پرش به محتوا

آیا آمریکا یک جامعه متمدن محسوب می‌شود؟

آیا آمریکا با وجود نژادپرستی ریشه‌دار یک جامعه متمدن محسوب می‌شود؟


تیراندازی مارس 2021 در سه نقطه آتلانتا و جورجیا که جان هشت نفر از جمله 6 زن آسیایی‌تبار را گرفت حادثه غم‌انگیز دیگری بود که افزایش روزافزونِ جنایت‌های تنفرآمیز در ایالات متحده را نشان می‌دهد.

معضل نژادپرستی در آمریکا موضوع تازه‌ای نیست. ریشه تبعیض‌نژادی و استثمار بومیان، آفریقایی‌تبارها، لاتین‌تبارها و آسیایی‌تبارها به قرن‌ها قبل باز می‌گردد. و البته بسیاری از سیاستبازان سفیدپوست در حال حاضر همچنان به برتری نژاد خود باور دارند گرچه ممکن است خودِ واقعیشان را پشت نقاب شعار پنهان کنند.

با این وجود وقتی آنها از ویروس کرونا به عنوان بهانه‌ای برای انتشار ویروس تنفر نژادی استفاده می‌کنند که منتهی به جرایمی شنیع و زشت علیه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار شده، ناخودآگاهانه نقاب‌های خود را با دست خود پاره می‌کنند. تیراندازی آتلانتا به شکل ناراحت‌کننده‌ای در واقع تداوم جرایم تنفرآمیز ضدآسیایی بود که سیاستمداران آمریکایی مانند «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق این کشور به طور ضمنی به آن دامن می‌زد.

انتظار می‌رفت با تغییر دولت آمریکا، اوضاع در این زمینه نیز تغییر کند. اما این تغییر رخ نداد بیشتر به این دلیل که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور کنونی آمریکا همچنان به سیاست مهارِ چین ترامپ ادامه می‌دهد. اینکه دولت کنونی ایالات متحده چین را به عنوان تهدید اول این کشور قلمداد می‌کند دلیل دیگری است برای افزایش تنفر در قبال آمریکایی‌های آسیایی‌تبار محسوب می‌شود.

انجمن «تنفر علیه آسیایی‌تبارها را متوقف کنید» در گزارش 18 نوامبر سال 2021 خود اعلام کرد 10 هزار و 370 گزارش اتفاقات تنفرآمیز علیه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار و اتباع با اصلیت جزایر اقیانوس آرام دریافت کرده است. اطلاعات پلیس نیویورک که 8 دسامبر 2021 منتشر شد نیز نشان می‌دهد جرایم تنفرآمیز علیه آسیایی‌تبارها در این شهر در مقایسه با سال 2020 میلادی، 361 درصد افزایش یافته است.

طبق گزارشی که «انجمن مطالعات حقوق بشر چین» روز جمعه 26 فروردین (15 آوریل) منتشر کرد با اینکه دولت ایالات متحده مدعی حفظ برابری است و همواره قصد دارد به موضوع حقوق بشر در دیگر کشورها بپردازد اما تبعیض نژادی و جنایت علیه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار، آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار، لاتین‌تبارها و بومیان آمریکا ثابت می‌کند این کشور همچنان یک کشور آنگلو-ساکسونِ معتقد به برتری سفیدپوست‌ها باقی مانده است.

واقعیت این است که آمریکایی‌های آسیایی‌تبار فقط یک اقلیت معمولی نیستند و کمک‌های چشمگیری به توسعه اقتصادی-سیاسی ایالات متحده کرده‌اند.

متاسفانه به رغم کمک‌های ارزشمند آنها به جامعه آمریکا، هنوز هم به عنوان بیگانگانی انگاشته می‌شوند که قصد از سوءاستفاده از سیستم ایالات متحده به نفع خودشان را دارند.

کینه عمیق نسبت به آمریکایی‌های آسیایی‌تبار که ریشه در تفکر برتری سفیدپوستان دارد با وجود «جنبش حقوق مدنی» در آنجا به جامعه ایالات متحده آسیب می‌رساند.

و در پایان باید گفت تا زمانی که نژادپرستی در آمریکا وجود دارد، نمی‌تواند خود را یک جامعه متمدن قلمداد کند.


چین درباره وخامت اوضاع حقوق بشر در آمریکا پس از کشته شدن یک جوان ۲۶ ساله آفریقایی تبار به دست یک افسر پلیس سفیدپوست آمریکایی شدیداً ابراز نگرانی کرد.

این افسر سفیدپوست در جریان خشونت پلیس در شهر گراند راپیدز ایالت میشیگان، یک مرد ۲۶ ساله آفریقایی تبار را با شلیک گلوله به سرش کشت. به گزارش رسانه‌های محلی، این حادثه بار دیگر با انتقاد شدید جامعه آمریکا به دلیل تبعیض نژادی و خشونت پلیس در این کشور مواجه شد. وانگ ونبین سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «ما نگرانی عمیق خود را در مورد وخامت اوضاع حقوق بشر در آمریکا ابراز می‌کنیم. حقایق بیش از حد کافی وجود دارد که نشان می‌دهد تبعیض نژادی، جنایات مسلحانه و خشونت در ضابطین قانون به شکل موارد منفرد و پراکنده نیست بلکه یک جریان مستمر و سیستماتیک در آمریکاست.»

وی گفت، در پی فریاد ناامیدانه جورج فلوید که «نمی توانم نفس بکشم» در حدود بیش از یک سال پیش، صد‌ها نفر از اقلیت‌های قومی توسط مجریان قانون آمریکا به ضرب گلوله کشته شدند.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود، ۹۳/۷ درصد از مسلمانان آمریکایی می‌گویند که اسلام هراسی بر سلامت عاطفی و روانی آن‌ها تأثیر گذاشته است. ۸۱ درصد از بزرگسالان آسیایی تبار در آمریکا نیز می‌گویند، خشونت علیه آن‌ها در حال افزایش است.

وانگ گفت، آمریکایی‌های اسپانیایی تبار که ۱۹ درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، تنها دو درصد از کل ثروت این کشور را در اختیار دارند.

فرناند دو وارنس، گزارشگر ویژه امور اقلیت‌های کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است، نظام حقوقی آمریکا «به شکل ساختاری به گونه‌ای تنظیم شده است که افراد ثروتمندتر را ببخشد و فقرا را مجازات کند، به ویژه اقلیت‌های رنگین پوست را.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در ادامه افزود: «آمریکا با شدیدترین خشونت با اسلحه مواجه است. همچنین این تنها کشور توسعه یافته‌ای است که هر سال شاهد تیراندازی‌های دسته جمعی است.»

وانگ همچنین گفت: «در سال ۲۰۲۰، تعداد ۴۵۲۲۲ نفر بر اثر جراحات ناشی از خشونت مسلحانه در آمریکا جان خود را از دست دادند که ۴۳ درصد نسبت به سال ۲۰۱۰ افزایش داشته است.»

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط مرکز تحقیقات پیو در آوریل ۲۰۲۱، حدود ۴۸ درصد از آمریکایی‌ها خشونت با سلاح را یک مشکل بسیار بزرگ در کشور می‌دانند که باید به آن رسیدگی شود.

یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۸ نشان داد ۷۵ درصد از جوانان آمریکایی تیراندازی دسته جمعی را منبع مهم استرس خود می‌دانند.

وانگ افزود، با این حال، دولت فدرال آمریکا قادر به تصویب یک قانون برای کنترل سلاح طی ۲۵ سال گذشته نبوده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه گفت، گزارش شده است که افراد رنگین پوست در مناطق مختلف رفتار تبعیض آمیز پلیس را تجربه می‌کنند. یک نظرسنجی در این زمینه نشان می‌دهد که تنها ۲۲ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند که پلیس با همه آمریکایی‌ها به طور یکسان برخورد می‌کند.

وی اظهار داشت: «آمریکا در حال تبدیل شدن به کشوری است که تحت تأثیر سیستماتیک نقض حقوق بشر است؛ بنابراین این کشور در موقعیتی نیست که اظهارات غیرمسئولانه‌ای در مورد وضع حقوق بشر در سایر کشور‌ها بیان کند. آنچه آمریکا باید انجام دهد این است که با مسائل شایع و جدی حقوق بشری خود روبرو شود و به طور جدی راه‌هایی برای مقابله با علل ریشه‌ای وخامت وضع حقوق بشر ارائه کند.».China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: