پرش به محتوا

اخبار پنجاه و چهارمین روز جنگ اوکراین

خوانندگان محترم اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


کوناشنکوف: انبار نظامی با سلاح های ارسالی خارجی در نزدیکی لووف توسط نیروهای روسی تخریب شد


ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: یک حمله با دقت بالا در نزدیکی لووف به مرکز لجستیکی نیروهای اوکراینی اصابت کرد و محموله‌های بزرگ تسلیحات خارجی از ایالات متحده و کشورهای اروپایی را منهدم کرد. علاوه بر این، گفته می شود که یک انبار مهمات بزرگ در نزدیکی کیف منهدم شده است.

همچنین گفته می‌شود کارخانه تعمیر خودروهای ورود مجدد موشک‌های تاکتیکی زیردریایی توچکا در شهر دنپروپتروفسک نیز با بولدوزر تخریب شده است. علاوه بر این، گفته می‌شود که بیش از 120 نازی اوکراینی در این حمله در نزدیکی روستای نووتوشکوفسکایا کشته شده‌اند.

آنتونوف: سفارت روسیه در آمریکا در محاصره است

سفیر روسیه در واشنگتن در گفت وگو با روزنامه آمریکایی پولیتیکو از رد شدن تماس‌های رسمی روسیه توسط مقامات آمریکایی خبر داد و گفت:‌ باید بگویم در واقع در محاصره هستیم.

به گزارش خبرگزاری تاس،‌ آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا در این مصاحبه تصریح کرد:‌ کاخ سفید و سناتورهای آمریکایی هیچ کدام از نامه‌های سفارتخانه را جواب نمی‌دهند و در واقع باید گفت که سفارت روسیه در خاک این کشور در محاصره قرار گرفته است.

آنتونوف در این مصاحبه که روز دوشنبه منتشر شد، اظهار کرد: دولت جو بایدن و دیگر مقامات ارشد آمریکایی از دیدار با دیپلمات‌های روسی امتناع می‌ورزند و همه تماس‌های تلفنی رد می‌شود.

وی گفت: صادقانه بگویم، ما در محاصره قرار داریم. وقتی به واشنگتن آمدم، ایده من این بود که از کلمه بهبود روابط با آمریکا استفاده کنم ولی اکنون ترجیح می‌دهم از کلمه ثبات استفاده کنم.

دیپلمات ارشد روس‌ خاطر نشان کرد: ما محکوم به همکاری در موضوعات مختلف هستیم. حتی در چنین شرایطی نمی‌توان تصور کرد که مشکلات ثبات استراتژیک، تغییرات آب و هوایی، ویروس کرونا، مبارزه با تروریسم، مبارزه با اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی بدون دخالت فعال آمریکا و روسیه قابل حل است.

این دیپلمات گفت: شما باید تصمیم بگیرید که ما برای شما چه کسی هستیم. شریک، رقیب، یا دشمن؟

به نوشته پولیتیکو در حال حاضر حدود ۱۷۰ دیپلمات و کارمند در سفارت روسیه باقی مانده است. به دستور کاخ سفید از ماه می ۲۰۲۱، حدود ۱۰۰ کارمند از این سفارتخانه باید خاک آمریکا را ترک کنند.

روسیه به دلیل هتک حرمت به یک بنای تاریخی یادداشت اعتراضی به وزارت خارجه آلمان ارسال کردسفارت روسیه در آلمان با ارسال یادداشتی اعتراض آمیز به وزارت خارجه آلمان در رابطه با هتک حرمت بنای یادبود جنگ شوروی در پارک ترپتوور در برلین، از مقامات آلمانی خواست تا شرایط این حادثه را روشن کنند و عاملان این حادثه را به دست عدالت بسپارند. به معنای واقعی کلمه می گفت:

«ما از هتک حرمت دیگری به یادبود آزادی‌خواهان اتحاد جماهیر شوروی در پارک ترپتوور، که در شب 17 تا 18 آوریل 2022 رخ داد، خشمگین هستیم. توهین‌هایی روی درگاه ورودی، که بخشی از مجموعه معماری است، نوشته شده است. یادبود.»پنتاگون می خواهد ارتش اوکراین را با هویتزرهای آمریکایی آموزش دهدیک مقام ارشد پنتاگون به خبرنگاران گفت که ایالات متحده می خواهد ارتش اوکراین را برای استفاده از هویتزرهای آمریکایی آموزش دهد و همچنین در حال برنامه ریزی برای آموزش انواع دیگر سلاح ها است.

قطعات توپخانه به همراه نفربرهای زرهی، هلیکوپترها، مهمات بازدارنده و هواپیماهای بدون سرنشین، بخشی از بسته کمک نظامی دیگری بود که هفته گذشته توسط مقامات آمریکایی تأیید شد.

طوماری علیه تحریم های ضد روسیه در صربستان راه اندازی شد

طوماری علیه تحریم های ضد روسیه در صربستان راه اندازی شده است. این قرارداد قبلاً توسط حدود ۲۰۰ نماینده روحانیت صربستان، استادان و شخصیت های برجسته فرهنگ و هنر، از جمله کارگردان مشهور سینما، امیر کوستوریسا، امضا شده است. در متن طومار آمده است:

« ما همبستگی کامل خود را با مردم روسیه و حمایت کامل خود اعلام می کنیم. امیدواریم که اوکراینی ها از مستشاران غربی جدا شوند و سلامت و صلح حاکم شود.»

لیست نهایی امضاهای روشنفکران صرب تا روز پیروزی (روز شکست آلمان در جنگ دوم) ارائه می شود.

گوگل دیگر مکان های نظامی و استراتژیک روسیه را در نقشه های خود پنهان نمی کند

 گفته می شود که گوگل مپس تاسیسات نظامی و استراتژیک روسیه را از حالت طبقه بندی نظامی و مخفی خارج کرده است.  خبرگزاری دیلی استورم می نویسد گامی که فقط در رابطه با امکانات روسیه قابل مشاهده است، در حالی که هنوز در رابطه با سایر کشورها غیرممکن است.

 گفته می‌شود که لغو محدودیت به کاربران این امکان را می‌دهد تا بسیاری از اجزای کلیدی زیرساخت‌های نظامی روسیه را با حداکثر وضوح مشاهده کنند.  اینها شامل رزمناو Admiral Kuznetsov، یک انبار مهمات هسته ای، یک میدان آزمایشی با جدیدترین جت های جنگنده Su-57، یک پایگاه پرتاب ICBM و یک پایگاه نیروی هوایی است.

پنجاه و دو سازمان خارجی به همتای سوئیفت روسیه پیوسته اند

 بیش از 50 سازمان خارجی در حال حاضر به سیستم پیام مالی روسیه (SPFS) که یک معادل SWIFT است، پیوسته اند.  این را الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه در سخنرانی در دوما اعلام کرد.  او اظهار داشت:

 «تا به امروز، 52 سازمان خارجی از دوازده کشور از SPFS استفاده می کنند

هتک حرمت بنای یادبود سرباز شوروی در تالین

 افراد ناشناس به یادبود سرباز شوروی معروف به «سرباز برنزی» در یک گورستان نظامی در تالین پایتخت استونی آسیب رساندند.  ایندرک آرو، مدیر عملیاتی اداره پلیس Põhja، روز دوشنبه گفت:

 پلیس صبح امروز گزارشی دریافت کرد مبنی بر اینکه مدال روی سینه سرباز برنز تخریب شده است. از آن زمان بر اساس تصاویر دوربین متوجه شدیم که این خرابکاری در اواخر عصر روز 12 آوریل رخ داده است.

روسیه: 3 جنگنده میگ 29 و سو 25 اوکراینی شب گذشته سرنگون شدند

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو جنگنده میگ-29 اوکراینی شب گذشته در ایزیوم و یکی از جنگنده های سوخو-25 در منطقه آودیویک سرنگون شدند.

در گزارش روزانه وزارت دفاع روسیه درباره عملیات ویژه نظامی آمده است:

– موشک‌های هوایی با دقت بالا در شب، 16 تاسیسات نظامی اوکراین از جمله پنج پست فرماندهی، یک انبار ذخیره سوخت، سه انبار مهمات و تسلیحات را در مناطق Parvenkovo، Gulyai Po، Kamishevakha، Zelenoy Pole، Velikomykhailovka، Mykolaiv منهدم کردند.

– حملات هوایی با هدف قرار دادن 108 مرکز تجمع نظامی انجام شد.

انهدام 8 تانک و سایر خودروهای زرهی جنگی در مناطق پاشکوو، وسلی و ایلیچیوکا.

انهدام چهار انبار تسلیحات و تجهیزات نظامی اوکراینی و همچنین سه منطقه متمرکز و تجمع نظامی در نزدیکی پوپاسنایا، یامبول و کراموتورسک با موشک‌های اسکندر.

یگان های توپخانه روسیه 315 هدف نیروهای اوکراینی، 18 پست فرماندهی، 22 واحد توپخانه، سامانه موشکی ضد هوایی OSA-AKM و 275 سنگر و منطقه تمرکز نظامی را منهدم کردند.

سه جنگنده اوکراینی سرنگون شدند: دو جنگنده میگ-29 در منطقه ایزیوم (خارکوف) و یک فروند سو-25 در منطقه آودیوکا، 11 هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی نیز سرنگون شدند.

سامانه‌های پدافند هوایی روسیه 10 موشک MLRS اوکراین را که به سمت چرنوبیوکا شلیک شده بودند، رهگیری کردند.

منبع: ریانووستی، تاس

مسکو نسبت به اقدام تحریک آمیز در کیف با گلوله باران کلیساهای اوکراین در عید پاک هشدار داد

سرهنگ ژنرال میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی فدراسیون روسیه روز دوشنبه اعلام کرد، کیف قصد دارد با گلوله باران کلیساهای ارتدکس و عبادتگاه‌های ارتدکس در چندین منطقه اوکراین در مراسم عید پاک با استفاده از ون و «نارنجک‌اندازهای موبیل»، اقدامی تحریک‌آمیز را بوجود آورد. به گزارش خبرگزاری تاس، وی اظهار داشت:

 بر اساس اطلاعات موثق، رژیم کی یف با حمایت چندین کشور غربی در حال تدارک اقدامات تحریک آمیز وحشتناک و پیچیده با تلفات متعدد در مناطق زاپوروژیه، نیکولایف، اودسا، سومی و خارکف است.

 میزینتسف که از جمله ریاست ستاد روسیه برای هماهنگی کمک های بشردوستانه در اوکراین را بر عهده دارد، گفت که طرف اوکراینی بیش از ۷۰ گروه سیار برای اجرای طرح کی یف تشکیل داده است.  این گروه‌ها متشکل از شبه‌نظامیان ملی‌گرا هستند و گفته می‌شود که با استفاده از وانت‌ها و خودروهای شاسی بلند مجهز به نارنجک‌انداز دست به تحریکات می‌زنند.  وی تاکید کرد:

 این گروه‌ها موظف هستند در مراسم عید پاک ارتدکس(۲۳ تا ۲۴ آوریل ۲۰۲۲) کلیساهای ارتدکس را گلوله باران کنند و سپس سربازان روسی را به قتل عام غیرنظامیان در این عید مقدس برای مؤمنان متهم کنند.

 به گفته این افسر روسی، کیف قصد دارد خبرنگاران غربی را به این مناطق برده تا به اصطلاح «جنایت های روس ها» را نشان دهند و فوراً گزارش های جعلی را برای افکار عمومی غرب منتشر کند.  وی تاکید کرد:

 تحریکات آتی مقامات اوکراینی نشان دهنده بی تفاوتی کامل آنها نسبت به سرنوشت شهروندان خود است.

افزایش فقر و گرسنگی در کشور‌های در حال توسعه

شبکه تلویزیونی آر تی گزارش داد: در بحبوحه جنگ در اوکراین و تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنانی اعلام کرد عرضه مواد غذایی و انرژی در جهان و همچنین نظام مالی دچار اختلال شده اند و این موضوع سبب افزایش فقر و گرسنگی در کشور‌های در حال توسعه شده است.
در این گزارش آمده است: «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد: «فراتر از مرز‌های اوکراین و به دور از توجهات رسانه ها، این جنگ به حمله خاموش علیه جهان در حال توسعه تبدیل شده است. این بحران می‌تواند سبب شود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر -بیش از یک پنجم جمعیت جهان- در سطحی وارد فقر و گرسنکی شوند که طی چند دهه شاهدش نبوده ایم. «
مسکو اقدام کشور‌های غربی را در اعمال این تحریم‌ها محکوم کرد، زیرا سبب آسیب دیدن چرخه تأمین مواد غذایی در جهان شده است. روسیه به صورت سنتی یکی از صادر کنندگان اصلی مواد غذایی به بسیاری از کشور‌ها در منطقه و جهان بوده است. روسیه همچنین تأمین کننده اصلی کود در جهان است که از آن برای تولید اقلام غذایی استفاده می‌شود.
اوکراین و روسیه به همراه یکدیگر ۳۰ درصد گندم جهان را تولید می‌کنند. آن‌ها همچنین یک پنجم ذرت و بیش از نیمی از روغن آفتابگردان جهان را تولید می‌کنند.
«فرانچسکو رویگومونتی» هماهنگ کننده امور بشردوستانه منطقه‌ای در آکسفام درباره بحران مواد غذایی درجهان گفت: «بحران اخیر در اوکراین تأثیرات قابل توجهی دارد. ما شاهد بحران‌هایی در سراسر جهان هستیم. نباید این موضوع را فراموش کنیم که شرایط مرتبط با امنیت غذایی در غرب آفریقا بسیار بد است. این شرایط همچنین در یمن و دیگر بخش‌های جهان به شدت دشوار است. این موضوع در ارتباط با اوضاع در شاخ آفریقا و شرق آفریقا هم صدق می‌کند. فکر می‌کنم می‌توان مجموعه اقداماتی را توسط دولت‌ها در منطقه انجام داد و باید اطمینان حاصل شود که آن‌ها روند مقابله با بحران گرسنگی را در اولویت قرار می‌دهند. همچنین جامعه بین الملل باید اقداماتی را انجام دهد. این مناطق همچنین تحت تأثیر ناشی از شیوع کووید قرار دارند. این‌ها مولفه‌های اصلی دخیل در این بحران هستند. «

قدیروف درباره سخنان زلنسکی درباره ده سال جنگ با روسیه اظهار نظر کرد


رمضان قدیروف، رهبر چچن، در واکنش به اظهارات ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین مبنی بر آمادگی وی برای مقاومت ده ساله در برابر روسیه، گفت: تا چند روز دیگر همه چیز برای رهبر اوکراین تمام می‌شود.

پیام صوتی این نظر شامگاه یکشنبه در کانال تلگرامی قدیروف منتشر شد. او گفت:

«در اینجا خواندم که زلنسکی اعلام کرد که آماده است ده سال بجنگد.

ما آنقدر زمان نداریم در چند روز آینده کار ما با شما تمام می شود. فکر کنم شما اسکیزوفرنی هستید! برو پیش برادر بزرگت بایدن.»

ریانووستی تصاویر پهپاد از بندر ماریوپل را منتشر کرد

حداقل دو کشتی باری در بندر تجاری ماریوپل گیر افتاده اند، بندری که اکنون توسط ارتش روسیه و سربازان DPR تصرف شده است. این را تصاویری از یک پهپاد از خبرگزاری ریانووستی بر فراز منطقه بندر نشان می دهد.

این بندر در هوای آفتابی روز یکشنبه از منظره پرنده فیلمبرداری شده است. در تصاویری که بر فراز آب های بندر گرفته شده است، دو کشتی که با توجه به خطوط کلی آنها، کشتی های باری هستند، به وضوح دیده می شوند که در همان اسکله گیر افتاده اند. همچنین در دوردست دو کشتی کوچکتر، احتمالاً یدک‌کش‌ها، در لنگرگاه‌های دیگر قابل مشاهده هستند.
https://t.me/rian_ru/159102

حدود 860000 نفر از دونباس و اوکراین به روسیه گریختند


تعداد افرادی که از اوکراین و قلمرو جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک به روسیه آمدند از 860000 نفر گذشت. این را مقامات امنیتی روسیه روز دوشنبه به خبرگزاری تاس اعلام کردند. در بیانیه مرتبط آمده است:

در مجموع بیش از 860000 نفر از جمله بیش از 161000 کودک از طریق پست های بازرسی در مناطق روستوف، بلگورود و بریانسک و جمهوری کریمه وارد روسیه شدند.

جریان عبور مردم از مرز دونباس و اوکراین در روزهای اخیر اندکی کاهش یافته است.

وزارت دفاع روسیه: بیش از ۲۰۰۰ خودروی زرهی اوکراینی از آغاز عملیات ویژه نظامی منهدم شده است


نیروهای روسیه از آغاز عملیات نظامی ویژه خود در اوکراین، 139 هواپیما، 483 هواپیمای بدون سرنشین، 2326 تانک و خودروی زرهی متعلق به نیروهای اوکراینی را منهدم کرده اند. این را سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد. :

از آغاز عملیات نظامی، مجموعاً 139 فروند هواپیما، 483 هواپیمای بدون سرنشین، 250 سامانه موشکی ضدهوایی، 2326 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی جنگی، 254 موشک انداز متعدد، 1004 قطعه توپ صحرایی و نارنجک انداز و 2184 دستگاه خودروی ویژه نظامی منهدم شده است.

نمایندگان حزب دموکرات‌ مانع از افشای اطلاعات لپ تاپ پسر بایدن شدند


دموکرات های آمریکا تلاش های جمهوری خواهان برای بدست آوردن اطلاعات و محتوای لپ تاپ هانتر بایدن فرزند دوم جو بایدن رییس جمهور این کشور را ناکام گذاشتند.

براساس گزارش دیلی کالر، دموکرات ها قصد داشتند محتوای لپ تاپ پسر رییس جمهور آمریکا را به شکل فرمت دیجیتالی قابل جستجو، در اسناد و مدارک کنگره بارگذاری کنند.

کمیته قضایی کارکنان دموکرات کنگره آمریکا که مسئول جمع آوری این مدارک است، نتوانست این کار را انجام دهد و در نهایت «مت گیتز» نماینده جمهوری خواه ایالت فلوریدا را تحت فشار قرار دادند تا با استفاده از منابع خود، نسخه ای از هاردها و اسناد پی دی اف موجود در لپ تاپ را تهیه کرده و در مدارک کنگره بارگذاری کند، اما این اقدام نیز با مخالفت دموکرات ها مواجه شد.

براین اساس، دموکرات ها در مخالفت با این اقدام، مدعی شدند کمیته قضایی کارکنان امکانات و تکنولوژی لازم برای انتقال دیجیتالی اطلاعات این لپ تاپ را ندارد، و با وجود آنکه دفتر گیتز اعلام کرد می تواند این امکانات را فراهم کند، باز هم با ممانعت دموکرات ها مواجه شد.

یکی از کارکنان جمهوری خواه کنگره آمریکا که خواست نامش فاش نشود اظهار کرد دموکرات ها دلایل و بهانه های مختلفی می آورند تا مانع از دسترسی به اطلاعات لپ تاپ هانتر بایدن شود. آنها نمی خواهند این اطلاعات در اختیار مردم آمریکا قرار بگیرد. مردم آمریکا باید بدانند که چرا دموکرات ها اطلاعات این لپ تاپ را مخفی می کنند؟

این در حالی است که سخنگوی دموکرات ها در کمیته قضایی کنگره حاضر به پاسخ گویی در این باره نشد.

اندکی قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نیویورک‌پست گزارش داد به لپ‌تاپی دست پیدا کرده که «هانتر بایدن»، پسر نامزد وقت حزب دموکرات در یک تعمیرگاه در ایالت «دلاور» جا گذاشته بود. این لپ‌تاپ حاوی انواع محتوای شرم‌آور بود، از تصاویر و فیلم‌های پورن گرفته تا ایمیل‌هایی که نشان می‌داد هانتر از نفوذ پدرش برای پیشبرد قراردادهای تجاری در اوکراین و چین استفاده کرده است.

در آن زمان گفته می‌شد ادعاهای مطرح‌شده در مطلب روزنامه نیویورک‌پست به اندازه‌ای بود که می‌توانست به تحقیقات قضائی از پسر نامزد حزب دموکرات منجر شود. اما این موضوع با توجه به لطمه‌ای که به کمپین انتخاباتی جو بایدن وارد می‌کرد مطلوب دموکرات‌ها، بخش اعظم جامعه اطلاعاتی آمریکا، رسانه‌ها و شرکت‌های بزرگ فناوری از جمله توییتر و فیسبوک نبود.

اکنون، بعد از گذشت ۱۷ ماه از وقایع آن زمان، لپ‌تاپ هانتر بایدن و محتواهای آن بار دیگر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته، زیرا مشخص شده که گزارش نیویورک‌پست واقعی بوده و تنها انگیزه رسانه‌ها و تحلیلگران در آن زمان برای وانمود دیگر قضیه به شکل دیگر، تلاش برای جلوگیری از ضربه زدن به کمپین انتخاباتی جو بایدن بوده است. به عبارت دیگر، رسانه‌های آمریکایی در آن زمان تنها به استناد این واقعیت که اسناد این لپ‌تاپ به نفع ترامپ بود سعی می‌کردند به مخاطبانشان این‌طور القا می‌کردند که این موضوع کاملاً جعلی و ساخته و پرداخته دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه است.

وزارت اورژانس روسیه بیش از ۷۰۰ تن کمک بشردوستانه را به دونباس و اوکراین ارسال کرد.به گزارش سرویس مطبوعاتی این آژانس، وزارت اورژانس روسیه بیش از ۷۰۰ تن کمک بشردوستانه به دونباس و اوکراین ارسال کرده است. به گزارش ریانووستی، در این بیانیه آمده است:

کاروان های منظم مراکز امداد و نجات وزارت موقعیت های اضطراری بیش از ۷۰۰ تن کالاهای بشردوستانه را به دونباس و اوکراین تحویل داده اند. این محموله شامل آب بطری، غذای کودک، لوازم پزشکی و مصالح ساختمانی است.

علاوه بر این، وزارت موقعیت های اضطراری روسیه ماشین های آتش نشانی، ایستگاه های تصفیه آب یکپارچه، نیروگاه های سیار، موتور پمپ ها و ژنراتورهای برق، و واحدهای مین زدایی اضطراری بشردوستانه را به منطقه دونباس ارسال کرده است.

رسانه ها گزارش می دهند: ایالات متحده هر کاری میکند تا درکیری در اوکراین را طولانی تر کند.

ایالات متحده امیدوار است که درگیری در اوکراین را به نفع خود طولانی کند. روزنامه چینی گلوبال تایمز در سرمقاله ای به این موضوع اشاره کرد. در این گزارش آمده است:

« از زمان آغاز بحران اوکراین، تقریباً تمام اقدامات واشنگتن با هدف طولانی شدن درگیری بوده است. آمریکا تمام توان خود را بسیج کرده تا به این هدف خود برسد.

بر اساس نوشته این روزنامه، ایالات متحده از هرج و مرج استفاده می کند تا منافع سازندگان تسلیحات آمریکایی را که ذخایر آنها به طور آشکار در حال افزایش است، برآورده کند و به بهانه «تهدید روسیه» به فریبکاری و دستکاری در اروپا و ناتو ادامه میدهد تا به «منافع ژئوپلیتیکی» خودش دست یابد. نویسنده مقاله خاطرنشان کرد:

« کنسرن ها نظامی-صنعتی ایالات متحده بلاواسطه بزرگترین منافع را از طولانی شدن درگیری میبرند.»

استفاده اوکراین از مین های ممنوع ضد نفر در ماریوپل
شبکه تلویزیونی آر تی گزارش داد اوکراین در حال استفاده از مین های ضد نفر زمینی است که در سطح بین المللی ممنوع اعلام شده اند.
بر اساس این گزارش، گفته می شود این مین ها در یک کارخانه در منطقه آزوف پیدا شده اند. این مین ها پس از آن پیدا شدند که نیروهای روسیه بخشی از این تأسیسات را تحت کنترل خود در آوردند. مقامات اوکراینی پیشتر ادعا کرده بودند این مین های ضد نفر مربوط به دوران شوروی را از بین برده اند.

رفراندم خوب است اما فقط برای جنایتکاران غربی

سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد مسائل سیاسی جاری برگزار کرد. او رفراندم جزایر فالکلند، که به عنوان مالوینا آرژانتین هم شناخته می شوند، و در آن همه پرسی در سال ۲۰۱۳ برای جدائی از آرژانتین صورت گرفت را با همه پرسی کریمه تنها یک سال بعد مقایسه کرد.
ماریا زاخارووا پرسید:

چرا انگلیسی ها آن همه پرسی را برای روشن شدن وابستگی مناطق مورد مناقشه کافی به خودشان می دانند ولی در عین حال انتخاب آزادانه مردم کریمه و دونباس را به رسمیت نمی شناسند؟

زاخارووا از اظهارات خود در مورد مالوینا به عنوان مقدمه ای برای انحراف تاریخی در مورد امپراتوری استعماری بریتانیا استفاده کرد. او جنایات استعماری متعددی را که توسط بریتانیایی‌ها مرتکب شده‌اند را توصیف کرد و شباهت‌های مستقیمی با رفتار نیروهای مسلح اوکراین ترسیم کرد که به طرز وحشیانه‌ای سربازان روسی را که اسیر جنگی بودند به قتل رساندند و همچنین این جنایت را درفیلمبرداری ودر فضای مجازی منتشر کردند، زیرا به خوبی می‌دانستند که نه غرب و نه رژیم کیف اقداماتی علیه آنان انجام نمی دهند.

ستیزه جویان نئو نازی ده ها نفر را در بیمارستان ماریوپل کشتند


نمایندگان جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس و مقامات کمیته تحقیقات فدراسیون روسیه از بیمارستانی در شهر ماریوپل بازدید کردند. سرلشکر روسلان یاکوبوف، رئیس نمایندگی جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس، به خبرگزاری ریانووستی گفت که گفته می شود ده ها غیرنظامی در آنجا توسط شبه نظامیان نازی اوکراینی کشته شده اند. او به در ادامه سخنانش گفت:

«به همراه کمیته تحقیقات فدراسیون روسیه، مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس، جنایات رژیم اوکراین علیه مردم غیرنظامی را ثبت می کند. ما در نزدیکی بیمارستان شماره چهار شهر ماریوپول قرار داریم. تاکنون. در حال حاضر بیش از بیست جسد ثبت شده است. ممکن است احساد بیشتری هم کشف شود.»

به گفته وی، اکنون وظیفه اصلی یافتن هر چه بیشتر شواهد برای انجام تحقیقات است.

عدم پاسخ گویی به سئوالی درباره امکان بازدید از وضعیت اسرای روسی در اوکراین

دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین در پاسخ به این سئوال مجری آمریکایی در خصوص اینکه آیا کی‌یف به نمایندگان کمیته صلیب سرخ بین‌المللی اجازه ملاقات با اسرای جنگی روسی را می‌دهد یا خیر، پاسخی نداد.

مجری به «گزارش 45 کشور سازمان امنیت و همکاری اروپا» که در این هفته منتشر شد، اشاره کرد که «تحقیقاتی درباره جنایات جنگی انجام داده و یادآور شدند که طرف اوکراینی به صلیب سرخ اجازه ملاقات با زندانیان روسی را نداده است.»

کوله‌با در پاسخ به این سئوال فقط گفت: «من دلیل خوبی برای شکایت از نحوه انجام عملیات‌های صلیب سرخ در اوکراین از ابتدای جنگ و سفر رئیس صلیب سرخ به مسکو و کی‌یف دارم. ولی در مجموع ما با صلیب سرخ رابطه کاری خوبی داریم و همه مشکلات را در سطح کاری و با روحیه همکاری حل و فصل می کنیم.»

هشدار برلین درباره پیامدهای تحریم گاز روسیه بر صنایع غذایی آلمان


به گزارش روسیا الیوم،«گیدو زایتلر» رئیس اتحادیه صنایع غذایی آلمان گفت: قطع گاز روسیه، پیامدهای ناگواری برای تولیدات مواد غذایی آلمان خواهد داشت .
وی افزود: صنایع مواذ غذایی از نظر مصرف گاز پس از صنایع شیمیایی در رتبه دوم قرار دارد.
گیدو زایتلر همچنین هشدار داد: کمبود گاز باعث توقف تولید خواهد شد و در صورت عدم عرضه گاز کافی به آلمان، مصرف کنندگان آن را در سوپرمارکت ها احساس خواهند کرد.
وی خاطر نشان کرد: بسیاری از شرکت ‌های آلمانی در سال های اخیر به دلایل زیست محیطی مصرف خود را از نفت به گاز تغییر داده اند و بازگرداندن سوخت این شرکت ها به نفت کار ساده ای نیست.
زایتلر تاکید کرد: افزایش هزینه تولید به ضرر بخش صنایع غذایی خصوصا شرکت های کوچک و متوسط خواهد بود و این شرکت ها مجبور به تعطیلی خواهند شد.

بلاروس: در صورت تجاوز کشورهای غربی واکنش مناسب نشان خواهیم داد

الکساندر والفوویچ، دبیر امور بین المللی شورای امنیت بلاروس، با بیان اینکه ارتش این کشور در حال آماده شدن برای پاسخ گویی به هر نوع تحریک احتمالی از سوی کشورهای غربی همسایه است، هشدار داد که در صورت تجاوز به بلاروس از سوی آنها، تخریب‌ها و انفجارها در خاک آن کشورها اتفاق خواهد افتاد.

این دیپلمات بلاروسی در مصاحبه با شبکه اول تلویزیون این کشور با اعلام این مطلب، گفت: «من فکر می کنم که مردم عادی در کشورهای شرق اروپا، در لهستان، در لیتوانی، خود می بینند که امروز در اوکراین چه می گذرد، چه ویرانی و چه تراژدی رخ داده و مردم عادی چگونه جان خود را از دست میدهند. من امیدوارم که این کشورها هرگز به فکر تجاوز به بلاروس نیفتند. برای اینکه در این صورت درگیری فقط در خاک ما نخواهد بود و کشورهای متجاوز با واکنش قاطع مینسک روبرو خواهند شد.

وزیر امور خارجه بلاروس همچنین این واقعیت را مورد توجه قرار داد که در کشورهای همسایه میزان تجهیزات نظامی، تعداد نیروی نظامی غربی و تسلیحات افزایش قابل توجهی یافته و زیرساختارهای نظامی در حال نوسازی است، پروازهای هواپیماهای نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس بیشتر شده است و به همین دلیل، بخش قابل توجهی از بودجه کشور برای بخش دفاعی اختصاص یافته است.

وی تاکید کرد که بلاروس عاقلانه بودجه را برای توسعه ارتش خود تخصیص داده تا «در صورت لزوم و در صورت هر نوع تحریک نظامی، آماده پاسخگویی مناسب به شرایط باشد. والفوویچ افزود که نیروهای مسلح بلاروس آمادگی رزمی بالایی داشته و بطور مرتب در فعالیت‌های آموزش رزمی برنامه ریزی شده شرکت دارند.

۱۴۰ مورد پرونده درباره حمایت از جنگ روسیه در آلمان شکل گرفته است

طبق یک گزارش رسانه‌ای، از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین در 24 فوریه، نهادهای آلمانی بیش از 140 تحقیق در مورد حمایت از حمله روسیه به اوکراین آغاز کرده‌اند. شبکه تحریریه آلمان با استناد به نظرسنجی خود از وزارتخانه های کشور و دادگستری و ادارات پلیس جنایی ایالتی گزارش می دهد که اکثر موارد مربوط به استفاده از نماد «Z» است که ارتش روسیه در اوکراین از آن برای علامت گذاری تانک ها و خودروهای خود استفاده می کند. ‎

کرملین: روسیه در برابر رویارویی با غرب مقاومت خواهد کرد

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی کاخ کرملین ابراز اطمینان کرد که فدراسیون روسیه در برابر رویارویی کنونی با کشورهای غربی به مقاومت خود ادامه خواهد داد. سخنگوی دفتر ریاست جمهوری که شب گذشته در مصاحبه با برنامه مستند «مسکو. کرملین. پوتین» از شبکه اول تلویزیون روسیه در پاسخ این سئوال درباره اینکه آیا فدراسیون روسیه، برخلاف اتحاد جماهیر شوروی، می تواند در رویارویی با غرب «موفق» شود، گفت: «ما می‌توانیم و همچنان به مقاومت در برابر غربی‌ها ادامه خواهیم داد.».

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته بود که در جهان کنونی، یک کشور نمی تواند سلطه خود را حفظ کرده و جهان تک قطبی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفته بود، دیگر در حال فروپاشی است.

رئیس چچن: روسیه در مقابل «تمام جهان» ایستاده است

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن، صبح امروز، دوشنبه در کانال تلگرامی خود ابراز عقیده کرد که «کل جهان» در مقابل روسیه ایستاده، برای اینکه کشورهای «ناتو» در حال تامین تسلیحاتی اوکراین هستند.

قدیروف نوشت: «واقعیت این است که امروز روسیه علیه تمام جهان می جنگد. چرا من این را می گویم؟ زیرا هیچ حمایت مشخصی از طرف هیچ کس وجود ندارد و کشورهایی که خود را قوی می دانند، ناتو و غرب، همه مخالف روسیه هستند.»

به گفته وی، حمایت از اوکراین شامل تامین مالی و تسلیحاتی است، مزدوران و متخصصان از سراسر جهان به آنجا اعزام می شوند و در نتیجه، روسیه «در حال جنگ با ده‌ها کشور در خاک اوکراین است.»

رمضان قدیروف، رئیس چچن، ابراز عقیده کرد که اکنون در اوکراین هیچ کس برای مذاکره با روسیه وجود ندارد، لازم است تا یک عمود قدرت جدیدی تشکیل شود و از مردم پرسیده شود که آنها چه می خواهند، چگونه می خواهند زندگی کنند، مشکلات اصلی آنها چیست.

صربستان به خاطر امتناع از اعمال تحریم‌ها علیه روسیه بهای سنگینی پرداخته

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان اعلام کرد که به دلیل امتناع این کشور از اعمال تحریم‌ها علیه روسیه، تحت فشار جدی از سوی غرب قرار گفته است.

وی در صحبت با یک شبکه تلویزیونی صربستان گفت: «اگر من روسیه را تحریم کنم، هرجا که بخواهید جایزه می‌گیرم، همه از من تجلیل می‌کنند، می‌گویند من بزرگترین دموکرات جهان هستم، هرچند تا دیروز مرا مستبد و نیمه خودکامه خطاب می‌کردند. این برای ما گران تمام شده که از تحریم‌ها حمایت نمی‌کنیم. گران‌تر از آن چیزی که فکر می‌کنید. ولی ما در این رابطه از تجربه خودمان بهره می‌بریم که اعمال تحریم‌ها چقدر غیراخلاقی و چقدر بی نتیجه هستند.»

وی همچنین یادآور شد که «روسیه از سال 2001 همواره از تمامیت ارضی صربستان حمایت کرده است، اگرچه از سال 1992 تا 1996 به ممنوعیت پروازها بر فراز صربستان پیوسته بود. وی در عین حال گفت که صربستان تنها کشور اروپایی است که تحریمی علیه مسکو اعمال نکرده است.

انتظار صربستان برای پرداخت قیمت کمتر گاز روسیه نسبت به کشورهای اتحادیه اروپا

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان روز یکشنبه در دیدار با الکساندر بوکان-خارچنکو، سفیر روسیه در بلگراد اعلام کرد که صربستان به روابط دوستانه و مشارکت مرسوم خود با روسیه و چین ادامه خواهد داد. علاوه بر این، سفیر روسیه در رابطه با وضعیت کنونی در اوکراین صحبت کرد و رهبر صربستان نیز به نوبه خود نسبت به برقراری هر چه سریعتر صلح ابراز امیدواری کرد.

ووچیچ گفت که انتظار دارد قیمت گاز روسیه بر اساس توافق آینده نسبت به سایر کشورهای اروپایی قیمت‌های مناسبتری داشته باشد.

قرارداد فعلی شرکت » صربیاگاز» و شرکت گازپروم روسیه برای تامین روزانه 6 میلیون مترمکعب گاز از روسیه به صربستان با قیمت 270 دلار در هر هزار مترمکعب در پایان ماه مه به اتمام خواهد رسید و مقامات صربستان قصد دارند قرارداد بعدی با طرف روسی را به مدت 10 سال امضا کنند.

ووچیچ به سفیر روسیه اطمینان داد که مذاکرات در خصوص حجم، قیمت و سایر شرایط عرضه گاز به صربستان به زودی آغاز خواهد شد.

روسیه نگران رشد فعالیت نظامی ناتو در قطب شمال است

نیکولای کارچونوف، نماینده تام الاختیار وزارت امور خارجه روسیه و رئیس کمیته شورای قطب شمال اعلام کرد که مسکو از افزایش فعالیت نظامی ناتو در مناطق قطب شمال نگران است.

این دیپلمات به خبرگزاری تاس گفت: اخیراً رزمایش نظامی گسترده دیگری از این ائتلاف در شمال نروژ برگزار شد که به نظر ما کمکی به تضمین امنیت در منطقه نمی کند. روسیه خطر بروز درگیری نظامی ناخواسته با ناتو را در عرض‌های جغرافیایی قطب شمال جدی تلقی میکند.

به گفته وی، علاوه بر خطرات امنیتی، درگیری های نظامی غیرعمد با پیمان آتلانتیک شمالی نیز ممکن است آسیب جدی به اکوسیستم شکننده منطقه قطب شمال وارد کند.

پسکوف: مسکو قدرت رویارویی با غرب را دارد

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در مصاحبه با «پاول زاروبین» مجری برنامه «مسکو، کرملین ، پوتین» در واکنش به اظهارات اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در خصوص فروپاشی الگوی جهان تک بعدی شکل گرفته پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و عدم موفقیت اتحادیه اروپا در مقاومت و رویارویی گفت: ما قادر به رویارویی با غرب هستیم.اقدامات متقابل جدید روسیه علیه تحریم‌های غرب

به گزارش خبرگزاری رویترز‏ , روسیه روز یکشنبه سهمیه صادراتی کود‌های معدنی را برای حمایت از تولید کننده‌های داخلی افزایش داده است.
ولادیمیر پوتین‏, رئیس جمهور روسیه، روز شنبه قانونی را امضا کرد که طی آن گواهی‌های سپرده معاملات خارجی شرکت‌ها را به عنوان اقدامات متقابل علیه تحریم‌های غرب از فهرست خارج می‌کند.
برابر این قانون شرکت‌های روسی مربوطه در فرآیند از فهرست خارج شدن قرار می‌گیرند و برگ‌های گواهی‌های سپرده آنان تبدیل به برگ سهام می‌شود.پیش بینی نتیجه تحریم بخش انرژی روسیه برای آلمان‌ها

کارل فون روهر، معاون دویچه بانک به روزنامه فرانکفورتر آلگماینه گفت قیمت مصرف کننده در آلمان در سال ۲۰۲۲ شاهد افزایش هفت تا هشت درصدی خواهد بود، اما اگر دولت واردات انرژی از روسیه را محدود کند، ممکن است در ماه‌های آینده قیمت‌ها ۱۰ درصد یا بیشتر افزایش یابد.
به گزارش پایگاه اینترنتی آر تی، فوت روهر اعلام کرد: «اگر واردات انرژی محدودتر شود، ممکن است شاهد افزایش قیمت ۱۰ درصد یا بیشتر باشیم. ما باید خودمان را برای نرخ‌های تورمی آماده کنیم که از دهه ۱۹۷۰ بی سابقه است.»

بر اساس نظرسنجی که اوایل این هفته به سفارش روزنامه فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ انجام شد، بیش از نیمی از آلمان ها با ممنوعیت واردات نفت و گاز روسیه مخالف هستند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: