پرش به محتوا

لاوروف: مکانیسم پرداخت به روبل تضمینی برای اقتصاد روسیه است.


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: با مکانیسم جدید پرداخت گاز مبتنی بر روبل، مسکو در حال ایجاد تضمین برای اقتصاد خود است. این تصمیم این امر را برای ما تضمین می کند که وجهوهی که ما برای تحویل گاز دریافت میکنیم هدف تحریم های جدید قرار نمی گیرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در مصاحبه با ایندیا تودی گفت: تصمیم روسیه برای تغییر مکانیسم پرداخت صادرات گاز طبیعی به ارز محلی «با توجه به تحریم های غرب» که نیمی از دارایی های خارجی روسیه را مسدود کرده است، واضح و قابل درک است. .

به گفته این دیپلمات ارشد روسی، خریداران در غرب دیگر نمی‌توانند از طریق حساب‌های خرجی گازپروم بهای گاز را بپردازند چرا که این حسابها را میتوان به راحتی تحت تحریم‌ها قرار داد. در عوض، «آنها از طریق گازپروم بانک، که یک موسسه مستقل است، بهای گاز را به روبل پرداخت خواهند کرد.

لاوروف گفت: «آنها همان مبلغی را که طبق قراردادهای موجود بابت خرید انرژی، پرداخت می کنند، اما آن را از طریق حساب ویژه ای که باید در این بانک باز کنند، پرداخت می کنند.» او توضیح داد که حتی اگر مشتریان همچنان به ارز مورد نظر خود پرداخت کنند، گازپرومبانک پرداخت ها را به روبل تبدیل می کند. این به شرکت روسی گازپروم اجازه می دهد تا مبلغ بدهی خود را به ارز محلی دریافت کند، بدون اینکه این موجودی ها هدف تحریم قرار گیرند.

لاوروف گفت: «آنها این پول را در بانک های خود نگه نخواهند داشت. آنها همچنان به یورو یا دلار پرداخت می کنند، اما نتیجه این است که ما تضمین های لازم را دریافت میکنیم.»

در واکنش به تحریم‌های غرب، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ۳۱ مارس فرمانی را صادر کرد که مکانیزم پرداخت جدید بر اساس روبل برای عرضه گاز روسیه را معرفی کرد. بر اساس مفاد این قرارداد، خریداران «کشورهای غیردوست» که تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرده‌اند، باید به جای حساب‌های گازپروم در بانک‌های خارجی، پرداخت گاز خود را از طریق بانک روسیه ای گازپروم بانک و یا حسابهای دیگر از قبل تعیین شده انجام دهند. دولت روسیه هشدار داده است که کشورهایی که از اجرای مکانیسم پرداخت جدید خودداری کنند، قراردادهای فعلی عرضه گاز خود را نقض خواهند کرد و عرضه گاز متوقف خواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: