پرش به محتوا

پنجاه و پنجمین روز جنگ اوکراین

خوانندگان محترم اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


یک نظرسنجی: مردم روسیه وجود گروههای نازیست در اوکراین را تهدید می دانند

به نقل از خبرگزاری تاس، میخائیل مامونوف، رئیس بخش تحلیل سیاسی مرکز تحقیقات افکار عمومی روسیه (VCIOM) می‌گوید: اکثریت مردم روسیه به این مسئله اعتقاد دارند که سازمان‌هایی در اوکراین فعال هستند که به ایدئولوژی‌ نازی‌ها وفادار هستند و در واقع این برای روسیه یک تهدید به شمار می‌آید.

به گفته مامونوف طی نظرسنجی مردمی در روسیه،‌ ۸۸درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که فکر می‌کنند سازمان‌های نئونازی اوکراین برای مردم و دولت روسیه تهدید هستند. این نظرسنجی که در ۱۸ آوریل انجام شد .

۷۶ درصد از شرکت‌کنندگان نظرسنجی به طور قطعی اعلام کردند که به وجود سازمان‌های نازیسم در اوکراین اعتقاد دارند و ۱۴درصد هم گفتند که چنین تهدیدی وجود ندارد.

مقابله با گروههای طرفدار ایدئولوژی نازی یکی از کلیدواژه های مقامات روسیه در خصوص جنگ اوکراین است تا حدی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هدف عملیات نظامی کشورش علیه اوکراین را «خلع سلاح اوکراین و خلاص شدن از شر نازیسم و تبدیل آن به یک کشور بی‌طرف» اعلام کرده است.

دو گروه بزرگ از شبه‌نظامیان هستند که روسیه بیش از همه روی آنها حساسیت دارد: یکی «هنگ آزوف» است و دیگری یک ائتلاف شبه‌نظامی به نام «پراوی سِکتور». هنگ آزوف که ابتدا «گردان آزوف» بود، پس از شروع درگیری با جدایی‌طلبان شکل گرفت، اما «پراوی سکتور» در اواخر سال ۲۰۱۳ در جریان «جنبش یورومیدان» پدید آمد.

صدراعظم شولز: روسیه نباید در این جنگ پیروز شود


اولاف شولز، صدراعظم آلمان اعلام کرد که روسیه نباید در جنگ اوکراین پیروز شود. شولز پس از گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و سران کشورها و دولت‌های G7 و اتحادیه اروپا گفت:

«دنیای متکی بر زور، همانطور که رئیس جمهور پوتین پیش بینی کرده است، غیرقابل قبول است… ما با شرکای خود موافقیم که روسیه نباید در این جنگ پیروز شود.»

وی افزود که ناتو در اقدام نظامی در اوکراین شرکت نخواهد کرد، در حالی که کشورهای عضو ائتلاف به حمایت مالی و نظامی اوکراین ادامه خواهند داد. شولتز همچنین تاکید کرد که آلمان به سختی قادر به تامین تسلیحات اوکراین از ذخایر خود خواهد بود.شبکه های تلویزیونی روسیه از غیرنظامیانی که از کریدور بشردوستانه آزوف استیل استفاده کرده اند گزارش می دهندبیش از ۱۰۰ غیرنظامی منطقه نزدیک کارخانه فولاد آزوف در ماریوپل را که توسط واحدهای نظامی روسیه و DPR مورد هجوم قرار گرفته است، تخلیه کرده اند. مجری کانال روسی پروی کانال گفت:

از طریق راهروهای کوتاه بشردوستانه، ۱۲۰ غیرنظامی خانه های واقع در مقابل ایست بازرسی آزوف-استیل را ترک کردند.

فیلم پخش شده توسط ایستگاه تلویزیونی غیرنظامیان را نشان می دهد که منطقه آزوف استیل را ترک می کنند.

در همین حال، خبرنگار شبکه تلویزیونی روسیا ۲۴ به نقل از دولت جمهوری خلق دونتسک گفت که هیچ کس از راهروهای بشردوستانه باز شده برای جنگجویان نیروهای مسلح اوکراین و گردان های ملی استفاده نکرده است.

پیش از این، وزارت دفاع روسیه درباره اطلاعات طرف اوکراینی مبنی بر اقامت غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان در کارخانه آهن و فولاد آزوف-استال اظهار نظر کرد. این وزارتخانه گفت که این اطلاعات دیگری است که صرفا برای نجات فاشیست ها ساخته شده است. در عین حال، وزارت دفاع روسیه خواستار آن شد که در صورت وجود غیرنظامیان در آزوف استیل، رژیم کی یف باید تمامی اقدامات را برای رهایی آنها و خروج آنها از منطقه خطر از طریق کریدورهای بشردوستانه ایجاد شده انجام دهد. علاوه بر این، ارتش روسیه رهبری در کیف را با کلمات زیر خطاب کرد:

وی افزود: در عین حال اعلام می کنیم که بازداشت اجباری غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی طبق موازین حقوق بشردوستانه بین المللی تروریسم است و مقامات مقامات کیف و و تروریست ها عاملان مستقیم این اقدام غیرانسانی در فولاد آزوف جنایتکاران جنگی هستند..»

منطقه روزوفسکی راییون اوکراین که نزدیک به مرز روسیه است در مورد پیوستن به جمهوری خلق دونتسک رای گیری کرد.

ساکنان روزوفسکی راییون در شرق منطقه Zaporozhye در مورد الحاق «موقت» به جمهوری خلق دونتسک رای دادند. این را آندری رودنکو روزنامه نگار دونتسک در کانال تلگرامی خود با ویدئویی از رای گیری گزارش داد. به گفته وی، از سوی اهالی رایون به حاضران دستور داده شد.
یکی از نمایندگان جامعه در این ویدئو پرسید. «چه کسی طرفدار تماس با دولت جمهوری خلق دونتسک و توافق در مورد الحاق موقت منطقه روزوفسکی به جمهوری خلق دونتسک است؟» سپس صدها نفر از حاضران به اتفاق آرا دست خود را بالا بردند.


در سال ۱۷۸۸ مهاجران آلمانی روزنبرگ کلنی روزوسکا را در این منطقه تأسیس کردند. امروزه منطقه کشاورزی Rosowski Rajon حدود ۸۰۰۰ نفر جمعیت دارد. از زمان آغاز عملیات ضد تروریستی اوکراین علیه جمهوری های جدا شده دونباس، به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی مرز، به منطقه ترانزیت ارتش اوکراین تبدیل شده است.

چندین کانال تلگرام سیاسی روسیه پیش‌بینی کردند که سایر مناطق مرزی در شرق اوکراین نیز می‌توانند از این روش پیروی کنند و بلافاصله نقشه احتمالی DVR جدیدی را منتشر کردند.


جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک در آوریل ۲۰۱۴ در فرآیندی مشابه توسط هیئتی از فعالان این مناطق اعلام موجودیت کردند.

روسیه کریدور بشردوستانه را برای تسلیم نیروهای اوکراینی در کارخانه متالورژی فولاد آزوف باز کرد.نیروهای روسیه یک کریدور بشردوستانه را برای خروج نیروهای اوکراینی و ستیزه جویان نازی که داوطلبانه اسلحه های خود را از کارخانه متالورژی فولاد آزوف در ماریوپل زمین گذاشته بودند، باز کرده اند. این را سرهنگ میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع روسیه اعلام کرد.

« با توجه به وضعیت فاجعه بار کارخانه متالورژی فولاد آزوف در شهر ماریوپل و با هدایت اصول کاملاً انسانی، نیروهای مسلح روسیه یک کریدور بشردوستانه را برای عقب نشینی سربازان اوکراینی و ستیزه جویان نازی باز کردند که در ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ در ساعت 2: ساعت ۰۰ شب به وقت مسکو داوطلبانه اسلحه خود را زمین گذاشته بودند.»

ژنرال گفت برای این منظور «آتش بس کامل» اعلام شده و همه درگیری ها متوقف شده است. علاوه بر این، واحدهای نیروهای مسلح روسیه و نیروهای DPR به فاصله ایمن در امتداد کل محیط فولاد آزوف عقب نشینی کردند.

علاوه بر این، گفته می شود که سه کاروان کمک های بشردوستانه در نزدیکی فولاد آزوف مستقر شده اند. هر کاروان باید شامل ۳۰ اتوبوس و نفربر و ده دستگاه آمبولانس باشد. میزینتسف همچنین خاطرنشان کرد که در هر سه مسیر، نقاط ملاقات و سرپناه های اضطراری، مواد غذایی اولیه و تجهیزات پزشکی سازماندهی شده است.لاوروف: غرب از زلنسکی علیه روسیه سوء استفاده می کند


غرب ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین را به دلیل نادیده گرفتن توافقات مینسک در مقابل روسیه قرار می داد. این را سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در مصاحبه با ایندیا تودی عنوان کرد. او توضیح داد:

« من فکر می کنم غرب فقط از او علیه روسیه استفاده کرد. آنها هر کاری کردند تا او را تشویق کنند که توافقات مینسک را نادیده بگیرد.»

این دیپلمات همچنین تاکید کرد که اگر زلنسکی به وعده هایی که به رای دهندگان خود در مورد تمایل خود برای همکاری و اجرای توافقات مینسک داده بود، عمل می کرد، بحران در اوکراین مدت ها پیش تمام می شد.

به گفته لاوروف، اظهارات زلنسکی را نمی توان به طور جدی مورد بحث قرار داد زیرا او دائما دیدگاه خود را تغییر می دهد.

لاوروف: مرحله بعدی عملیات ویژه در اوکراین آغاز شده است


مرحله بعدی عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین با هدف آزادسازی کامل سرزمین های جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک آغاز شده است. این را سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در مصاحبه با ایندیا تودی اعلام کرد. او توضیح داد:

همانطور که از ابتدا اعلام شد، عملیات در شرق اوکراین با هدف آزادسازی کامل جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک است.

« این عملیات ادامه دارد، مرحله بعدی این عملیات آغاز می‌شود و فکر می‌کنم این لحظه تعیین‌کننده‌ای باشد.»


افسران مجری قانون روسیه گروهی از غارتگران را در منطقه خارکف دستگیر کردند
مقامات امنیتی روسیه گروهی از غارتگران را در شهر کوپیانسک در منطقه خارکف تحت کنترل ارتش روسیه بازداشت کردند. یک نماینده اداره نظامی و مدنی به ریانووستی گفت. او توضیح داد:

«غارتگرانی در شهر بودند که مغازه ها و خانه ها را غارت کردند، آنها دستگیر شدند. آنها توسط افسران مجری قانون روسیه دستگیر شدند که همراه با نمایندگان وزارت کشور جمهوری خلق لوگانسک، نظم را در کوپیانسک برقرار می کنند.»

خبرگزاری ریانووستی گزارش می دهد که اوضاع در این شهر به طور کلی آرام است. اداره نظامی و غیرنظامی – یک آژانس دولتی موقت طرفدار روسیه – به فعالیت خود ادامه خواهد داد. مدارس تدریس می کنند، بازار و برخی مغازه ها باز هستند.

کوپیانسک، سومین شهر بزرگ استان خارکف، یک ماه است که تحت کنترل نیروهای امنیتی روسیه است.

یونان نفتکش روسیه را توقیف کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از گارد ساحلی یونان خبر داد که این کشور امروز و در اجرای تحریم های اتحادیه اروپا، یک فروند نفتکش روسیه را در سواحل جزیره اِویا توقیف کرد.

در پی عملیات نظامی ویژه روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا اوایل ماه آوریل و در راستای دور جدیدی از تحریم های علیه مسکو، پهلو گرفتن کشتی های با پرچم روسیه در بنادر ۲۷ کشور عضو را با در نظر گرفتن برخی استثنائات ممنوع کرد.

نفتکش پگاس که با پرچم روسیه تردد می کرد ۱۹ خدمه روس به همراه دارد و به گفته یکی ازمنابع مرزبانی یونان، محموله آن مصادره نشده است.

پگاس پیشتر خبر از نقص فنی موتور خود داده بود و به نوشته خبرگزاری آتن، آبهای متلاطم این کشتی را وادار ساخت تا به سواحل یونان نزدیک شده و توقیف شود.

مسکو: سرویس مخفی اوکراین در منطقه اودسا اقدامی تحریک آمیز آماده می کند

سرویس امنیت اوکراین (SBU) در حال تدارک یک عمل جعلی و تحریک آمیز وحشتناک است تا بتواند روسیه را دوباره به «جنایت جنگی» متهم کند. به گفته رئیس مرکز مدیریت دفاع ملی روسیه، سرهنگ ژنرال میخائیل میزینتسف، او قصد دارد نیروهای امنیتی خود را ملبس به لباس نظامیان روسی کند و یک تیراندازی نمایشی به ساکنان منطقه اودسا را ترتیب دهد. او توضیح داد:

«طبق اطلاعات موثق، سرویس امنیتی اوکراین در حال آماده سازی یک اقدام تحریک آمیز فاحش برای متهم کردن سربازان فدراسیون روسیه به به اصطلاح جنایات جنگی به دلیل قتل عام غیرنظامیان در منطقه اودسا است. برای این منظور برنامه ریزی شده است که یکی از واحدهای SBU را تجهیز کند. با لباس سربازان روسی و انجام یک تیراندازی نمایشی به ساکنان محلی این جنایت قرار است در آینده نزدیک صورت گیرد.»

به گفته این ژنرال، SBU قصد دارد عکس ها و فیلم هایی از این اقدام با «جنایت های روسیه» توسط خبرگزاری های اوکراین و غربی منتشر کند تا آنها «فوراً جعلیات را منتشر شود».

میسینتسف گفت که این نوع تحریک نشان دهنده نگرش غیرانسانی کی یف نسبت به سرنوشت غیرنظامیان اوکراینی است. ژنرال به کشورهای غربی هشدار داد که فدراسیون روسیه «شواهد عملیاتی دارد مبنی بر اینکه رژیم کی یف برای جنایات وحشیانه تر آماده کنند.»گزارش رسانه ها: هند صادرات چای و مواد غذایی به روسیه را از سر گرفت


هند صادرات چای و مواد غذایی به روسیه را از سر گرفته است. این مطلب را اکونومیک تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش کرده است.

به نوشته این روزنامه، محموله های چای، برنج، میوه، قهوه، غذاهای دریایی و شیرینی پیش از این به روسیه ارسال شده است. محموله ها عمدتاً از طریق بنادر در گرجستان حمل می شوند.

این روزنامه نوشت که پرداخت‌ها «تا جایی که ممکن است» به روبل و روپیه، اما در برخی موارد به یورو نیز انجام می‌شود.

پیش از این نیز به دلیل ابهامات ناشی از تحریم های کشورهای غربی علیه روسیه، ارسال محصولات هندی به روسیه متوقف شده بود.

روسیه به تحقیقات سازمان ملل درباره رویدادهای اوکراین اعتنادی ندارد.


مسکو در تحقیقات بین‌المللی درباره رویدادهای اوکراین، از جمله تحریکات در بوچا، در سازمان ملل شرکت نخواهد کرد، زیرا به عینیت این تحقیقات اعتماد ندارد. این را پیتر ایلیچف، مدیر بخش سازمان های بین المللی وزارت امور خارجه روسیه به ریانووستی اعلام کرد. این دیپلمات تصریح کرد:

« تاکنون این موضوع در سازمان ملل مطرح نشده است. یک نگرش منحصرا یکسویه است».

لاوروف:روسیه تاسیسات نظامی در اوکراین را هدف قرار می دهد

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که ارتش این کشور فقط تاسیسات نظامی در اوکراین را هدف قرار می دهد.

لاوروف امروز در گفت وگو با نشریه ایندیا تودی تاکید کرد که هر گونه اقدام جنایتکارانه برای ارتش روسیه ممنوع است و نقض مقررات ضبط و در مورد آنها تحقیقات انجام می شود.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که مسکو در حال انجام تحقیقات بر روی جنایات صورت گرفته توسط نیروهای اوکراینی و افراط گرایان این کشور است.

وی با اشاره به انجام تحقیقات غرب در مورد تحولات اوکراین، افزود که تحقیقات غرب در مورد جنایات و حوادث، معمولا به نتیجه ای نمی رسد.

لاوروف همچنین با اشاره به اینکه اوکراین تبدیل به پایگاهی برای ناتو شده، اضافه کرد که ارتش اوکراین زمانیکه حضورش در شرق را تقویت کرد، تعهدات خود را زیر پا گذاشت.

وزیر خارجه روسیه در اظهارات خود توضیح داد که غرب ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین را به عنوان ابزاری علیه روسیه گماشته است.

به گفته لاوروف، وضعیت فعلی اوکراین نتیجه مستقیم تلاش غرب و آمریکا برای تسلط و حکمرانی بر جهان است.

لاوروف در این خصوص توضیح داد: آنها می خواستند به دنیا نشان دهند که فقط یکجانبه گرایی است و چندچانبه گرایی وجود نخواهد داشت. همچنین آنها یک سکوی پرتاب (اوکراین) علیه ما در مرزهایمان ایجاد کردند و به اوکراین سلاح تزریق کردند.

وی افزود: «دلیل واقعی [جنگ] رضایت بیشتر کشورها پس از جنگ جهانی دوم است. آنها وعده های خود به رهبری روسیه را زیر پا گذاشتند و پس از بین رفتن اتحاد جماهیر شوروی شروع به حرکت ناتو به سمت شرق کردند. آنها گفتند که این یک اتحاد دفاعی است و نه یک تهدید برای امنیت روسیه. «

جمهوری خلق دونتسک: طوفان کارخانه «آزوف استال» در ماریوپل آغاز شده است


به گفته سخنگوی رسمی جمهوری خلق دونتسک (DPR)، ادوارد باسورین، هجوم به کارخانه آهن ماریوپل «آزوف استال» آغاز شده است.
باسورین در یک پخش زنده از شبکه تلویزیونی روسیه ۱ گفت.
«تا آنجا که من می دانم، بخشی از نیروهای نظامی که به طور ویژه برای حمله به تاسیسات انتخاب شده اند، با حمایت خوب هوانوردی و توپخانه فدراسیون روسیه کار خود را آغاز کرده اند.»

باسورین اطلاعات منتشر شده توسط اوکراین در مورد محل نگهداری غیرنظامیان در قلمرو این کارخانه را جعلی خواند. ملی‌گرایان اوکراینی این موضوع را برای جلوگیری از یک حمله مطرح کرده بودند. رسانه‌های اوکراینی بارها تصاویر غیرقابل تأییدی از غیرنظامیان از جمله کودکان را که گفته می‌شود در این کارخانه حضور دارند، نشان داده‌اند.

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک نیز این عملیات ویژه را تایید کرد. این کرخانه باید در اسرع وقت آزاد شود.

به گزارش DPR، محل کارخانه «آزوفاستال» که قدمت آن به دوران شوروی باز می گردد را می توان به یک شهر تشبیه کرد. برخی از بخش‌های زیرساخت زیرزمینی این تأسیسات می‌توانند در برابر حمله هسته‌ای مقاومت کنند. «آزوفستال» آخرین منطقه ماریوپل است که هنوز تحت کنترل نیروهای مسلح اوکراین است. بر اساس اطلاعات روسی، حدود ۲۵۰۰ ستیزه‌جو از واحد فاشیستی «آزوف» در کارخانه فولاد مستقر شده اند، از جمله ۴۰۰ مزدور نئونازی خارجی.

در چند روز گذشته، مهاجمان انفرادی از جمهوری خلق دونتسک در حال نبرد به سمت قلمرو «ازفشتال» بوده‌اند. این از گزارش های از سوی شبکه گزارشگر WarGonzo منتشر شد. روز یکشنبه، WarGonzo عکس‌ها و ویدیوهایی را منتشر کرد و ادعا کرد که برخی از طبقات کارخانه قبلاً توسط واحدهای DVR تصرف شده‌اند.
خبرنگار جنگی سمیون پگو در یک گزارش گفت که بخش شمالی نیروگاه در حال حاضر تحت کنترل DVR است. یکی دیگر از ویدیوهای WarGonzo نشان می دهد که یک واحد موتوری از گردان «سومالی» از شبه نظامیان خلق دونتسک روز دوشنبه حمله ای را به آزوفستال آغاز کرد.

واشنگتن بار دیگر پکن را تهدید می کند که در صورت کمک به روسیه برای دور زدن تحریم ها، عواقبی در انتظارش خواهد بود.


وزارت خارجه آمریکا بار دیگر چین را تهدید کرده است که در صورت ارسال تسلیحات به روسیه یا کمک به دور زدن تحریم ها، با «عواقب جدی» روبرو خواهد داشت. ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد:

« اگر جمهوری خلق چین به روسیه تسلیحات ارسال کند، اگر به روسیه برای دور زدن تحریم ها کمک کند، عواقب جدی نه تنها از طرف ما، بلکه از جانب متحدان و شرکای ما نیز به همراه خواهد داشت.»

وی افزود که واشنگتن از نزدیک حمایت احتمالی چین از روسیه را زیر نظر دارد، اما تاکنون هیچ گونه انتقال تسلیحاتی را ثبت نکرده است.

چین: هماهنگی های راهبردی با روسیه را افزایش می دهیم

تلاش آمریکا برای دستاویز قرار دادن بحران اوکراین در راستای ایجاد فاصله میان پکن-مسکو راه به جایی نبرده و چین از قصد خود برای افزایش هماهنگی های راهبردی با روسیه خبر می دهد.

به گزارش از رویترز، وزارت خارجه چین امروز سه شنبه در بیانیه‌ای، گفت که دولت پکن به روسیه اعلام کرده که به رغم نوسانات (بی ثباتی) بین المللی، به تداوم افزایش هماهنگی‌های راهبردی با مسکو ادامه خواهد داد.

این بیانیه می‌افزاید: در رابطه با این مقوله، «لو یوچنگ» معاون وزیر خارجه چین، به سفیر روسیه در پکن اطمینان خاطر داده است.

این بیانیه در حالی است که آمریکا از حسن رابطه پکن-مسکو به رغم بحران اوکراین ناراضی است و آن را مانعی در مقابل کارزار مهار و انزوای بین المللی روسیه می بیند.

همچنین واشنگتن درباره احتمال کمک نظامی چین به روسیه هشدار داده حال آنکه مسکو می‌گوید به دنبال دریافت چنین کمکی نیست و به تنهایی اهداف عملیات نظامی در اوکراین را محقق می‌کند.

دولت پکن می‌گوید به تمامیت ارضی اوکراین احترام می‌گذارد اما این ناتو و آمریکا بودند که با نادیده گرفتن دغدغه‌های امنیتی مسکو، وضعیت اوکراین را به نقطه بحران رساندند.

در ادامه درگیری؛
روسیه: اوکراین به یک روستای مرزی حمله کرد

یک مقام محلی روسیه از حمله نیروهای اوکراینی به روستایی در منطقه مرزی «بلگورود» خبر داد.

به گزارش رویترز، فرمانده استان «بلگورود» روسیه می‌گوید نیروهای اوکراینی یکی از روستاهای مرزی این استان را هدف حمله قرار داده‌اند که در نتیجه آن، یک نفر زخمی شده است.

مشخص نیست که این حمله از نوع توپ خانه‌ای، خمپاره‌ای یا هوایی بوده است.

روسیه پیشتر هم بالگردهای اوکراینی را به حمله علیه تأسیسات نفتی بلگورود متهم کرده و هشدار داده بود که تجاوز به خاک خود را بی پاسخ نمی‌گذارد.

طی یک هفته گذشته، در پی غرق شدن ناو مسکووا و حملات گاه به گاه نیروهای اوکراینی به مناطق مرزی روسیه، نیروهای روس که عملیات خود را روی نواحی شرقی اوکراین متمرکز کرده‌اند، بار دیگر حملاتی را علیه کی‌یف و شهرهای غربی این کشور تدارک دیدند.

هر هفته حدود 200 جرم در ارتباط با جنگ اوکراین در آلمان شکل می‌گیرد

اداره پلیس جنایی فدرال (BKA) آلمان هر هفته حدود 200 جرم در آلمان در ارتباط با جنگ در اوکراین ثبت می کند. «هولگر مونش»، رئیس این نهاد امنیتی در آلمان گفت: این جنایات بیشتر علیه اعضای جامعه ما با اصالت روسی، اما همچنین علیه اعضای اوکراینی الاصل انجام شده است. این ها در درجه اول جرایمی مانند تهدید، توهین و خسارت مالی هستند.

جنگ روسیه علیه اوکراین اکنون بیش از هفت هفته است که ادامه دارد. پلیس فدرال آلمان همچنین از زمان آغاز درگیری ها بیش از 350 هزار پناهجو را در آلمان ثبت نام کرده است. مقامات آلمانی تعداد واقعی پناهجویان را بیشتر از آمارهای رسمی می دانند.

دستگیری بیش از 5 هزار اوکراینی در مرزهای آمریکا

اداره حفاظت مرزی و گمرکات آمریکا اعلام کرد تنها در ماه گذشته بیش از 5 هزار شهروند اوکراینی که قصد ورود به خاک آمریکا را داشتند، در مرزهای زمینی، دریایی و هوایی این کشور بازداشت شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه از افتتاح کریدورهای بشردوستانه در اوکراین در هفت جهت خبر داد

سرهنگ میخائیل میزینتسیف، رئیس مرکز ملی کنترل دفاعی فدراسیون روسیه و رئیس ستاد هماهنگی بین وزارتخانه‌ای این کشور برای واکنش بشردوستانه شب گذشته اعلام کرد که طرف‌های روسی و اوکراینی روز دوشنبه کریدورهای بشردوستانه را در هفت جهت گیری افتتاح کردند.

به گفته وی، از روز دوشنبه، هر روز از ساعت 10:00 به وقت مسکو، طرف روسی کریدورهای بشردوستانه را در مسیرهای خارکوف، لوهانسک، دونتسک و کریمه به سمت روسیه باز خواهد کرد. ضمن اینکه از ده کریدور بشردوستانه اعلام شده از سوی طرف اوکراینی برای روز جاری در مسیرهای دونتسک، دنیپروپتروفسک و زاپاروژیه، هیچیک به سمت روسیه نبود.

این مقام نظامی همچنین یادآور شد که روسیه آماده است تا به سرعت کریدورهای بشردوستانه را در هر جهت گیری مستقر کند و از تخلیه امن غیرنظامیان اطمینان حاصل کند. به گفته وی، ارتش روسیه و نیروهای مردمی دونتسک و لوهانسک رژیم سکوت را در تمامی مسیرها، از جمله موارد پیشنهادی طرف اوکراینی، به شدت رعایت می‌کنند. این در حالی است که مقامات کی‌یف به هر طریق ممکن از تخلیه شهروندان از مناطق مسکونی محاصره شده جلوگیری می‌کنند.

میزینتسیف یادآور شد که تنها طی روز دوشنبه بیش از 12 هزار نفر بدون مشارکت طرف اوکراینی از مناطق خطرناک اوکراین و دو منطقه دونتسک و لوهانسک به روسیه منتقل شدند.

دیپلمات روس: هیچ چشم اندازی برای مذاکره با اوکراین وجود ندارد

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که در شرایط فعلی هیچ چشم اندازی برای ادامه مذاکرات با طرف اوکراینی دیده نمی‌شود.

این دیپلمات شب گذشته در جمع خبرنگاران گفت: «مقامات سازمان ملل قبلاً چنین پیشنهادی را ارائه کرده بودند. در اصل، آنها می خواهند جایگاهی در حل و فصل اوضاع و در نزدیک کردن مواضع طرفین به یکدیگر پیدا کنند. در صورت وجود چشم‌اندازهایی برای هرگونه توافقی بین روسیه و اوکراین که من شخصاً در حال حاضر آن را نمی‌بینم، به خصوص در شرایط کنونی، این میانجی گری احتمالاً ممکن خواهد بود.»

وزارت دفاع روسیه: تسلیحات غربی ارسالی برای اوکراین منهدم شدند

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه شب گذشته در کنفرانسی خبری اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه روز دوشنبه مرکز تدارکات و تجمع محموله‌های بزرگ تسلیحات خارجی موجود در آن که طی 6 روز گذشته از ایالات متحده و کشورهای اروپایی وارد اوکراین شده بود، را منهدم کردند.

وی توضیح داد: در عملیات روز دوشنبه، نیروهای هوا-فضای نیروهای مسلح روسیه با استفاده از موشک‌های استقرار هوایی دارای دقت بالا به 124 مرکز پشتیبانی مشترک نیروهای لجستیکی نیروهای اوکراینی در نزدیکی شهر لووف حمله کردند که در این حمله، محموله‌های بزرگ تسلیحات آمریکایی و اروپایی که به اوکراین تحویل داده شده بود، نیز منهدم شده است.پنتاگون: خسارت نظامی ناشی از حمله ارتش روسیه در منطقه لووف مشخص نیست

جان کربی، سخنگوی پنتاگون شب گذشته در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که ایالات متحده هنوز نتوانسته واقعیت انهدام یک محموله بزرگ از سلاح‌های خارجی را پس از حمله نیروهای مسلح روسیه به منطقه لووف تأیید کند.

وی گفت: «من می دانم که آنها (نیروهای مسلح روسیه) به اهدافی در لووف حمله کردند. ولی ما درک واضحی از خسارات نظامی، ارزیابی اینکه هدف چه چیزی بوده و کجا مورد اصابت قرار گرفته است نداریم.»

به گفته کربی، وزارت دفاع آمریکا به ارزیابی از وضعیت ادامه خواهد داد.

وزارت دفاع روسیه پیشتر اعلام کرده بود که نیروهای هوا-فضای این کشور با حملات هوایی دقیق موفق شدند مرکز تدارکات و محموله‌های بزرگ تسلیحات خارجی که طی شش روز گذشته از آمریکا و کشورهای اروپایی به اوکراین تحویل داده شده بود، را منهدم کنند.

مولداوی قصد ارسال جنگنده میگ-29 به اوکراین را ندارد

ناتالیا گاوریلیتسا، نخست وزیر مولداوی، طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که مقامات این کشور به دلیل کمبود منابع لازم قادر به ارائه کمک نظامی به اوکراین نخواهند بود، ولی روی حمایت بشردوستانه از کی‌یف تمرکز خواهند کرد.

وی گفت: «تا جایی که به کمک‌های نظامی مربوط می شود، کشورهای ثروتمند بیشتری با اقتصادهای با ثبات تری وجود دارند که قادر به ارائه چنین کمکهایی به اوکراین هستند. ما بر حمایت بشردوستانه به این کشور تمرکز کرده و در حال پیروی از تحریم‌ها در بخش مالی و بانکی در خاک کشور خود هستیم.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: