پرش به محتوا

ژنرال آلمانی: ارسال تانک و توپخانه هموار کردن «مسیر بالقوه جنگ جهانی سوم» است.سخنان واد مشاور سابق مرکل درباره تحویل سلاح های سنگین به اوکراین


خوانندگان محترم این نظرات یک ژنرال سابق و مشاور دولت سابق آلمان است و مجله هفته با بسیاری از ادعاهای وی موافقتی ندارد و حتی بعضی از آنها را غیر واقعی ارزیابی میکند اما صحبت های وی نشان میدهد که در نخبگان نظامی آلمان تردید های جدی درباره حکایت رسمی آمریکا و ناتو وجود دارد.


مترجم مهران پاکبان
منبع اشترنآیا سلاح های سنگین به اوکراین کمک می کنند؟
سرتیپ سابق ارتش آلمان واد که مشاور نظامی-سیاسی سابق صدراعظم سابق مرکل بوده است در این مورد تردید خود را ابراز میکند.
مشاور نظامی-سیاسی سابق آنگلا مرکل صدراعظم سابق، سرتیپ سابق اریش واد، علیه تحویل تسلیحات سنگین به اوکراین است. واد به آژانس مطبوعاتی آلمان گفت: تحوبل چنین سلاح هائی به طور بالقوه «مسیری به سوی جنگ جهانی سوم» است.

واد گفت: بجز این، سیستم های تسلیحاتی پیچیده ای مانند تانک آلمانی لئوپارد یا خودروی جنگی پیاده نظام ماردر تنها پس از سالها آموزش قابل استفاده صحیح و مفید برای اوکراین هستند. آنها در حال حاضر و در آینده قابل پیش بینی از نظر نظامی برای اوکراینی ها هیچ فایده ای ندارند.

سرتیپ اریش واد: «در حال حاضر ما در حال انجام لفاظی های جنگی زیادی هستیم»
واد می‌گوید: «ما در حال حاضر ما مقادیر زیادی لفاظی‌های جنگی از خود بیرون می‌دهیم – حالا فرض بگیریم در محدوده اخلاقیات خوب همبستگی این لفاظی ها صورت میگیرد. «اما همانطور که می‌دانیم، جاده جهنم همیشه با نیت خوب هموار شده است. ما باید به پایان جنگ بین روسیه و اوکراین فکر کنیم. اگر خواستار جنگ جهانی سوم نیستیم، دیر یا زود مجبور خواهیم شد برای خارج شدن از این منطق تشدید وضعیت نظامی دست به مذاکره بزنیم.»

واد در مورد دیوانه خواندن و مستبد دانستن پوتین و انکار اینکه او اصلا از انسانیت بوئی نبرده هشدار داد و گفت این برچسب ها راه هر نوع گفتگو را مسدود میکند. جنگ اوکراین هر چقدر هم وحشتناک و غیر قانونی باشد، بخشی از زنجیره ای از جنگ های مشابه در تاریخ اخیر است. واد گفت: «عراق، سوریه، لیبی، افغانستان – همه اینها جنگ های جدیدی نیستند. متأسفانه، تعداد بسیار زیادی غیرنظامیان در این جنگ ها کشته شده و قتل عام هایی که اکنون در جنگ اوکراین رخ داده است استثنایی نیستند.»

صدها هزار غیرنظامی در جنگ عراق کشته شدند.

«در جنگ، مردم بی گناه کشته می شوند. این جنگ است. متأسفانه، این امر ذاتی سیستم است.» واد جنگ سال ۲۰۰۴ عراق را یادآوری کرد.صدها هزار غیرنظامی در آن جنگ و در جریان اشغال بعدی کشور کشته شدند. در مقایسه با آن، پوتین کار غیرعادی نکرده. در اینجا شما هر چقدر هم تصاویر تکان دهنده باشد باید حد و مرز اغراق را رعایت کنید.
مثلاً وقتی می گویند روس ها زایشگاه را به آتش کشیدند، اینگونه برداشت میشود که گویا این کار عمدی بوده است. اما قطعاً هدف پوتین این نبود – چرا باید این کار را انجام دهد؟ او در سراسر جهان به خاطر آن مورد سرزنش قرار گرفته است. هر چقدر هم که وحشتناک باشد، ما چنین چیزی را قبلا هم داشتیم و پذیرفته ایم که هزاران غیرنظامی در عراق، در لیبی، و در افغانستان کشته شوند » تا کنون، به اصطلاح خسارت های جانبی در اوکراین به مراتب کمتر از عراق یا افغانستان بوده است.

از سوی دیگر متهم کردن پوتین به اینکه روسیه را بخشی از حوزه نفوذ ژئوپلیتیک خود میداند یک شمشیر دو لبه است، بعد هم مطرح میشود که گویا حزه نفوذ ژئو پلیتیک یک دیدگاه منسوخ قرن ۱۹ است. اما برای آمریکایی‌ها، دکترین مونرو هنوز هم اعمال می‌شود و بیان می‌کند که هیچ مداخله‌ای از سوی قدرت‌های خارجی در قاره آمریکا قابل تحمل نخواهد بود و کارائیب نیز مطمئناً حوزه نفوذ است، و نه فقط از زمان بحران موشکی کوبا.» حتی اگر کسی بخواهد دموکراتیزه کردن جهان را با نیت خوب هم پیش ببرد، همیشه در مورد گسترش حوزه های نفوذ در واقع قدرت تعیین کننده است.

شانس برای موفقیت در مذاکره بد نیست.

این کارشناس امنیتی و تحلیلگر نظامی فرض می کند که پوتین پس از عقب نشینی گسترده از منطقه کیف، از تغییر رژیمی که در ابتدا می خواست در اوکراین به آن برسد دست کشید.

واد گفت: «به همین دلیل است که شانس مذاکرات در واقع بد نیست. «هر دو طرف می توانستند از آنجا خارج شوند. اوکراینی ها ثابت کرده اند که به طور موثر از پایتخت خود، کیف دفاع کرده اند، و علاوه بر این، یک مبارزه دفاعی موفق در برابر حریف برتر انجام داده اند. روس ها نیز به نوبه خود دستاوردهای زمینی در شرق و سواحل دریای سیاه داشته اینها بدترین شرایط برای آتش بس و مذاکرات صلح نیستند و برای هر دو طرف بهتر از کشیده شدن بیشتر به باتلاق جنگی طولانی با نتیجه نامشخص است.

.html

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: