پرش به محتوا

اخبار پنجاه وششمین روز جنگ اوکراین

خوانندگان محترم اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


آیا هنگ آزوف دستور دارد به به سربازان اوکراینی که سعی دارند تسلیم شوند شلیک کند؟

 در آن، همه سربازان «قاطعانه» از تسلیم شدن به دشمن منع شده اند.  در عین حال به اعضای هنگ ویژه «آزوف» دستور داده می شود تا برای جلوگیری از فرار از خدمت، گروه های ضربتی تشکیل دهند و در محل به فراریان شناسایی شده شلیک کنند.  این دستور در تاریخ ۱۷ آوریل صادر شده است.

روز یکشنبه ۱۷ آوریل، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که از چنین دستورات و تشکیل جوخه های تیراندازی از صفوف هنگ آزوف، که از افراط گرایان راست تلقی می شود، آگاه است.  سخنگوی مطبوعاتی این وزارت، سرهنگ ژنرال ایگور کوناشنکوف به گفتگوهای بی سیم رادیویی رهگیری شده اشاره کرد.

 روز سه شنبه، اجساد تفنگداران دریایی اوکراین در بخشی از کارخانه فولاد تحت اشغال واحدهای جمهوری خلق دونتسک پیدا شد که ظاهراً از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند.  در میان کشته شدگان نسخه هایی از یک اعلامیه روسی حاوی دستورالعمل هایی در مورد نحوه تسلیم ایمن یافت شد.

 پنج سرباز ارتش منظم اوکراین روز چهارشنبه خود را تسلیم واحدهای جمهوری خلق دونتسک (DPR) در محوطه کارخانه فولاد آزوف-استال در ماریوپول کردند.  آنها در تلفن های هوشمند خود، سند ذخیره شده ای را به جنگنده های DPR نشان دادند که شبیه دستور مکتوب معاون فرمانده گارد ملی اوکراین، ولودیمیر کوندراتیوک است.

موشک قاره پیمای رمان سارمات با موفقیت در روسیه آزمایش شد

 وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که موشک ICBM سارمات با موفقیت پرتاب شده است.  این پرتاب اولین مورد در یک برنامه آزمایشی دولتی است.  ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آزمایش موفقیت آمیز این موشک را به ارتش تبریک گفت:

 این سلاح واقعاً منحصر به فرد، پتانسیل نیروهای مسلح ما را تقویت می کند، امنیت روسیه را در برابر تهدیدات خارجی به طور قابل اعتماد تضمین می کند و کسانی را که در تب و تاب لفاظی های تهاجمی، تلاش می کنند ما، کشورمان را تهدید کنند، دو بار فکر کنند.»

برد این موشک که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را نیز دارد ۱۸۰۰۰ کیلومتر حدس زده میشود

وبلاگ نویس طرفدار روسیه در خرسون به ضرب گلوله کشته شد

والری کولشوف، وبلاگ نویس و داوطلب طرفدار روسیه، در حوالی ساعت ۸:۱۵ صبح روز چهارشنبه به وقت محلی در ماشینش در حیاط خانه اش در خرسون توسط افراد مسلح ناشناس مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

شهر خرسون در جنوب اوکراین از اوایل ماه مارس در کنترل ارتش روسیه است. کولشوف آشکارا از روسیه حمایت کرد و وبلاگی درباره زندگی در چرسون و سازماندهی کمک های بشردوستانه نوشت.

همانطور که قبلا راشا تودی گزارش داده بود که این دومین قتلی که در این شهر است، از طرفداران روسیه صورت میگیرد.

خبرنگار خط مقدم جبهه: ۳۵ تفنگدار اوکراینی استیل آزوف دیگر تسلیم شدند

به گزارش راشا تودی،  برخی از تفنگداران دریایی اوکراینی که در آزوف استال در ماریوپل مخفی شده بدند، موفق به ترک محل کارخانه متالورژی شدند.  این را الکساندر کوز گزارشگر خط مقدم در تلگرام توضیح داد.

 به گفته کوز، گفته می شود که ۳۵ سرباز اوکراینی وجود دارد.  پیش از این، شبه نظامیان خلق DPR گزارش دادند که پنج سرباز اوکراینی که در مجتمع آزوف استال بودند، تسلیم شدند.

کرملین: پیش نویس معاهده «با عبارات شفاف و واضح» به اوکراین تحویل داده شد


دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: به عنوان بخشی از روند مذاکرات، پیش نویس سند قرارداد با «کلمات روشن» به طرف اوکراینی تحویل داده شد.

به طرف اوکراینی پیش نویس ما تحویل داده شده است که حاوی عبارات کاملاً واضح و مفصل است. توپ اکنون در زمین اوکراین است، ما منتظر پاسخ آنها هستیم.

پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا مهلتی برای واکنش کیف وجود دارد یا خیر، پاسخ داد که این به طرف اوکراینی بستگی دارد.

به گفته سخنگوی کرملین، اوکراین دائماً می خواهد از مواضع توافق شده قبلی دور شود و دائماً آنها را تغییر می دهد.

آخرین مذاکرات رو در رو روسیه و اوکراین در تاریخ ۲۹ مارس در استانبول با حضور هر دو هیئت انجام شد.

زاخارووا: روسیه اعتماد خود را به مذاکره کنندگان اوکراینی از دست داده استماریا زاخارووا، مقام وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که روسیه دیگر به مذاکره کنندگان اوکراینی اعتماد ندارد.

به گفته او، روسیه برای اوکراین آماده بود تا در روند مذاکرات رفتاری ناسازگار داشته باشد:

«از طرف دفتر مردی که خود را رئیس جمهور اوکراین می نامد و دارای اختیارات مناسب است، درخواست مذاکره شد. روسیه این درخواست را رد نکرد. سپس رژیم کی یف، طبق معمول، سیرک را راه اندازی کرد. بله، البته گاهی می‌آیند، گاهی نمی‌آیند. گاهی می‌پیوندند، گاهی نمی‌شوند. آیا مسکو برای آن آماده بود؟.البته بودیم»

به گفته زاخارووا، رژیم مستقل نیست، بلکه از خارج کنترل می شود. از مذاکرات به عنوان عاملی برای پرت کردن توجهات استفاده می شود.

با انگیزه خرید زمان برای طرف اوکراینی؛
روسیه: تقاضای غرب برای آتش بس صادقانه نیست


نماینده روسیه در سازمان ملل می گوید تقاضای غربی ها برای آتش بس صادقانه نیست و با هدف فرصت دادن به اوکراین برای سازماندهی نظامی مجدد صورت می گیرد.

به گزارش ایتارتاس، دیمیتری پولیانسکی معاون هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل، می‌گوید تقاضاها برای برقراری آتش بس در اوکراین با این هدف مطرح می‌شود که به واحدهای نظامی کی یف فرصتی برای استراحت و سازماندهی مجدد داده شود.

وی همچنین از سازمان امنیت و همکاری اروپا خواست به جای آنکه به طور یک جانبه، در راستای تأمین منافع کی یف عمل کنند، به رصد و ثبت نقض موارد آتش بس بپردازند.

پولیانسکی طرح چنین تقاضایی را از سوی طرفین غربی، به دور از صداقت عنوان کرد.

روز گذشته، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار برقراری آتش بس چهار روزه در اوکراین شد و از مسکو و کی یف خواست تا در این خصوص گفتگو کنند.

وی در این باره گفت: دوره چهار روزه عید پاک مسیحیان ارتدوکس باید زمانی برای اتحاد با هدف نجات جان‌ها و ادامه گفتگو برای پایان دادن به درد و رنج در اوکراین باشد.

با این حال، آنطور که از اظهارات پولیانسکی برمی آید، بی اعتمادی روسیه به غرب، بیش‌تر از آن است که با پذیرش چنین درخواستی موافقت کند.

اروپا برای جلوگیری از شکست ماکرون در انتخابات تحریم نفت روسیه را به تاخیر می‌اندازد

اروپا برای جلوگیری از شکست ماکرون در انتخابات تحریم نفت روسیه را به تاخیر می‌اندازد
سران اتحادیه اروپا توافق کردند تا تمام تولیدات نفتی روسیه را تحریم کنند اما زمان آغاز مذاکرات آن را به بعد از انتخابات فرانسه موکول کردند.

نیویورک تایمز خبر داد سران اتحادیه اروپا در مورد تحریم تمام تولیدات نفتی روسیه به توافق رسیده‌اند، اما مذاکرات رسمی در این باره را به بعد از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه موکول کردند.

براساس این گزارش، مقامات اروپایی علت به تعویق انداختن مذاکرات درباره تحریم روسیه را تاثیر آن بر افزایش قیمت نفت و شکست احتمالی امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اعلام کردند.

بر این اساس، یک منبع اروپایی اظهار کرد در هر صورت این مذاکرات در ماه های آتی انجام خواهد شد و تا آن زمان برای حفظ وحدت کشورهای اتحادیه اروپا، مجارستان، اسلواکی و بلغارستان به خرید نفت از روسیه ادامه می دهند و آلمان نیز که نیاز مبرمی به نفت روسیه دارد، تا آن زمان جایگزینی برای آن بیابد، زیرا این اقدامی نیست که در یک شب انجام شود و دستکم ماه ها زمان می برد.

مقام جمهوری خلق دونتسک: بیش از ۳۰۰۰ سرباز اوکراینی در حال حاضر تسلیم شده اند


به گفته دانیل بسونوف، معاون وزیر اطلاعات جمهوری خلق دونتسک، از زمان آغاز عملیات ویژه در دونباس، بیش از ۳۰۰۰ سرباز اوکراینی تسلیم شده اند.
به گفته وی، پنج شبه نظامی اوکراینی دیگر روز سه شنبه کارخانه آزوف استیل در ماریوپول را ترک کردند، خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش داد. طرف اوکراینی در مورد این اظهارات اظهار نظری نکرد.
به گفته بسونوف، برخی از اسیران جنگی در دونباس هستند، برخی به روسیه منتقل شده اند.

اوکراین از مین های ضد نفر خوشه ای استفاده می کند که ادعا کرده بود مدت ها پیش آنها را نابود کرده است

مراد گازدیف، خبرنگار راشا تودی، انباری از مین های ضد نفر MON را در کارخانه آزاد شده ایلیچ در ماریوپل نشان می دهد که تا همین اواخر به واحدهای رزمی ملی گرای اوکراین تعلق داشت. مین های روسی سری MON متعلق به مین های جهت دار هستند که پس از فعال شدن، محتوی خوشه ای مرگبار خود را در جهتی از پیش تعیین شده منتشر می کنند.

آنچه در مورد این یافته قابل توجه است این است که در ۲۴ فوریه ۱۹۹۹، اوکراین به کنوانسیون اتاوا در مورد ممنوعیت و انهدام مین های زمینی ضد نفر پیوست. بر اساس اطلاعات رسمی از کشور، چندین سال پیش انبارهای مین های ضد نفر خود را به طور کامل منهدم کرد. با این وجود، نیروهای ارتش روسیه و شبه‌نظامیان دونتسک انبارهایی از مین‌های مختلف ضد نفر MON را در زرادخانه ملی‌گرایان اوکراینی در ماریوپل پیدا کردند.

برخلاف اوکراین، نه روسیه و نه ایالات متحده آمریکا کنوانسیون اتاوا را امضا نکرده اند.

«این می تواند آخرین درخواست ما باشد»: سربازان اوکراینی در ماریوپل درخواست تخلیه به کشور ثالث کردند

سرگئی وولینا، فرمانده اوکراینی تفنگداران دریایی باقیمانده در شهر بندری ماریوپول، یک پیام ویدئویی ضبط کرد. او در آن گفت که این می تواند آخرین درخواست او باشد زیرا نیروهای روسیه «ده برابر» برتر از نیروهای اوکراینی هستند.
وولینا ویدئوی مربوطه را روز چهارشنبه در فیس بوک منتشر کرد. او از جامعه جهانی خواست به او و هم قطارانش کمک کنند.

وولینا گفت که روسیه در هوا، توپخانه، نیروهای زمینی، تجهیزات و تانک ها مزایایی دارد. طرف اوکراینی تنها از یک چیز از خود دفاع می کند، کارخانه فولاد آزوفستال که در آن علاوه بر نظامی، غیرنظامیان نیز حضور دارند. وولینا درخواست کرده است که از «روش خروج» استفاده کند و نظامیان، رزمندگان مجروح و غیرنظامیان را به امن در یک کشور ثالث ببرد.

چند ساعت قبل، وولینا نوشته بود که دو راه برای خروج می بیند: پیشرفت ارتش اوکراین، که آن را «ممکن، هرچند دشوار و مخاطره آمیز» توصیف کرد و توافق از طریق مجاری دیپلماتیک.

روسیه مجددا برای ستیزه‌جویان و مزدوران نیروگاه آزوفستال آتش بس اعلام کرد و از آنها خواست سلاح های خود را زمین بگذارند.

 طرف روسی آماده است روز چهارشنبه آتش بس دیگری اعلام کند تا ستیزه‌جویان گردان های ملی گرا و مزدوران خارجی سلاح های خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند.  این را سرهنگ ژنرال میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع ملی روسیه روز سه شنبه اعلام کرد.  او توضیح داد:

 علیرغم فقدان اقدامات اولیه از سوی مقامات کی یف برای نجات سربازان کشورشان و آگاهی از بی مسئولیتی کامل مقامات رژیم کی یف در قبال نتیجه غم انگیز پیش بینی شده مقاومت در سنگر باقی مانده ماریوپل، نیروهای مسلح روسیه به خاطر اصول انسانی، ستیزه‌جویان گردان های ناسیونالیست و مزدوران خارجی از ساعت 14:00 به وقت مسکو در 20 آوریل 2022، مخاصمات را متوقف کرده و سلاح ها را بر زمین بگذارند.»

 ژنرال همچنین اطمینان داد که فدراسیون روسیه تضمین می کند که همه کسانی که اسلحه خود را به زمین می گذارند زنده نگه داشته می شوند و تحت مراقبت های پزشکی قرار می گیرند.

 کارشناس: آمریکا در عملیات نظامی در اوکراین مشارکت دارد

 ایالات متحده با تامین اسلحه و مهمات به اوکراین، به طور غیرمستقیم در خصومت ها در این کشور شرکت می کند.  این را ادوارد هملار، دانشمند علوم سیاسی اسلواکی در مصاحبه با روزنامه پارلمانی لیستی چک بیان کرد.

 هملار معتقد است واشنگتن عمداً به دلایل ژئوپلیتیکی درگیری را طولانی می کند.  این کارشناس تاکید کرد:

 «پنتاگون خود اعتراف می کند که روزانه 8 تا 10 هواپیما همراه با اسلحه و مهمات به اوکراین می فرستد. بنابراین ایالات متحده با طولانی کردن عمدی خونریزی به دست دیگران، هر چند غیرمستقیم، در جنگ شرکت می کند.»

 این کارشناس علوم سیاسی همچنین فرض می کند که واشنگتن «همه چیز را از قبل برنامه ریزی کرده است».  عملیات نظامی روسیه در اوکراین فقط کار را برای ایالات متحده آسان کرد.  گفتگوی هملار خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا بیشترین ضرر را متحمل خواهد شد که این کارشناس علوم سیاسی پاسخ داد:

 من حتی می ترسم که این درگیری بتواند اروپا را از اهمیت آن در جهان محروم کند. در جمهوری چک و اسلواکی، این تصور گسترده وجود دارد که روسیه به تدریج دوستان خود را از دست می دهد. رسانه ها از این توهم حمایت می کنند که تمام جهان علیه روسیه است. متحد شوند و روسیه تنها بماند، اما این کاملاً مزخرف است.»

 پنتاگون: اوکراین هواپیماهای جنگنده را به عنوان کمک نظامی دریافت کرد، اما نه از ایالات متحده

 اوکراین اخیراً هواپیماهای جنگی اضافی را به عنوان کمک نظامی دریافت کرده است، اما نه از ایالات متحده.  این را جان کربی سخنگوی پنتاگون در یک کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه اعلام کرد.  او گفت:

«آنها هواپیماها و قطعات یدکی بیشتری دریافت کرده‌اند که به آنها امکان می‌دهد هواپیماهای بیشتری را حمل کنند.»

 این مقام آمریکایی تصریح کرد که این هواپیماها توسط ایالات متحده اعزام نشده اند و اشاره کرد که وی «جزئیاتی از آنچه دیگر کشورها ارائه می دهند» ارائه نخواهد کرد.

 کربی گفت که کیف اکنون «جت‌های جنگنده عملیاتی» بیشتری نسبت به دو هفته پیش دارد.  سخنران تاکید کرد:

 ما ارسال قطعات یدکی اضافی را تسهیل کرده‌ایم که تأثیر مثبتی بر نیازهای مأموریت‌ها داشته است. اما ما هواپیمای کامل ارسال نکرده‌ایم.»

شواهدی مبنی بر نقض معاهده استرداد کیف به دست آمد

مقامات مجری قانون روسیه اسنادی را در شعبه حفاظت مرزی سرویس مرزی دولتی اوکراین و دفتر دادستانی در خرسون پیدا کردند که نشان می‌دهد کیف به تعهدات بین‌المللی خود برای استرداد مجرمان عمل نکرده است. در میان آنها افرادی هستند که در عملیات تنبیهی اوکراین در دونباس شرکت داشتند و در فهرست تحت تعقیب بین المللی قرار دارند. ریانووستی اسناد مربوطه را در اختیار دارد.

گفته می شود که مقامات کیف درخواست های مربوطه از روسیه را رد کرده اند. آنها جنایتکاران را در گردان های ملی به مبارزه واداشتند و حتی طبق اسناد به آنها اجازه سفر به کشورهای اتحادیه اروپا را دادند.

یک مقام مجری قانون روسیه به ریانووستی گفت:

«اوکراین از سال 1998 یک طرف کامل کنوانسیون اروپایی 1957 در مورد استرداد است. این سند را امضا و تصویب کرد و باید به تعهدات خود بر اساس قوانین بین المللی عمل کند. بلاروس و ازبکستان در سال های 2021-2022 از طریق کانال های رسمی به کیف برای استرداد آنها شهروندانی که مرتکب اعمال غیرقانونی مشمول قوانین جزایی ملی شده اند، انجام نشده است.»

دیپلمات روس: غرب از اوکراینی‌ها به عنوان «گلوله دم توپ» استفاده می‌کند

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده فدراسیون روسیه در سازمان ملل، بامداد امروز، چهارشنبه در نشست شورای امنیت این سازمان، کشورهای غربی را متهم کرد که از اوکراین برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند.

این دیپلمات گفت که نگرانی همکاران غربی در خصوص اوکراین و مردم اوکراینی بسیار فرصت طلبانه و خودخواهانه است، برای اینکه امروز آنها فقط به عنوان گلوله دم توپ در جنگ نیابتی با روسیه محسوب شده و به آنها «تا آخرین اوکراینی» نیاز دارند.

پولیانسکی همچنین با اشاره به اینکه درخواست‌ها برای آتش‌بس فقط برای «فرصت نفس کشیدن» به مقامات کی‌یف است، افزود: «ما به دقت چنین فراخوان‌های شبه صلح‌ طلبانه و تاکتیکی را از تمایل صادقانه برای کمک به اوکراین برای گرفتن تنها تصمیم درست، هرچند دیرهنگام، تشخیص خواهیم کرد.»

دیمیتری پولیانسکی یادآور شد که کشورهای غربی در حال بازنویسی تاریخ روسیه هستند و «دیوانه وار» ترین جعل‌های تاریخی از سوی کشورهای اروپای شرقی در خصوص نقش اتحاد جماهیر شوروی در مبارزه با نازیسم آلمان را قبول کرده اند. وی گفت: در همین راستا نادیده گرفتن مظاهر آشکار نئونازیسم در اوکراین از سوی غرب آسان است، در حالی خلاصی از شر این مظاهر، یکی از اهداف عملیات نظامی روسیه است و این باید تحقق یابد تا خاک این کشور دیگر هرگز نه تنها برای مردم دونتسک و لوهانسک، بلکه برای روسیه و حتی خود اوکراینی‌ها که گروگان این دولت شده‌اند، تهدیدی ایجاد نکند.

شلیک بیش از 100 گلوله و خمپاره ارتش اوکراین به مناطق مسکونی دونتسک

ستاد دفاع سرزمینی دونتسک گزارش داد که از آغاز روز سه شنبه 19 آوریل (30 فروردین ماه)، نیروهای مسلح اوکراین بیش از 100 گلوله توپ، خمپاره و موشک گراد، به مناطق مختلف دونتسک شلیک کردند.

طبق این گزارش، مناطق مختلف پنج شهر دونتسک طی روز گذشته زیر آتش گلوله باران نیروهای اوکراینی قرار داشت و در نتیجه این تجاوز ارتش اوکراین، بیش از 10 غیرنظامی زخمی شده، دو ساختمان مسکونی و یک تاسیسات زیرساختار شهری منهدم شده است.

موفقیت روسیه در اوکراین، به منزله فروپاشی استانداردهای دوگانه غرب خواهد بود

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه تاکید کرد: «پایان موفقیت آمیز عملیات ویژه روسیه در اوکراین، فروپاشی مبلغان جهان تک قطبی و استانداردهای دوگانه غرب خواهد بود. کشورهای غربی با ارسال سلاح برای کمک به ادامه درگیری «تا آخرین اوکراینی» استفاده کرده و همانطور که اعتراف کردند، قصد دارند اجازه ندهند که روسیه بر اوکراین پیروز شود. در واقع «پروژه ضدروسی» برای غرب مهمتر از سرنوشت مردم اوکراین است».

این سیاستمدار افزود: «در حالیکه سرنوشت مردم در تمامی مناطق اوکراین برای همه ما در اینجا – در روسیه مهم است. به همین دلیل است که ما، بدون شک، قطعا به تمام اهداف تعیین شده برای غیرنظامی کردن و خلاصی از شر نازیسم در این کشور دست خواهیم یافت و مردم غیرنظامی دونباس را نجات خواهیم داد.»

نماینده چین در سازمان ملل: انجماد ذخایر ارزی کشورها باید متوقف شود

ژانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل بامداد امروز، چهارشنبه در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که مسدود کردن ذخایر ارزی کشورها تهدیدی برای ثبات اقتصادی کل جهان است و این اقدامات باید متوقف شود.

این دیپلمات چینی گفت: انجماد خودسرانه ذخایر ارزی علاوه بر اینکه منجر به نقض حاکمیت کشورها شده، چنین اقدامی پایه‌های ثبات اقتصادی جهان را تضعیف کرده، برای روابط بین الملل عدم اطمینان و مخاطراتی ایجاد می کند و این رویه باید هر چه زودتر کنار گذاشته شود.»

علاوه بر این، ژانگ جون تاکید کرد: «چین بار دیگر از همه طرف‌های درگیر در بحران اوکراین می‌خواهد تا حداکثر خویشتن‌داری را اعمال کنند، به شدت از اصول حقوق انسان دوستانه بین المللی پیروی کنند، خارج سازی امن غیرنظامیان از منطقه درگیری را تسهیل کرده و به آنها کمک های بشردوستانه ارائه دهند.»

موافقت آمریکا، انگلیس و کانادا برای ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، در جریان یک تماس ویدیویی سه جانبه، برای ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین به توافق رسیدند.
نروژ حدود 100 موشک ضدهوایی مدل میسترال را به اوکراین ارسال می کند. این خبر را وزارت دفاع نروژ اعلام کرد.‎

مذاکرات پنتاگون و غول صنایع نظامی آمریکا جهت افزایش تولید تسلیحات برای اوکراین

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) و «لاکهید مارتین» غول صنایع نظامی این کشور در حال مذاکره به منظور افزایش تولید تسلیحات برای اوکراین هستند.

در گزارش این رسانه آمریکایی آمده است که این شرکت نظامی آمریکایی باید تولید خود را افزایش دهد تا بتواند تقاضای فزاینده کشورهای خارجی برای خرید سلاح را تامین کند.

لاکهید مارتین روز سه شنبه از سود بالای سه ماهه اول سال جاری میلادی (۲۰۲۲ ) خبر داد و پیش بینی درآمد حاصل فروش تسلیحات نظامی در سال جاری را ۶۶ میلیارد دلار اعلام کرد.

» جی مالاو» مدیر ارشد مالی شرکت لاکهید مارتین معتقد است که تولید اضافی تسلیحات برای اوکراین تأثیر فوری بر شرایط مالی این شرکت نخواهد داشت.

«لاکهید مارتین» تولید کننده جنگنده های اف ۳۵، بالگردهای بلک هاک و مجموعه ای از مهمات و سیستم های دفاع موشکی است که آلمان و سایر کشورها به دنبال خرید آنها هستند.

وال استریت ژورنال می گوید مدیران شرکت لاکهید مارتین اعلام کرده اند اجرای قراردادهای جدید نظامی سال ها طول می کشد.

«کاتلین هیکس» معاون وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته دور دیگری از گفتگوها را با روسای شرکت های بزرگ نظامی آمریکا از جمله بوئینگ، لاکهید مارتین، و ریتون در مورد حمایت احتمالی آنها از اوکراین برگزار کرد که تمرکز این گفتگو بر تسریع و گسترش تولید تسلیحات برای اوکراین بود.

به گزارش ایرنا، ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز روز سه شنبه به وقت محلی در نشسیت مجازی با مقامات نظامی ۱۳ کشور متحد واشنگتن خواستار تسریع کمک های نظامی این کشورها به اوکراین شد.

«دیو باتلر» سخنگوی این نشست عصر سه شنبه به وقت محلی اعلام کرد: رهبران نظامی کشورهای شرکت کننده ارزیابی‌ها و دیدگاه های خود در مورد تهاجم روسیه به اوکراین از جمله کمک‌های امنیتی چندجانبه به کی یف جهت بازپس‌گیری و دفاع از حاکمیت خود را به اشتراک گذاشتند.

به گفته وی، در این دیدار مجازی مقامات نظامی از کشورهایی چون استرالیا، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، نروژ، پرتغال، سوئد، ترکیه و انگلیس شرکت داشتند.

مارک میلی در این نشست از مقامات شرکت کننده خواست کمک های نظامی به اوکراین را تسریع کنند. وی همچنین بر اهمیت تعامل با متحدان و شرکا برای رفع نیازهای فوری اوکراین تاکید کرد.

آمریکا در حالی از متحدانش درخواست تسریع در ارسال تسلیحات به اوکراین کرده که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار برقراری آتش بس چهار روزه در اوکراین همزمان با «هفته مقدس» مسیحیان ارتدوکس شده است.

روسیه و ویتنام رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند


خبرگزاری دولتی روسیه ریانووستی سه شنبه شب اعلام کرد که نشست برنامه‌ریزی اولیه برای تمرین نظامی به طور مجازی بین رهبران منطقه نظامی شرقی روسیه و ارتش ویتنام برگزار شده است.

ریانووستی بدون اشاره به جزئیات بیشتر گزارش داد؛ دو طرف «در مورد موضوع مانورهای آتی به توافق رسیدند و تاریخ و مکان برگزاری آن را مشخص کردند» و «در مورد مسائل پشتیبانی پزشکی و لجستیکی، برنامه‌های فرهنگی و ورزشی گفت‌وگو کردند».

سرهنگ ایوان تارایف، رئیس اداره همکاری نظامی بین‌المللی در ناحیه نظامی شرق می گوید: این رزمایش مشترک با هدف ارتقای مهارت‌های عملی فرماندهان و کارکنان در سازماندهی عملیات آموزشی رزمی و مدیریت واحدها در شرایط دشوار تاکتیکی و همچنین ایجاد راه حل های غیر متعارف در هنگام انجام وظایف برگزار می‌شود. دو طرف همچنین در مورد یکی از نام های پیشنهادی این رزمایش مشترک «اتحاد قاره ای- ۲۰۲۲» صحبت کردند.

تارنمای رادیو آزاد آسیا روز سه شنبه به نقل از رسانه های دولتی روسیه گزارش داد؛ دو کشور روسیه و ویتنام در حال برنامه ریزی برای برگزاری رزمایش نظامی مشترک هستند؛ اقدامی که برخی تحلیلگران آن را «نامناسب» و در بحبوحه جنگ اوکراین شگفت انگیز توصیف کرده‌اند.

این در حالی است که آمریکا در روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت با حضور کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله ویتنام میزبان نشست » آسه آن «خواهد بود.

به گزارش رادیو آزاد آسیا سیا، رسانه‌های ویتنامی درباره این نشست و تمرین پیشنهادی هنوز گزارشی منتشر نکرده‌اند.

اوایل ماه جاری میلادی، ویتنام به قطعنامه تحت رهبری ایالات متحده آمریکا برای حذف روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رأی منفی داد. پیش از آن، هانوی در رأی گیری برای محکومیت تهاجم روسیه به اوکراین در مجمع عمومی سازمان ملل رأی ممتنع داده بود.

ایان استوری، کارشناس ارشد موسسه ISEAS-Yusof Ishak در سنگاپور، گفت: «ویتنام به عنوان نزدیک ترین شریک روسیه در منطقه، می خواهد نشان دهد که مسکو هنوز یک دوست ثابت در جنوب شرق آسیا دارد.»

استوری تأکید کرد: «اما این تمرین مشترک احتمالاً در منطقه باعث ایجاد نگرانی خواهد شد.»

سابقه روابط ویتنام و روسیه
ویتنام و روسیه روابط تاریخی دیرینه ای دارند که به دوران شوروی باز می گردد. روسیه نخستین شریک استراتژیک ویتنام و یکی از سه به اصطلاح «شرکای استراتژیک جامع» این کشور آسیای جنوب شرقی در کنار چین و هند است. مسکو همچنین تا زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و بلوک شرق بزرگترین پشتیبان هانوی محسوب می شد.

هوانگ تی ها، محقق ویتنامی در مؤسسه آِیسیس- یوسف ایشاک می نویسد: «رویکرد محتاطانه ویتنام نسبت به جنگ روسیه و اوکراین و امتناع از اشاره به تهاجم روسیه حاکی از درون نگری در هانوی در مورد محاسبات سیاست خارجی و دفاعی آن است.

جنگ به رهبری روسیه در اوکراین، انتخاب سختی را برای هانوی بین حفظ اصل اساسی احترام به استقلال و تمامیت ارضی یک کشور مستقل و حفظ روابط خوبش با روسیه- یک تامین کننده کلیدی تسلیحات و شریک اصلی اکتشاف نفت و گاز این کشور در دریای چین جنوبی ایجاد کرد.»

جزئیات مانور پیشنهادی روسیه و ویتنام هنوز علنی نشده است و برخی ناظران در مورد برگزاری آن تردید دارند.

یک تحلیلگر ویتنامی که مایل بود نامش فاش نشود زیرا مجاز به صحبت با رسانه های خارجی نیست، گفت که طرف روسی تمرینات مشابهی را در گذشته اعلام کرده بود که محقق نشد.

سرویس مطبوعاتی منطقه نظامی شرقی روسیه نیز در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که نخستین مانور نظامی دوجانبه بین روسیه و ویتنام در سال ۲۰۱۶ در خاک ویتنام برگزار خواهد شد. این مانور به سال ۲۰۱۷ موکول شد اما در نهایت اصلاً انجام نشد.

اما ویتنام در تعدادی مانور نظامی چندجانبه با روسیه شرکت کرده است. آخرین تمرین، نخستین رزمایش دریایی مشترک بین روسیه و کشورهای عضو انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا در آذر سال گذشته بود.

منطقه نظامی شرق که مقر آن در خاباروفسک است، یکی از پنج فرماندهی عملیاتی راهبردی نیروهای مسلح روسیه به شمار می رود که مسؤولیت منطقه شرق دور این کشور را بر عهده دارد. این منطقه با فرمان ریاست جمهوری و توسط رئیس جمهوری وقت روسیه، دیمیتری مدودف در شهریور ۱۳۸۹ تشکیل شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: