پرش به محتوا

مسکو پیش نویس حل و فصل خصومت ها را به کیف ارائه کرد.

مسکو پیش نویس حل و فصل خصومت ها را به کیف ارائه کرد.

برگردان از م. میرفخرائی

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد مسکو پیش نویس حل و فصل مناقشه بین دو کشور را به کیف ارسال کرده است.  به گفته پسکوف، این سند حاوی «فرمول بندی های شفاف» است.  اکنون کرملین منتظر پاسخ کیف است.

 به گفته دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه، روسیه پیش نویس سندی را «با عبارات روشن» به طرف اوکراینی به عنوان بخشی از گفتگوها برای حل بحران اوکراین تحویل داده است.  به نظر او «توپ اکنون در دستان کیف است».

 پسکوف افزود که طرف اوکراینی دائما از توافقات قبلی خود عدول می کند.  وی اظهار داشت که با توجه به موفقیت مذاکرات، این امر «پیامدهای بسیار بد» دارد.

از زمان آغاز عملیات نظامی در اوکراین، هیئت های روسیه و اوکراین سه بار در بلاروس برای گفتگوهای شخصی ملاقات کرده اند.  پس از آن، آنها به مکالمات در قالب ویدیویی روی آوردند.  یکی دیگر از دیدارهای چهره به چهره در تاریخ 29 مارس به ابتکار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در استانبول برگزار شد.

 کیف پس از آن پیشنهادهایی را برای یک معاهده صلح به مسکو ارائه کرد که تضمین‌های امنیتی برای اوکراین، عدم بازگشت کریمه و دونباس و چشم‌پوشی این کشور از فتح مجدد خشونت‌آمیز این مناطق را در شامل میشد.  مسکو متعهد شد که فعالیت‌های نظامی در نزدیکی کیف و چرنیهف را کاهش دهد و دیدار بین ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، روسای جمهور روسیه را تسهیل کرد، زیرا وزرای خارجه این کشور توافق احتمالی را امضا کردند.  مذاکرات سپس از طریق لینک ویدیویی ادامه یافت.

 با این حال، میخائیل پودولیاک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، گفت که پس از حوادث بوچا، ماریوپل، ولنوواخا و منطقه کیف، این روند پیچیده تر شد.  او متوجه شد:

 «وضعیت دائماً در حال تغییر است. و پیشینه احساسی که امروز مذاکرات بر اساس آن انجام می شود، دلیلی می شود که به طور کلی کمی متفاوت به وضعیت نگاه کنیم.»

 وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد که مذاکرات دشوار است.  سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت:

 در حالی که به نظر می رسد طرف اوکراینی درک درستی از چیزهایی دارد که باید در جریان مذاکرات توافق شود، آنها دائماً موضع خود را تغییر می دهند و پیشنهادات خود را رد می کنند.

 برای مثال، در سند استانبول،به عنوان مثال، در سند استانبول، کیف به وضوح اعلام کرد که ضمانت های امنیتی اوکراین در مورد کریمه و سواستوپل اعمال نمی شود.اما پیش نویس جدید » این بیانیه واضح نیست و در عوض عبارت مبهم در مورد نوعی کنترل موثر از ۲۳ فوریه را پیشنهاد می کند.»

در اینگورد  لاوروف  وزیر امور خارجه روسیه گفت: علاوه بر این، اوکراین پیشنهاد می‌کند تا کریمه و دونباس را در نشست روسای جمهور مطرح کند، اگرچه کرملین بارها اعلام کرده است که تا زمانی که نسخه مکتوب توافق در دسترس نباشد، چنین دیداری امکان‌پذیر نخواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: