پرش به محتوا

۱۹ آوریل یادآور شکست حمله مزدوران آمریکا به «خلیج خوک‌ها» در کوبا

مترجم: م. قربانی

برگرفته از: تله‌سور

تارنگاشت عدالت

فرمانده فیدل کاسترو، روز ۱۹ آوریل ۱۹۶۱ و نیروهای انقلابی کوبا تجاوز مزدوران آموزش‌دیدۀ «سیا» را در پلایا خیرون درهم شکسنتد.

روز سه‌شنبه میگل دیاز کانِل، ريیس‌جمهور کوبا در مراسم بزرگداشت ۶۱-مین سالگرد پیروزی مردم کوبا علیه متجاوزین مورد حمایت آمریکا که در سال ۱۹۶۱ در «خلیج خوک‌ها» پیاده شدند، شرکت کرد.

هواپیماهای بمب‌افکن ب-۲۶ (آمریکا) در ۱۵ آوریل ۱۹۶۱ فرودگاه‌های نظامی «لیبرتاد» و «سن آنتونیو» در هاوانا و فرودگاه  «آنتونیو ماسِئو» در سانتیاگو را مورد حمله قرار دادند. روز بعد، در مراسم خاکسپاری قربانیان حمله آمریکا، فرمانده فیدل کاسترو ارتش مردمی را ایجاد و سرشت سوسیالیستی انقلاب کوبا را اعلام کرد.

«عملیات پلوتو» که مورد تأيید ريیس‌جمهور دوایت آیزنهاور بود و ريیس‌جمهور جان اف کندی آن‌را اجرا کرد، و با حمایت مالی  (سیا) آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، «بریگاد ۲۵۰۶» که شامل ۱۵۰۰ مزدور آموزش‌دیده بود، تشکیل شد.

آن‌ها در ۱۷ آوریل در پنج کشتی آمریکايی نیکاراگويه را ترک کردند و تلاش کردند در منطقه «ماتانزاس» قدم به ساحل جزیره بگذارند. در این نبرد و بمباران ۱۵۰ کوبايی کشته شدند و صدها نفر زخمی به جا ماند.

به اظهار شبکه تلویزیونی تاریخ: «تقریباً بلافاصله حمله یک فاجعه بود. «سیا» می‌خواست آن‌را تا آنجا که ممکن بود پنهان نگه دارد، ولی یک کانال رادیويی در ساحل همه جزيیات آن‌را در سراسر کوبا پخش می‌کرد» و «برخورد غیر منتظره بعضی از کشتی‌های تبعیدیان فراری با ساحل مرجانی به هنگام نزدیک شدن به ساحل موجب غرق شدنشان شد. سربازان چترباز پشتیبانی در محل اشتباهی فرود آمدند. طولی نکشید که نیروهای کاسترو مهاجمان را در ساحل متوقف کردند و تبعیدی‌ها کم‌تر از یک روز نبرد تسلیم شدند.»

تنها در ۶۶ ساعت، نیروهای انقلاب تهاجم امپریالیستی را دفع و ۱۲۰۰ تبعیدی کوبايی به آمریکا را دستگیر کردند. در ۲۴ آوریل دولت کندی ارتباط‌اش را با تلاش ناکام برای سرنگونی سوسیالیسم در کوبا به رسمیت شناخت.

*
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: