پرش به محتوا

دراوکراین جنگ در بریتانیا بردگی!

دراوکراین جنگ در بریتانیا بردگی!

مترجم: مینا صابری
مجله هفته


این روزها در مورد فرار اوکراینی ها از مرزهای اروپای شرقی چیزهای زیادی مطرح می شود. اما در بریتانیای کبیر، بسیاری از اوکراینی‌ها از شرایط کاری غیرقابل تحمل در مزارع فرار می‌کنند و آنها این شرایط را به عنوان «بردگی مدرن» توصیف می‌کنند.

به گزارش راشا تودی، صدها نفر از اوکراینی‌هایی که با ویزای فصلی به بریتانیا آمده‌اند، تلاش می‌کنند از کار سخت در مزارع فرار کنند، که طبق گزارش‌ها آنها آنرا به عنوان «بردگی مدرن» توصیف می‌کنند. در سال ۲۰۲۱، اوکراینی‌ها بیشترین تعداد کارگران دارای ویزای کارگران فصلی در بریتانیا را به خود اختصاص دادند. گاردین گزارش می دهد که از ۲۹۶۳۱ روادید صادر شده تحت عنوان طرح کارگران فصلی تی ۵، دو سوم (۱۹۹۲۰) به اوکراینی ها تعلق گرفته است. اکنون صدها نفر از اوکراینی‌ها پس از فرار از مزارع به دلیل شرایط بد کاری، به‌طور غیر قانونی در بریتانیا اقامت و کار می‌کنند.

مطالعه‌ای که توسط وزارت کشور بریتانیا و وزارت محیط‌زیست، غذا و امور روستایی (دفرا) در اواخر سال گذشته منتشر شد، نشان داد که کارگران فصلی که میوه و سبزیجات برداشت می‌کنند تحت یک طرح آزمایشی پس از برگزیت که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد، در معرض شرایط کاری «غیر قابل قبول» قرار دارند. . طرح کارگران فصلی به این دلیل ارائه شد که بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا از کمبود نیروی کار برای برداشت محصول در مزارع نگران بود. گزارش دولت در مورد نیروی کار پس از برگزیت به مسائلی مانند کمبود تجهیزات بهداشتی و ایمنی – که طبق قانون الزامی است – نژادپرستی و مسکن بدون حمام، آب لوله کشی یا آشپزخانه اشاره می کند.

یک کارشناس فناوری اطلاعات (آی تی) اوکراینی با دو مدرک دانشگاهی که از یکی از این شرکت‌ها فرار کرده بود، به گاردین گفت که احساس می‌کند مانند یک «گروگان در بریتانیا» زندگی میکند، که به دلیل جنگ نمی‌تواند به خانه برگردد، اما مجبور است برای انجام کارهای سطح پائین و طاقت فرسا برای امرار معاش بجنگد.
اگرچه او تحصیلات بسیار خوبی دارد. این زن توضیح می دهد این بدترین رفتاری است که تابحال با او در زندگی اش صورت کرفته است و او توضیح داد که چگونه او و سایر کارگران اوکراینی در مزارع از تمام حقوق محروم شدند، پس از اعتراض به شرایط کاری نامناسب با اخراج مواجه شدند. بسیاری از کارگران مزرعه گیلاس که او و دوست پسرش در آن کار می‌کنند نیز فرار کرده‌اند و بیشتر آنها تلاش می‌کنند تا با مشاغل غیررسمی در شهرها زندگی خود را تامین کنند.

هنگامی که کارگران با ویزای کار فصلی بریتانیا را ترک می کنند، گزینه های آنها بسیار محدود است زیرا آنها دیگر حق دریافت ویزای قانونی دیگری را ندارند این در حالیست که در کشورشان هم جنگ وجود دارد. آنگونه که دکتر دورا-اولیویا ویکول، مدیر مرکز حقوق کار، به گاردین می‌گوید که بسیاری از آنها در اقتصاد غیررسمی و سایه بریتانیا مشاغل نامطمئن دارند. او «به شدت نگران امنیت اوکراینی هایی بود که مجبور به فرار از شرایط کاری استثمارگرانه در مزارع بریتانیا شده اند». به گفته او، از آنجایی که کارگران فصلی از آن زمان که فراری میشوند دیگر فاقد مدرک و ویزای قانونی هستند، وزارت کشور بدلیل اینکه جنگ در اوکراین یک بحران انسانی است باید از همه اوکراینی‌های ساکن بریتانیا، بدون سند و مدرک حمایت می‌کند.

شورای پناهندگان اسکاتلند تخمین می زند که تا ۶۰۰۰ اوکراینی در بریتانیا وجود دارد. گراهام اونیل، مدیر سیاست شورای پناهندگان اسکاتلند، گفت: «این وحشتناک است که صدها نفر از اوکراینی ها که نگران خانواده، دوستان و جنایات جنگی در خانه هستند، در بریتانیا در فقر کامل بسر میبرند زیرا ویزای فصلی آنها منقضی شده است ودر عین حال مجبور به فرار از شرایط طاقت‌فرسای کار مزارع هستند».

کارگران فصلی تحت رده بندی دو برنامه موجود دولت بریتانیا برای پناهندگان اوکراینی قرار نمی گیرند. بریتانیا قصد دارد از ماه مه پذیرش درخواست‌های پناهجویان اوکراینی را آغاز کند، در این صورت کسانی که ویزای کار فصلی دارند و از مزارع فرار کرده‌اند می‌توانند به طور بالقوه سه سال دیگر بمانند. در این میان، دولت بریتانیا خاطرنشان می کند که قربانیان چنین استثماری باید شرایط را به پلیس گزارش دهند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: