پرش به محتوا

روسیه نزدیک به بیست هزار تن گندم به کوبا اهدا کرد.

منبع راشا تودی / ترجمه مینا صابری / مجله هفته

حتی قبل از بحران جهانی غذا، دولت جزیره سوسیالیستی کوبا به دلیل محاصره شصت ساله ایالات متحده با مشکلات اقتصادی جدی مواجه بود. کمبود جهانی غذا چالش دیگری برای کوبا ایجاد می کند.اکنون این کشور کمک بلاعوض بزرگی از روسیه دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری کوبا پرنسا لاتینا، لازارا مرسدس لوپز آسه آ، معاون اول وزیر غذای کوبا از فدراسیون روسیه برای اهدای بیست هزار تن گندم در روز پنجشنبه تشکر کرد. این مقام دولت کوبا در مراسم تحویل رسمی این کمک دوستانه در مقر این وزارتخانه تاکید کرد:

« این بیان جدیدی از روابط تاریخی و سیاسی است که ما را بر اساس دوستی و احترام متقابل بین کوبا و فدراسیون روسیه متحد می کند.»

وزیر کشور یادآور شد که چند سال گذشته با توجه به همه‌گیری کووید-۱۹ و تأثیر آن بر اقتصاد جهانی، برای هر دو کشور سالهای سختی بوده است.

لوپز از روسیه و برنامه جهانی غذای سازمان ملل به خاطر تلاش هایشان در حمایت از این کشور تشکر کرد او گفت که مقامات کوبا از این اقدام آن بسیار قدردانی خواهند کرد.

نماینده دولت کوبا همچنین بر علاقه هاوانا به تقویت روابط همکاری های دوجانبه تاکید کرد. دولت کوبا متقاعد شده است که «عمل همبستگی، همکاری بین المللی و چندجانبه گرایی راهی برای جهانی عادلانه تر و پایدارتر است».آندری گوسکوف، سفیر روسیه در کوبا نیز به نوبه خود بر تمایل مسکو برای گسترش همکاری با کشور جزیره سوسیالیستی کوبا تاکید کرد. دیپلمات روسی گفت:

«این محموله بشردوستانه با تصمیم دولت فدراسیون روسیه به این جزیره سوسیالیستی ارسال شد. (…) ما به کمک های خود به مردم کوبا که در مواجهه با همه گیری کووید-۱۹ همچنان در محاصره غیرقانونی و غیرانسانی آمریکا
قرار دارند ادامه خواهیم داد. ».
بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، به گفته گوسکوف، دولت روسیه در سال گذشته تصمیم به ارائه کمک های خود به کوبا گرفته بود. با این حال، به دلیل تحریم‌های ضد روسی اعمال شده توسط غرب، ارسال این محموله یک ماه به تعویق افتاد، زیرا قطع رابطه مالی بخش‌های مهمی از بخش بانکی روسیه پرداخت به شرکت کشتیرانی برای حمل کمک های روسیه را به تاخیر انداخت. این دیپلمات روس در حضور خبرنگاران از سیاست های غرب انتقاد کرد:

« وقایع به وضوح نشان می دهد که اقدامات قهری یکجانبه علیه روسیه، مانند اقدامات علیه کوبا، بر زندگی مردم عادی تأثیر می گذارد.»

تعدادی دیگر از مقامات ارشد دولت های روسیه و کوبا نیز در این مراسم در هاوانا شرکت کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: