واکنش روسیه به سیاست تسلیحاتی غرب در رابطه با اوکراین.

مترجم نریمان بهرامی

بر اساس گزارش رسانه ها، مسکو یادداشت دیپلماتیکی را در رابطه با فروش تسلیحات غربی به اوکراین به وزارت خارجه آمریکا ارسال کرده است. در این یادداشت، غرب از جمله به نقض اصول عدم انتقال تسلیحات به مناطق درگیری متهم شده است.

به گزارش راشا تودی، واشنگتن پست روز جمعه گزارش داد، روسیه در این هفته یادداشت دیپلماتیک رسمی به ایالات متحده ارسال کرد و هشدار داد که تسلیح بیشتر اوکراین توسط واشنگتن و متحدانش می‌تواند به «عواقب غیرقابل پیش‌بینی» منجر شود.

این روزنامه می‌گوید نسخه‌ای از نامه‌ای را در اختیار دارد که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، بسته کمک نظامی ۸۰۰ میلیون دلاری را تأیید کرد که فروش تسلیحات به کیف را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

از آنجایی که مبلغ کل کمک های نظامی ایالات متحده به اوکراین تا ۲۴ فوریه از ۲.۵ میلیارد دلار فراتر رفته است، یادداشت دیپلماتیک سه شنبه ۱۲ آوریل از سفارت روسیه در واشنگتن به ایالات متحده ارسال شد و نسخه ای از آن همچنین به وزارت امور خارجه فرستاده شد. عنوان آن “درباره نگرانی روسیه در مورد تحویل گسترده تسلیحات و تجهیزات نظامی به رژیم کیف” بود.

واشنگتن پست مدعی است که روسیه در این نامه «سیستم های پرتاب موشک های متعدد» را «بسیار حساس» توصیف کرده است. مسکو آمریکا و متحدانش در ناتو را به نقض “اصول سختگیرانه” برای انتقال تسلیحات به مناطق درگیری و ناتوانی در تشخیص “خطر افتادن سلاح های با دقت بالا به دست ملی گرایان افراطی، افراط گرایان و نیروهای راهزن در اوکراین” متهم می کند.

در این نامه همچنین ناتو متهم شد که کیف را تحت فشار قرار داده است تا مذاکرات با روسیه را “به منظور ادامه خونریزی” قطع کند. واشنگتن همچنین متهم است که کشورهای دیگر را مجبور به توقف همکاری نظامی و فنی با روسیه کرده است. و کشورهای دارای تسلیحات دوران شوروی تشویق خواهند شد تا آنها را در اختیار اوکراین قرار دهند. این روزنامه این سند را به شرح زیر نقل می کند:

« ما از ایالات متحده و متحدانش می‌خواهیم تا از نظامی‌سازی غیرمسئولانه اوکراین که پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارد، دست بردارند و به آن پایان دهند.»

نه سفارت روسیه و نه وزارت خارجه آمریکا در مورد این نامه و محتوای آن اظهار نظری نکرده اند و هیچ یک از طرفین نیز بیانیه رسمی منتشر نکرده اند.

نیروهای روسی در پایان فوریه به عنوان بخشی از یک عملیات نظامی ویژه برای غیرنظامی کردن و نازی زدائی اوکراین و حفاظت از جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک و منافع امنیت ملی روسیه به کشور همسایه روسیه مستقر شدند. کیف مسکو را به یک حمله غیرقانونی متهم کرده است.

اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سایر کشورها با تحریم‌های بی‌سابقه‌ای که تجارت و مقامات ارشد منتخب روسیه را هدف قرار داده است، پاسخ داده‌اند. اکثریت مجمع عمومی سازمان ملل متحد عملیات نظامی ویژه روسیه را محکوم کردند.