پرش به محتوا

مقام ارشد سازمان ملل: آمریکا و اروپا اوکراین را قربانی تضعیف کردن روسیه میکنند

ارسالی از ا. صابری

تغییرات از مجله هفته


پایگاه اینترنتی گری زون، در مقاله ای نوشت آمریکا و اروپا، اوکراین را قربانی سیاست‌های خود کردند.
کوتاه شده این مقاله را در اینجا مشاهده میکنید:
این مطلب می‌افزاید ژاک بو افسر اطلاعاتی سابق سوئیس و مشاور ناتو، در خصوص ریشه‌های جنگ اوکراین و روسیه و خطرات فزاینده آن گفت: تلاش آمریکا و اروپا برای تضعیف روسیه، علت این جنگ است.
ژاک بو، مقام ارشد سازمان ملل و مشاور ناتو در تحلیل این مناقشه استدلال می‌کند: در حالیکه جنگ روسیه و اوکراین وارد مرحله جدیدی می‌شود، آمریکا و متحدانش از اوکراین در یک کارزار طولانی مدت برای ضربه زدن به همسایه روسی خود سوء استفاده می‌کنند. ژاک بو که یک افسر اطلاعات راهبردی است به دلیل تسلط بر زبان روسی، امکان دسترسی به برخی اسناد را داشته است و اخیراً هم در ناتو به عنوان رئیس بخش مبارزه با اشاعه سلاح‌های سبک خدمت می‌کند و از سال ۲۰۱۴ در چندین طرح از جمله سرازیر شدن تسلیحات سبک به دونباس با ناتو در اوکراین همکاری داشته است.

وی دلایل درگیری اوکراین را در سه حوزه اصلی سطح راهبردی، یعنی گسترش ناتو، سطح سیاسی، همان چیزی است که می توان آن را مخالفت غرب از اجرای توافقات مینسک نامید؛ و از نظر عملیاتی، حملات مستمر و مکرر به جمعیت غیرنظامی دونباس در سال‌های گذشته و افزایش چشمگیر آن در اواخر فوریه ۲۰۲۲ بیان می کند. وی در مورد افزایش چشمگیر شمار غیرنظامیان در دونباس در ماه فوریه، و دوره‌ای که منجر به تهاجم روسیه شد، و اینکه چگونه این تشدید حملات، منجر به این جنگ و تهاجم روسیه شد، می گوید: باید درک کنیم که جنگ از سال ۲۰۱۴ شروع شد نه در ۲۴ فوریه امسال. اما روس‌ها همیشه امیدوار بودند که این درگیری در سطح سیاسی حل شود. منظورم توافقات مینسک است. بنابراین، اساساً آنچه منجر به تصمیم برای شروع حمله به دونباس شد، اتفاقی که از سال ۲۰۱۴ روی داد، نبود. این یک محرک بود، و در واقع در دو فاز انجام شد.

مقام ارشد سازمان ملل افزود: اولین مورد، تصمیم و قانونی است که در مارس ۲۰۲۱ ولودیمیر زلنسکی برای بازپس گیری مجدد کریمه با توسل به زور، و شروع به افزایش شمار خودرو‌های زرهی برای نیرو‌های اوکراین در بخش‌های جنوبی این کشور اتخاذ کرد؛ و بنابراین، فکر می‌کنم روس‌ها کاملاً از این افزایش آگاهی داشتند که قرار است عملیاتی علیه جمهوری‌های دونباس انجام شود، اما نمی‌دانستند چه زمانی و البته فقط آن را رصد می‌کردند و سپس محرک واقعی به میدان آمد و ماشه اصلی کشیده شد.
شاید به خاطر داشته باشید که جو بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که می‌دانست روس‌ها حمله خواهند کرد؛ چگونه او این را می‌دانست؟ هیچ‌کس واقعاً فکر نمی‌کرد که روس‌ها قبل از پایان ژانویه، به اوکراین حمله کنند. بنابراین، باید چیزی وجود داشته باشد که بایدن را متوجه حمله روس‌ها کند؛ و آن در واقع تشدید حملات توپخانه‌ای دونباس است که از ۱۶ فوریه شروع شد و این افزایش گلوله باران را سازمان امنیت همکاری اروپا مشاهده و نقض آتش بس را ثبت کرد. در هشت سال گذشته تخلفات زیادی از نقض آتش بس از هر دو طرف وجود داشت.
اما ناگهان در ۱۶ فوریه شاهد افزایش گسترده نقض آتش بس در طرف اوکراینی بودیم. بنابراین، برای روس‌ها، به‌ویژه ولادیمیر پوتین، این نشانه‌ای بود که عملیات اوکراین در شرف آغاز بود.

اوکراین قربانی آمریکا و اروپاژاک بو ادامه داد: برای من کاملاً واضح است که دولت زلنسکی علاقه‌ای به دیپلماسی جدی در مورد همه موضوعات مهمی که می‌توانست از جنگ جلوگیری کند، نداشت، و عامل اصلی فشار آمریکا در پشت صحنه است، اگرچه اکنون نمی‌توانیم آن را کاملا ثابت کنیم، اما تصور می‌کنم شواهدی از آن ممکن است بعداً پیدا شود. کاملاً قطعی است که طرف اوکراینی در دیپلماسی خرابکاری کرده است. روس‌ها کاملاً اعتماد خود را به غرب از دست داده اند و به همین دلیل فکر می‌کنم اکنون آنها بر یک پیروزی کامل در بخش نظامی تکیه می‌کنند تا اینکه بر به دست آوردن امتیاز در مذاکرات تکیه داشته باشند. همچنین می‌توانیم ببینیم که ولودیمیر زلنسکی در مورد صلح پیش می‌رود و بعد عقب نشینی می‌کند.
در پایان فوریه، به محض اینکه زلنسکی نشان داد مایل به شروع مذاکرات است، چند ساعت بعد، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت نیم میلیارد تسلیحات به اوکراین بدهد، این بدان معناست که آمریکایی‌ها و به طور کلی غرب، همه تلاش ممکن را برای جلوگیری از دستیابی به یک راه حل سیاسی برای حل این مناقشه انجام داد.

فکر می‌کنم روس‌ها از این موضوع آگاهند. روس‌ها درک متفاوتی از نحوه جنگ با قدرت‌های غربی، به‌ویژه آمریکا دارند. یعنی ما در غرب تمایل داریم، اگر مذاکره می‌کنیم، تا نقطه خاصی مذاکره کنیم و بعد مذاکره متوقف می‌شود و جنگ را شروع می‌کنیم؛ و این آغاز جنگ است. در روش روسی انجام کار‌ها متفاوت است. شما جنگ را شروع می‌کنید، اما هرگز مسیر دیپلماتیک را ترک نمی‌کنید، و در واقع به هر دو راه ادامه می‌دهید. شما فشار روانی وارد می‌کنید و سعی می‌کنید به هدفی برسید، آن هم با ابزار دیپلماتیک. این بسیار رویکرد کلاوزویتسی به جنگ است.

روس‌ها دقیقاً جنگ را این گونه می‌بینند. به همین دلیل است که در طول کل حمله و حتی در همان ابتدای حمله نشان دادند که مایل به مذاکره هستند. بنابراین، روس‌ها قطعاً می‌خواهند مذاکره کنند، اما به کشور‌های غربی برای تسهیل این مذاکره اعتماد ندارند؛ و به همین علت است که آنها به شورای امنیت مراجعه نکرده اند. به هر حال، آنها می‌دانند که این جنگ، بخشی از جنگ گسترده تری است که سالها پیش علیه روسیه آغاز شد، و در واقع، هیچ کس به اوکراین علاقه ندارد. هدف تضعیف روسیه است و زمانی که این کار با روسیه انجام شود، با چین نیز همین کار را خواهند کرد، و شما از قبل می‌بینید. منظورم این است که بحران اوکراین بقیه را تحت الشعاع قرار داده است، اما شما می‌توانید سناریوی بسیار مشابهی را برای مثال در مورد تایوان داشته باشید. بنابراین، چینی‌ها از آن آگاه هستند. به همین علت است که چین نمی‌خواهد از روابط خود با روسیه دست بکشد. اکنون نام این بازی تضعیف روسیه است و می‌دانید که مطالعات متعددی از سوی موسسه رند در خصوص گسترش روسیه، و … که کل سناریو را در بر می‌گیرد، صورت گرفته است.

ژاک بو تصریح کرد: این جنگ یک طرح کامل برای تضعیف روسیه است، و این دقیقاً همان چیزی است که در حال حاضر شاهد آن هستیم. ما می‌توانستیم آن را پیش بینی کنیم و فکر می‌کنم پوتین این را پیش بینی کرده بود. ژاک بو: خوب، به عقیده من روس‌ها مسئول جنگ نبوده‌اند. همه عناصر و نشانه‌هایی که داریم به مسئولیت‌های اوکراین اشاره دارد. سران کشور‌های غربی بدون اینکه بدانند چه اتفاقی افتاده شروع به تصمیم گیری کردند؛ و این چیزی است که من را عمیقاً آزار می‌دهد. بدون استفاده از تحقیقات بین المللی و بی طرفانه شروع به تحریم، و تصمیم گیری کردیم، و فکر می‌کنم این نشان می‌دهد چگونه کل فرآیند تصمیم گیری در غرب منحرف شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: