های بشردوستانه از روسیه را یکی از دلایل متهم شدن شهردار شهری در منطقه خارکف به خیانت در روز جمعه ذکر کرده اند. ایوان استولبووی، شهردار بالاکلیا، متهم است که از شورای شهر خواسته است با نیروهای روسی همکاری کند و اعلام کرده است که روسها به مردم کمک و غذا توزیع خواهند کرد.

دفتر دادستانی کل اوکراین، استولبووی را به «طرفداری از دشمن» متهم کرد که ارتش روسیه کنترل بالاکلیا را در ۲۸ مارس به دست گرفت. دادستان ها گفتند که او موافقت کرد که تحت «رژیم اشغالگر» شهردار بماند و کمک های بشردوستانه سربازان روسیه را پذیرفت.

بالاکلجا شهری با حدود ۲۵۰۰۰ نفر در ۹۰ کیلومتری جنوب شرقی خارکف است. از اواخر ماه مارس تحت کنترل روسیه است.

پارلمان فنلاند به عضویت ناتو رای داد

  همانطور که پورتال mail.ru گزارش داده است، پارلمان فنلاند به پیوستن به ائتلاف نظامی غربی ناتو رای مثبت داده است.

 این کشور قصد دارد همراه با سوئد که پیوستن آن به اتحاد آتلانتیک شمالی نیز اخیراً مورد بحث قرار گرفته، درخواست عضویت کند.  در بیانیه ای که در سایت پارلمان منتشر شده است آمده است:

 اکثر نمایندگان پارلمان اروپا موافق پیوستن فنلاند به ناتو بودند.

 در 22 آوریل، Erkki Tuomioja، معاون رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان فنلاند، گفت که این کشور در آینده نزدیک به اتحاد آتلانتیک شمالی خواهد پیوست.

 ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، پیشتر در 20 آوریل گفت که روسیه به سوئد و فنلاند در مورد عواقب پیوستن به ناتو هشدار داده است.

 به گزارش تاس، روزنامه هلسینگین سانومات به نقل از توومیوجا می گوید:

« من می بینم که فنلاند دارای اکثریت قوی [برای عضویت در ناتو]، هم در جامعه و هم در پارلمان است، و این بدان معناست که فنلاند پیشنهاد عضویت خود را در هفته های آینده، در بهار به ناتو ارسال خواهد کرد.»

 این آژانس روسی در ادامه می گوید:

 به گزارش این روزنامه، کمیته روابط خارجی پارلمان فنلاند به رهبری جوسی هالا آهو رئیس آن روز پنجشنبه از استکهلم پایتخت سوئد دیدن کرد و اعضای کمیته با تعدادی از سیاستمداران سوئدی از جمله آندریاس نورلن رئیس پارلمان، پیتر هالتکویست وزیر دفاع دیدار کردند. و وزیر امور خارجه آن لیندن.»

 روزنامه ایلطالهتی پیشتر گزارش داده بود که تصمیم نهایی در مورد درخواست عضویت فنلاند برای عضویت در ناتو در دو هفته اول ماه مه انتظار می رود.  اگرچه فنلاند عضو ناتو نیست، اما همکاری نزدیکی با این سازمان دارد.  بر اساس نظرسنجی اخیر Ule، حدود 62 درصد از فنلاندی ها از پیوستن به این ائتلاف حمایت می کنند.

رئیس جمهور صربستان بار دیگر اعمال تحریم ها علیه روسیه را رد کرد


الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان در مصاحبه با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز بار دیگر اعمال تحریم های اقتصادی علیه روسیه را به دلیل عملیات نظامی این کشور در اوکراین رد کرد. وی بار دیگر تاکید کرد که صربستان تحریم هایی را علیه «کسی» اعمال نکرده است زیرا «فکر نمی کنیم تحریم ها چیزی را تغییر دهد». ووچیچ افزود:

«شما می توانید صربستان را تحت فشار قرار دهید و مجبور کنید، اما این نظر صادقانه ماست.»

رئیس دولت صربستان در عین حال تاکید کرد که این امر به نفع کشورش نیز نخواهد بود.

«مردم در مورد انتخاب طرف صحبت می کنند. نه، ما طرف خود را داریم – منافع صربستان. ما توسط ۱۹ کشور ناتو [در سال ۱۹۹۹] بمباران شدیم و تحریم شدیم.»

بر این اساس، بلگراد «یک طرف» را انتخاب نخواهد کرد، اگرچه اتحادیه اروپا از همه کشورهایی که خواهان عضویت در اتحادیه اروپا هستند می‌خواهد تا سیاست خارجی خود را با سیاست بروکسل تطبیق دهند.

هشدار درباره آماده سازی تحریکات ضدروسی از سوی آمریکا و ناتو بر اساس «سناریوی سوریه»

ایگور کیریلوف، رئیس نیروهای دفاع رادیویی، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه امروز، شنبه اعلام کرد، هدف از صحنه‌سازی احتمالی درباره استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در اوکراین، متهم کردن روسیه به استفاده از سلاح‌های ممنوعه طبق «سناریوی سوریه»، اعمال فشار بر کشورهای وفادار به روسیه و همچنین منزوی ساختن سیاسی و اقتصادی این کشور است.

به گفته وی، ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در حال بررسی چند سناریوی تحریک آمیز با استفاده واقعی از سلاح‌های شیمیایی، بیولوژیکی یا هسته‌ای در اوکراین هستند تا متعاقباً روسیه را در این زمینه مقصر جلوه بدهند.

این مقام نظامی افزود: مکانیزم بررسی حقایق استفاده احتمالی از سلاح‌های کشتار جمعی با مجوز دبیرکل سازمان ملل متحد برای تشکیل گروه کارشناسی فعال می‌شود، بدین ترتیب که در مناطقی از اوکراین که نمایندگان کشورهای ناتو امکان حضور ندارند، برنامه ریزی شده تا نمایندگان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با ابزارهای حفاظتی و نشانه‌ای مشارکت کنند.

ژنرال کیریلوف گفت: احتمال بسیار زیاد استفاده آمریکا از سلاح‌های شیمیایی در خاک اوکراین با وجه به این واقعیت توضیح داده می‌شود که از هم اکنون انتقال پادزهرهای مواد بیولوژیکی و سمی به این کشور تأیید شده است.

به گفته وی، این واقعیت گواه بر آماده سازی هدفمند تحریکاتی با استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی، از جمله مواد فلج کننده اعصاب در اوکراین است.

این مقام نظامی افزود: ادعای ویلیام برنز، مدیر سازمان سیا درباره استفاده ادعایی روسیه از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در اوکراین پوچ و بی‌اساس است. وی این اظهارات برنز، را غیرحرفه‌ای و ناشی از سردرگمی ارزیابی کرد.‎

درخواست زلنسکی از شهروندان برای مقاومت در برابر نیروهای روسی

«ولادیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین از شهروندان کشورش خواسته است در برابر جنگ روسیه مقاومت کنند. زلنسکی در پیام ویدیویی خود گفت: همه باید در هر فرصتی از خود در برابر اشغال دفاع کنند. مردم نباید با روس ها همکاری کنند. کسانی که در مناطق تحت کنترل یگان های روسی زندگی می کنند باید تا حد امکان برای آنها دردسر ایجاد کنند.‎

ماریا زاخارووا مربیان غربی را به رهبری عملیات رزمی در اوکراین متهم می کند

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره گزارش‌هایی مبنی بر اینکه 20 مربی از نیروهای ویژه بریتانیایی SAS در نزدیکی شهر لووف در غرب اوکراین قرار است به سربازان اوکراینی نحوه استفاده از سلاح‌های ناتو را آموزش دهند، در تلگرام اظهار نظر کرد. به گفته این دیپلمات، این اطلاعات مدت هاست که دیگر اطلاعات بروزی نیست!

« مربیان لهستانی، بریتانیایی، آمریکایی، کانادایی و دیگر مربیان مدت طولانی است که مبارزان نئونازی را راهنمایی می کنند. در واقع، آنها اصلاً مربی نیستند. آنها سرویس های مخفی کشورهای ناتو هستند.»

زاخارووا همچنین گفت که نه ده ها، بلکه صدها و هزاران مربی غربی وجود دارد. «شما باید بچه را به اسمش صدا کنید»:

« آنها در هدایت عملیات های جنگی در اوکراین شرکت می کنند.»

پیش از این، الکساندر باستریکین، رئیس کمیته تحقیقات روسیه به اداره خود دستور داده بود اطلاعات مربوط به نفوذ ۲۰ نیروی SAS بریتانیا را بررسی کند. در بیانیه این مقام آمده است که وظایف نیروهای ویژه بریتانیا نیز شامل عملیات خرابکارانه، قتل سیاستمداران و سازماندهی تظاهرات گسترده است.

وزارت دفاع روسیه: آمریکا با سلاح های ABC در اوکراین اقدام تحریک آمیز می کند

ایگور کریلوف، فرمانده نیروهای حفاظتی NBC روسیه روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت که وزارت دفاع روسیه اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد ایالات متحده در حال آماده سازی اقدامات تحریک آمیز برای متهم کردن نیروهای مسلح روسیه به استفاده از سلاح های کشتار جمعی در اوکراین است. طرح مربوطه ایالات متحده قبلاً کار شده است و نشان دهنده واکنشی به موفقیت های ارتش روسیه است.

کریلوف به «اظهارات تحریک آمیز منظم» توسط چندین مقام عالی رتبه غربی در ماه مارس و آوریل مبنی بر اینکه روسیه می تواند از سلاح های NBC در کشور همسایه استفاده کند، اشاره کرد. در این زمینه، وزارت امور خارجه ایالات متحده به طور موقت تحویل ۴۰۰۰۰۰ قطعه تجهیزات حفاظت فردی، ۳۹۰ دستگاه تشخیص NBC و ۱۵ خودروی شناسایی NBC از نوع Stryker را تایید کرده است. علاوه بر این، ارتش ارشد روسیه اعلام کرد که ایالات متحده تنها کشوری در تاریخ جهان است که از هر سه نوع سلاح کشتار جمعی استفاده کرده است.

کریلوف تحریک اوکراین در تاسیسات هسته ای این کشور را رد نکرد. هدف اولیه چنین اقدام تحریک آمیزی با پرچم دروغین می تواند نیروگاه هسته ای Zaporozhye تحت کنترل روسیه باشد. رژیم در کیف قادر به اجرای سناریوهایی است که می تواند منجر به مرگ ده ها هزار شهروند اوکراینی و یک فاجعه زیست محیطی و انسانی شود.

بیش از ۲۰ کشور موافقت کردند که در نشست های اوکراین در رامشتاین شرکت کنند

به گفته ایالات متحده، بیش از ۲۰ کشور تاکنون مشارکت خود را در کنفرانس اوکراین که قرار است در ۲۶ آوریل در پایگاه نیروی هوایی رامشتاین ایالات متحده برگزار شود، تایید کرده اند. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه (به وقت محلی) در پنتاگون گفت که حدود ۴۰ ،کشور دعوت شده اند. کشورهای غیر ناتو نیز در این میان هستند. وی به کشورهای خاصی اشاره نکرد. این نشست زیر چتر اتحاد برگزار نمی شود. آمریکا هنوز منتظر پاسخ کشورهای دعوت شده است.

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده قبلاً به این کنفرانس دعوت کرده بود. کربی پیشتر گفته بود یکی از اهداف مذاکرات در پایگاه راینلند-فالتز، امنیت و حاکمیت پایدار اوکراین است. بنابراین باید در مورد نیازهای دفاعی اوکراین باشد، حتی فراتر از اقدامات فعلی جنگ.

وزارت دفاع روسیه: ۱۱ هدف نظامی اوکراین با موشک‌های با دقت بالا مورد اصابت قرار گرفت


ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری خود در صبح شنبه از پیشرفت عملیات نظامی به اصطلاح روسیه در اوکراین خبر داد. به گفته وی، یازده هدف نظامی اوکراینی شنبه شب با موشک های هوایی با دقت بالا مورد اصابت قرار گرفت. حداقل ۲۵ خودروی زرهی و تا دو کمپانی در این حملات آسیب دیدند. سه اردوگاه با سلاح های موشکی و توپخانه ای در نزدیکی روستای چروونویه منهدم شد.

کوناشنکوف همچنین گفت که نیروهای هوایی روسیه در طول شب ۶۶ هدف نظامی دیگر را در کشور اوکراین هدف قرار دادند. اینها سه پست فرماندهی، ۵۷ بخش فناوری و پرسنل و سه انبار با سلاح های موشکی و توپخانه ای در نزدیکی شهرهای الکساندروکا، کومار و بوگاتیر هستند.

به گفته سخنگوی این آژانس، اوکراین سه هلیکوپتر Mi-8 را در نزدیکی شهر چوگویف از دست داد. همچنین پدافند هوایی روسیه یک فروند جنگنده سوخو ۲۵ را در نزدیکی روستای نوایا دمیتروفکا در منطقه خارکف سرنگون کرد. در مجموع ۱۵ پهپاد نیز در طول شب منهدم شد. پدافند هوایی روسیه دو موشک تاکتیکی توشکا-یو را در نزدیکی روستای چرنوبایوکا رهگیری کرد.

بر اساس اعلام وزارت دفاع در مسکو، اوکراین از آغاز عملیات ویژه، ۱۴۱ هواپیما، ۱۱۰ هلیکوپتر، ۵۳۸ پهپاد، ۲۶۱ مجتمع موشکی ضد هوایی، ۲۴۷۱ تانک و سایر خودروهای زرهی و ۲۷۴ موشک انداز متعدد را در عملیات نظامی از دست داده است.جمهوری خلق دونتسک ۵۷۹ نفر دیگر را از ماریوپل خارج کرده است

صبح روز شنبه، مقامات جمهوری خلق دونتسک از 579 نفر دیگر از شهر ماریوپول در دریای آزوف تخلیه شدند. 77 نفر از آنها کودک هستند. مردم در روستای Besymjonnoye به امن منتقل شدند. از 5 مارس، در مجموع 22171 نفر از ساکنان شهر بندری به Besymyonnoye تخلیه شده اند.

همچنین از دونتسک گزارش شد که نیروهای اوکراینی در 24 ساعت گذشته 26 بار جمهوری خلق را گلوله باران کرده اند. 175 گلوله شلیک شد. بر این اساس، چندین منطقه دونتسک، گورلووکا، یاسینواتایا و روستاهای زایتسوو، ژلزنایا بالکا، دولومیتنویه، اوزریانوفکا و لوگانسکویه تحت تأثیر قرار گرفتند. در نتیجه 12 خانه آسیب دیده است.

پس از دو ماه!! دبیرکل سازمان ملل نیز هفته آینده پس از مسکو، به کیف سفر خواهد کرد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز پس از سفر به روسیه به اوکراین سفر خواهد کرد. سازمان ملل این سفر را روز جمعه در نیویورک اعلام کرد. دبیرکل با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین دیدار خواهد کرد. همچنین قرار است دیدارهای کاری با سرگئی لاوروف و دیمیتری کوله‌با وزرای خارجه دو کشور نیز برگزار شود.

گوترش در توییتر نوشت که برای نجات جان انسان ها، پایان دادن به رنج و ایجاد صلح به اقدامات فوری نیاز است.

پیش از این دبیرکل سازمان ملل متحد با ارسال نامه هایی به نمایندگی های روسیه و اوکراین در سازمان ملل خواستار پذیرش وی در پایتخت های این کشورها شده بود. سازمان ملل در ابتدا نمی خواست ابتکار دبیرکل را به عنوان تلاشی رسمی برای میانجیگری معرفی کند.

اوکراین کریدور تخلیه از ماریوپل را برای شنبه اعلام کرد


ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین اواخر عصر جمعه در فیس بوک اعلام کرد که تخلیه بندر ماریوپل اوکراین که به شدت آسیب دیده است ممکن است در روز شنبه انجام شود.

« این احتمال وجود دارد که بتوانیم یک کریدور بشردوستانه از ماریوپل باز کنیم.»

ورشچوک مرکز خریدی در شمال شهر را که مستقیماً در یکی از راه های خروجی قرار دارد به عنوان محل ملاقات ساعت ۱۰ صبح روز شنبه نام برد. او ادامه داد که راهروهای فرار از شهر چندین بار شکست خورده است و او درک می کند که این کار برای مردم چقدر سخت است.

«اما من و شما باید چندین بار تلاش کنیم تا نتیجه ای حاصل شود.»

خبرگزاری روسی تاس شامگاه جمعه با استناد به اطلاعات شبه نظامیان خلق جمهوری خلق دونتسک نوشت که هیچ جنگجوی اوکراینی برای تسلیم یا تخلیه غیرنظامیان از «دالان بشردوستانه» استفاده نکرد. روز پنجشنبه، وزیر دفاع روسیه، سرگئی شویگو، ماریوپل را کاملاً آزاد کرد، به استثنای کارخانه متالورژی آزوفستال، که گفته می‌شود حدود ۲۰۰۰ جنگنده اوکراینی در آن مستقر شده‌اند.

ارتش روسیه انباری بزرگ از تسلیحات اوکراین را تصرف کرد

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت دفاع روسیه روز جمعه گزارش داد که نیروهای مهندسی ارتش روسیه کنترل یک زرادخانه ارتش اوکراین را با هزاران تن مهمات در منطقه خارکف به دست گرفته‌اند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروهای ارتش روسیه در جریان عملیات ویژه خود، کنترل یک زرادخانه ارتش اوکراین را در مساحتی به وسعت چند صد هکتار با انبارهایی حاوی هزاران تن مهمات در منطقه خارکف به دست آوردند.»

در این بیانیه گفته شده است که «این‌ها مهماتی هستند که نیروهای اوکراینی برای بمباران محله‌های مسکونی و مناطق پرجمعیت استفاده می‌کردند و جان غیرنظامیان را به خطر می‌انداختند.»

روز جمعه همچنین وزیر امور خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتای قزاقستانی خود گفت: مذاکرات بین روسیه و اوکراین متوقف شده است و ما تا کنون هیچ پاسخی از کی یف به پیشنهادات خود دریافت نکرده‌ایم.

سرگئی لاوروف در این نشست خبری تصریح کرد: برنامه‌ریزی غرب برای تبدیل اوکراین به پایگاهی برای ایجاد بازدارندگی در مقابل روسیه شکست خورد.

اعزام گروهی از داوطلبان روسی برای شرکت در جنگ اوکراین‎

رمضان قدیروف، رئیس چچن صبح امروز، شنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: «گروهی از داوطلبان از مناطق مختلف روسیه، متشکل از صدها نفر، به منطقه جنگی – به دونباس و اوکراین اعزام شده‌اند تا در عملیات ویژه روسیه برای محافظت از مردم منطقه دونتسک و لوهانسک شرکت کنند. »

به گفته قدیروف، این داوطلبان یک دوره آموزشی کامل را پشت سر گذاشتند و بزودی در منطقه استقرار خواهند یافت.

قدیروف گفت: »صدها نفر از میهن پرستان واقعی از سراسر کشور به زودی خود به منطقه می رسانند و با پلیدی های فاشیست های باندرا مبارزه خواهند کرد.«

رئیس چچن همچنین گفت که هر داوطلب دوره آموزشی کامل نظامی را در دانشگاه نیروهای ویژه روسیه در شهر گودرمس گذرانده است.

با انتشار بیانیه‌ای؛ روسیه مرگ یک نظامی‌ در حادثه ناو مسکوا را تائید کرد

وزارت دفاع روسیه تائید کرد که در پی حادثه رزم ناو موشکی مسکوا، یک سرباز کشته و ۲۷ نفر مفقود شدند، اگرچه در این حادثه ۳۹۶ خدمه نیز نجات یافتند.

به گزارش تاس، وزارت دفاع روسیه روز جمعه اعلام کرد که یکی از نیروهای رزم ناو «مسکوا» پس از انفجار در این ناو در هفته گذشته جان خود را از دست داده است.

در گزارش وزارت دفاع روسیه همچنین گفته شده که در جریان حادثه اخیر برای رزم ناور مسکوا، حداقل ۲۷ نیروی نظامی نیز ناپدید شدند، اگرچه ۳۹۶ نفر نیز از این رزم ناو بیرون کشیده شدند.

این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای درباره حادثه رزم ناو مسکوا که کمتر از ۱۰ روز پیش به وقوع پیوست، گفت: «در ۱۳ آوریل، رزم ناو موشکی مسکوا به دلیل انفجار مهمات ناشی از آتش سوزی آسیب جدی دید. تلاش برای خاموش کردن آتش بی نتیجه ماند. در جریان کنترل خسارت، یک سرباز جان باخت و ۲۷ نفر دیگر در عملیات مفقود شدند.»

در بیانیه یاد شده، وزارت دفاع روسیه همچنین گفت: «۳۹۶ خدمه این رزم ناو نیز به کشتی‌های ناوگان دریای سیاه در مجاورت محل حادثه انتقال داده شدند.»

وزارت دفاع روسیه همچنین افزود: «وزارت دفاع روسیه تمام حمایت‌ها و کمک‌های لازم را به بستگان و نزدیکان کشته شدگان و مفقودین در عملیات اخیر ارائه می‌کند.»

کمتر از ۱۰ روز پیش، وزارت دفاع روسیه از غرق شدن رزم ناو مسکوا که دچار آتش سوزی و انفجار شده بود به دلیل شرایط نامساعد جوی خبر داد. طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، این رزم ناو در حال حرکت به سمت بندر مقصد، به دلیل آسیب‌های وارده در پی آتش سوزی و شرایط نامساعد جوی غرق گردید.ونزوئلا محرومیت روسیه از وضعیت ناظر در OASرا محکوم کرد

فلیکس پلاسنسیا، وزیر امور خارجه ونزوئلا صبح امروز، شنبه اعلام کرد که مقامات کاراکاس محرومیت فدراسیون روسیه از وضعیت ناظری در سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) را محکوم می‌کنند.

وی گفت: «این تصمیم گیری مایه شرمساری است. ما این تصمیم را نمی پذیریم، این سوء استفاده از اوضاع است که بخشی از تلاش‌های واشنگتن برای آزار و بازدارندگی روسیه است.»

به گفته وی، لوئیس آلماگرو، دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی «احتمالاً از دولت ایالات متحده حقوق دریافت کرده و عامل اجرای دستورات واشنگتن است.

شورای سازمان کشورهای آمریکایی روز جمعه از محرومیت موقت مسکو به عنوان ناظر دائمی در این سازمان، به دلیل اوضاع کنونی در اوکراین، حمایت کرد.

اعتماد ۸۰ درصدی روس‌ها به پوتین
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد از شهروندان روسیه به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور اعتماد دارند
خبرگزاری ایتارتاس، نتایج نظرسنجی مرکز بررسی دیدگاه عمومی سراسر روسیه نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد از شهروندان روسیه به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور اعتماد دارند.
خبرگزاری ایتارتاس نوشته زمانی که از شهروندان روسیه پرسیده شده که آیا به ولادیمیر پوتین اعتماد دارند یا خیر؟ حدود ۸۰/۷ سئوال شوندگان با قاطعیت گفته اند که به پوتین اعتماد دارند.
مرکز بررسی دیدگاه عمومی سراسر روسیه اعلام کرده میزان محبوبیت رئیس جمهور روسیه همچنان حدود ۷۸/۴ است.
نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۵۲/۲ از شهروندان روسیه نگاهی مثبت درباره اقدامات ولادیمیر پوتین دارند که در مقایسه با نظرسنجی هفته گذشته این آمار حدود ۸ دهم کاهش یافته است.

امکان صادرات برخی کالاهای الکترونیکی از مالزی به روسیه

«بالا چاندران»، سفیر جمهوری مالزی در مسکو در مصاحبه با خبرگزاری نووستی اعلام کرد که این کشور هرگونه درخواست روسیه در خصوص تامین تجهیزات نیمه هادی و لوازم الکترونیکی را بررسی خواهد کرد.

این دیپلمات گفت: «صنعت مالزی بازار محور است. و من کاملا مطمئن هستم که هر درخواستی از طرف شرکای روسی در خصوص عرضه چنین محصولاتی مورد توجه قرار خواهد گرفت.»
وی یادآور شد که در حال حاضر از انجام مذاکراتی در سطح دولتی در این باره اطلاعی ندارد، ولی به انجام گفتگوهای دوجانبه در بین محافل تجاری امیدوار است.

سفیر مالزی همچنین نسبت به از سر گیری پروازهای مستقیم خطوط هوایی روسیه به کوالالامپور ابراز امیدواری کرده و یادآور شد که امکان انجام پروازهای چارتر از سنت پترزبورگ و مسکو نیز با مقامات روسی در حال مذاکره است.

آزادی کشتی روسی «پیگاس» در یونان

مطبوعاتی یونانی گزارش داد که نفتکش روسی «پیگاس» با 19 خدمه آن در یکی از بنادر این کشور روز جمعه آزاد شد.

بر اساس این اطلاعات، مالکان این کشتی اسناد رسمی را به سازمان بین‌المللی دریانوردی ارائه کردند که بر اساس آن مالکیت نفتکش به شرکتی غیر مشمول تحریم‌ها تعلق دارد.

این نفتکش روسی در اواسط ماه آوریل در چارچوب پیروی از تحریم‌های اتحادیه اروپا و ناتو که ورود کشتی‌های دارای پرچم روسیه به بنادر کشورهای عضو را ممنوع کرده، توقیف شد.

این نفتکش روسی ابتدا به طور موقت به پارکینگی در خلیج کاریستوس فرستاده شد. ولی سپس، به دلیل بدی آب و هوای، کشتی مذکور مجبور شد در بندری در نزدیکی جزیره یونانی «ایوبویا» (Euboea) پهلو بگیرد.

در اوایل ماه آوریل، کشورهای اتحادیه اروپا ورود کشتی‌های روسی به بنادر خود را ممنوع کردند.

مدویدوف: اروپا بدون گاز روسیه حتی یک هفته هم دوام نخواهد آورد

دیمیتری مدویدوف، معاون رئیس شورای امنیت فدراسیون روسیه، با کنایه به گزارش‌های مبنی بر موافقت کمیسیون اروپا با پرداخت هزینه گاز روسیه به روبل توسط کشورهای اروپایی واکنش نشان داد.

این مقام روس صبح امروز، شنبه در کانال تلگرامی خود نوشت: «کمیسیون اروپا اجازه پرداخت بهای گاز روسیه به روبل را داده و معتقد است که دستور رئیس جمهور ولادیمیر پوتین می‌تواند از سوی شرکتهای تجاری اروپایی اجرا شود. ما از ثبات و یکپارچگی شرکای اروپایی خود قدردانی می‌کنیم.»

مدودیوف این واقعیت را مورد توجه قرار داد که «بر اساس آخرین داده‌های صندوق بین‌المللی پول، اروپا تنها قادر خواهد بود» بدون گاز روسیه بیش از شش ماه دوام آورد.

نایب رئیس شورای امنیت روسیه تأکید کرد: «البته واقعیت این است که آنها حتی یک هفته هم دوام نخواهند داشت».

پیش از این گزارش شده بود که بر اساس محاسبات صندوق بین‌المللی پول، کشورهای اروپایی تنها شش ماه بدون گاز طبیعی روسیه می توانند بدون مشکل زندگی کنند و پس از آن مشکلات اقتصادی قابل توجهی آغاز خواهد شد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داد که کمیسیون اروپا با ارسال نامه‌ای به کشورهای عضو اتحادیه اروپا توضیح داده که شرکت‌های اروپایی، مشروط به تعدادی شروط، می توانند بدون نقض تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو، هزینه گاز روسیه را به روبل پرداخت کنند.

ادامه مذاکرات بین هیئت‌های روسیه و اوکراین در روز جمعه

ولادیمیر مدینسکی، مشاور رئیس جمهورین روسیه، برگزاری چندین دور گفتگوی طولانی بین هیئت‌های نمایندگی روسی و اوکراینی در روز جمعه، 22 آوریل (دوم اردیبهشت ماه) را تأیید کرد. این سیاستمدار در واکنش به گزارش خبرگزاری تاس به نقل از یک منبع خبری در گروه مذاکره کننده روسی در خصوص انجام این مذاکرات، گفت: «این مسئله را تأیید می‌کنم».

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز روز جمعه از مرتبط دانستن گیر افتادن نیروهای نظامی اوکراینی در کارخانه آزوفستال در ماریوپل و مذاکرات بین مسکو و کی‌یف اجتناب کرد و گفت: ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نمی‌داند چه چیزی در خطر است.

لاوروف در عین حال یادآور شد که مذاکرات بین طرف‌های روسی و اوکراینی به بن بست رسیده و مسکو هنوز پاسخی از کی‌یف به پیشنهادات خود برای حل و فصل اوضاع دونباس دریافت نکرده است.

لاوروف: غرب در انجام مذاکرات اصولی ناتوان است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه پس از مذاکراتش با مختار تلوبردی، همتای قزاقستانی خود اعلام کرد که عدم توانایی و غیر قابل مذاکره بودن رهبران غربی در تمام مناطق جهان بیش از پیش آشکار شده است.

وی گفت: «در تمامی نقاط جهان شروع به فکر کردن به این موضوع کرده‌اند که چگونه می‌توانند مطمئن شوند که هوس‌های دنیای غرب، که اکنون در چارچوب مفهوم جهان تک قطبی و زیر چتر حمایت آمریکا متحد شده، تأثیری بر آنها نداشته باشد. فرآیندهای عینی که در این یا آن منطقه جهان در حال توسعه است گویای سوء استفاده کشورهای غربی از موقعیت خود در مسائل بین المللی و غیرقابل مذاکره بودن آنهاست.»

لاوروف درباره تأثیر احتمالی تحریم‌ها بر آینده روابط در چارچوب اتحادیه اورآسیا نیز گفت که محدودیت‌های غربی «کاملاً غیرقانونی و نامشروع» بوده و شرکای غربی تنها به بهانه اوضاع کنونی در اوکراین به فکر بازدارندگی و تضعیف روسیه هستند.

اردوغان قصد دارد با پوتین و زلنسکی گفتگو کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه قصد دارد با ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، همتایان روسی و اوکراینی خود گفتگوهایی تلفنی انجام دهد. اردوغان روز جمعه گفت: «ما قصد داریم با آقای پوتین و زلنسکی تماس بگیریم. ما قصد داریم روند مذاکرات بین روسیه و اوکراین در استانبول در سطح رهبران دو کشور ادامه دهیم. و امیدواریم که آنها دعوت ما را بپذیرند.»

پیش از این، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه یادآور شده بود که هنوز صحبت درباره زمان دیدار احتمالی روسای جمهور روسیه و اوکراین دشوار است، ولی آنکارا به تلاش خود برای تحقق این نشست ادامه خواهد داد.زلنسکی آغاز دریافت تسلیحات مورد انتظارش از سوی شرکا را اعلام کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین صبح امروز، شنبه در پیامی ویدئویی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که این کشور شروع به دریافت تسلیحاتی از شرکای غربی کرده که مدت‌هاست درخواست آن را کرده و منتظر آنها بود.

با این حال، وی مشخص نکرد که صحبت بر سر چه نوع تسلیحاتی است. زلنسکی گفت: «من از همه شرکایمان که بالاخره صدای ما را شنیدند سپاسگزارم. آنها اکنون دقیقاً همان چیزی را که ما خواسته‌ایم به ما می‌دهند.»

در این رابطه وزارت دفاع کانادا نیز صبح امروز اعلام کرد که اوتاوا توپخانه سنگین به اوکراین ارسال کرده است. آنیتا آناند، وزیر دفاع ملی کانادا گفت: «در حالی که اوکراینی‌ها برای دفاع از حاکمیت، آزادی و استقلال خود می‌جنگند، دولت کانادا همچنان متعهد به ارائه سخت‌افزار نظامی به اوکراین برای پیروزی در جنگ است.»

پنتاگون: انتظار نداریم درگیری‌ها در اوکراین و دونباس به این زودی‌ها پایان یابد

جان کربی سخنگوی پنتاگون شب گذشته اعلام کرد: «ایالات متحده آمریکا انتظار ندارد عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین طی روزها یا هفته‌های آینده به پایان برسد. ما معتقدیم که خصومت‌های احتمالی می‌تواند بسیار طولانی‌تر شود.»

وی در عین حال یادآور شد که وزارت دفاع آمریکا پیش بینی خاصی برای مدت زمان ادامه جنگ در اوکراین ندارد.

به گفته وی، اگر رهبری روسیه با رئیس‌ جمهور اوکراین، مذاکره کرده بود، خصومت‌ها می‌توانست «همین امروز» پایان یابد، ولی ظاهرا مسکو تمایلی متقابل برای مذاکره با کی‌یف نشان نمی دهد.آمریکا تمایلی به وارد شدن به یک رویارویی نظامی با روسیه ندارد

دولیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته در مصاحبه با شبکه CNNاعلام کرد که مقامات ایالات متحده، همراه با متحدان خود، آماده هستند تا هر کاری که ممکن است برای «مسئولیت پذیر شدن روسیه» در اوضاع اوکراین، به استثنای رویارویی نظامی با این کشور، را انجام دهند.

به گفته این مقام کاخ سفید، واشنگتن زمان خواهد داشت تا مقامات مسکو را متوجه مسئولیت خود کند و در عین حال به همراه متحدان خود و تا جایی که لازم باشد اوکراین را تقویت خواهد کرد. معاون مشاور افزود که مقامات آمریکایی قصد دارند به اوکراین در تامین تمام منابع ممکن کمک کنند.

کانادا به اوکراین توپخانه سنگین ارسال کرد

به گزارش «الجزیره»، وزارت دفاع کانادا در بیانیه‌ای تصریح کرد: کانادا هم اکنون چندین قبضه توپخانه سنگین هوتزر ۷۷۷ و مهمات مربوطه به اوکراین ارائه کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: کانادا همچنین در مراحل پایانی قرارداد تحویل خودروهای زرهی به نیروهای اوکراینی در کمترین زمان ممکن است.

نخست وزیر کانادا روز سه شنبه گذشته در جمع خبرنگاران گفت، وی در تماس نزدیک با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین است و کانادا در بحبوحه تهاجم روسیه که نزدیک ۲ ماه به طول انجامیده است، آماده تحویل تسلیحاتی است که اوکراین به آن نیاز دارد.

نخست وزیر کانادا ادامه داد: آخرین درخواست اوکراین از کانادا کمک به آن‌ها در زمینه توپخانه سنگین است؛ زیرا این همان چیزی است که در زمان حاضر، جنگ در این حوزه قرار دارد و کانادا توپخانه سنگین را با جزئیات بیشتر در روزهای آینده به اوکراین خواهد فرستاد.

کانادا همراه با دیگر متحدان ناتو پیش از این، کمک نظامی به اوکراین در قالب سلاح‌های تهاجمی و غیر تهاجمی برای کمک به کی‌یف در جنگ با روسیه ارسال کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: