پرش به محتوا

بهانه تحریم های خاموش علیه ما روسیه است.

مترجم مینا معظمی

یکی از نمایندگان برجسته صرب ها در بوسنی و هرزگوین از فشار سیاسی کشورهای غربی بر صرب های بوسنی و صربستان برای پیوستن به تحریم های ضد روسیه انتقاد کرد.

به گزارش روسیه امروز، خبرگزاری صرب بوسنی SRNA گزارش داد. میلوراد دودیک، سیاستمدار صرب بوسنی، پس از دیدار با الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، گفت که غرب آماده است با «تحریم های خاموش» وضعیت جمهوری صربستان بوسنی صربسکا و صربستان را تضعیف کند. با این کار آنها می خواهند تلاش کند بر موضع سیاسی آنها برای پیوستن به تحریم های غرب علیه روسیه تأثیر بگذارد. دودیک که یکی از اعضای ریاست دولتی بوسنی و هرزگوین است، بار دیگر تاکید کرد که جمهوری صربسکا، موجودیت بوسنی و هرزگوین، حاضر به پیوستن به هیچ تحریمی علیه مسکو نیست.

دودیک توضیح داد که باید زمان حال را درک کرد، یعنی این واقعیت که جهان غرب اصرار دارد کشورهای دیگر از سیاست آنها در قبال روسیه حمایت کنند، صرف نظر از اینکه جمهوری صربسکا و صربستان واقعاً چه سیاستی را در در پیش گرفته اند.وی پس از دیدار با رئیس جمهور صربستان به خبرنگاران گفت:

» بنابراین، آنها (دولت‌های غربی) آماده‌اند تا از طریق تحریم‌های خاموش و تضعیف بی‌صدا وضعیت نه تنها جمهوری صربسکا، بلکه صربستان، بر مواضع سیاسی صربستان و جمهوری صربسکا تأثیر بگذارند.»

دودیک به شدت مخالف پیوستن جمهوری صربسکا به هرگونه تحریم اتحادیه اروپا علیه روسیه است.

جمهوری صربسکا سعی می کند منطقی و واقع بینانه عمل کند. جمهوری صربسکا نمی تواند در جنگ اوکراین طرفی بگیرد. این جنگ بین غرب جهانی گرا و روسیه است که اوکراین محصول آسیب کناری و جانبی این جنگ است. بیشتر کشورهای غیرغربی پشت سر روسیه هستند.

دودیک به نمایندگی از صرب های بوسنی تکرار کرد:

« مردم ما هم با روس‌ها و هم با اوکراینی‌ها روابط برادرانه دارند. ما یک جامعه بزرگ اوکراینی در جمهوری صربسکا داریم و با آنها خیلی خوب کار می‌کنیم. ما نمی‌توانیم طرفداری کنیم و بی‌طرف خواهیم ماند.»

رویکرد سیاست خارجی که توسط جمهوری صربسکا دنبال می‌شود، بوسنی و هرزگوین را قادر می‌سازد تا از طبقه‌بندی روسیه به عنوان یک کشور غیردوست اجتناب کند. علاوه بر این، شهروندان و کارآفرینان این کشور می‌توانند گاز طبیعی را با قیمت‌های کاهش یافته از روسیه تهیه کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: