پرش به محتوا

پنجاه و هشتمین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


روسیه: آمریکا در حال انتشار اخبار کذب در مورد ماریوپل است

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه جمعه شب گفت که وزارت خارجه آمریکا در حال انتشار اخبار کذب در ارتباط با شهر ماریوپل در اوکراین است.

به گزارش خبرگزاری تاس، زاخارووا افزود: ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ساعاتی پیش گزارش وزارت دفاع روسیه درباره تصرف ماریوپل را اطلاعات نادرست و نمایشی توصیف کرد.

او ادامه داد: آمریکا به خوبی از نمایش‌ها آگاه است. این امر از آنچه در کاخ سفید رخ می‌دهد کاملا مشخص است. ما باید در چنین مواقعی جدی باشیم و این وزارت خارجه آمریکا است که مشغول انتشار اخبار کذب است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که برای آمریکا سرنوشت افرادی که در کارخانه فولاد ازووتسال گرفتار هستند اهمیتی ندارد زیرا این کشور خواهان صلح برای اوکراین نیست.

روز گذشته (پنجشنبه) آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت: شرایط در ماریوپل اوکراین واقعا وحشتناک شده است.

وی ادعا کرد: پس از آنکه نیروهای روسیه در آینده از شهر ماریوپل عقب نشینی کنند، جنایاتی بسیار بدتر از مرگ، ویرانی و جنایات در بوچا آشکار خواهد شد.

وزارت دفاع روسیه به تازگی اعلام کرد، نیروهای نظامی این کشور تمام مناطق شهر ماریوپل را از نیروهای اوکراینی پاک‌سازی کردند و تنها تعداد کمی از نیروهای اوکراینی در کارخانه فولاد ازوفتسال باقی مانده‌اند.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز به تازگی اعلام کرد که شهر ماریوپل در جنوب اوکراین با وجود تداوم حملات روسیه هنوز سقوط نکرده است.

مکرون از نوع سلاح‌های تحویلی به کی‌یف پرده برداشت

به نقل از روزنامه لو فیگارو، امانوئل مکرون روز جمعه از تحویل موشک میان برد و قابل حمل ضد تانک «میلان» خبر داد.

تحویل «هویتزر» خودکششی ۱۵۵ میلیمتری سزار نیز در فهرستی که مکرون اعلام کرد، به چشم می‌خورد.

فرانسه برخلاف دیگر متحدان غربی خود، تاکنون در مورد محتوای محموله‌های نظامی تحویلی خود به اوکراین سکوت کرده و وزارت نیروهای مسلح این کشور نیز در هفته‌های اخیر بارها در پاسخ به سوالات لو فیگارو در این زمینه، مایل به توضیح نشده بود.

بر اساس این گزارش، سلاح‌های خودکششی سزار پیشتر در عراق علیه داعش و همچنین در مالی مورد استفاده قرار گرفته و کارایی فوق‌العاده آنها گزارش شده بود.

این سلاح می‌تواند گلوله‌های ۱۵۵ میلمیتری را در فاصله ۴۰ کیلومتری و سرعت ۶ تا هشت گلوله در دقیقه پرتاب کند.

رئیس جمهور فرانسه میزان سلاح‌های تحویلی را مشخص نکرده است.

به گزارش ایرنا، به دنبال حمله بامداد پنجشنبه پنجم اسفند ۱۴۰۰ نیروهای روسیه به اوکراین، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه همچنان در حال افزایش است.

در این برخی بسیاری از کشورهای اروپایی علاوه بر ارسال کمک‌های مالی به دولت اوکراین، میزان و نوع سلاح‌های تحویلی به کی‌یف را نیز مشخص کرده‌اند.

جمهوری خلق لوگانسک: راهنمای آموزش جنگ شهری ناتو کشف شد


عکس روی جلد کتاب آموزش جنگ شهری ارتش اوکراین که گمان می رود به عنوان بخشی از برنامه آموزشی ناتو ایجاد شده باشد. اسپوتنیک

مبارزان شبه نظامی خلق جمهوری خلق لوهانسک (LPR) یک کتاب آموزشی در مورد جنگ شهری به زبان اوکراینی در پادگان ارتش اوکراین در نزدیکی شهر روبیشن کشف کردند. به عنوان مثال، این کتاب با جزئیات نحوه حمله به خانه ها و گرفتن موقعیت های تیراندازی در آپارتمان ها را شرح می دهد.

شهر روبیشنه در شمال جمهوری چند روز پیش پس از هفته ها درگیری به تصرف نیروهای لوگانسک درآمد. دولت ۹۵ درصد از قلمرو LVR را آزاد شده اعلام می کند. خبرگزاری ریانووستی عکس هایی از این کتاب را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است:

https://t.me/rian_ru/159913?single

لاوروف: مسکو با کسی در مورد تضمین های امنیتی اوکراین مذاکره نمی کند

فرستنده مسکوئی رادیو مایاک در مورد اظهارات سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مورد وضعیت مذاکرات با کیف گزارش داد:

ما مذاکراتی داشتیم که اکنون به بن بست رسیده است، زیرا پنج روز پیش پیشنهاد دیگری که به مذاکره کنندگان اوکراینی ارائه کردیم، که بر اساس نظرات آنها تدوین شده بود، بی پاسخ ماند. و وقتی از رئیس جمهور زلنسکی پرسیدیم نظر او در مورد نسخه بعدی پیشنهادهای روسیه چیست. او گفت، ما هنوز چیزی دریافت نکرده ایم.

و لاوروف در ادامه:

من نمی توانم قضاوت کنم که او تا چه اندازه از وضعیت اطلاع دارد، اما این نشان دهنده وضعیت روندی است که به آن مذاکره می گویند.

خبرگزاری تاس به نقل از لاوروف گفت که زلنسکی وقتی مذاکرات با روسیه و وضعیت نیروهای مسلح در آزوفستال را مرتبط می‌کند، نمی‌فهمد درباره چه چیزی صحبت می‌کند.

ژنرال سابق آلمانی اوکراین را به ناسپاسی متهم کرد
از نظر نظامی، موضوع تمام شده است، فقط یکی دو روز طول می کشد و نه بیشتر.

صدراعظم آلمان اولاف شولز هنوز نمی خواهد تسلیحات سنگین به اوکراین تحویل دهد. شولز به دلیل سکوت خود به ویژه از کیف مورد انتقاد شدید قرار گرفت. اما اکنون صدراعظم از سوی ژنرال سابق و مشاور مرکل، اریش واد، حمایت می شود: «آلمان به اندازه کافی کمک می کند. من کاملا از تصمیم صدراعظم برای مخالفت با ارسال سلاح های سنگین، حمایت می کنم. واد به شبکه های تلویزیونی RTL و ntv گفت که بر سر این موضوع بین شرکای ما توافق شده. این نظامی سابق در خصوص انتقاد از آندری ملنیک سفیر اوکراین مبنی بر اینکه آلمان هنوز کم کاری می کند، گفت:

«ای کاش اوکراین نیز کمی قدردانی می کرد و نه اینگونه ارتباطی که فعلا برقرار است که ما در شرایط فعلی از نظر سیاسی و از طرف دولت تجربه می کنیم، از جمله از طرف سفیری که در اینجا برای خودش رفت و آمد دارد. من این رفتار ها را بسیار ناخوشایند می دانم. آنهم در مقابل شریکی که کارهای زیادی انجام برای اوکراین انجام میدهد و انجام داده است.»

سفیر اوکراین قبلا در توییتر واد را «بازنده رقت انگیز» که از جنگ هیچ اطلاعی ندارد و بهتر است برود ماهیگیری خوانده بود

جنگ در اوکراین: نشست وضعیت نظامی رامشتاین برنامه ریزی شده است

با توجه به جنگ در اوکراین، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، نشستی را در پایگاه هوایی آمریکا در رامشتاین برگزار میکند تا در مورد وضعیت نظامی اوکراین با متحدان ایالات متحده گفتگو کند. به گفته پنتاگون، این نشست قرار است سه شنبه آینده برگزار شود. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا جزئیاتی در مورد شرکت کنندگان ارائه نکرد.

در دعوت نامه مطبوعاتی وزارت دفاع فقط آمده است که «وزرای دفاع و مقامات عالی رتبه نظامی کشورهای جهان» دعوت شده اند.

بر اساس این گزارش، این نشست باید به طور خاص بر این سوال تمرکز کند که چگونه می توان به امنیت و حاکمیت پایدار در اوکراین دست یافت. کربی گفت: «ما فکر می کنیم زمان آن فرا رسیده است که این بحث را نیز انجام دهیم.» علاوه بر این، باید در مورد حمایت نظامی بیشتر اوکراین باشد.

بریتانیا به آموزش نیروهای اوکراینی ادامه می دهد


بریتانیا به آموزش نظامی نیروهای اوکراینی در بریتانیا ادامه می دهد. سخنگوی جانسون به رسانه های انگلیسی گفت: هفته گذشته چند ده سرباز به این منظور به بریتانیا سفر کردند. آنها یاد خواهند گرفت که چگونه ۱۲۰ وسیله نقلیه ماستیف، ولف هاوند و هاسکی را که به کیف تحویل داده می شوند، کار کنند.

بر این اساس، این اولین بار از زمان آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه بود که این مأموریت آموزشی انجام شد. این قبلاً به دلیل اتفاقات غیرقابل پیش بینی متوقف شده بود.

پوتین: که کیف به کسانی که در آزوفستال هستند اجازه تسلیم شدن را نمی دهد

پوتین به میشل گفت که کیف به کسانی که در آزوفستال هستند اجازه تسلیم شدن را نمی دهد.

مسکو، ۲۲ آوریل – ریانووستی.  سرویس مطبوعاتی کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین با رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، گفتگوی تلفنی طولانی داشت و به او اطلاع داد که مقامات اوکراینی به کسانی که در کارخانه آزوفستال تحت محاصره قرار دارند، اجازه نمی دهد آنجا را ترک کند.

«مشخص شد که پس از آزادسازی ماریوپل، به دلایل بشردوستانه دستور توقف حمله به منطقه صنعتی کارخانه آزوفستال صادر شد.  در عین حال، تمام سربازان نیروهای مسلح اوکراین، شبه نظامیان گردان ملی و مزدوران خارجی که اسلحه خود را زمین گذاشته اند، در امان خواهند بود، زخمی ها درمان مناسب مطابق با قوانین بین المللی و مراقبت های پزشکی واجد شرایط را دریافت خواهند کرد.  اما رژیم کیف اجازه استفاده از این فرصت را نمی دهد.

رهبر روسیه به میشل درباره اقدامات بشردوستانه در حال انجام برای محافظت از غیرنظامیان، از جمله باز کردن راهروهای بشردوستانه و اعلام رژیم آتش بس توضیحاتی داد.  پوتین همچنین توجه همکار خود را به «اظهارات غیرمسئولانه نمایندگان اتحادیه اروپا در مورد لزوم حل و فصل اوضاع اوکراین از طریق ابزار نظامی و نادیده گرفتن جنایات جنگی متعدد توسط نیروهای امنیتی اوکراین» جلب کرد.

وی خاطرنشان کرد که بروکسل می تواند مقامات کی یف را مجبور به توقف گلوله باران گسترده شهرک ها در دونباس کند.  کرملین افزود: «علاوه بر این، رهبری اکثر کشورهای اتحادیه اروپا در اقدامات خود به روسوفوبیا آشکار می پردازند، که برای مثال خود را در حوزه های فرهنگی، انسانی و ورزشی نشان می دهد».  پوتین در پاسخ به درخواست میشل برای دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، خاطرنشان کرد که چنین مذاکراتی تنها به نتایج عینی مذاکرات جاری بین هیئت‌های مسکو و کیف بستگی دارد که در آن «طرف اوکراینی ناسازگاری نشان می‌دهد و مایل به انجام آن نیستند.»

مجله هفته

وزارت دفاع: روسیه به دنبال کنترل جنوب اوکراین است

به گفته رستم مینکایف، معاون فرمانده منطقه نظامی مرکزی، ارتش روسیه قصد دارد در مرحله دوم عملیات نظامی ویژه، کنترل کامل دونباس و جنوب اوکراین و همچنین ایجاد یک کریدور زمینی به کریمه را به دست آورد. وی افزود که کنترل جنوب اوکراین به نیروهای روسیه امکان دسترسی به ترانس نیستریا را می دهد. شواهدی از ظلم، آزار و اذیت‌هائی به جمعیت روسی زبان در آنجا وجود دارد.

مینه‌کایف در نشست سالانه اتحادیه صنایع دفاعی منطقه Sverdlovsk در روز جمعه گفت: «از آغاز مرحله دوم عملیات ویژه که به معنای واقعی کلمه از دو روز پیش آغاز شد، یکی از وظایف ارتش روسیه کنترل کامل بر دونباس و جنوب اوکراین بوده است. این یک کریدور زمینی به کریمه ایجاد می کند. در ضمن شامل نهادهای حیاتی اقتصاد اوکراین نیز میشود.

جمهوری مولداوی ترانسنیستریا که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است، منطقه ای جدا شده در مولداوی است که نیروهای حافظ صلح روسی پس از جنگ داخلی در آن مستقر هستند. ترانس نیستریا از شرق با مناطق اودسا و وینیتسیا اوکراین هم مرز است. بیش از ۲۰۰۰۰۰ شهروند روسیه در ترانس نیستریا زندگی می کنند. این منطقه به دریای سیاه دسترسی ندارد و بنابراین ارتباط مستقیمی با روسیه ندارد. روابط با دولت طرفدار غرب مولداوی برای چندین دهه بسیار متشنج بوده است. کریدور زمینی به ترانس نیستریا به معنای تصرف مناطق دریای سیاه در جنوب اوکراین، نیکولایف و اودسا است.
در بسیاری از شهرهای جنوب اوکراین که در حال حاضر تحت کنترل روسیه هستند، ادارات موقت نظامی-نظامی در حال تشکیل هستند. دسترسی به رسانه های روسی نیز ایجاد خواهد شد و پرداخت به روبل رایج خواهد شد.

لوگانسک: ۰ درصد از خاک جمهوری خلق در کنترل ارتش خلق لوگانسک است.


نیروهای جمهوری خلق لوگانسک تا ۹۰ درصد از سرزمینی را که لوگانسک بخشی از جمهوری خود می داند کنترل می کنند. این را نماینده رسمی شبه نظامیان مردمی LVR ایوان فیلیپوننکو روز جمعه به کانال تلویزیونی Rossiya-24 اعلام کرد.

نیروی هوایی روسیه سامانه موشکی اس-300 اوکراین را منهدم کرد و 80 جنگنده نازی را کشت

وزارت دفاع روسیه امروز جمعه از انهدام یک گردان از نیروهای اوکراینی با پرسنل، تسلیحات و تجهیزات خود در نزدیکی ایستگاه راه آهن با استفاده از موشک های کالیبر خبر داد.

این مطلب را ایگور کوناشنکوف سخنگوی دفاع روسیه در یک نشست خبری اعلام کرد: نیروهای روسی با موشک‌های دقیق سامانه دفاع هوایی اس-300 اوکراین را در نزدیکی شهر نووسیلکا منهدم کردند و 80 ستیزه جو نازی را کشته و 23 قطعه خودروهای زرهی در نزدیکی شهر الکساندروفکا. را منهدم کردند. 

کوناشنکوف تصریح کرد: پدافند هوایی روسیه 7 فروند پهپاد اوکراینی و یک موشک «توچکا او» را در نزدیکی شهر دونتسکو سرنگون کرد.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای موشکی و توپخانه روسیه در طول شب 1285 عملیات آتش باری انجام دادند و 9 انبار سوخت و 37 پست فرماندهی ارتش اوکراین را منهدم کردند و هواپیماهای جنگی روسیه 58 مرکز نظامی اوکراین از جمله 51 منطقه تمرکز نیرو و تجهیزات را هدف قرار دادند. و 4 نقطه فرمان

سخنگوی ارتش روسیه گفت: از آغاز عملیات ویژه در اوکراین، نیروهای روسیه 520 پهپاد و 2448 قطعه زره اوکراینی را منهدم کرده اند.

منبع: وزارت دفاع روسیه

سرویس امنیت فدرال روسیه حمله تروریستی خرابکاران اوکراینی به کاروان کمک های بشردوستانه روسیه را خنثی کرد

مرکز روابط عمومی سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد که این سرویس «در جریان عملیات نظامی ویژه خلع سلاح و از بین بردن نازیسم در اوکراین در قلمرو تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه، فعالیت یک گروه خرابکار تروریستی اوکراینی را که در حال آماده سازی بود، خنثی کرد. به دستور افسران اداره امنیت دولتی.» (اوکراینی)، برای انجام یک حمله تروریستی علیه کاروان بشردوستانه روسیه و پرسنل نظامی فدراسیون روسیه با استفاده از یک خودروی بمب گذاری شده.

خاطرنشان شد که یک پرونده جنایی علیه اعضای بازداشت شده یک گروه خرابکارانه و تروریستی بر اساس قسمت 1 ماده 30 ، قسمت 1 ماده 361 قانون کیفری فدراسیون روسیه که «آماده سازی برای یک اقدام تروریستی بین المللی را فراهم می کند» تشکیل شده است. 

مقامات اوکراینی از سقوط یک هواپیمای باری نظامی در منطقه زاپوروژیه خبر دادند

مقامات اوکراینی از مجروح شدن تعدادی از افراد در سقوط یک هواپیمای باری نظامی اوکراینی در استان زاپوروژیه در جنوب این کشور خبر دادند.

اداره منطقه Zaporozhye در صفحه فیس بوک خود تایید کرد که An-26 صبح روز جمعه در منطقه Vilnyansk هنگام پرواز فنی سقوط کرد.

این اداره با اذعان به جراحات ناشی از این حادثه، اعلام کرد که کار برای کشف شرایط این حادثه در حال انجام است و متعهد شد که جزئیات بیشتر را متعاقبا منتشر کند.

این در شرایطی است که عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین ادامه دارد.

منبع: RT

مکرون قبل از انتخابات: روی خط شاهین های افراطی آمریکا!


امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به روزنامه‌های گروه رسانه‌ای فونکه آلمان درباره تمایل «ادعایی» روسیه برای تشدید درگیری اوکراین هشدار داد.

خطر تشدید تنش «بسیار زیاد» است. مهمتر از همه، آزمایش یک موشک بالستیک قاره پیما روسیه با برد بسیار زیاد در روز چهارشنبه نگران کننده است. بنابراین ماکرون دو خطر بزرگ تشدید را می بیند:

«تشدید عمودی تغییر جنگ به استفاده از سلاح های غیر متعارف مانند سلاح های شیمیایی یا موشک های هسته ای است. تشدید افقی تمایل کشورهای متحد یا سایر قدرت ها برای مداخله در جنگ است.»

بنابراین مهم است که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آتش سوزی انجام دهیم. مکرون گفت: جنگ باید متوقف شود. کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان و ایتالیا نیز نقش میانجی را ایفا می کنند. اما اوکراین نیز باید از نظر مالی و نظامی کمک شود.

لندن مجوز پرداخت گاز را به گازپروم بانک و شرکت های تابعه آن می دهد


اداره اجرای تحریم‌های مالی بریتانیا مجوز کلی را تا 31 می 2022 صادر کرده است که به گازپروم بانک و شرکت‌های تابعه آن امکان پرداخت گاز را می‌دهد.

طبق بیانیه این مقام، این شامل پرداخت هزینه های تحویل از قراردادهایی است که قبل از اعطای مجوز منعقد شده اند. این مجوز برای «اطمینان از در دسترس بودن گاز در اتحادیه اروپا» در نظر گرفته شده است.

انگلیس در 24 مارس تحریم هایی را علیه گازپروم بانک، راسلخوزبانک و آلفا بانک اعمال کرد.

پیش از این، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، خاطرنشان کرد که در حالی که ایالات متحده و بریتانیا در سال های اخیر تضمین داده اند که وابستگی آنها به منابع انرژی روسیه در حال کاهش است، اما آمار خلاف این را نشان می دهد. وی خاطرنشان کرد: در حالی که آمریکا گاز روسیه را خریداری نمی کند، سهم گاز روسیه از کل واردات بریتانیا از صفر در سال 2017 به بیش از 6 درصد تا پایان سال 2021 رسیده است.

نماینده سابق اوکراین از ولادیمیر پوتین درخواست پناهندگی سیاسی کرد


ایلیا کیوا، نماینده سابق ورخونا رادا، روز پنجشنبه از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواست تا به وی پناهندگی سیاسی و شهروندی روسیه اعطا کند. وی در نامه ای سرگشاده که در تلگرام منتشر شد، توضیح داد:

«من برای اعطای پناهندگی سیاسی و فرصتی برای تبدیل شدن به یک شهروند فدراسیون روسیه اجازه می‌خواهم. سوگند یاد می‌کنم که وظایفی که به من سپرده شده است را صادقانه انجام دهم، مرزهای دولتی را تقویت کنم و از فدراسیون روسیه به عنوان سرزمین خود دفاع کنم.»

وی به انتشار خود ویدیویی با ظاهری احساسی در تلویزیون روسیه ضمیمه کرد که در آن تصمیم خود را اعلام کرد. کیوا گفت که او از اشتباهات سیاسی گذشته خود پشیمان است و افزود که اوکراین باید در آینده بخشی از روسیه شود.

در ۶ مارس، دفتر دادستان کل اوکراین کیوا را به خیانت و نقض تمامیت ارضی کشور متهم کرد. کیوا پستی را در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشت که به دلیل آزار و اذیت به اسپانیا رفت و از آنجا به روسیه رفته است. بعداً در جلسه رادا از او سلب مسئولیت شد. در ۱۶ مارس، اداره تحقیقات دولتی اوکراین (GUR) نام این نماینده سابق پارلمان را در لیست افراد تحت تعقیب قرار داد. در ۲۹ مارس، اوکراین کیوا را به انجام تبلیغات جنگی و درخواست برای تغییر خشونت آمیز قدرت در اوکراین متهم کرد.

کیوا هم در روسیه و هم در اوکراین، به عنوان یک شخصیت سیاسی پر بحث و جدل مطرح است. این نماینده سابق که ۴۵ ساله است از سال ۲۰۱۹ عضو حزب مخالف «پلتفرم برای زندگی» بوده و این حزب دارای دیدگاه های طرفدار روسیه و ضد فاشیستی بود. قبل از آن به مدت یک سال رئیس حزب سوسیالیست بود. اما کیوا قبلا با فاشیست ها همکاری کرده است، او در سال ۲۰۱۴ در شورش‌های میدان کیف شرکت کرد و با دیمیتری یاروش، رئیس سازمان راست افراطی بخش راست ملاقات کرد. او در سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۵ در عملیات موسوم به ضد تروریستی در منطقه دونباس به عنوان یک مقام ارشد بخش راست (فاشیست های شدیدا نژادپرست) شرکت کرد و در سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۷ کیوا به عنوان مشاور وزیر کشور اوکراین کار کرد.

واشنگتن: ارتش چین از ارتش روسیه حمایت می کند


آمریکا معتقد است که ارتش چین از ارتش روسیه حمایت می کند. این را دیلیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در اقتصاد بین‌الملل روز چهارشنبه اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری ریانووستی، وی گفت:

شواهد نگران کننده ای وجود دارد که نشان می دهد ارتش آزادیبخش خلق چین از طریق تعدادی کانال مستقیم و غیرمستقیم از ارتش روسیه حمایت می کند.

چین منافع مشترکی با روسیه در تضعیف هژمونی آمریکا و غرب در نظم جهانی دارد.

جمهوری خلق چین ضمن مخالفت آشکار با تحریم های یک جانبه آمریکا و کشورهای غربی علیه روسیه تاکید کرده است که هرگز درخواست کمکی از سوی فدراسیون روسیه به این چین ارسال نشده است و جمهوری خلق چین تا به حال تر عملیات ویژه در اوکراین حمایت نظامی از فدراسیون روسیه نداشته است. جمهوری خلق چین تاکید کرده که ارتش روسیه به اندازه کافی قدرتمند است و احتیاجی به پشتیبانی از سوی کشور دیگری ندارد.

رئیس چچن: ملی‌گرایان گیر افتاده در کارخانه «آزوستال» اجازه تسلیم شدن ندارند

رمضان قدیروف، رئیس چچن امروز، جمعه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که طبق اطلاعات بدست آمده، ستاد فرماندهی گردان‌های ملی‌گرای اوکراینی به نیروهای گیر افتاده خود در کارخانه متالورژی آزوفستال (در شهر ماریوپل) اجازه نمی‌دهند سلاح‌های خود را زمین گذاشته و تسلیم شوند.

قدیروف گفت، به گفته برخی اسرای اوکراینی، اکثر نیروهایی گیر افتاده در این کارخانه، می‌خواهند با پرچمی سفید از آن خارج شوند، ولی اجازه نداشته و از عواقب بعدی این کار می‌ترسند.

لازم به یادآوری است، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه به وزیر دفاع این کشور دستور داد حمله به کارخانه آزوفستال را لغو کند و گفت: «آنجا را محاصره کنید تا مگسی هم از آنجا عبور نکند».

رئیس چچن همچنین برخی شایعات درباره اینکه گویا او قصد دارد «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین را ترور کند را مسخره نامید و یادآور شد که به چنین شایعاتی عادت کرده و دیگر به آنها توجهی نمی‌کند.

روسیه بیش از 60 میلیون روبل برای حقوق بازنشستگی و حقوق در اوکراین هزینه می کند


بیش از 6000 مستمری بگیر و کارمند سازمان های بودجه عمومی در اوکراین هر کدام 10000 روبل پرداخت کرده اند. سرویس مطبوعاتی وزارت شرایط اضطراری روسیه به خبرگزاری تاس اطلاع داد.

همچنین، از 20 آوریل، این وزارتخانه بیش از 700 تن کمک های بشردوستانه به اوکراین و دونباس ارسال کرده است. این محموله شامل غذا، آب آشامیدنی، دارو و مصالح ساختمانی بود.

نیروهای مسلح روسیه به عملیات نظامی ویژه در اوکراین ادامه می دهندسرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که 14 تأسیسات در اوکراین در طول روز مورد اصابت موشک‌های هواپرتاب با دقت بالا قرار گرفته‌اند.

این حملات یک پست فرماندهی، دو انبار مهمات در شنورکی و اسلاویانسک، دو پایگاه سربازان اوکراینی و تجهیزات نظامی در چرکاسسکویه و الکساندروفکا و دو پایگاه فاشیستها در نزدیکی پوپاسنایا را هدف قرار دادند.

تا 120 نئونازی و فاشیست کشته شدند و بیش از 30 خودروی زرهی و سایر خودروها منهدم شدند.

علاوه بر این، گفته می شود که نیروی هوایی روسیه به 64 تأسیسات نظامی در اوکراین حمله کرده است. از جمله 17 محل استقرار نیروها و تجهیزات نظامی اوکراین در نزدیکی کراسنی لیمان و دروبیشوو و دو انبار تسلیحات موشکی و توپخانه ای در نزدیکی زاپوروژیه.

واحدهای موشکی و توپخانه ارتش روسیه نیز در طول روز 450 تأسیسات دشمن را گلوله باران کردند. شامل 14 پست فرماندهی و 429 موقعیت مستحکم و محل استقرار نیروها و تجهیزات نظامی اوکراینی در ولیکایا کامیشواکا، چروونو، پاشکوو و نوایا دمیتروفکا در منطقه خارکف.

نیروهای ضد هوایی روسیه یک پهپاد اوکراینی را در نزدیکی یاسنوی جمهوری خلق دونتسک سرنگون کردند.

ایده های چپ لیبرال و لیبرال فاشیست ها از کجا آب میخورد؟

جهان باید انتخاب کند بین استبداد شرقی و دمکراسی!

بایدن: جهان بین خودکامگی و دموکراسی گیر کرده است


خودکامگی ها و دموکراسی ها در حال حاضر با یکدیگر می جنگند. این نظر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در مراسمی از حزب دمکرات آمریکا در سیاتل بود. دفتر مطبوعاتی کاخ سفید به نقل از او گفت:

من فکر می کنم که از سال ۲۰۲۰ مبارزه بین دموکراسی ها و خودکامگی ها وجود داشته است.

به گفته بایدن، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین «یک استخوان دمکراتیک در بدن خود ندارد».

رهبر چین پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با بایدن تماس گرفت و سه ساعت با او صحبت کرد. رئیس کاخ سفید در ادامه مدعی شد که رهبری روسیه فکر می کند که پس از پیروزی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری، «برچیدن ناتو آسان خواهد بود.» اما کرملین دقیقاً به چیزی رسید که نمی خواست: تمایل فنلاند و سوئد برای پیوستن به این اتحاد.

روسیه حق خود می‌داند تجهیزات نظامی آمریکا و ناتو در اوکراین را هدف قرار دهد

سرگئی کاشیلیوف، معاون مدیر اداره آمریکای شمالی در وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور کاملاً این حق را دارد محموله‌های نظامی آمریکا و ناتو در خاک اوکراین را به عنوان اهداف نظامی در نظر بگیرد.

این دیپلمات روس گفت: «ما به طور فزاینده ای از ادامه اظهارات نمایندگان دولت ایالات متحده در خصوص قصد آنها، علیرغم وضعیت ناامیدکننده همتایان اوکراینی خود، برای ادامه تحویل گسترده تسلیحات و تجهیزات نظامی برای نیروهای مسلح این کشور نگران هستیم. ما این حق را برای خود محفوظ میدانیکم که محموله‌های نظامی آمریکا و ناتو را هدف حملات نظامی قرار دهیم.»

به عقیده وی، آمریکا انتظار دارد با ارسال فزاینده سلاح به اوکراین، عملیات ویژه در دونباس را کند کند، در حالیکه چنین نخواهد شد.

دعوت از پوتین برای حضور در نشست سران گروه ۲۰

وزیر دارایی کشور اندونزی شب گذشته اعلام کرد که رهبران تمامی کشورهای عضو گروه 20، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به نشست سران G20دعوت شده‌اند.

این مقام اندونزیایی که در سمیناری در حاشیه اجلاس بهاره نهادهای مرتبط با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت: «در حال حاضر همه کشورهای گروه 20 دعوت‌نامه‌های خود را دریافت کرده‌اند». وی یادآور شد که دعوت نامه‌ها از قبل برای سران کشورها، از جمله برای ولادیمیر پوتین ارسال شده است.

روز چهارشنبه در هنگام سخنرانی آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی فدراسیون روسیه در نشست روسای وزارتخانه‌ها و بانک‌های مرکزی کشورهای عضو گروه 20 در واشنگتن، تعدادی از مقامات غربی به نشانه اعتراض سالن اجلاس را ترک کردند

بایدن: قصد اعزام نیروهای آمریکایی به اوکراین را ندارم

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا صبح امروز، جمعه، بار دیگر تاکید کرد که برای جلوگیری از خطر آغاز «جنگ جهانی سوم»، حتی یک نظامی آمریکایی را هم به اوکراین اعزام نخواهد کرد. او که در یک مراسم حزب دموکرات آمریکا در ایالت اورگان صحبت میکرد،گفت: «ما حتی یک نظامی آمریکایی را به اوکراین نمی‌فرستیم تا جنگ جهانی سوم آغاز نشود».

به گفته رهبر آمریکا، ایالات متحده در عوض، تلاش‌های خود را به روی ارائه کمک نظامی به اوکراین متمرکز خواهد کرد. وی افزود: «ما به هر اوکراینی قابلیت‌های نظامی را می‌دهیم تا بتواند از خود دفاع کند.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیش از این گفته بود که طرف آمریکایی هیچ مشکلی ندارد که «تا آخرین فرد اوکراینی» را برای مقابله با روسیه قربانی کند.

آمریکا: پهپاد‌های تهاجمی پیشرفته به اوکراین فرستادیم
سخنگوی وزارت دفاع اوکراین از ارسال پهپاد‌های پیشرفته فینیکس برای اوکراین خبر داد.

جان کربی گفت : برطرف کردن نیازهای تسلیحاتی اوکراین در دستور کار ما و کشورهای اروپایی است.

وی گفت : پهپاد فینیکس گوست ، پهپادی است که پیش از حمله روسیه به اوکراین در حال تولید بود. نیروی هوایی این کار را صورت می‌داد. در رایزنی دوباره با اوکراینی‌ها درباره نیاز‌های آنها، ما معتقد بودیم که این سامانه خاص است که به خوبی با نیاز‌های آن‌ها به ویژه در شرق اوکراین مطابقت دارد.

وی افزود: این سامانه هوایی بی سرنشین برای عملیات تاکتیکی طراحی شده است. به عبارت دیگر‏، بیشتر و به ویژه برای حمله به اهداف طراحی شده است. البته تقریباً مانند همه سامانه‌های هوایی بی سرنشین دارای سامانه دیداری است که می‌توان از آن استفاده کرد. البته می‌توان از تصویری که به شما می‌دهد، استفاده کنید. اما تمرکز اصلی آن بر روی حمله است.

زلنسکی : اوکراین برای جبران زیان‌های جنگ ماهانه به هفت میلیارد دلار نیاز دارد


به گزارش خبرگزاری فرانسه، زلنسکی از طریق تماس ویدیویی به رهبران صندوق بین المللی پول و بانک جهانی گفت: برآورد قبلی کی یف پنج میلیارد دلار بوده که اکنون ۲ میلیارد دلار افزایش یافته است.

رییس جمهور اوکراین در ادامه مدعی شد که هدف ارتش روسیه از بین بردن تمام تاسیسات شامل ایستگاه های راه آهن، انبارهای مواد غذایی، نفت، پالایشگاه ها است که می توانند به عنوان پایگاه اقتصادی برای ادامه زندگی به کار گرفته شوند.

درخواست کمک مالی زلسنکی از نهادهای بزرگ اقتصادی جهان برای جبران ضررهای اقتصادی در حالی بیان می شود که جو بایدن به تازگی از آمادگی آمریکا برای ارائه کمک مالی ۵۰۰ میلیون دلاری به اوکراین خبر داد.

بایدن روز پنجشنبه در کنار اختصاص کمک جدید نظامی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد که ۵۰۰ میلیون دلار به دولت اوکراین برای ادامه فعالیت کمک خواهد کرد و توضیح داد: علاوه بر تقویت مقاومت اوکراین در میدان نبرد، ما حمایت خود از مردم اوکراین را نیز به نمایش می گذاریم.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود که اختصاص این بسته ۵۰۰ میلیون دلاری، مجموع کمک های اقتصادی آمریکا به اوکراین را در دو ماه گذشته به یک میلیارد دلار می رساند.

روسیه از وضعیت غیر هسته‌ای شدن اوکراین اطمینان خواهد یافت

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا معتقد است که این کشور از وضعیت غیر هسته‌ای و بی طرفی اوکراین اطمینان حاصل خواهد کرد.

در بیانیه آنتونوف که صبح امروز، جمعه، در کانال تلگرامی سفارت روسیه منتشر شده، آمده است: «عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین و دونباس دقیقاً به منظور غیرنظامی‌سازی و نازی‌زدایی انجام گرفته است. ما نیاز به تایید این مسئله داریم که از وضعیت غیر هسته‌ای و بی طرفی این کشور اروپای شرقی اطمینان حاصل کنیم و ما آن را بدست خواهیم آورد.»

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از قصد مقامات اوکراین برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در آینده قابل پیش بینی خبر داده و یادآور شد که در ماه فوریه، اظهاراتی از سوی مقامات کیف مبنی بر تولید تسلیحات هسته‌ای شنیده شد که مسکو را مجبور به اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از این وضعیت کرد.

نیکولای پاتروشیف، دبیر شورای امنیت روسیه نیز ابراز عقیده کرد که ساخت سلاح هسته‌ای توسط اوکراین امنیت کل جهان را به خطر می‌اندازد و باعث آغاز جنگ هسته‌ای می‌شود و روسیه نمی تواند اجازه دهد چنین شود.

کشورهای اروپایی هر گونه ممنوعیت دسته جمعی نفت روسیه را وتو می‌کنند

اتحادیه اروپا هنوز برنامه‌ای برای اعمال محدودیت‌های متمرکز بر عرضه نفت روسیه ندارد، برای اینکه چندین کشور عضو این سازمان تهدید کرده‌اند که در صورت رای‌گیری، از چنین تصمیمی جلوگیری خواهند کرد. جوزپ بورل، مسئول اصلی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا این موضوع را صبح امروز، در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد.

وی گفت: «دستیابی به اتفاق آرا در اتحادیه اروپا در خصوص تحریم یا افزایش عوارض برای نفت روسیه بسیار دشوار خواهد بود، زیرا برخی از کشورهای عضو از قبل هشدار دادند که هر تصمیم جمعی در این رابطه را وتو خواهند کرد.»

لازم به یادآوری است، پس از ممنوعیت عرضه زغال سنگ روسیه، برخی کشورهای اتحادیه اروپا، از جمله لهستان و فرانسه، طرفدار رد کامل منابع انرژی روسیه هستند، در حالی که برخی دیگر، از جمله آلمان، اتریش و مجارستان با این امر مخالفند.

بورل در این رابطه گفت که کشورهای اتحادیه اروپا قصد دارند به تدریج واردات نفت از روسیه را به صورت داوطلبانه کاهش دهد. اکنون کمیسیون اروپا در حال بررسی وضع عوارض گمرکی برای واردات نفت است، ولی این مسئله فقط از مقدار مشخصی شروع خواهد شد.

زاخارووا: آمریکا وضعیت امنیت بین المللی متزلزل می‌کند

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در تفسیر گزارش جدید وزارت خارجه آمریکا در خصوص پایبندی واشنگتن به توافقات بین المللی در زمینه کنترل تسلیحات، یادآور شد که ایالات متحده همواره و از روی عمد وضعیت امنیت بین المللی جهان را متزلزل کرده است.

زاخارووا در بیانیه‌ای در وب‌سایت این وزارتخانه منتشر شده، گفت: «این سند تلاش نافرجام دیگری از سوی ایالات متحده برای معرفی خود به‌عنوان «قاضی بی‌طرفی» است که حق دارد اجرای توافق‌های بین‌المللی توسط سایر کشورها را مورد ارزیابی قرار دهد.»

به گفته وی، انتشار چنین گزارش‌هایی بدون تردید از سوی کشوری که خود طی دهه‌های گذشته تعدادی از موافقت‌نامه‌های مهم بین‌المللی: پیمان محدودیت سیستم‌های موشکی ضدبالستیک، توافقنامه مربوط به استقرار نیروهای مسلح متعارف در اروپا، پیمان آسمان‌های باز و دیگر توافقات …. را نقض کرده است، غیر قابل قبول است.»

علاوه بر این، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که ایالات متحده از طریق به اصطلاح ماموریت‌های هسته ای مشترک ناتو که به پیشنهاد آنها انجام می شود، رژیم پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را تضعیف کرده است، در حالیکه خود را پایبند به این توافقنامه معرفی می‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: