پرش به محتوا

پوتین: جنگ اقتصادی ضربتی غرب شکست خورده استبه گفته سیاستمداران غربی، تحریم های اقتصادی غرب با هدف آسیب جدی به اقتصاد روسیه است. اکنون ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه این استراتژی را شکست خورده اعلام کرده است. به گفته پوتین، وضعیت در کشور در حال تثبیت شدن است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه در نشست دولت درباره مسائل اقتصادی گفت: کشورهای غربی در تلاش برای بی ثبات کردن اقتصاد روسیه از طریق تحریم های ضربتی شکست خورده اند.

پوتین تاکید کرد: وضعیت در حال تثبیت است، نرخ برابری روبل به سطح نیمه اول فوریه بازگشته است و توسط تراز پرداخت های پر مایه حمایت می شود.
ارزهای خارجی در حال بازگشت به سیستم بانکی کشور و ما شاهد افزایش میزان سپرده های شهروندان هستیم. پس از یک حرص و ولع کوتاه مدت برای طیف وسیعی از کالاها، تقاضای خرده فروشی به حالت عادی بازگشته است. وضعیت در شبکه خرده فروشی بهبود یافت.

در مجموع پوتین در این سخناننش خاطرنشان کرد که تحریم های ضربتی غرب نتوانسته است اقتصاد این کشور را بشکند.

رئیس جمهور روسیه گفت: «کشورهای غربی می خواستند در بازارهای ما وحشت ایجاد کنند، سیستم بانکی را فروپاشند و کمبود شدید کالا در فروشگاه ها ایجاد کنند. اما این سیاست شکست خورده است.»

«بلیتز کریگ» اقتصادی بادش خالی شده!

در همین حال، تحریم‌ها علیه کشورهایی که این تحریم‌ها را اجرا کرده‌اند، به‌ویژه ایالات متحده و اتحادیه اروپا، نتیجه معکوس داشته و منجر به افزایش تورم و بیکاری در این کشورها شده است. بدتر شدن استانداردهای زندگی و کاهش ارزش پس انداز شهروندان نیز یکی از نتایج آن است.
پوتین اذعان کرد که مردم روسیه نیز اثرات تحریم ها را احساس می کنند، زیرا قیمت ها در این کشور طی یک ماه و نیم گذشته ۹.۴ درصد افزایش یافته است، در حالی که تورم در آوریل به ۱۷.۵ درصد افزایش یافته است. با این حال، رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که قیمت ها اکنون علائمی از ثبات را نشان می دهند. به گفته پوتین، بزودی اقدامات بیشتری برای حفاظت از مردم در برابر اثرات تحریم ها ارائه خواهد شد.

«رئیس دولت گفت ما باید از شهروندان خود حمایت کنیم، به آنها کمک کنیم تا با موج تورم کنار بیایند. در این راستا، می‌خواهم به شما یادآوری کنم که تصمیم گرفته‌ایم تمام مزایای اجتماعی و همچنین حقوق بازنشستگی و حقوق شهروندان شاغل در بخش دولتی را افزایش دهیم.».

به گفته پوتین، محدودیت‌های اعمال شده بر این کشور تأثیر منفی بر شرکت‌ها گذاشته، لجستیک صادرات و واردات را دشوارتر کرده و موانعی را برای معاملات پرداخت ایجاد کرده است. رئیس جمهور روسیه اظهار داشت که برای بهبود وضعیت عمومی، روسیه باید در قراردادهای تجاری خارجی، انتقال به ارزهای ملی را سرعت بخشد.

«لازم است حداکثر حمایت از سرمایه داران در حل این مشکلات، از جمله تسریع انتقال تجارت خارجی به تسویه حساب به روبل یا ارزهای ملی کشورهایی که شرکای تجاری قابل اعتمادی هستند، انجام شود.»

به گفته پوتین، ثبات بلندمدت سیستم مالی این کشور در حال حاضر وظیفه اصلی دولت روسیه است.

روسیه در نتیجه عملیات نظامی در اوکراین با تحریم های بی سابقه ای از سوی ایالات متحده و متحدانش روبرو شده است. روسیه در کمتر از دو ماه به تحریم‌ترین کشور روی زمین تبدیل شد. به گفته مسکو، روسیه در حال حاضر بیش از ۶۰۰۰ محدودیت هدفمند دارد،مجموع این تحریم ها بیش از مجموع تحریم ها علیه ایران، ونزوئلا، میانمار و کوبا میباشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: