پرش به محتوا

افزایش صادرات نفتی روسیه به «مقصدهای نامشخص»

مترجم: مینا صابری
مجله هفته منبع راشا تودی و وال استریت ژورنال


رسانه ها گزارش می دهند: صدور محموله های نفتی از روسیه به «مقصدهای نامشخص» در حال افزایش است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، در ماه آوریل، حدود ۴۰ درصد از محموله های نفت روسیه با نفتکش های با برچسب «مقصد نامشخص» صادر شده است. به نوشته این روزنامه، این می تواند همان سیستمی باشد که ایران برای دور زدن تحریم ها از آن استفاده میکند.

روسیه محموله های نفتی خود را در ماه آوریل به ۱.۶ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۱.۳ میلیون بشکه در روز در ماه مارس افزایش داد. این را وال استریت ژورنال (WSJ) با استناد به داده های TankerTrackers گزارش داده است. داده های شرکت تحلیلی Kpler نیز افزایش صادرات نفت را نشان می دهد. بر اساس محاسبات آنها، محموله های نفت خام روسیه در ماه آوریل به ۱.۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که در مقایسه با ۱ میلیون بشکه در روز در اواسط مارس افزایش یافت.

به گفته WSJ، با این حال، نفت از بنادر روسیه در حال حاضر به طور فزاینده ای در نفتکش هایی با علامت «مقصد نامشخص» حمل می شود. به نوشته این روزنامه، قسمت این نوع صادرات در ماه آوریل شامل ۴۰ درصد از کل صادرات بوده است. از ابتدای ماه جاری تاکنون بیش از ۱۱ میلیون بشکه نفت از این طریق ارسال شده است که بیش از هر کشور دیگری در جهان بوده است.
این مقاله می‌گوید این ممکن است نشان دهد که از همان طرح‌هایی استفاده می‌شود که به ایران و ونزوئلا اجازه دور زدن تحریم‌ها را می‌دادند. در چنین مواردی، نفت به تانکرهای بزرگتر حمل می شد و در آنجا با نفت از منابع دیگر مخلوط می شد. این خبرگزاری به نقل از تجار نوشت: اکنون انواع جدیدی از نفت های ترکیبی مانند «ترکیب لتونی» و «ترکیب ترکمن» در بازار عرضه می‌شود، البته با ذکر این نکته که حاوی «درصد قابل‌توجهی از نفت روسیه» است.

برخلاف ایالات متحده، اتحادیه اروپا هنوز تحریمی بر علیه خرید نفت روسیه اعمال نکرده است زیرا کشورهای عضو نتوانستند در مورد این موضوع به اجماع برسند. جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی گفت: برخی از آنها قول داده اند که ممنوعیت احتمالی واردات روسیه را وتو کنند. به نوشته روزنامه فیگارو، این کشورها آلمان، اتریش و مجارستان هستند، در حالی که لهستان و فرانسه از تحریم حمایت می کنند.

با توجه به تحریم‌ها، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دستور داد تا تعادل مجدد صادرات نفت و گاز تسریع شود. این به اجرای پروژه های زیربنایی اشاره دارد. راه‌آهن، خطوط لوله و بنادری که «تغییر مسیر منابع نفت و گاز از غرب را به بازارهای امیدوارکننده در جنوب و شرق در سال‌های آینده امکان‌پذیر می‌سازد». پوتین گفت که ساخت خطوط لوله جدید نفت و گاز از میادین غرب و شرق سیبری نیز باید در نظر گرفته شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: