پرش به محتوا

مکزیک: همه پرسی برای لوپز اوبرادور برای حمایت از ملی شدن انرژیچند روز پیش در مکزیک همه پرسی برگزار شد. رئیس جمهور مانوئل لوپز اوبرادور تلاش کرد برای برنامه های در حال اجرا و آینده دولتی خود حمایت مردمی از مهم ترین برنامه های استراتژیک خود را جلب کند . هدف گسترش موقعیت دولت در زمینه تولید برق و در استخراج و فرآوری نفت خام مکزیک است.

توسط ماریا مولر
راشا تودی

بر این اساس قرار است مکزیک یا ۵۴ درصد از سهام بخش انرژی به سهامدار اصلی تبدیل شود و شرکت های خارجی با حداکثر ۴۶ درصد به سهامدار رتبه دوم باشند. این تصمیم گیری موجب خشم بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکایی و اسپانیایی شد و آنها تهدید کردند دست به مقاومت شدیدی بزنند و به تحریک احساسات سیاسی ضد دولتی بپردازند.

به گفته ناظران این اولین رفراندوم قانون اساسی در مورد عملکرد رئیس جمهور مکزیک بود که مردم مکزیک را به پای صندوق های رای آورد تا نظر خود را در مورد نیمه دوران ریاست جمهوری آقای لوپز اوبرادور بدهند در پایان این رای گیری هم دولت و هم اپوزیسیون اعلام کردند که در این رفراندوم پیروز شدند و هر یک تفسیر خود را از نتیجه این رای گیری اعلام کردند.

در این رفراندوم دو سوال مطرح شد: «آیا موافق هستید که رئیس جمهور به دلیل از دست دادن اعتماد مردم به دوره ریاست جمهوری اش پایان دهد؟» و «آیا می خواهید او تا پایان دوره ریاستش در سال ۲۰۲۴ در سمت خود باقی بماند؟»

رئیس جمهور مکزیک بر اساس نظرسنجی ها پس از سه سال همچنان از حمایت ۶۰ درصد از مردم مکزیک برخوردار است، بنابراین انجام این رفراندوم برای ادامه برنامه های قبلی او ضروری نبود. مانوئل لوپز اوبرادور، معروف به آملو، با این وجود می خواست به مردم این فرصت را بدهد تا نظرات خود را در مورد تغییرات برنامه ریزی شده در بخش های استراتژیک اقتصاد بیان کنند.

با وجود آن که تنها ۱۸ درصد از واجدین شرایط رای و ثبت‌نام‌کنندگان یعنی چیزی حدود ۱۶ میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند رئیس جمهور مکزیک ۹۱.۸ درصد از آرا را به خود اختصاص داد البته برای الزام‌آور بودن نتایج رفراندوم مشارکت حداقل ۴۰ درصد مردم ضروری است.
اما در نهایت، این نتیجه مشروعیت سیاست دولت را زیر سوال نبرد.

ناظران سیاسی توضیح دادند که فرآیندهای مختلف انتخاباتی در مکزیک نیز سطوح مختلفی از مشارکت را ایجاد می کند و تنها مستقل از هم با یکدیگر قابل مقایسه هستند.
در همه پرسی اخیر در مورد اینکه آیا روسای جمهور گذشته قابل پیگرد قانونی هستند یا خیر، تنها شش میلیون نفر در رای گیری شرکت کردند.
از سوی دیگر در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت مردم معمولا بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است. در آخرین انتخابات میان دوره ای ۵۲ درصد از واجدین شرایط شرکت کردند. این رای گیری اخیر برای فرهنگ رای گیری در مکزیک یک پدیده کاملا جدید محسوب می شود.

خود آملو گفت:

« مردم بسیار مسئولانه رفتار کردند. ما در دوره جدیدی هستیم. نه تنها دموکراسی نمایندگی، بلکه دموکراسی مشارکتی نیز توسعه یافته است.»

از سوی دیگر در روز رای گیری موانع متعددی به وجود آمد. مرجع انتخاباتی INE تنها یک سوم صندوق های رای را در دسترس عموم قرار داده بود و این تصمیم گیری را با بودجه ناکافی دولت توجیه کرد. آملو نیز به نوبه خود از مقامات به دلیل صف‌های طولانی، فیش‌های ناکافی و مشکلات تشکیلاتی که بیانگر تحریم غیرمستقیم است، انتقاد کرد. مدیر آژانس که تا چندی پیش در سمت خود بود، یکی از اعضای اپوزیسیون است و بارها به طور علنی علیه این رفراندوم موضع‌گیری و تبلیغات کرده است.

احزاب اپوزیسیون یک کمپین رسانه ای گسترده انجام دادند و از مردم خواستند از شرکت در رای دادن خودداری کنند. بدون شک مخالفان رئیس جمهور از شرکت های بزرگ نفتی بین المللی حمایت مالی و حرفه ای دریافت کردند.

طرح انرژی رئیس جمهور

لوپز اوبرادور معتقد است که بخش انرژی، از جمله تولید برق، یک عامل استراتژیک کلیدی است که باید توسط دولت کنترل شود. در عین حال، مشارکت سرمایه خصوصی باید با پویایی خود حفظ شود.
استراتژی مکزیک این است که شرکت نفت دولتی پمکس را تقویت کند تا سوخت‌های فسیلی به‌جای عرضه نفت خام در بازار جهانی، به‌طور کامل برای توسط صنایع ملی مورد استفاده قرار بگیرند.
به جای واردات محصولات نهایی تصفیه شده مانند بنزین، آنها می خواهند خودشان صادرکننده سوخت شوند. پمکس PEMEX محصولات پتروشیمی، گاز طبیعی، LPG، گوگرد، بنزین، پارافین و گازوئیل تولید می کند. علاوه بر این، مکزیک از مواد خام لیتیوم خود به عنوان منبع انرژی آینده استفاده می کند، که طبق برنامه آملو، استخراج و فرآوری آن نیز باید ملی شود.

شرکت عمومی برق، CFE، طبق قانون اساسی حق تولید ۵۴ درصد انرژی مکزیک را خواهد داشت و شرکت های خصوصی تا ۴۶ درصد را بین خود تقسیم می کنند. (در آرژانتین نیز، رابطه بین شرکت‌های دولتی و خصوصی در بخش انرژی یکسان است.) اما طرح‌های رئیس‌جمهور قبلاً با مقاومت سرمایه‌گذاری خصوصی مواجه شده است. به ویژه شرکت های آمریکایی، و همچنین شرکت های اسپانیایی، تاکنون تقریباً کل بودجه انرژی مکزیک را تحت کنترل خود داشته اند.

ایالات متحده ادعا می کند که این اصلاحات، توافقنامه تجارت آزاد جدید T-MEC بین ایالات متحده، کانادا و مکزیک را نقض می کند. با این حال، دادگاه عالی مکزیک در حکمی این ادعا را باطل کرده است. ایالات متحده می خواهد به معاهده قبلی نفتا بازگردد که مکزیک را به مدت ۳۶ سال در وابستگی و حقارت اقتصادی نگه داشت.
کاملاً بدیهی است که ایالات متحده در مورد منابع انرژی، ذخایر نفت مکزیک را مانند ونزوئلا دارایی خود می داند.

لوپز اوبرادور در دور اول انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ با کسب ۵۳ درصد آرا پیروز شد، بنابراین دیگر نیازی به دور دوم انتخابات نبود. او در کنگره اکثریت را با جنبش MORENA (جنبش برای نوسازی ملی) و ائتلاف «با هم ما تاریخ می سازیم» به دست آورد.
اما در انتخابات میان دوره ای ژوئن ۲۰۲۱ رئیس جمهور و احزاب تحت رهبری او در مجلس نمایندگان ملی، ۱۵ فرماندار منطقه را از دست دادند و در۳۰ پارلمان محلی و هزاران عضو شورای شهر، شکست خوردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: