پرش به محتوا

شی: آسیا باید پیشقراول امنیت و صلح شود!

مترجم م. میرفخرائی

مجله هفته

شی خواستار «ابتکار امنیت جهانی» و تبدیل شدن آسیا به «لنگر صلح جهانی» شد.

رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، از جامعه بین المللی خواسته است تا برای تضمین امنیت برای همه در این سیاره با یکدیگر همکاری کنند. امنیت پیش شرط صلح است. در پیشبرد این مهم رئیس جمهور چین نقش ویژه ای برای آسیا قائل است.

نشست سالانه مجمع آسیایی بوآئو سال ۲۰۲۲ صبح پنجشنبه ۲۱ آوریل در بوآئو استان های نن واقع در جنوب چین گشایش یافت. شی جین پینگ رییس جمهور چین به صورت آنلاین در مراسم افتتاحیه این نشست حضور یافته و سخنانی ایراد کرد.

شی جین پینگ رییس جمهور چین طی سخنانی در مراسم افتتاحیه نشست سالانه مجمع آسیایی بوآئو گفت: تاریخ بشر نشان می دهد که در دوره های سخت تر باید بیشتر اعتماد به نفس خود را تقویت بخشیم. وجود تضاد ترسناک نیست، چرا که همان تضاد به پیشرفت جامعه بشر یاری کرده است. هیچ سختی و شکستی نمی تواند جلوی چرخ حرکت تاریخ را بگیرد. ما در مقابل چالش ها نباید اعتماد به نفس خود را از دست دهیم و عقب نشینی کنیم، بلکه باید با تقویت آن رو به جلو حرکت کنیم.

شی جین پینگ خاطرنشان ساخت: قدرتمندترین نیرو همکاری و موثرترین روش کمک به یکدیگر است. بشریت جامعه ای با آینده مشترک است. همه کشورها باید از روند زمانه برای صلح، توسعه، همکاری و نتیجه برد-برد پیروی کنند و در مسیر درست برای ساخت جامعه ای با آینده مشترک حرکت کنند و با چالش ها مقابله کرده و با همکاری یکدیگر آینده را بسازند.

شی جین پینگ رییس جمهور چین در مراسم افتتاحیه نشست سالانه مجمع آسیایی بوآئو طی سخنانی گفت: امنیت پیش شرط توسعه است و جامعه بشری یک مجموعه امن تفکیک ناپذیر است. واقعیات نشان می دهد که اندیشه جنگ سرد تنها چارچوب صلح جهانی را تخریب می کند و استیلاجویی و زورگویی به صلح جهانی آسیب می رساند و رویارویی بین بلوک ها چالش های امنیتی در قرن ۲۱ را تشدید می کند. به گزارش راشاتودی، رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، روز پنجشنبه یک «ابتکار امنیتی جهانی» را برای تضمین امنیت برای همه در سراسر جهان پیشنهاد کرد. این را خبرگزاری آنادولو ترکیه گزارش داده است. رهبر چین طی سخنانی در مجمع سالانه بوآئو آسیا گفت:

« ما باید برای حفظ صلح و ثبات در جهان با یکدیگر همکاری کنیم.»

وی با استناد به یک ضرب المثل چینی برای تقویت ادعای خود افزود:

« ثبات برای یک کشور رفاه می آورد، در حالی که بی ثباتی برای یک کشور فقر می آورد.»

شی دوباره تاکید کرد که امنیت پیش شرط توسعه است. رئیس جمهور چین با اشاره به آمریکا هشدار داد:

« ما انسان‌ها در یک جامعه امنیتی غیرقابل تقسیم زندگی می‌کنیم. بارها و بارها نشان داده شده است که ذهنیت جنگ سرد تنها ساختار صلح جهانی را نابود می‌کند، هژمونیسم و سیاست‌های قدرت فقط صلح جهانی را به خطر می‌اندازد و رویارویی‌های بلوکی تنها مشکلات امنیتی را درقرن بیست و یکم بدتر می‌کند.»

شی برای اطمینان از اجرای پیشنهاد «ایمنی برای همه» در سراسر جهان، یک اقدام بین المللی را پیشنهاد کرد:

« چین مایل است یک ابتکار امنیتی جهانی را پیشنهاد کند که در آن به چشم انداز امنیت مشترک، جامع، همکاری و پایدار متعهد باشیم و برای حفظ صلح و امنیت در جهان با هم کار کنیم.»

رئیس دولت چین همچنین خواستار احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها شد. وی به ویژه هشدار داد که در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکنند و به تصمیمات مستقل مردم کشورهای مختلف در مسیر توسعه و نظام های اجتماعی احترام بگذارند.

بر اساس گزارش آژانس چینی شین‌هوا، شی همچنین خواستار تبدیل آسیا به لنگر صلح جهانی، موتور رشد جهانی و سرعت‌بخش همکاری‌های بین‌المللی شد. به گفته رئیس جمهور چین، مردم آسیا صلح را بسیار پر ارزش صلح می دانند و درک می کنند که نمی توان به سادگی از طریق جنگ های سرد یا گرم به پیشرفت دست یافت. شی گفت:

« طی چند دهه گذشته، آسیا یک ثبات کلی و رشد سریع پایدار را تجربه کرده است که معجزه آسیا را ممکن ساخته است.»

« اگر آسیا توسعه یابد، تمام دنیا سود خواهند برد.»

رئیس جمهور چین خواستار توسعه و تقویت بیشتر آسیا و نشان دادن انعطاف پذیری، خرد و قدرت آسیا شد.
به گفته شی، حفظ صلح در آسیا، تقویت همکاری های بین آسیایی و ترویج مشترک وحدت آسیا ضروری است. مردم آسیا به صلح و ثبات نه به طریق خودکار و نه از طریق خیرخواهی یک کشور نمی رسند. رسیدن به این اهداف فقط در نتیجه تلاش های مشترک همه کشورهای منطقه میسر میشود.

شی جین پینگ تاکید کرد، باید به جای بازی «مجموع صفر»، به همکاری و گفت و گو، به جای «درهای بسته و انحصار» به «فراگیری و درهای باز» و به جای خودبینی به «مبادلات و یادگیری از یکدیگر» پرداخت. این گونه مهربانی و بزرگمنشی شیوه رفتاریست است که کشورهای آسیایی باید داشته باشند. کشورها چه بزرگ و کوچک چه منطقه ای یا خارج از منطقه، باید برای شکوفایی آسیا تلاش کنند و نه این که به یکدیگر آسیب برسانند. کشورها باید در راه توسعه صلح آمیز، از طریق همکاری با نتیجه برد-برد، برای ساخت خانواده بزرگ پیشرفته و دارای همبستگی کنار یکدیگر باشند.

شی خواستار حفظ اصول احترام متقابل، برابری، منفعت متقابل و همزیستی مسالمت آمیز، پیگیری سیاست های همسایگی و دوستی و اطمینان از این شد که آینده آسیا همیشه در دستان خود منطقه بماند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: