پرش به محتوا

گزارش: داوطلبان سوری آماده جنگ در اوکراین هستند

مترجم: مینا صابری.روسیه مرحله بعدی عملیات نظامی خود را در شرق اوکراین آغاز کرد. اکنون داوطلبان سوری می خواهند به جنگجویان روسی بپیوندند. اما دولت سوریه به سختی در مورد چنین گزارش هایی از خود واکنش نشان میدهد، راشا تودی میخواهد بداند چرا اینطور است؟

به گزارش راشا تودی، رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در سفر به سوریه در سال ۲۰۱۷ از یک ژنرال سوری که لشکر او نقش مهمی در شکست جهادی ها در درگیری سوریه ایفا کرد، درگیری که که اکنون تقریبا ۱۲ سال است ادامه دارد، تمجید کرد. در آن زمان، رئیس‌جمهور روسیه در حالیکه از ژنرال سهیل الحسن تمجید میکرد خاطر نشان کرد که همکاری بین جنگجویان وی و نیروهای روسی «به موفقیت‌های بزرگی در آینده منجر خواهد شد».

اکنون گفته می شود که اعضای لشکر ژنرال الحسن در میان صدها جنگجوی سوری آموزش دیده توسط روسیه هستند که ظاهراً اخیراً برای جنگ در کنار نیروهای روسی در اوکراین آماده شده اند.

با این حال، تاکنون تنها تعداد کمی از مبارزان داوطلب برای آموزش نظامی به خط مقدم به روسیه رسیده اند. با این حال، کارشناسان نظامی معتقدند که وضعیت می تواند تغییر کند زیرا روسیه برای مرحله بعدی نبرد با حمله همه جانبه در شرق اوکراین آماده شده است. آنها بر این باورند که جنگجویان سوریه در هفته های آینده به احتمال زیاد در منطقه جنگی مستقر خواهند شد – به ویژه پس از اینکه ژنرال الکساندر دورنیکوف، فرمانده ارتش روسیه در سوریه، توسط رئیس جمهور روسیه پوتین به عنوان فرمانده جدید در اوکراین منصوب شد.

گفته می‌شود که روسیه فهرستی از حدود ۴۰۰۰۰ جنگجو از ارتش سوریه و دیگر شبه‌نظامیان متحد که آماده جنگ در اوکراین هستند، تهیه کرده است. پس از اینکه کیف اعلام کرد که حدود ۲۰۰۰۰ جنگجوی خارجی برای اوکراین داوطلب شده اند، رئیس جمهور روسیه نیز برای استقرار احتمالی داوطلبان سوری مجوز داد.

لشکر ۲۵، که بیشتر با نام قبلی خود «نیروهای ببر» یا «قوات النمر» شناخته می شود، یک واحد نیروهای ویژه ارتش عربی سوریه است که عمدتاً برای انجام موفقیت آمیز حملات در درگیری های سوریه استفاده می شود. اکنون حدود ۷۰۰ نفر از اعضای این یگان ویژه به فرماندهی آنها الحسن در هفته های اخیر سوریه را ترک کرده اند تا در کنار نیروهای مسلح روسیه بجنگند.

فعالان طرفدار سوریه در دو هفته گذشته ویدئوهایی را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند که نشان می دهد اعضای «نیروهای ببر» در حال انجام تمرینات نظامی از جمله پرش چتر نجات از هلیکوپتر هستند. افسران روسی نیز در یکی از ویدئوها دیده می‌شوند که با هلیکوپتر به چتربازان مشاوره می‌دهند و الحسن از کماندوهای جوان تمجید می‌کند. با این حال، مشخص نیست که آیا ویدیوها به روز هستند یا خیر.

یگان ویژه «سپاه پنجم» یک ارگان جذب داوطلبان است. این سپاه پنجم، انجمنی از شورشیان سابق سوری است که پس از توافق آشتی، از جنگ علیه دولت سوریه در دمشق دست کشیدند و تابع فرماندهان روسی در سوریه شدند. همچنین تیپ قدس فلسطین متشکل از آوارگان فلسطینی در سوریه وجود دارد. همه این نیروها در کنار ارتش روسیه علیه گروه های تروریستی در جنگ سوریه جنگیده اند. صدها رزمنده سپاه پنجم و تیپ قدس پیش از این در پایگاه نظامی روسیه حمیمیم در غرب سوریه برای شرکت در عملیات های رزمی در اوکراین ثبت نام کرده اند.

دولت سوریه با بی میلی در مورد چنین گزارش هایی اظهار نظر می کند. به ویژه، دولت در مورد گزارش دادن درباره داوطلبان سوری که گفته می شود موافقت کرده اند در اوکراین بجنگند بسیار با احتیاط عمل میکند. یک دلیل همچنین می تواند این باشد که هرگونه تغییر در استقرار نیروهای روسیه در سوریه یا استقرار شبه نظامیان طرفدار سوریه در اوکراین می تواند شکاف های امنیتی را ایجاد کند که در سوریه توسط جهادی هایی مانند داعش و القاعده و حامیان مالی آنها مانند ترکیه و «گروهای اپوزیسیون» مورد سواستفاده قرار بگیرد. نکته دیگر که نگران‌کننده است این واقعیت است که روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین، عملیات‌های خود در سوریه را به میزان قابل توجهی کاهش داده است، از جمله عملیات هوائی هدف قرار دادن مواضع جهادگران در ادلب کمتر شده است.
بر اساس گزارش‌ها، سربازان روسی که از سوریه خارج شده‌اند اکنون با نظامیان ایرانی‌ها یا شبه‌نظامیان طرفدار ایران جایگزین شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: