پرش به محتوا

اخبار پنجاه و هفتمین روز جنگ در اوکراین


خوانندگان محترم اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


سفارت فدراسیون روسیه در برلین یادداشت اعتراضی را به دلیل حملات مجدد به بناهای تاریخی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی به وزارت خارجه تسلیم کرد.

سفارت روسیه در برلین با ارسال یادداشت اعتراضی به وزارت خارجه فدرال به دلیل حملات جدید به بناهای تاریخی اتحاد جماهیر شوروی در آلمان، از مقامات آلمانی خواست «اقدامات همه جانبه» برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی اتخاذ کنند.

در چند روز گذشته، بنای یادبود در پوتسدام با رنگ قرمز پاشیده شده بود و بناهای یادبود در نوبراندنبورگ و سیهرا (منطقه ای از شهر گیتاین در منطقه لایپزیگ) با توهین، شعارهای سیاسی و نمادهای نازی پوشانده شده بود. سفارت فدراسیون روسیه در آلمان این حوادث را «بی احترامی به یاد سربازانی که جان خود را برای رهایی جهان و اروپا از نازیسم فدا کردند» می داند.

این هیئت دیپلماتیک همچنین در بیانیه خود از نمایندگان ادارات و مقامات شهرداری برای رفع سریع عواقب این هتک حرمت تشکر کرد.

کرملین: اظهارات کی یف در مورد حمله به پل کریمه اطلاعیه ای برای یک حمله تروریستی است

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، اعلام کرد اگر فرصتی دست دهد اوکراین حاضر است به پل کریمه حمله کند. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین،، در عکس العمل به این اظهارات چنین اظهاراتی را غیرقابل قبول خواند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه، اظهارات الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین درباره حمله احتمالی به پل کریمه را «چیزی بیش از اعلام یک اقدام احتمالی تروریستی» توصیف کرد. «. پسکوف خاطرنشان کرد:

« این غیرقابل قبول است زیرا در این اظهارات نشانه های زیادی از اعمالی وجود دارد که مشمول بررسی قانونی و مجازات های بعدی هستند.»

دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه نیز در مورد سخنان دانیلوف اظهار نظر کرد. وی در صفحه تلگرام خود نوشت:

«یکی از روسای کله شق اوکراینی گفت که پل کریمه باید ویران شود. امیدوارم او بفهمد که هدف انتقام قرار خواهد گرفت.»

پیش از این، دانیلوف در رادیو NV اوکراین احتمال حمله ارتش اوکراین به پل کریمه را رد نکرد. او گفت:

« اگر فرصتی برای انجام این کار [آسیب زدن به پل] وجود داشته باشد، قطعاً این کار را خواهیم کرد.»

در اوایل آوریل، مشاور رئیس منطقه کریمه، اولگ کریوچکوف، گزارش ها مبنی بر مین گذاری پل کریمه را رد کرد. وی این گونه گزارش ها را «جعل جنگجویان اوکراینی که روی مبل لم داده اند و مرکز اطلاعات و عملیات روانی» توصیف کرد.

پل کریمه ۱۹ کیلومتری شبه جزیره کرچ و تامان را از طریق جزیره توسلا و تف توسلا به هم متصل می کند. کار ساخت و ساز در سال ۲۰۱۶ آغاز شد و در سال ۲۰۱۹ به پایان رسید. این سازه از دو پل موازی تشکیل شده است – یک پل جاده ای و یک پل راه آهن.

کیف بارها علیه ساخت این پل صحبت کرده است. در دسامبر سال گذشته، شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین تحریم هایی را علیه شش فرد حقیقی و ۲۴ شخص حقوقی «در ساخت و ساز غیرقانونی و بهره برداری از بخش راه آهن تنگه کرچ» اعمال کرد.

ایالات متحده می خواهد حقوق کارمندان و حقوق بازنشستگی اوکراین را بپردازد


ایالات متحده اعلام کرده است که به اوکراین کمک مالی جدیدی به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار (۴۶۲ میلیون یورو) ارائه خواهد کرد. همانطور که نماینده وزارت خزانه داری ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد، این پول به دولت اوکراین کمک می کند، از جمله در پرداخت حقوق و حقوق بازنشستگی. این پول همچنین برای برنامه هایی در نظر گرفته شده است که برای جلوگیری از «وخامت اوضاع انسانی در اوکراین» در نظر گرفته شده است.اوکراین از تبادل موفقیت آمیز زندانیان با روسیه خبر داد


اوکراین روز پنجشنبه از تبادل زندانیان دیگر با روسیه خبر داد. ایرینا ورشچوک معاون نخست وزیر گفت: «امروز ۱۹ نفر را به خانه فرستادیم که ده نفر از آنها سرباز و ۹ غیرنظامی هستند. بر این اساس در میان اسرای اوکراینی که به خانه بازگشته اند نیز زخمی وجود دارد. با این حال، ورشچوک اطلاعات بیشتری در مورد محل دقیق تحویل و اسرای روس مبادله شده ارائه نکرد.

اوکراین قبلاً گفته بود که در هشت هفته جنگ تاکنون حدود ۷۰۰ اسیر را مبادله کرده است. به گفته منابع روسی، چندین هزار زندانی اوکراینی در دست روسیه و جمهوری های خلق هستند.

دانمارک در حال برنامه ریزی برای ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین و اعزام سربازان به لتونی است

دانمارک می خواهد تسلیحات بیشتری به اوکراین بدهد. نخست وزیر مت فردریکسن در جریان بازدید از کیف پایتخت اوکراین این موضوع را به TV2 توضیح داد. با این حال، او جزئیاتی از تحویل برنامه ریزی شده تسلیحات را فاش نکرد. فردریسکن که در حال حاضر به همراه پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در اوکراین به سر می برد، همچنین اشاره کرد که پارلمان دانمارک برنامه های دولت برای اعزام ۱۰۰۰ سرباز به کشور همسایه روسیه، لتونی را تایید کرده است.

فردریکسن گفت، بنابراین گردان رزمی در آغاز ماه می آماده پیوستن به فرماندهی ناتو در لتونی خواهد بود. علاوه بر این گردان، این کشور اتحادیه اروپا اسکاندیناوی همچنین می خواهد یک هواپیمای نظارتی، یک ناوچه و یک رادار دفاع هوایی متحرک را در اختیار ناتو قرار دهد.

رئیس منطقه تحت کنترل روسیه در منطقه خارکف پیشنهاد برگزاری همه پرسی در مورد آینده این منطقه را داد.

ممکن است در آینده یک «رفراندم یا نظرسنجی از شهروندان» در منطقه خارکف برگزار شود. این را ویتالی گانچف، رئیس اداره مدنی موقت مناطق تحت اشغال روسیه در منطقه اعلام کرد. به گفته وی، این می تواند «آینده سیاسی منطقه» را تعیین کند.

می‌دانید که در یک جامعه دموکراتیک، مردم در وهله اول تصمیم می‌گیرند. من فکر می‌کنم وقتی کل منطقه بی‌ناز و آزاد شود، تصمیم گرفته می‌شود، به احتمال زیاد یک نظرسنجی، یک رفراندوم مردمی، و سپس ما تصمیم خواهیم گرفت. گانچف به خبرگزاری ریانووستی گفت: یک تصمیم.

وی خاطرنشان کرد که مردم در مناطق تحت کنترل روسیه در مورد یک اوکراین «جدید و غیر ملی» صحبت می کنند. روسیه در حال حاضر برخی مناطق در شمال، شرق و جنوب منطقه خارکف از جمله شهر مهم استراتژیک ایزیوم را در اختیار دارد. به گزارش ریانووستی، گفتگو با ویتالی گانچف در مرز منطقه خارکف با جمهوری خلق لوهانسک انجام شد.


پوتین خواستار حمایت بیشتر از پرسنل نظامی درگیر در عملیات ویژه شد


سربازان روسی که در اوکراین به خدمت خود ادامه می دهند و همچنین مجروحان و خانواده های کشته شدگان به حمایت مادی بیشتری نیاز دارند. این را ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دیدار با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه بیان کرد. پوتین توضیح داد:

« وی افزود: در این راستا، علاوه بر انجام کلیه تعهدات اجتماعی در قبال سربازانمان، به ویژه در قبال مجروحان و خانواده همرزمان جان باخته، باید اطمینان حاصل شود که تمام ضمانت‌های اجتماعی بدون قید و شرط انجام می‌شود، اما من این تصور را دارم که این امر کافی نیست. ما باید در مورد اقدامات حمایتی اضافی فکر کنیم.»

به گفته رئیس دولت روسیه، «در موارد جداگانه» می توان یاد «رفقای ما را که قهرمانی واقعی نشان دادند و جان خود را برای زندگی مسالمت آمیز مردم ما در دونباس، برای زندگی صلح آمیز و موجودیت خود روسیه فدا کردند ماندگار کرد. ».

نفت آمریکا چوب دو سر طلا! جنگ در اوکراین: قیمت نفت دوباره افزایش یافت

قیمت هر بشکه (۱۵۹ لیتر) برنت دریای شمال صبح با ۱.۰۲ دلار افزایش به ۱۰۷.۸۱ دلار آمریکا رسید. یک بشکه نوع وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) روز پنجشنبه ۱۰۳.۱۳ دلار معامله شد. این قیمت ۹۴ سنت بیشتر از روز قبل بود.

آمریکا برای کاهش قیمت نفت بخشی از ذخایر نفتی خود را آزاد کرد، اما بازار بدلیل اینکه آمریکا مجبور به آزاد کردن بخشی از ذخایر نفتی خود شده احساس خطر کرد و بر قیمت نفت افزود، در ضمن کاهش ذخایر نفت خام آمریکا نیز به افزایش قیمت ها در بازار جهانی کمک می کند. طبق اعلام دولت آمریکا، ذخایر نفت هفته گذشته با ۸.۰ میلیون بشکه کاهش به ۴۱۳.۷ میلیون بشکه رسید. از سوی دیگر، تحلیلگران افزایش ۳.۰ میلیون بشکه ای را پیش بینی کرده بودند.

جمهوری خلق دونتسک بیش از ۳۰۰۰ سند جنایات جنگی که توسط کی یف انجام گرفته را به دادگاه کیفری بین المللی ارسال کرد.


سازمان غیر دولتی Spravedlivaya Zashchita (دفاع عادلانه) از جمهوری خلق دونتسک از سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۰۰۰ سند در مورد جنایات جنگی اوکراین در دونباس به دادگاه کیفری بین المللی (ICC) ارسال کرده است. این را ویتالی گالاخوف رئیس این سازمان روز پنجشنبه از خبرگزاری تاس اعلام کرد. او توضیح داد:

«از سال ۲۰۱۵، بیش از ۳۰۰۰ مورد از مدارک جنایات جنگی به دیوان کیفری بین‌المللی ارائه شده است. این مدارک شامل قتل، حمله، شکنجه، تخریب مسکن، حمله به اشیاء غیرنظامی و استفاده بی‌رویه از سلاح‌ها می‌شود.»

گالاخوف گفت که بیش از ۶۰۰۰ شکایت در دادگاه حقوق بشر اروپا ثبت شده است. وی تاکید کرد:

« تا به امروز حتی یک مورد بررسی نشده است.»

رئیس این سازمان افزود: دیوان کیفری بین المللی رسیدگی به پرونده ها علیه اوکراین را به حالت تعلیق درآورده است و مشخص نیست این پرونده چه زمانی از سر گرفته می شود. علاوه بر این، به گفته گالاخوف، نهادهای بین المللی به بهانه های مختلف از واکنش به مطالب ارسالی خودداری کردند.

مسکو: فشار تحریم ها بر روسیه و بلاروس یکپارچگی کشور اتحادیه را بهبود می بخشد


فشار تحریم ها بر مسکو و مینسک به همکاری بهتر در داخل محدوده اتحادیه کمک می کند. این را الکسی پولیشچوک، مدیر بخش دوم کشورهای مستقل مشترک المنافع وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری تاس عنوان کرد. او توضیح داد:

« انکار اینکه فشار بی سابقه بر روسیه و بلاروس بر اتحادیه ما تأثیر می گذارد، اشتباه است.»

پولیشچوک تاکید کرد که پویایی روند ادغام بین مسکو و مینسک نباید با وضعیت خارجی مرتبط باشد، زیرا او با این واقعیت توجیه می کند که ایجاد دولت اتحادیه بر اساس منافع واقعی شهروندان هر دو کشور است.

پس از گلوله باران توسط گردان فاشیستی آزوف، بازرسان روسی ۲۶ غیرنظامی کشته شده را در محوطه بیمارستان ماریوپل کشف کردند.


یک گروه کاری متشکل از کارشناسان نظامی جمهوری خلق دونتسک به همراه نمایندگان کمیته تحقیقات روسیه، ۲۶ غیرنظامی کشته شده را در محوطه بیمارستان شماره ۴ ماریوپل، قربانیان گلوله باران گسترده توسط افراط گرایان راست فاشیست از گردان آزوف، کشف کردند. این را نماینده DPR در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس اعلام کرد. در بیانیه مرتبط آمده است:

«گروه کاری از کارشناسان نظامی DPR در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس، به ریاست رئیس آژانس، سرلشکر یاکوبوف همراه با نمایندگان کمیته تحقیقات فدراسیون روسیه، به کار خود برای بررسی پیامدهای آتش بس ادامه دادند. تهاجم مسلحانه تشکیلات مسلح اوکراین به غیرنظامیان و تأسیسات غیرنظامی در ماریوپول. روز چهارشنبه، کارشناسان دوباره در محل بیمارستان شماره ۴ شهر کار کردند و در آنجا به ثبت و مستندسازی مرگ دسته جمعی غیرنظامیان ادامه دادند. در مجموع ۲۶ نفر غیرنظامیان کشته شده در اثر گلوله باران شدید گردان ملی گرایان آزوف در منطقه ای هشت متری در امتداد مرکز پزشکی پیدا شدند.

نیروی هوایی روسیه به ۲۰ مواضع نیروهای اوکراینی حمله کرد

سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که نیروی هوایی تاکتیکی و نظامی روسیه شب گذشته به ۲۰ موضعی که نیروهای اوکراینی نیروها و تجهیزات نظامی خود را در آنجا متمرکز کرده بودند، حمله کردند.

شی جین پینگ علیه تحریم های یکجانبه علیه روسیه موضع گرفت


شی جین پینگ رئیس جمهور چین در یک سخنرانی ویدئویی در مجمع اقتصادی آسیایی در بوآئو در جزیره هاینان چین گفت که تحریم های یکجانبه و استانداردهای دوگانه غیرقابل قبول هستند. تلویزیون دولتی چین به نقل از رئیس دولت چین گفت:

«همه کشورهای جهان در حال حرکت در یک کشتی بزرگ با یک سرنوشت مشترک هستند. اگر آنها می خواهند از امواج خروشان عبور کنند و به مسیر خود به سوی آینده ای بهتر ادامه دهند، باید در یک مسیر تلاش کنند. این غیرقابل قبول است که سعی کنیم کسی را پرتاب کنیم. به دریا.»

شی خواستار کنار گذاشتن سیاست استانداردهای دوگانه و سوء استفاده از تحریم های یکجانبه شد. وی بر لزوم پایبندی به حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و اختلافات بین کشورها از طریق گفتگو و رایزنی و حمایت از همه تلاش هایی که به حل مسالمت آمیز بحران ها کمک می کند، اشاره کرد.

وزارت امور خارجه روسیه: مذاکرات بین مسکو و کیف به صورت روزانه در حال انجام است

الکسی بولچوک، مدیر اداره دوم وزارت خارجه روسیه، گفت که مذاکرات بین مسکو و کی یف عملا به صورت روزانه در حال انجام است.

این دیپلمات روس گفت: «مذاکرات مستقیم روسیه و اوکراین در حال حاضر ادامه دارد. در جریان آن دو هیئت به تبادل نظر و تبادل نظر و توافقات احتمالی در مورد حل و فصل اوضاع اوکراین، وضعیت آینده بی طرف و غیر نظامی آن و همچنین برخی موضوعات دیگر پرداختند.» در مصاحبه با تاس افزود.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون سه دور مستقیم در بلاروس که محل اصلی مذاکرات است و یک دور در ترکیه برگزار شده است. مذاکرات در حال حاضر از طریق ویدئو تقریبا هر روز در حال انجام است.

مذاکرات روسیه و اوکراین در 28 فوریه آغاز شد و هیئت روسی به ریاست ولادیمیر مدینسکی، دستیار رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، رهبری می شود.

منبع: تاس

روسیه: نیروهای موشکی و توپخانه روسیه 1001 هدف نظامی اوکراین را در 24 ساعت بمباران کردند

وزارت دفاع روسیه در بیانیه روزانه خود اعلام کرد که نیروهای موشکی و توپخانه ای روسیه 1001 هدف نظامی اوکراین را در 24 ساعت بمباران کردند.

این وزارتخانه در بیانیه امروز خود افزود: نیروهای مسلح روسیه به همراه نیروهای لوهانسک موفق شدند مرکز مسکونی «کریمنایا» را که نازی های اوکراین به منطقه ای مستحکم تبدیل کرده بودند، به طور کامل کنترل کنند. با هماهنگی خوب مهاجمان، از آسیب قابل توجهی به زیرساخت های شهری و ساختمان های مسکونی جلوگیری شد.

در این بیانیه آمده است که جنگنده های روسیه شب گذشته 20 مواضع نیروها و تجهیزات نظامی اوکراینی را در مناطق چرکی، نوونیکولایفکا و الکساندروفکا بمباران کردند.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که طی 24 ساعت گذشته، نیروهای موشکی و توپخانه روسیه 1001 هدف نظامی اوکراین را بمباران کردند که شامل: 58 پست فرماندهی، 162 موقعیت شلیک توپخانه اوکراینی، 771 نقطه مستحکم و مناطق انباشته پرسنل و تجهیزات نظامی اوکراینی در جمعیت است. مراکز مایاکی و دبرونیو دلپینا کراسنوپولی، کامیشواخا ولیکوی و چرونو، ورنوپولی، پاشکوا، دمیتروفکا، اسلاتینو، ویسکویه، چرنوگلازکویه و دیگران.

پدافند هوایی روسیه توانست 13 پهپاد اوکراینی را در شهرها و شهرهای برزووا، براژکووا، ورخنترتسکو، دیبروکا، ایزیوم، کالینوفکا، کیسلفکا، لوزووا، نووبوگدانوفکا، نووبوگدانوفکا و نووکاند منهدم کند و یک موشک اوکراینی «توچکا او» نیز در نزدیکی منهدم شد. دونتسک

سازمان امنیت روسیه اعلام کرد که یک حمله تروریستی داعش در کریمه را خنثی کرده است

سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد که حمله ای را که یکی از حامیان سازمان تروریستی «داعش» تحت هدایت گردان افراطی «کریمه» تاتارهای کریمه آماده انجام آن در کریمه بود، خنثی کرده است.

این خبر توسط امنیت روسیه در بیانیه ای منتشر شد و توضیح داد که در شهر سیمفروپل، یک شهروند روس از حامیان داعش که در حال آماده شدن برای منفجر کردن راه آهن به دستور رهبران «کریمه» بود، بازداشت شد. گردان داوطلب اسلامی تاتارهای کریمه که در خصومت‌ها علیه نیروهای روسیه در اوکراین شرکت می‌کنند.

در این بیانیه آمده است: در منزل این زندانی دو بمب اولیه به وزن 3 کیلوگرم، دو چاشنی برقی، نمودار شماتیک قرار دادن بمب در زیر راه آهن، ادبیات افراطی، پرچم و اعلامیه های تبلیغاتی تیپ «کریمه» کشف شد. .

برای این فرد بازداشت شده به اتهام تهیه اقدام تروریستی و همچنین نگهداری غیرقانونی مواد منفجره پرونده جنایی تشکیل شد.

منبع: نووستی

منبع: وزارت دفاع روسیه

ارتش اوکراین با موشک توچکا یو به مرغداری ها در منطقه زاپوروژیه شلیک کرد


به گفته وزارت دفاع روسیه، نیروهای اوکراینی با سامانه موشکی توچکا یو به سمت یک مرغداری خصوصی در شهر توکماک در منطقه زاپوروژیه شلیک کردند.

این اولین حادثه از این دست نیست، پیش از این نیروهای اوکراینی مزرعه ای را در همین شهر که از اوایل ماه مارس تحت کنترل ارتش روسیه بود، منهدم کردند.

مسکو این حادثه را جنایت خواند و تاکید کرد که ارتش اوکراین جمعیت غیرنظامی را به خطر انداخته است.

علاوه بر ساختمان های ویران شده، چندین خودرو در آتش سوخت و ساختمان های مسکونی مجاور نیز آسیب دیدند.

اوکراین: بیشتر منطقه لوهانسک تحت کنترل روسیه است

بر اساس اطلاعات اوکراین، حدود هشت هفته پس از آغاز جنگ روسیه، بیشتر منطقه لوهانسک تحت کنترل این کشور است. «سرهی حاجداج»، فرماندار لوهانسک شامگاه چهارشنبه در تلگرام گفت: پس از خروج نیروهای اوکراینی از شهر کوچک کریمنا، واحدهای روسی اکنون 80 درصد از منطقه لوهانسک را تحت کنترل دارند.

به گفته وی شهرهای روبیشنه و پوپاسنا در لوهانسک در حال حاضر تا حدی تحت کنترل روسیه هستند. وی تاکید کرد: هفته هاست درگیری های شدیدی وجود دارد.

«حاجداج» روز سه شنبه از ساکنان باقی مانده در منطقه خواست تا به محل امن بروند. گفته می شود 70000 نفر دیگر نیز در این منطقه اقامت دارند. حاجداج روز چهارشنبه گفت، اگر برای عید پاک ارتدکس در روز یکشنبه آتش بس برقرار شود، آنها می خواهند تا حد امکان از آن برای تخلیه و ارسال کمک استفاده کنند.‎

سفارت روسیه: تحریم های جدید نشان دهنده استیصال آمریکا است

تحریم های جدید نشان می دهد که ایالات متحده مستاصل از تحمیل اراده خود بر مسکو است. این را سفارت روسیه در واشنگتن اعلام کرد. این هیئت دیپلماتیک در بیانیه ای در کانال تلگرامی خود اعلام کرد:

به دلیل آنچه که ادعاهای دور از ذهن و بی اساس به نظر می رسد، تحریم ها به طور فزاینده ای پوچ می شوند و ناامیدی واشنگتن را از ناتوانی در انحراف کشورمان به اراده خود نشان می دهند.

سفارت گفت که محدودیت‌های اعمال‌شده مخاطره‌ای است از آنچه که ایالات متحده هنوز می‌تواند از عهده آن برآید.

محافل دولت محلی بهتر است به این نکته اشاره کنند که اقدامات ضد روسیه به خود ایالات متحده آسیب می رساند، نه اینکه تحولاتی را که آنها انتظار دارند در کشور ما ایجاد کند.

روز چهارشنبه، ایالات متحده برای ۶۳۵ روس به اتهام «سرکوب مخالفان، تهدید علیه یکپارچگی اوکراین و نقض حقوق بشر در زندان‌های دونباس» محدودیت‌های ویزا وضع کرد.

گزارش رسانه ها: هند استفاده حمل و نقل نظامی ژاپن از فرودگاه های خود را رد می کند

دولت هند از اجازه بارگیری هواپیماهای ترابری نظامی ژاپن به فرودگاه های این کشور برای رساندن کمک های بشردوستانه به پناهجویان اوکراینی خودداری می کند. خبرگزاری کیودو روز پنجشنبه به نقل از منابع رسمی گزارش داد که توکیو رسما این را به عدم هماهنگی نسبت داد.

با مشورت نهادهای تخصصی سازمان ملل، هواپیماهای نظامی ژاپن باید کمک های بشردوستانه را در هند و امارات متحده عربی بارگیری کرده و به لهستان و رومانی ارسال کنند. دهلی نو در ابتدا با این گزینه مخالفت نکرد، اما در ۲۰ آوریل به وضوح رد کرد.

به گزارش کیودو، حزب حاکم لیبرال دموکرات ژاپن این تحول را به روابط دوستانه سنتی بین هند و روسیه نسبت می دهد. به گفته این آژانس، مقامات ژاپنی باید در تدارکات ارسال محموله برای پناهندگان تجدید نظر کنند.

لیتوانی به اوکراین نارنجک انداز به ارزش ده ها میلیون یورو می دهد


ویلنیوس یک محموله نارنجک انداز سنگین به ارزش ده ها میلیون یورو به اوکراین تحویل داد. خبرگزاری BNS روز پنجشنبه به نقل از آرویداس آنوشاوسکاس، وزیر دفاع جمهوری بالتیک گفت:

« ما پشتیبانی نظامی به اوکراین فرستادیم. ما نارنجک‌اندازهای سنگین تحویل دادیم که نمی‌خواهیم تعداد آنها را بگوییم. ارزش باقیمانده اسلحه ها ده ها میلیون تخمین زده می شود.»

همانطور که توسط وزارت دفاع اشاره شد، لیتوانی به طور منظم اسلحه و مهمات به اوکراین ارسال می کند. او توضیح داد:

«حتی نام بردن از همه چیز دشوار است. حدود یک ماه پیش من حدود ۳۵ مورد را شمردم. نه تنها سیستم های موشکی استینگر، بلکه سایر سلاح های ضد هوایی و ضد تانک، نارنجک، مسلسل، تفنگ های خودکار و تجهیزات ارتباطی نیز تحویل داده شد. «

روسیه: «پنج» عضو دائم شورای امنیت می‌توانند ضامن امنیت اوکراین شوند

«آلکسی پولیشچوک» مدیر اداره دوم جامعه کشورهای مشترک المنافع وزارت امور خارجه روسیه امروز در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد که پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (یعنی: روسیه، چین، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و فرانسه) می‌توانند ترکیب اصلی کشورهای ضامن امنیت اوکراین را تشکیل دهند و این موضوع از هم اکنون در مذاکرات بین هیئت‌های روسی و اوکراینی مورد بحث قرار گرفته است.

این دیپلمات یادآور شد: «در واقع، در این گفتگوها، علاوه بر وضعیت مسئله بی طرفی، غیربلوکی و غیرهسته‌ای اوکراین که شرایط برای غیرنظامی شدن و نازی‌زدایی آن را فراهم می کند، موضوع ارائه ضمانت‌های امنیتی از سوی تعدادی از کشورها به طرف اوکراینی نیز مورد بررسی قرار گرفته است. اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل می توانند نامزد خوبی در این زمینه باشند، البته گزینه‌های دیگر نیز منتفی نیست و این فهرست هنوز بطور کامل مشخص نشده است.»

این مقام وزارت خارجه روسیه همچنین افزود، مقامات مسکو مستقیماً بر گنجاندن بلاروس به عنوان یک شرکت کننده در توافقات آتی با اوکراین و یکی از کشورهای ضامن امنیت آن اصرار دارند. وی با اشاره به اینکه مقامات بلاروسی در ابتدا بستر لازم برای مذاکرات را فراهم کردند، گفت: «مسکو نه تنها به مینسک اجازه می دهد در مذاکرات با طرف اوکراینی شرکت کند، بلکه مستقیماً بر گنجاندن جمهوری بلاروس به عنوان یک شرکت کننده در توافقات آتی و یکی از کشورهای ضامن اصرار دارد. این امر تعادل در «باشگاه» کشورهای ضامن را تضمین خواهد کرد.»

این دیپلمات روس در پاسخ به سئوال دیگری گفت: «عملیات ویژه نظامی ویژه روسیه طبق برنامه و وظایف تعیین شده پیش می‌رود و تمامی اهداف آن تحقق خواهد یافت. این عملیات زمانی پایان خواهد یافت که تهدیدات ناشی از افزایش حضور نظامی ناتو در خاک اوکراین از بین برود. از جمله وظایف تعیین شده برای عملیات نظامی، حفاظت از مردم غیرنظامی منطقه دونباس، غیرنظامی کردن و نازی‌زدایی اوکراین و همچنین از بین بردن تهدیدات برای فدراسیون روسیه از خاک اوکراین به دلیل تسلط کشورهای عضو ناتو بر این کشور است.»

مادورو: تحریم‌های آمریکا علیه روسیه باعث ایجاد اثر بومرنگ در کشورهای غربی می‌شود


«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا با تاکید بر اینکه تحریم‌های آمریکا علیه روسیه باعث ایجاد اثر بومرنگ در کشورهای غربی می‌شود، از طرح اقدامات اقتصادی در جهت تقویت اقتصاد این کشور به منظور مقابله با تاثیر تحریم‌ها خبر داد.

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور، نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا تصریح کرد تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه، اثر بومرنگی علیه اقتصاد قاره کهن، واشنگتن و سایر نقاط جهان ایجاد می‌کند.

مادورو در تشریح این اثر گفت: این‌ها تصمیمات ژئوپلیتیکی و ایدئولوژیک بلوک‌های قدرت غرب علیه سایر قدرت‌های نوظهور است.

وی با حمایت از لغو تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه روسیه، ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه و همه مردم جهان تصریح کرد: این امر نشان‌دهنده استکبار غرب است.

مادورو پیشتر تاکید کرد، غرب می‌خواهد برای «تجزیه» روسیه و پایان دادن به «امید جهانی چند قطبی» وارد جنگ شود.

وی همچنین با محکوم کردن اینکه دلار به عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن جهان و همچنین سیستم بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاکید کرد بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول و سایر سازمان‌های چندجانبه در خدمت جنگ قدرت کسانی هستند که بر جهان حکومت می کنند.

در این راستا، رئیس‌جمهوری ونزوئلا از برنامه اقدامات اقتصادی و تولید ملی برای تقویت اقتصاد این کشور به منظور خنثی کردن روند تورمی موجود در جهان خبر داد.

مادورو تصریح کرد: پس از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه روسیه، دولت در حال آماده‌سازی «طرح حمایتی از مردم ونزوئلا» است که افزایش تولید مواد غذایی را شامل می‌شود.

رئیس‌جمهوری چپگرای ونزوئلا با تاکید بر اینکه «اولین استقلال برای مردمی که خواهان آزادی و حاکمیت هستند، استقلال اقتصادی است» گفت: هدف از این طرح ضد بومرنگ، ارتقای تولید ملی از طریق سیاست‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای است.

دلسی رودریگز معاون اجرایی ریاست جمهوری ونزوئلا نیز تاکید کرد یکی از اقدامات برای کاهش تورم، تقویت تولید ملی است.

به نوشته تله‌سور، بررسی اینکه آیا تبلیغات غرب علیه روسیه مؤثر واقع شده یا خیر دشوار است، اما اگر داده های اقتصادی از آغاز رویارویی در ۲۴ فوریه (پنج اسفند) را تحلیل کنیم، قطعا در می‌یابیم که تحریم‌های اقتصادی تأثیر مطلوبی نداشته و اگرچه زرادخانه تحریم‌ها سنگین بوده اما ائتلاف ایالات متحده و ناتو شهامت مبارزه با دومین قدرت جنگی بزرگ جهان را تا کنون نداشته است.

بااین حال، کارشناسان صندوق بین‌المللی پول هشدار داده‌اند آمریکای لاتین اگر چه به دلیل وسعت بازارهایش یکی از رقابتی‌ترین مناطق جهان محسوب می شود، اما این منطقه به دلیل درگیری بین روسیه و اوکراین با فشارهای تورمی بالایی مواجه است که باعث ایجاد مجموعه‌ای از پیامدهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در سراسر جهان شده است.

«دپارتمان آمریکایی صندوق بین المللی پول» هشدار داد که پنج اقتصاد بزرگ منطقه یعنی مکزیک، برزیل، شیلی، کلمبیا و پرو بالاترین سطح تورم را در ۱۵ سال گذشته ثبت کرده‌اند.

نکته حائز اهمیت اینکه کشورهای آمریکای لاتین اگر چه در مجموع یکی از مناطقی خواهند بود که هزینه تحریم‌های آمریکا و متحدانش علیه مسکو را پرداخت می‌کنند، اما این فشار بر کشوری چون ونزوئلا که همزمان در جبهه تحریم‌های واشنگتن مقاومت می‌کند، شدیدتر خواهد بود.

مسکو پیش نویس حل و فصل خصومت ها را به کیف ارائه کرد.

به گزارش هفته و به نقل از راشاتودی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد مسکو پیش نویس حل و فصل مناقشه بین دو کشور را به کیف ارسال کرده است. به گفته پسکوف، این سند حاوی «فرمول بندی های شفاف» است. اکنون کرملین منتظر پاسخ کیف است.

به گفته دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه، روسیه پیش نویس سندی را «با عبارات روشن» به طرف اوکراینی به عنوان بخشی از گفتگوها برای حل بحران اوکراین تحویل داده است. به نظر او «توپ اکنون در دستان کیف است».

پسکوف افزود که طرف اوکراینی دائما از توافقات قبلی خود عدول می کند. وی اظهار داشت که با توجه به موفقیت مذاکرات، این امر «پیامدهای بسیار بد» دارد.

از زمان آغاز عملیات نظامی در اوکراین، هیئت های روسیه و اوکراین سه بار در بلاروس برای گفتگوهای شخصی ملاقات کرده اند. پس از آن، آنها به مکالمات در قالب ویدیویی روی آوردند. یکی دیگر از دیدارهای چهره به چهره در تاریخ 29 مارس به ابتکار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در استانبول برگزار شد.

کیف پس از آن پیشنهادهایی را برای یک معاهده صلح به مسکو ارائه کرد که تضمین‌های امنیتی برای اوکراین، عدم بازگشت کریمه و دونباس و چشم‌پوشی این کشور از فتح مجدد خشونت‌آمیز این مناطق را در شامل میشد. مسکو متعهد شد که فعالیت‌های نظامی در نزدیکی کیف و چرنیهف را کاهش دهد و دیدار بین ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، روسای جمهور روسیه را تسهیل کرد، زیرا وزرای خارجه این کشور توافق احتمالی را امضا کردند. مذاکرات سپس از طریق لینک ویدیویی ادامه یافت.

با این حال، میخائیل پودولیاک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، گفت که پس از حوادث بوچا، ماریوپل، ولنوواخا و منطقه کیف، این روند پیچیده تر شد. او متوجه شد:

«وضعیت دائماً در حال تغییر است. و پیشینه احساسی که امروز مذاکرات بر اساس آن انجام می شود، دلیلی می شود که به طور کلی کمی متفاوت به وضعیت نگاه کنیم.»

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد که مذاکرات دشوار است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت:

در حالی که به نظر می رسد طرف اوکراینی درک درستی از چیزهایی دارد که باید در جریان مذاکرات توافق شود، آنها دائماً موضع خود را تغییر می دهند و پیشنهادات خود را رد می کنند.

برای مثال، در سند استانبول،به عنوان مثال، در سند استانبول، کیف به وضوح اعلام کرد که ضمانت های امنیتی اوکراین در مورد کریمه و سواستوپل اعمال نمی شود.اما پیش نویس جدید » این بیانیه واضح نیست و در عوض عبارت مبهم در مورد نوعی کنترل موثر از ۲۳ فوریه را پیشنهاد می کند.»
در اینگورد لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: علاوه بر این، اوکراین پیشنهاد می‌کند تا کریمه و دونباس را در نشست روسای جمهور مطرح کند، اگرچه کرملین بارها اعلام کرده است که تا زمانی که نسخه مکتوب توافق در دسترس نباشد، چنین دیداری امکان‌پذیر نخواهد بود.

آنکارا: بعضی از اعضای ناتو می خواهند جنگ اوکراین را طولانی کنند تا به روسیه آسیب برسانند


ترکیه می خواهد برای پایان دادن به درگیری در اوکراین مذاکره کند، در حالی که برخی دیگر از اعضای ناتو مایلند درگیری را طولانی کنند تا به روسیه آسیب برسانند. مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی به این موضوع اشاره کرد.

این دیپلمات در یک حضور طولانی در سی ان ان ترک از جمله درباره تصمیم آنکارا برای تحریم نکردن مسکو و دلیل شکست مذاکرات استانبول بین روسیه و اوکراین صحبت کرد. او توضیح داد:

«کشورهایی در داخل ناتو وجود دارند که می خواهند جنگ در اوکراین ادامه یابد. آنها ادامه جنگ را تضعیف روسیه می دانند. آنها واقعاً به وضعیت اوکراین اهمیت نمی دهند.»

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در اوایل ماه جاری اعلام کرد که درگیری در اوکراین «می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد». اولاف شولتز، صدراعظم آلمان روز سه شنبه پس از تماس تلفنی با رهبران گروه ۷ گفت که غرب موافق است که روسیه نباید پیروز شود. او گفت که مصمم است به تسلیح ارتش اوکراین ادامه دهد تا بتواند به دفاع از خود در برابر حملات نظامی روسیه ادامه دهد.

شرط وزارت خارجه روسیه برای پایان جنگ در اوکراین

آلکسی پولیشچوک، مدیر بخش دوم جامعه مشترک المنافع وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری تاس اعلام کرد: «عملیات نظامی ویژه روسیه زمانی پایان خواهد یافت که تهدیدات ناشی از تقویت حضور ناتو در اوکراین از بین برود. این عملیات نظامی ویژه پس از تحقق وظایف آن به پایان خواهد رسید که از جمله آنها، حفاظت از مردم غیرنظامی منطقه دونباس، غیرنظامی کردن و نازی‌زدایی اوکراین و همچنین از بین بردن تهدیدات برای فدراسیون روسیه از خاک اوکراین به دلیل تسلط کشورهای عضو ناتو بر این کشور است.»

این دیپلمات گفت: «عملیات ویژه طبق برنامه و وظایف تعیین شده پیش می‌رود و تمامی اهداف آن تحقق خواهد یافت.»روسیه از اوکراین خواست به دنبال گزینه‌های واقع بینانه برای توافق باشد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو از کی‌یف می خواهد که به دنبال گزینه‌های واقع بینانه برای دستیابی به توافق باشد. وی شب گذشته در یک نشست مطبوعاتی گفت: «اگر مقامات کی‌یف به تمایل خود که به طور علنی و تأیید شده برای مذاکره متعهد هستند، باید به دنبال گزینه‌های واقع بینانه برای توافق باشد».

در عین حال، زاخارووا تاکید کرد که اوکراین در تلاش است تا روند مذاکرات را به تعویق بیاندازد، از نشان دادن رویکردی سازنده در خصوص موضوعات دارای اولویت و همچنین امتناع از پاسخ فوری به مواد و پیشنهاداتی که روسیه ارائه کرده، خودداری می‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز پیش از این با اشاره به اینکه طرف اوکراینی در مذاکرات با روسیه دائما از سخنان خود دور می‌شود، گفت: این امر پیامدهای بسیار بدی از نظر اثربخشی مذاکرات خواهد داشت.

درخواست گوترش از پوتین و زلنسکی برای پذیرفتن وی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌هایی برای ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، روسای جمهوری روسیه و اوکراین، از آنها درخواست کرده تا او را در مسکو و کی‌یف بپذیرند تا مذاکراتی در زمینه برقراری صلح انجام شود.

استفان دوژاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد شب گذشته در نشستی خبری این مسئله را اعلام کرده و گفت: بعدازظهر امروز نامه‌هایی جداگانه به نمایندگی دائمی فدراسیون روسیه و اوکراین با این درخواست تحویل داده شد. به گفته وی، گوترش مایل است با دو رئیس جمهور درباره اقدامات فوری به منظور برقراری صلح در اوکراین و همچنین آینده روابط چندجانبه گفتگو کند.ترکیه احتمال تحریم این کشور علیه روسیه را رد کرد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه شب گذشته در مصاحبه با بخش ترک زبان شبکه سی.ان.ان (CNN Turk) اعلام کرد که این کشور به رغم اعمال فشارهای دیپلماتیک، قصد ندارد به تحریم‌های ضد روسی بپیوندد، برای اینکه به دنبال کمک به برقراری گفت‌وگو بین طرف‌های درگیر در دونباس و اوکراین است.

وی توضیح داد: «تصمیمات الزام آور تصمیماتی هستند که توسط سازمان ملل گرفته می شود. ترکیه همیشه از این تصمیمات پیروی کرده است. شرکای آنکارا هم گفته‌اند که می فهمند چرا ما با تحریم‌ها موافق نیستیم. در اینجا مهم آن است که ما به تماس‌های دیپلماتیک خود با هر دو طرف درگیری ادامه دهیم. ترکیه در این خصوص مورد نیاز است. ما در کشوری هستیم که هر دو طرف به آن اعتماد دارند. در این راستا یونان و یونانی‌های قبرس تلاش می‌کنند اتحادیه اروپا را برای اتخاذ تصمیم تحریمی تحت فشار قرار دهند، اما کشورهای غربی تصمیم ما برای عدم مشارکت در تحریم‌ها را درک می‌کنند.»

این دیپلمات تاکید کرد که ترکیه آماده است در صورت نیاز طرفین، به روسیه و اوکراین در برقراری گفتگو کمک کند. پوتین و زلنسکی می توانند در هر زمانی که لازم دانستند، در خاک ترکیه با یکدیگر دیدار کنند. در حال حاضر دیدار رهبران دو کشور در حال بررسی این موضوع هستند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز پیش از این گفته بود که ترکیه تنها کشوری است که به دلیل حفظ روابط نزدیک با هر دو طرف، قادر است در دستیابی به صلح بین اوکراین و روسیه کمک کند.

پنتاگون اظهارات خود درباره تحویل هواپیما به اوکراین را تکذیب کرد

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، اظهارات خود درباره ارسال هواپیماهای نظامی به کی‌یف را یک «اشتباه» نامید و گفت که طرف اوکراینی هواپیمای اضافی از متحدان غربی دریافت نکرده، بلکه قطعات یدکی هواپیماهای آسیب دیده را دریافت کرده است. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا یادآور شد که تامین قطعات یدکی به افزایش ناوگان نظامی اوکراین کمک کرده است.

وی گفت: «من دیروز در یک نشست خبری گفتم که اوکراین «هواپیمای کامل» دریافت کرده است. من اشتباه کردم آنها هواپیمایی دریافت نکردند. بنابراین من اشتباه کردم و از این بابت عذر میخواهم.»

کربی اضافه کرد که اوکراین به اندازه کافی قطعات یدکی و تجهیزات اضافی دریافت کرده است تا بیشتر از دو تا سه هفته پیش بتواند ناوگان هوایی خود را به خدمت بگیرد.

باج‌گیری اوکراین از صندوق بین‌المللی پول: ماهانه 5 میلیارد دلار به ما بدهید

کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول (IMF) روز چهارشنبه اعلام کرد که دولت اوکراین درخواست پرداخت ماهانه 5 میلیارد دلار از این صندوق برای تضمین عملکرد اقتصاد این کشور برای سه ماه آینده نموده است که این مبلغ فراتر از حد تصور است.

وی گفت: «ما در حال همکاری بسیار نزدیک با وزارت دارایی اوکراین در خصوص برآوردهای آنها از آنچه برای حفظ عملکرد اقتصاد در سه ماه آینده است، هستیم. آنها رقمی معادل 5 میلیارد در ماه عنوان کردند که ابهاماتی در خصوص آن وجود دارد. به نظر من، این مبلغ فراتر از نیازهای احتمالی این کشور باشد.»شرط ترکیه برای تبدیل شدن به کشور ضامن امنیت اوکراین

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفتگو با بخش ترک زبان شبکه سی ان ان یادآور شد که ترکیه آماده تبدیل شدن به کشور ضامن امنیت اوکراین است، البته برای این منظور باید به وضوح درک کند که این نقش چه معنایی خواهد داشت.

وی گفت: «تا زمانی که مشخص نشود اوکراین چگونه این وضعیت را درک میکند، هیچ تضمینی از سوی ترکیه وجود نخواهد داشت. آنها می گویند که آماده پذیرش وضعیت بی طرف هستند، اما می خواهند امنیت شان تضمین شود. ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین، ضمانت‌هایی مانند بند پنجم منشور ناتو (که حمله به یک عضو، به منزله حمله به دیگر اعضاست) می‌خواهد. هیچ کشوری وجود ندارد که چنین پیشنهادی را بپذیرد. ایالات متحده، بریتانیا و کانادا هم این را به رسمیت نمی شناسند. البته ترکیه نیز با چنین تضمینی موافق نیست.»

چاووش اوغلو افزود: راه حل اوضاع با وجود کشورهای ضامن قابل قبول است، اما مفاد این ضامن، وظایف و الزامات آن برای هیچ کس هنوز مشخص نیست.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: