پرش به محتوا

روسیه: استرداد آسانژ ضربه به آزادی بیان و حقوق روزنامه‌نگاران است
روسیه تصمیم انگلیس برای استرداد جولیان آسانژ، یکی از بنیانگذاران ویکی لیکس را به آمریکا که در آنجا با اتهام جاسوسی با حبس ابد رو به رو است، محکوم کرد و آن را ضربه‌ای به آزادی بیان دانست.

دادگاهی در انگلیس حکم استرداد جولیان آسانژ یکی از موسسان ویکی لیکس را به آمریکا صادر کرد. ممکن است آسانژ با محکومیت ۱۷۵ سال زندان روبه رو شود.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری هفتگی در مسکو، استرداد آسانژ را ضربه ای به آزادی بیان و حقوق روزنامه نگاران خواند.

وی خاطرنشان کرد که حتی نحوه دستگیری آسانژ نیز نشان دهنده بی توجهی فاحش به کرامت انسانی است.

وی افزود:‌ ما امیدواریم که تمام حقوق آسانژ رعایت شود. ما مطمئناً این موضوع را به تریبون‌های بین‌المللی خواهیم برد.

آسانژ در صورت استرداد به ایالات متحده با ۱۸ فقره اتهام هک کامپیوترهای دولت آمریکا و نقض قانون جاسوسی و محکومیت احتمالی برای سالها زندان رو به‌رو خواهد شد.

آسانژ در سال ۲۰۱۰ با استفاده از وبسایت ویکی لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت آمریکا بسیار شرم آور بود.

از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا مواجه است. اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می تواند به صدور حبس ۱۷۵ سال در زندان آمریکا منجر شود.

این افشاگر ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) گذشته تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می‌برد.

پلیس انگلیس پیشتر توانست او را از سفارت اکوادور در لندن بیرون بکشد.


۱ دیدگاه »

  1. مارکس و لنین بزرگترین مردان تارخ خواهند ماند ولی آسانژ بزرگترین مرد تاریخ حداقل قرن بیست و یکم خواهد ماند و توانست سرنوشت ام.امریکا را از استعمارگری، اشغال سرزمین ها، جنگ و بی خانمانی، گرسنگی و انداختن امراض لابوری در میان کشورهای جهان حتی ام.آمریکا و فروش دارو… را بصورت رسمی برملا کرد. بیخود نیست که ۱۷۵ سال حکم زندان برای انتقام، بالای سرش آویزان کرده اند.
    من امیدوارم که با شکست غرب در اوکراین نه تنها آسانژ تجویل داده نشود بلکه آزاد گردد.. که بستگی به درجه عدم تسلیم روسیه در مقابل غرب دارد.

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: