پرش به محتوا

دهلی نو خرید نفت از روسیه را پس از مذاکره با واشنگتن دو برابر کرد.ترجمه شهاب سعیدی
مجله هفته
منبع مقاله

ویاچسلاو کولاگینهند با وجود تهدیدهای آمریکا، از منافع ملی حرکت کرده و به خرید نفت از روسیه ادامه میدهد.

به گزارش بلومبرگ، هند علیرغم هشدارهای آمریکا خرید نفت خام روسیه را دو برابر کرده است. به گفته این آژانس، هند در حال خرید انواع کلیدی انرژی از کشورهای عضو اوپک پلاس است. تنها از اواخر فوریه، هندی ها میلیون ها بشکه نفت خام اورال و ESPO را در بازار نقدی خریداری کرده اند. علاوه بر این، پالایشگاه های دولتی مقدار زیادی نفت خام سوکول شرق دور خریداری کردند. با این حال، این نشریه خاطرنشان می کند که پالایشگاه های کشور به ندرت گرید خاور دور را خریداری می کنند، زیرا با کشتی های کوچک حمل می شود و زمان سفر نسبتاً طولانی است و این امر باعث می شود آن را کمتر مقرون به صرفه تر کند.

به گفته مقامات و بازرگانان هندی، پالایشگاه های دولتی اکنون به دنبال معاملات خصوصی برای خرید نفت هستند و نه تامین آن از طریق مناقصه های دولتی برای به دست آوردن قیمت های بهتر.

نفت روسیه می تواند برای خریداران علاقه مند حتی ارزان تر شود. اتحادیه اروپا به طور فزاینده ای با درخواست برای محدود کردن واردات خود مواجه است در حالی که تقاضا برای نفت خام در چین به دلیل شیوع کووید-۱۹ تحت فشار قرار گرفته است، که این امر منجر به یک سری تعطیلی اجباری در بعضی مناطق کشور شده است. این نشریه می نویسد: البته ایالات متحده و بریتانیا قبلاً متعهد شده اند که واردات نفت از روسیه را ممنوع کنند.

هند روابط تجاری دیرینه ای با روسیه دارد که شامل خرید اسلحه، غذا و سایر کالاها می شود. خرید نفت دهلی نو به مسکو کمک می کند تا بخشی از مشکلات مالی خود به علت بالا بودن قیمت انرژی در بازار جهانی را حل کند. هفته گذشته، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده به نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور گفت که ایالات متحده آماده است تا به هند در تنوع بخشیدن به واردات انرژی خود کمک کند. این نشست پس از اظهارات تندتر مشاور ارشد اقتصادی بایدن در اوایل ماه جاری صورت گرفت که گفت ایالات متحده به هند در مورد عواقب خرید انرژی از روسیه هشدار داده است. در همین حال، با توجه به وضعیت ژئوپلیتیک کنونی شاهد هستیم که معاملات آتی نفت به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه افزایش یافته است، افزایش قیمت ها به دلیل تحریم‌ها بر نفت روسیه نبوده است بنابراین نفت روسیه برای خریداران همچنان ارزان و فریبنده میباشد.

اکونومیک تایمز همچنین در مورد عدم تمایل مقامات هندی به حمایت از تحریم های ضد روسیه و توجه به درخواست های ایالات متحده برای ایجاد محدودیت در تجارت با روسیه نوشته است. دهلی نو می خواهد منحصراً بر اساس منافع ملی خود تصمیم بگیرد.

واردکنندگان هندی انتظار دارند در هفته‌های آینده خرید نفت از روسیه افزایش یابد. با توجه به تحولات اوکراین و شیوع کووید-۱۹ در چین، هند می تواند نفت بیشتری را با قیمتی جذاب تر از قبل به دست آورد.

سرگئی لونف، استاد MGIMO خاطرنشان می کند که هند و روسیه کاملاً به هم نزدیک هستند.

هند همواره سیاست بی طرفی و تعادل را دنبال کرده است. هند اساساً یک قدرت بزرگ جهانی است، حتی اگر چنین موقعیتی به آن هدیه نشده باشد. بنابراین بعید است که هند به آمریکا امتیاز بدهد، زیرا اگر این کار را انجام دهد، به معنای بیگانگی و فروپاشی مسیری است که هند طی ۷۵ سال دنبال کرده است.
«اس پی: آیا هند از تحریم نمی ترسد؟»

هند به تحریم ها علیه روسیه نپیوسته و آنها را اعمال نکرده است. در عین حال، طرف آمریکایی تاکید کرد که کشورهای غربی در حال حاضر فقط خودشان تصمیم می‌گیرند که از منابع انرژی روسیه خودداری کنند یا نه، اما تحریم‌ها بر تجارت انرژی با روسیه تأثیری نخواهد داشت.

اگر در متن تحریم ها دقت شود، هیچ تحریمی علیه فروش نفت روسیه اعمال نشد. نفت روسیه می تواند فروخته شود، می تواند به بازارها عرضه شود. علاوه بر این، آمریکایی‌ها مشخصاً در متن تحریم ها توضیح داده‌اند و راه هائی را ارایه کرده اند برای شرایطی که اگر ناگهان یک بانکی که معامله نفت روسیه از ژریق آن انجام میشود تحت تحریم قراربگیرد، آنها آشکارا توضیح داده اند که چگونه می‌توان پول نفت را همچنان پرداخت مرد. در نتیجه هنگام خرید نفت از روسیه هیچ ریسک و هیچ ضرری برای کسی وجود ندارد.

به طور غیرمستقیم، در سطح سیاسی، ایالات متحده تلاش می کند تعدادی از کشورها را تحت فشار قرار دهد تا برای کاهش وابستگی خود به نفت روسیه تصمیماتی اتخاذ کنند، اما این فقط توصیه است، در ضمن تلاشی است جلب این کشورها برای نزدیک کردن این کشورها به خود.

هند بارها به صراحت اعلام کرده است که می خواهد با روسیه همکاری نزدیک داشته باشد، طیف گسترده ای برای همکاری متقابل وجود دارد. در طول سال ها، آمریکایی ها با بسیاری از کشورها از جمله با روسیه در بخش هایی از بدست آوردن بازار هند رقابت کرده اند. از جمله انرژی هسته ای، محموله های تسلیحاتی و غیره. هند اغلب روسیه را انتخاب کرده است زیرا پیشنهاد روسیه جالب تر و رقابتی تر بود.

هند یکی از اعضای بریکس است و قصد دارد همکاری در قالب های مختلف را بیشتر گسترش دهد. کشور این امتیازات را بیهوده رها نخواهد کرد، به خصوص که این به ضرر بودجه هند است.»

«اس پ: – چرا پالایشگاه های هندی نفت روسیه را از طریق معاملات خصوصی می خرند نه از طریق مناقصه دولتی؟»

– در شرایط کنونی که توسعه ژئوپلیتیک و گسترش بیشتر تحریم ها نامشخص است، گاهی لازم است مکانیسم های دیگری برای حذف خطرات احتمالی در نظر گرفته شود.

اخیراً گزارش شده است که چین در حال بررسی تاسیس شرکت خود برای خرید نفت روسیه است. این شرکت مستقیماً با روسیه کار می کند و در معاملات دیگر اقتصادی در سطح بین المللی شرکت نمی کند، این راه کار هوشمندانه باعث میشود آمریکا نتواند چین را تحریم کند چون این شرکت خصوصی است و تحریم آن بی فایده است، زیرا این شرکت فقط یک نوع معامله انجام میدهد فقط با نفت روسیه معامله میکند و تحریم آمریکا بر روابط اقتصادی اش اثری نخواهد گذاشت.

کشورها در حال حاضر روی چنین مکانیسم هایی کار می کنند، آنها دیگر تمرکز خود را نه بر جلوگیری از مشکلات مربوط به قراردادها موجود می گذارند، بلکه برای اطمینان از وجود و استفاده از کانال های خاصی برای تامین کالاهایی که لازمند اما مملو از خطرات احتمالی در آینده هستند تلاش میکنند.

در مورد خرید نفت، چندی پیش آمریکایی ها محدودیت های خاصی را بر تجارت نفت ایران اعمال کردند. سپس اتحادیه اروپا مکانیزمی را ایجاد کرد که به آن اجازه می داد علیرغم تحریم های آمریکا، نفت ایران را از طریق یک شرکت ویژه خریداری کند که این نفت را به خاک اتحادیه اروپا منتقل می کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: